PDA

Arată versiune întreagă : ROMANIA SUB APE!

webmaster
13.07.2005, 13:28
Dragi prieteni ai romanian-portal.com,</span>

Romania si romanii sunt din nou greu incercati de urgia naturii. Dupa
cum puteti citi in articolele de pe pagina de stiri, in aceasta noapte
13/14 Iulie 2005 s-a prognozat pe Siret cea mai mare viitura din
ultimii 100 de ani. Au fost distruse partial sau total peste 14.000 de locuinte in toata tara. Trei sferturi din tara sunt inundate.</span>

Din cite anunta buletinele de stiri, Siretul poate fi in aceasta noapte mai mare decit DUNAREA la debit MAXIM.

Din pacate politicienii si chiar organizatiile non-guvernamentale nu au
organizat/anuntat nici o campanie de ajutorare a sinistratilor din
ultima perioada.

romanian-portal.com solicita ajutorul diasporei romanesti din Statele Unite ale Americii si Canada!

</span>Pentru
inceput ne propunem sa ajutam persoanele sinistrate din Judetele Bacau
si Galati. Propunem ca ajutoarele sa fie de ordin material. De aceea,
in aceasta faza, Bisericile Romanesti credem ca sunt solutia cea mai
buna pentru colectarea acestor bunuri si expedierea lor catre Romania.
Orice sustinere in transportarea lor catre Romania este foarte bine
venita.

Asteptam si alte sugestii sau posibilitati de a ajuta oamenii care au ramas fara munca de o viata.

Cu respect si prietenie,</span><br style="font-weight: bold;">
Echipa romanian-portal.com </span>

romania.sub.ape@romanian-portal.com

</span></span></span>

sorin
13.07.2005, 16:57
Multumesc Webmasterului pentru ca mi-a luat-o inainte cu postarea acestui mesaj. In ceea ce ma priveste, voi face tot posibilul sa mobilizez cat mai multa lume, in special din Chicago pentru ca aici locuiesc, pentru a da o mana de ajutor in limita posibilitatilor. Am sa contactez biserici, organizatii romanesti, poate chiar internationale, pentru a contribui cu ceva la indulcirea nenorocirii care s-a abatut pe capul multor, prea multor chiar compatrioti de ai nostri.

Am avut nu de mult timp in urma un caz umanitar (cazul Mihaita despre care s-a vorbit mult pe forum) in care romanii din America si Canada au dovedit ca stiu sa puna umarul atunci cand e vorba de cazuri disperate. haideti sa dovedim din nou ca ne pasa de fratii nostri din Romania si sa facem tot posibilul sa-i ajutam cu ceva. Deocamdata nu stiu cum si cu ce, dar stiu ca orice va fi binevenit. Puneti-va va rog mintile la contributie si incercati sa sensibilizati cat mai ,ulta lume in legatura cu acesta problema deosebit de grava. Incercati sa faceti ceva local, in comunitatea in care traiti, iar daca nu puteti macar veniti cu idei despre ce s-ar putea face. Nu cred ca cineva poate fi indiferent la nenorocirea care s-a abatut asupra Romaniei.

Sinistratii din Romania au nevoie de ajutorul nostru, iar noi nu putem ramane indiferenti. Romani din America, din Canada si de oriunde v-ati afla, va rog nu ramaneti indiferenti la acest mesaj.

sauzimdebine
13.07.2005, 17:09
Din experientele trecute se poate spune ca ajutorarea materiala nu este cea mai eficienta metoda. Costurile de transport is manuire sunt mult mai mari decat comisioanele bancare, distributia in sine a bunurilor da ocazia aparitiei favoritizmelor, si nu in ultimul rand, de multe ori se intampla ca ceea ce este trimis sa nu fie exact ceea ce este cel mai necesar.
Trimiterea de bani, aflata si ea sub spectrul posibilelor matrapazlacuri, sa nu uitam despre ce societate este vorba, dureros ca trebuie sa o spun, dar ... nu am alta cale, aduce cu sine un suflu sporit prin achizitionarea bunurilor necesare pe plan local.
Ideal, dupa parerea mea, ar fi implicarea in ajutorul rezolvarii cazurilor concrete, a unor proiecte care sa rezolve probleme de infrastructura sau dezvoltare locala, in defavoarea ajutorului cu lucruri de prima necesitate, care, din pacate, sunt necesare acum nu peste catva timp, timp necesar diasporei nord americane pentru organizarea modalitatilor de colectare a donatiilor.
Indiferent de ceea ce se va hotara si se va face, eu voi fi alaturi.

sorin
13.07.2005, 17:30
Sauzimdebine, orice idee este binevenita. Oricare dintre noi trebuie sa vina cu idei si sa incercam sa ne miscam intr-un fel. Eu am sa contactez chiar UNICEF si alte organizatii. Va sugerez sa faceti si voi ceva, orice, chiar daca numai sa spuneti si altor persoane ce am vrea sa facem.

GNChicago
13.07.2005, 17:43
Propun sa alegeti un sat, sau orice alt loc care a fost lovit de dezastru si din acel sat sa alegeti una sau mai multe persoane in functie de fondurile adunate si sa incercam sa mai alinam din suferinta.

Nu sint ptr a ajuta sa reconstruiasca infrastructura ptrca ajutorul nostru va fi cit o picatura intr-un bucket, si nu as vrea ca acesti bani sa ajunga la niste hotzi din guvernul corupt.

Poate, Sorine sa se deschida un topic urgent doarpentru donatii, care sa se faca cu optiune in fiecare luna, sase luni, un an, etc. fiecare dupa posibilitati. Stiu ca un bilion de dollari nu va fi suficient ptr toata tzara, dar poate il putem ajuta pe MOS ION ROATA de oriunde ar fi el.

Forumisti din toata lumea, ACTION please!

sorin
13.07.2005, 18:01
Prima idee buna, aceea de a alina o suferinta deja a aparut. Multumesc GNChicago!!! Sunt sigur ca au sa mai apara si multe alte idei bune. Nu se poate sa nu putem face ceva, chiar daca ajutam doar cateva familii si tot e ceva.

sauzimdebine
13.07.2005, 18:09
Poate ca exprimarea mea nu a fost cea mai fericita, dupa mine si casa lui Nea Ion este o problema de 'infrastructura', la construirea careia sunt de acord sa particip, ori la realizarea oricarui proiect concret care sa elimine orice imixtiune a autoritatilor romanesti. Chiar daca nu vor fura banii, dupa cum sunt de isteti, vor sti sa-si cladeasca capital politic si pe aceasta cale. Si ar fi pacat sa se intample asa.

sorin
13.07.2005, 18:30
Problema este foarte complexa si chiar daca noi de pe acest forum vom reusi de exemplu sa reparam o scoala unde sa poata merge copiii la toamna sa invete, tot ar fi o realizare, insa obiectivul ar fi dupa parerea mea nu numai sa strangem ajutoare de la forumisti ci sa abordam problema mult mai complex, prin a contacta si sensibiliza organizatii mari de ajutor umanitar care si-au adus de exemplu aportul la ajutarea victimelor tzunami din Asia, mari corporatii si orice va trece prin cap. Cu cateva mii de dolari pe care le-am strange pe acest forum vom arunca doar o picatura de apa intr-un desert, ceea ce este mai bine decat deloc, chiar si o singura familie ajutata din cele de peste 14,000 de pana acum fiind ceva. Sa facem abstractie de politica, hoti si capital politic si sa gasim metodele noastre originale de a ajuta la scara cat mai mare.

ionut.stoica
13.07.2005, 22:06
Salutare.

Cum aici e un forum - si se aduna deocamdata parerile, imi dau si eu cu
parerea. Cel mai rapid &amp; eficient mi se pare ca ar fi editarea unui
site si deschiderea unui cont pt. donatii. Nu stiu daca stiti
site-ul www.elisabetarizea.ro (http://www.elisabetarizea.ro)
dar vi-l fac eu cunoscut acum; e un site dedicat unei femei - monument.
Asta-i un aspect. L-am dat drept exemplu de actiune caritabila
coordonata - si din care guvernul corupt nu "trage" foloase - recte
capital politic.

In cazul de fata, un site (exemplu: ajutasinistratii.ro) + implicarea
unor organizatii ne guvernamentale - Presa din ro si comunitatile
din diaspora ar putea folosi.

Asadar, webmastere, arde un site, scrie niste mailuri la Academia Catavencu, 2-3 pe la Soros, abordeaza-i si pe astia de aici: http://www.elisabetarizea.ro/multumiri.html

PS. Eu sunt ocupat cu spam-ul ...:) vad ca mi-ai sters postarea anterioara cu inundatiile si cu link-ul comercial

ionut.stoica
13.07.2005, 22:08
Revin. Eventual o lista de donatii ad-hoc pt. sponsorizarea
hosting-ului site-ului ! :) Desi pt. webmasterul care o sa o faca,
creditul pe care il capata in urma actiunii caritabile, valoreaza mai
mult decat investitia.

E o parere...puteti sa-i spuneti abordare mercantila, dar eu as prefera sa-mi ziceti doar pragmatic.

webmaster
13.07.2005, 22:13
Salutare.

PS. Eu sunt ocupat cu spam-ul ...:) vad ca mi-ai sters postarea anterioara cu inundatiile si cu link-ul comercial

Daca ai fi putin mai atent ai evita unele confuzii!

Multumim pentru idei.

Desi pt. webmasterul care o sa o faca,
mult decat investitia.

Te rugam sa fii constructiv in acest topic. Orice altceva nu ne intereseaza.

ionut.stoica
13.07.2005, 22:43
Desi pt. webmasterul care o sa o faca,
mult decat investitia.

Te rugam sa fii constructiv in acest topic. Orice altceva nu ne intereseaza.

smileys/smiley39.gif

Gasisem si expusesem un argument "pragmatic" pt. actiunea asta. Era o retorica obisnuita...

In fine. Esti liber sa stergi argumentarea aia...:) Justifica totusi munca unui om mai putin nobil pt. un scop nobil. smileys/smiley2.gif

sorin
14.07.2005, 02:10
Retinem orice idee, dar rog pe oricine sa faca oferte serioase si sa nu inceapa sa puna mesaje off-topic. Intr-un "brainstorm" de exemplu se aduna orice idee cat de traznita ar parea si apoi se triaza si se aleg cele bune. Continuati sa postati pe acest topic si faceti un exercitiu mental macar 5 minute pe zi in cautare de noi idei si propuneri.

14.07.2005, 07:26
Eu asi putea dona haine mai mult sau mai putin vechi si ceva jucarii dar nu stiu nici o cale (desii cred ca au mai multa nevoie acum de apa potabila)

14.07.2005, 11:04
Poate gasim o cale de a dona bani, care ulterior vor aduce acolo alimente(nu vile pt ceilalti),acum nu peste 2 saptamani.sunt convins ca am dona cu totii. American Red Cross si alte multeorganizatii au deja pe drum tone de alimente.

sorin
14.07.2005, 11:12
Rog pe toti care au informatii de contact de la diverse organizatii umanitare sa le posteze aici. Ar trebui ca fiecare dintre noi sa trimitem macar un email oriunde se poate cere ajutorul cuiva. Cred ca aceasta este una dintre cele mai mari nenorociri care s-au abatut asupra Romaniei in multi, foarte multi ani.

14.07.2005, 11:40
Am citit ca inundatiile din Banat in Aprilie au fost cele mai grave din ultimii 100 de ani daracum sunt cu mult mai grave.

Romanian Red Cross: Radu Lihaci, Disaster Preparedness Coordinator; Telephone: +40 21 317 40 32, +40 21 317 05 59, Fax: + 40 21 312 84 52, email: dezastre@crucearosie.ro and Daniela Uta, PR &amp; Fundraising Coordinator, Telephone: + 40 21 317 05 59, Fax: + 40 21 312 84 52, email: pr@crucearosie.ro

14.07.2005, 12:22
Sorine am trimis e-mail Danielei Uta rugand-o ori sa reply la e-mail cu ceva informatii,ori sa le posteze direct pe site .

14.07.2005, 12:33
Donati prin banca
Donatiile pot fi facute direct in conturile Crucii Rosii Romane, in lei, euro sau dolari americani.
Conturile Crucii Rosii Romane sunt deschise la BRD Agentia Piata Romana, cod SWIFT BRDEROBU.
Pentru donatii in lei (ROL):
RO44BRDE410SV20462054100
Pentru donatii in euro (EUR):
RO36BRDE410SV24659404100
Pentru donatii in dolari americani (USD):
RO85BRDE410SV18987804100
Pentru a putea aloca contributia dumneavoastra, va rugam sa specificati pe formularul de transfer/ordinul de plata una din urmatoarele optiuni:
<UL =square>
<LI>donatie publica - pentru programe generale, </LI>[/list]
<BLOCKQUOTE>

sau </BLOCKQUOTE>
<UL =square>
<LI>
donatie publica - introduceti numele programului pe care doriti sa-l sustineti, de exemplu Inundatii Timis. </LI>[/list]
Crucea Rosie Romana va multumeste pentru sprijin.
Ajutorul dumneavostra ne permite sa ajutam pe cineva vulnerabil.

sorin
14.07.2005, 12:39
Multumesc Claudiu! Roag-o pe Daniela sa ne tina si pe noi la curent cu ce se intampla si eventual sa ne ajute cu idei.

sorin
14.07.2005, 14:14
<TT>Preluatde pegrupul Yahoo de discutii, RomaniansChicago</TT>
<TT>------------------------------</TT><TT>Idee: tel 021/208.0721 TVR-este o linie dedicata </TT><TT>ajutorarea celor in nevoie.Am inteles ca cea mai buna </TT><TT>idee e sa ti se dea numele unei familii care are </TT><TT>nevoie de ajutor.</TT>

hazel
14.07.2005, 14:22
Sorin/webmaster, daca cumva se mai organizeaza ceva de genul actiunii Mihaita Hogas, dati-mi va rog de stire. Multam.

14.07.2005, 14:34
Uitasem ca TVR deschide mereu conturi si asa ceva in cazuri din astea. Bine ca te-a dus mintea Sorine. Haideti cu totii sa strangem cativabani si pt oamenii astia ,aduceti-va aminte de ziua cand va era sete si nu aveati apa la indemana ..trebuie sa se fii intamplat fiecaruia dintre noi . Sume mici neinsemnate ...pt ei inseamna enorm .

sorin
14.07.2005, 14:52
Nici nu stiu daca ar fi cazul sa deschidem iarasi un cont. Am sa vorbesc cu forumista noastra Evelyn si poate deschidem un nou cont. Nu conteaza cat se va strange, important e sa ajutam cat se poate si apoi, in functie de suma stransa vom vota cum sa folosim banii.

hazel
14.07.2005, 15:02
Sorin, la ceva de genul asta ma refeream. Dar nu vreau sa "pushuiesc" pe nimeni sa faca ceva numai ca sa imi fie mie mai usor. Transferurile de bani in Ro costa totusi si de aceea ma gandeam ca e mai bine sa strangem mai multi bani laolalta inainte sa facem un bulk transfer.

Ok, dati-mi va rog de stire daca e cazul, as dori sa particip si eu. sa auzim de (mai) bine.

sorin
14.07.2005, 16:13
Gata, am aranjat. Maine se deschide contul. Imediat ce am informatiile necesare (numar de cont si routing# pentru cei ce vor sa faca transfer electronic) le voi posta pe forum. Cine vrea deja sa trimita cecuri, va rog sa ma contactati pe PM sau email pana voi afisa nume, adresa, etc., care in principiu au sa fie aceleasi ca pentru fondul Mihaita.

Sa dea Dumnezeu sa fie intr-un ceas bun si sa avem mult mai multi donatori de data aceasta. Oricine din America si Canada poate sa trimita cecuri si probabil ca nu va fi o problema sa se trimita de oriunde din lume. Actiunea va fi cel putin la fel de transparenta ca in cazul Mihaita, cand toti donatorii au fost mentionati cu sumele respective. Cand va fi vorba de folosit banii in vreun fel (transferati la diverse familii, cumparat materiale de constructii, etc.) voi deschide un sondaj (poll) si pe baza voturilor voastre se va hotari.

hazel
15.07.2005, 11:48
Sorine, multumim eu si cred ca si altii,evelynei si tie pt ca ati luat din nou pe umerii vostri initiativa de a deschide contul. Pentru restul dintre noi e simplu acum sa scriem un cec si sa trimitem.

sorin
15.07.2005, 12:56
Hazel, multumim si noi anticipat pentru donatie!

Astazi s-au donat primii $150, deci s-a facut deja inaugurarea contului. Avem nevoie de voi toti sa faceti cunoscuta aceasta campanie de strangere de fonduri.

Situatia la zi a fondurilor acici: http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=237 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=2370&amp;PN=1&amp;FID=10&amp;PR=3) 0&amp;PN=1&amp;FID=10&amp;PR=3

Am deschis si o pagina web speciala, dedicata acestei actiuni la urmatoarea adresa:

http://www.romanian-portal.com/conturi_donatii_inundatii_200 (http://www.romanian-portal.com/c&#111;nturi_d&#111;natii_inundatii_2005/index.asp) 5/index.asp

Va rog trimiteti linkul de mai sus la cat mai multi prieteni.

Multumesc

mghita
17.07.2005, 09:09
http://www.donatiionline.ro/?news=3 (http://www.d&#111;natii&#111;nline.ro/?news=3)

Se poate dona si online, cu card,incepand de vineri 15 iulie.

evelyn
17.07.2005, 15:22
Hazel

Thank's girl ......dar trebuie sa recunosc ca laudele si "aplauzele" i se cuvin administratorului nostru de grup, SORIN. El a fost acela care m-a abordat, care a venit din nou cu aceasta ideesmileys/smiley32.gif......si bineintzeles aceste "organizari si actziuni" nu pot fii refuzate....... ma bucur din tot sufletul ca pot participa si eu... ....si o fac din tot sufletul.

Iar voi (mi-ar lua prea mult sa va enumar pe totzi) astia care raspanditzi, insistatzi si santetzi implicati in aceasta cauza, sifara ezitari saritzi in ajutorul acestor oameni si va implicatzi pe cat posibil. Voi meritatzi adevaratele aplauze....

You guys are awsomesmileys/smiley2.gif

sorin
17.07.2005, 16:36
Pentru restul dintre noi e simplu acum sa scriem un cec si sa trimitem.

Hazel, a scrie un cec este intr-adevar un lucru foarte important si practic obiectivul final al acestei campanii este sa convingem lumea sa scrie cecuri, indiferent de suma, pentru ca sunt oameni care n-au ramas decat cu hainele de pe ei dupa o viata de munca.

As vrea sa subliniez totusi faptul ca daca vreti sa faceti mai mult chiar pe langa a scrie un cec, puteti sa vorbiti si cu altii si sa-i convingeti cat mai multi sa scrie un cec. Stiu ca avem oameni cu suflet mare pe acest forum si acesti oameni sigur cunosc alti oameni cu suflet mare, asa ca hai sa punem umarul cu totii si sa facem cat mai multi dintre cei loviti crunt de natura, sa zambeasca din nou.

maria_ny24
18.07.2005, 03:11
Salutare tuturor!

Iti multumescpentru ideea cu acest forumpe care mi-ai dat-o (pentru Sauzimdebine). Eu sunt venita de 5 luni aici simai am multe lucrurisa descopar.In plus nu am inca toate conectiile necesare in materie de relatii pentru a sti la cine sa apelez intr-un caz ca cel de fata. Daca decideti ceva legat de trimiterea unor ajutoare va rog sa ma luati si pe mine in calcul. Nu am prea multe lucruri dar cu siguranta vor fi de folos cuiva.

Va multumesc mult.

Maria

sorin
18.07.2005, 03:18
Maria, bine ai venit pe forumul nostru!smileys/smiley102.gif Deocamdata strangem bani pentru sinistrati, iar daca vrei sa donezi ceva gasesti tot ce-ti trebuie pe acest forum, sau poti intreba daca e ceva neclar. Orice suma cat de mica ar fi ea, este binevenita.

Instructiuni pentru donatii gasiti aici:
http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=237 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=2370&amp;PN=1&amp;FID=40&amp;PR=3) 0&amp;PN=1&amp;FID=40&amp;PR=3

19.07.2005, 00:16
Mare grija cum duceti banii la ei . am auzit ca satele din jur sunt la bataie pe ajutoare ca cica " ce si ei sunt saraci"

Facaieni Ialomita cica deja cei care au primit case noi de la stat le-au vandut de mult ..mobila in caruta si la targ

Prin ai mei am cunoscut o familie sarmana, dar cu suflet mare . vreau sa le ajut copii. Imi pare bine sa stiu ca primesc din mana mea direct si le pot vedea zambetul.

sorin
19.07.2005, 01:21
Poate gasim o cale de a dona bani, care ulterior vor aduce acolo alimente(nu vile pt ceilalti),acum nu peste 2 saptamani.sunt convins ca am dona cu totii. American Red Cross si alte multeorganizatii au deja pe drum tone de alimente.

Inceput promitator

gabriela hogas
20.07.2005, 06:13
Omeni buni,

Ma inclin in fata voastra. Puteti face mult mai multe decat credeti. Haideti sa facem inca o minune. Mihaita este in Bruxelles si datorita voua. Acum mii de oameni care au pierdut totul si nu stiu unde vor dormi la noapte sau ce vor manca maine, depind de oameni din intreaga lume sa se gandeasca la ei. Ei depind de oameni ca voi. Daca nimeni nu ar face nimic pentru ei, daca toata lumea ar zice "eu sunt prea mic pentru ditamai inundatiile" nimeni nu ar mai fi acum la ei sa le dea o cana de apa sau o patura. Asa ca fiecare om, fiecare leu este important, mai ales ca aveti certitudinea ca banii vor ajunge la cine trebuie, deoarece administratorii siteului sunt niste oameni adevarati.

Sunt alaturi de voi si vreau sa multumesc inca o data pentru mobilizarea extraordinara pentru fiul meu, Mihaita.

Doamne ajuta!
Gabriela

21.07.2005, 01:59
Puteti sa va exprimati opiniile despre Romania si inundatii si la www.analizamedia.info !

21.07.2005, 12:21
Sorin,

Nu cred ca trebuia sa-mi acorzi atentie deosebita pe acest topic ..tot eu sunt nu m-am schimbat in 24 de ore ,dar cred ca am dreptul sa-mi schimb oarece opinii la auzul unor vesti mai putin placute,si sa incerc sa-mi concentrez fortele cum cred eu mai binecand ajut pe cineva. Sper si cred ca nu am deviat pe nimeni de la ceea ce aveau de facut cu ceea ce am spus ,actiunea voastra e minunata si ar trebuii sa ajutam cu totii indiferent de calea aleasa.

dorubarbu
21.07.2005, 16:37
Apreciez gestulvostru insa cred ca ati gresit. Daca ar trebui sa cereti ajutor ar fi interesant sa incepeti cu Ion Iliescu "cel sarac" si sa terminati, intr-o prima faza cu ultimul ciumete de parlamentar (ma refer la toti cei perindati prin Parlament din 1989 pana azi). Pentru ca ciumetii astia s-au imbogatit pe cocoasa romanilor prin cresterea taxelor si furturi inimaginabile in toti acesti 15 ani si jumatate de la spargerea borhotului comunist! Sa-si vanda ei vilele si sa-si lichideze conturile din banci si sa dea banii sinistratilor ! Apoi ar trebui sa continuati cu toti nemernicii de arabi, in frunte cu Omar Hayssam ! Pentru ca astia, prin firmele fantoma pe care le au, au defrisat COMPLET VALEA TROTUSULUI, in judetul Bacau, exportand fara taxe vamale lemnul si, din nou, imbogatindu-se pe cocoasa nenorocitilor de romani. La fel toti fomistii din ROMSILVA care au contribuit la dezastrul de pe VALEA TROTUSULUI, taind ca disperatii padurile si astfel calamitand zone intregi care acum sunt super expuse la inundatii ! Apoi sa mai cereti ajutor gunoaielor cu pretentii de oameni care lucreaza la DIRECTIA APELOR in judetele calamitte, care au furat si au cheltuit banii pentru regularizari de cursuri de apa si si-au facut ei vile si alte cacaturi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Si, in fine, ati putea sa cereti ajutor unor nemernici ca GIGI BECALI si alti analfabeti parveniti ai Romaniei de dupa 1989, pentru ca ei au bani! In fine...................Ca sa nu mai spun ca incercarile astea patetice de a ajuta pe cei din zonele calamitate sunt frectie la picior de lemn sau injectie la un cal mort, pentru ca, asa cum se intampla deja, o buna parte din ajutoarele trimise de romaniidin occident sunt furate si ajung tot la neaveniti si la smenarii pusi pe capatuiala ! Asa ca......................Asta e parerea mea! A bientot ! Doru

sorin
22.07.2005, 08:38
Oameni buni, chiar daca nu prea va prisosesc banii (cui ii prisosesc de fapt?) si nu puteti dona sume mai consistente, aveti in vedere ca orice dolar conteaza, asa ca si donatii de $5, $10 sau orice alte sume sunt binevenite. Nu este obligatoriu pentru nimeni sa doneze $50, $100 sau mai mult pentru cine nu are posibilitati. Faptul ca pe topicul deschis pentru a tine evidenta donatiilor trecem si numele depunatorilor, se datoreaza faptului ca vrem ca oricine sa fie convins ca totul e corect si banii vostri nu merg intr-un cont unde nu se stie cat s-a adunat si unde se duc acei bani. Oricine poate dona chiar si $1 daca mai mult nu poate si daca vreti sa nu vi se treaca numele puneti o nota in plicul in care trimiteti cecul in care sa precizati ca vreti sa fiti postat ca

Geminie
22.07.2005, 13:39
Hello everone,
I stumbled on this site while seraching for pictures of the current
flooding. I wanted to let you all know that i am fundraising in Canada for
a small non-profit organization in Tirgu-Ocna, where my uncle
volunteers. I will be developing a website and would really appreciate any
fotos that you would be able to send me. I would to see the people
affected, especially in the smaller villages, i need the photos so that I can
post them on the website when i get it running and also for any future
pamphlets. I was born in Onesti and moved to Canada when i was 8...I
can still speak,read and write Romanian, but not very well. My heart goes
out to all those that are suffering, but im doing all that i can to help, so if
u can please take pictures of the affected areas and email them to me. I
will keep you all posted as to how everything is going hre. So far i've
contacted the Canadian Red Cross and they haven't started any appeal for
donations for Romania. I'm hesitant to raise money or donate to any other
account, but i know for a fact that "MultiArt" in Tg-Ocna will help the
people who really need it. My uncle is part of the organization, and he will
let me know how the money is being spent. The fund that im trying to
strat here is called "Lifeboat Fund, Romanian Flood Relief" I hope to
register as a non-profit organization as soon as possible. I haven't done
anything like this before, so it's a little daunting.

Ok acuma o sa incer sa explic in romineste, trebui sa-mi cer scuze daca
gresesc in cuvine sau expresi. Ma cheama Cristina si traiesc in Canada.
Incers sa incep o organizatie aici si un account unde Canadieni pot sa
doneaza bani. Bani care o sa primesc ii trimit la "MultiArt" o organizatie
non-profit in TG-Ocna. Unchiu meu ieste un membru, si lucreaza cu
copii. Acuma are cu iel 2 copii care a lua de pe strada dar iel nare bani sai
suppporta. Deai eu vreau sa appeleza la Canadieni si Romini din area mea
sa doneaza bani. O sa deschid un cont cu banca mea deacia si toti bani
care ii primesc o sa-i dau la "MultiArt". Aicia fundatia care eu incer sa
startez se cheama "Lifeboat Fund, Romanian Flood Releif". Numa am vrut
sa va spun ca sint multi care vor sa ajute. Dar aicia inudatile nu sint pe
stiri...nu stiu de ce. Ok im trebuie fotografii de la zonele afectate, si de
oameni. Daci puteti va rog frumos sa le trimiteti la
cristinam@titaniumgraphics.ca. Daca vreti sa stiti orice despre ce fac eu
aicia scriem un email. Eu acuma incerc sa registrez fundatia asta ca sa pot
sa deschid un cont la banca. Ieste mai usor asa. Sper ca ploiai o sa se
opreasca. ok inca o data va rog sa-mi trimiteti fotografii, o sa le pun pe
internet cind o sa am website terminat.

Cristina,

cristinam@titaniumgraphics.ca

sorin
22.07.2005, 15:18
Cristina, initiativa ta este laudabila si iti dorim succes! Putem discuta si in engleza daca vrei, dar cred ca iti va prinde bine si sa vorbesti mai mult romaneste. Iata aici un link in care vei gasi foarte multe poze de la inundatiile din Romania:

http://www.evenimentulzilei.ro/topstory/?news_id=191564

Succes in tot ceea ce faci!

23.07.2005, 07:16
Pentru romanii care sunt in alte tari decat U.S.(sau cei care vor sa faca o donatie directa, sau sa arunce o privire asupra proportiilor dezastrului) care vor sa afle amanunte despre cum se poate face o donatie,conturi,etc, incercati urmatoarea adresa: http://www.saveromania.ro/

Cum spunea si Sorin, cred ca e timpul sa aratam ca ne pasa si ca suntem alaturi de cei napastuiti de soarta prin fapte si nu doar prin vorbe!Asadar orice suma conteaza. Arata ca esti roman, arata ca esti om!!

sorin
24.07.2005, 04:36
S-au adunat $495 pana azi si s-ar parea ca mai sunt niste cecuri pe drum. Dupa cum puteti vedea pe topicul dedicat situatiei fondurilor stranse, donatiile individuale sunt cuprinse intre $10 si $200. Orice suma este binevenita si poate ajuta. Doar cateva minute va ia sa scrieti un cec si sa-l puneti la posta. Deasemeni, vorbiti si cu cei din jurul vostru si spuneti-le cat de important este sa dea o mana de ajutor.

dorubarbu
07.08.2005, 15:54
Te asteptai la mai mult? Cata naivitate..........smileys/smiley5.gif

sorin
08.08.2005, 05:17
Asta a fost la acea data, dar intre timp s-a mai adunat ceva. Orice suma cat de mica este buna, dar se gasesc unii ca tine care in loc sa ajute fac valuri. Cred ca cel mai potrivit ar fi in aceste clipe sa spun: Dorule...LASA-NE smileys/smiley39.gif

eliza
17.08.2005, 11:11
Buna ziua! Ma numesc Eliza Ghinea, locuiesc in Toronto si as vrea sa va
retrimit un mesaj care, posibil, v-a mai fost inaintat si de catre sotul meu,
Cristian Zamrii. Legat de ajutorarea sinistratilor in urma inundatiilor din
Romania, o modalitate de ajutorare ar fi achizitionarea biletelor la
Tombola care se va organiza la Festivalul Romanilor din 17 septembrie,
Dundas Square, editia a doua. Biletele costa 20 de dolari, s-au pus deja in
vanzare la magazinele ABC Euro Delicatessen, Aprozar, Bucharest Deli,
precum si Biserica

sorin
22.08.2005, 03:55
Abia m-am intors dintr-o vacanta de trei saptamani in <st1:country-regi&#111;n><st1:place>Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n> si am constatat cu stupoare ca in aceasta perioada nu s-a mai facut nici o donatie in contul destinat ajutorarii victimelor inundatiilor din <st1:country-regi&#111;n><st1:place>Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n>. smileys/smiley5.gif
Intre timp, au mai avut loc si alte inundatii si exista mai mult ca oricand nevoia de a strange fonduri pentru cei care au ramas fara o locuinta. Aratati ca va pasa! Aratati ca sunteti romani!

Diisa
22.08.2005, 11:57
Buna seara tuturor,ma numesc Diane Tucuina, locuiesc in Germania.Ma bucur mult cand citesc ca unii romani nu au uitat de unde au plecat si ca se zbat sa ajute ACUM nu in ani,luni.SI eu la randul meu incerc sa ajut cat pot, si cum pot.Locuiesc de 3 ani in Germania,in fiecare luna sau tot la 2 sapt.am trimis pachete sau cand am pelcat in ro am dus direct familiilor sarace cate ceva,haine,alimente,bani.AM cerut incepand de la vecini pana la prieteni,cunoscuti,peste tot cate ceva.Acum am inceput aceasta actiune in stil mai mare.AZi au inceput sa vina fiecare cu ce a putut,paturi,saci de dormit,haine groase,cizme,pantofi,alimente si bani.AM inceput sa fac asta privat.Nu stiu eu exact cum se face o astfel de actiune dar stiu exact care sa fie rezultatul.Nu mai e prea mult timpde asteptatca vine iarna,frigul asa ca am mers direct la lume si le-am povestit cum povestesc si acum,care e problema si ce vreau sa fac.Nu prea am incredere in tot felu de organizatii asa ca voi suna maine la crucea rosie sa vad daca imi pun la dispozitie un transport pt tot ce am adunat si se va mai aduna.Ideea este sa adun tot ce se poate si sa plec cu,crucea rosie sau caritas sau gasesc eu cu ce si sa merg direct la familii.Consider ca e foarte important sa le alinam sufletul unor oameni necajiti,vorba unei pers.din forum.Daca fiecare s-ar ocupa de cateva familii ar fi foarte bine.OAmenii nu au incredere ca se va indrepta ceva si au nevoie sa stie ca sunt ajutati din toate partile.Am pregatit foarte multe lucruri,urmeaza sa organizez transportul.AM sunat la anunturile din ziar care ofera gratuit unele lucruri inclusiv mobila,as duce si mobila daca as avea cum.Voi ce credeti?unde sa mai apelez pt trasnport?eu vreau sa stiu si sa fiu acolo,sa le dau oamenilor in mana acei banuti,acele cizme si paturi si etc.Sunt multe familii care dorm afara.Am strans si cateva corturi,macar sa nu doarma sub cerul liber.Eu consider ca noi,putem sa ii ajutam pe oamenii acestia cum a-ti spus si d-voastra,ACUM,pana cand statul le va construi oamenilor casele,noi trebuie fiecare sa ajutamcum putem,sa le asiguram o mancare calda,o gura de apa,o haina groasa,un acoperis temporar.nu fiecare poate dona bani dar fiecare se poate interesa si poate da sfoara in tara si astfel poate ajuta alte persoane financiar,sau oricum.Unii oameni aici in vest uita de cele mai multe ori cat e de important sa ai asigurata painea de maine si acoperisul de aceea unii trebuie scuturati si trasi de maneca si aratat ce se intampla.Eu am pus niste bani deoparte din salariul ce l-am primit,am refuzat sa imi cumpar orice altceva decat strictul necesar.

Incerc si mai departe sa fac cate ceva.Sa stiti ca am fostsurprinsa de bunatatea vecinilor nemti,dar poate ca am fost asa de disperata incat nu le-a mai ramas altceva decat sa ajute.

Daca va mai vine o idee in completare la cele relalate.....scrie-ti.

E un plan bun cum m-am gandit?

sorin
22.08.2005, 23:48
Diisa, este laudabila actiunea ta si ar fi grozav daca ar face cat mai multi ceea ce faci tu smileys/smiley20.gif

Daca toti care citesc aceste mesaje ar dona macar cativa dolari s-ar strange niste sume cu care am putea ajuta macar cateva familii care dorm sub cerul liber, in contextul in care iarna bate la usa in curand.

pascanean
23.08.2005, 06:56
buna,Ma numesc Capatina GEORGE ALIN si pana nu demult locuiam la adresa str abator nr34b pascani judetu iasi impreuna cu bunicii mei .Spun acest lucru deoarece strada respectiva impreuna cu toate casele a fost inghitita aproape in totalitate de ape,acest lucru sa datorat autoritatilor locale care in complicitate cu societati din oras au blocat canalele de scurgere spre Siret.Rog pe toti cei care m-a pot ajuta sau vor sa ajute pe oricine de pe strada respectiva sa ma contacteze la adresa de mail:casa_pascani_abator_34b@yahoo.com.

pascanean
23.08.2005, 07:07
Rog pe toti care pot ajuta sa nu trimita bani sau pachete la autoritatile locale ,ong,organizatii guvernamentale ci persoanelor care au fost sinistrate[sa afle adresa persoanei respective si sa trimita direct la persoana].va prezint si niste poze cu casa unde am locuit http://membres.lycos.fr/alyy/pt%20alin/20-08-05_1343.jpg http://membres.lycos.fr/alyy/pt%20alin/20-08-05_1345.jpg http://membres.lycos.fr/alyy/pt%20alin/20-08-05_1347.jpg .Daca doriti sa ajutati orice persoana de pe strada abator localitatea pascani judetu iasi va rog sa m-a contacta-ti pentru a va pune in legatura cu persoana respectiva

sorin
23.08.2005, 07:13
George, intentia noastra este sa ajutam direct persoanele afectate, nu sa trimitem banii adunati in vreun cont al guvernului. Singura problema este ca banii se aduna greu si abia avem vreo 1000 de dolari pana acum. Speram ca evenimentele tragice din ultimele luni vor sensibiliza cititorii acestor mesaje si se vor face donatii in numar cat mai mare. Te vom contacta daca va fi cazul.

Diisa
25.08.2005, 08:41
Salutare,pana in momentul de fata s-au mai strans lucruri si bani.Am zis sa adunam corturi,alimente,lucruri groase de iarna etc.lucruri de care lumea are nevoie.Am fost ieri la magazinele Plus,Tengelman,la drogherii si am zis daca vor sa doneze cate ceva:alimente, sanitare de la drogherii si s-a mai adunat ceva.Am vorbit cu proprietara casei unde stau si am rugat-o sa imi de-a un lagar sau o incapere mai mare gratuit sa am unde depune totul.Mi-a dat!am fost din nou placut surprinsa.Cred ca depinde cum se pune problema iar lumea se sensibilizeaza totusi.Am rezolvat si un transport,deocamdata numai unul cu o organizatie.Doar ca ei au adresele deja si vom merge unde spun ei.In Banat si Gorj.Mai trebuie sa adun cate ceva si niste bani dar vad ca lumea se indura si fiecare da cate ceva.Lumea e constienta ca sinistratii au nevoie de bani.Banii ii voi da eu personal oamenilor.Oameni buni! sa fie intr-un ceas bun toata actiunea.Sper sa pot ajuta cat mai multa lume si sa se opreasca odata inundatiile. Cei care cititi toate aceste randuri nu treceti pur si simplu cu vederea zicand ca "lasa ca sunt destui care se ocupa de asta" orice mana in plus e o familie salvata....daca nu puteti ajuta cu bani macar dati-va interesu si incepeti s aafceti ceva.Nu e usor de organizat asa ceva dar am trecut prin altele si mai grele.Doar interes sa fie si dorinta de e ajuta,din suflet a ajuta si restul ideilor cum se organizeaza totul vin si ele de la sine.Daca fiecare doneaza 10-20 dolari,euro e mancarea si apa pt o familie pt cateva zile.Eu stiu ce inseamna a lucra in strainatate,a te gospodari cu banii,a te limita ca sa ajunga dar renuntati pt 2-3 zile la cate ceva care nu e neaparat folositor si trimite-ti bani.Eu am pus si niste banuti deoparte pt sinistrati si pt familia si rudele mele,desi nu au casa surpata de inundatii si o duc si ei foarte greu.La ora actuala e foarte greu de impacat totul in romania.

Un gand bun la toata lumea si sper sa se indure fiecare sa ajute cum poate.Numai bine si mult succes celor care au inceput aceasta actiune.

P.S. am uitat sa va spun ca am vorbit si cu cei de la armata de aici din m

sorin
25.08.2005, 09:18
Excelent Diane!!!! Ce bine ar fi daca am avea cat mai multe exemple ca al tau, de implicare totala in aceasta campanie de ajutorare. Sa speram ca mesajele tale vor dechide cat mai multi ochi si buzunare care sa contribuie la ajutorarea celor loviti crunt de ape.

dorubarbu
12.09.2005, 08:28
Ca sa vezi ca am avut dreptate si ca, spre deosebire de bizonii mioritici, vad mult mai bine (de peste Ocean, iti dai seama!!!!!!!!) realitatea din Romania, indrazneste sa citesti Academia Catavencu,nr 31,din 10-16 august 2005, pagina 17, articolul "Cine a produs inundatiile de pe Siret", articol semnat de Mircea TOMA. Si, daca vrei sa te mai revolti putin, baga mare, tot cu Academia Catavencu, si tot cu MirceaTOMA,numarul 34 din 31 august-5 septembrie 2005, pagina 3, articolul "Cum e sa mori inecat in coruptie"!!!!!!!! Si faceti ceva cu sobolanii aia de grota din Hidroelectrica si dati-i pe mana Parchetului, ca nu se mai poate !!!!!!! Ca berbecii astia sinistrii se imbogatesc pe cocoasa voastra, a tuturor, crescand preturile la utilitatiamboulea pentru ca sa iti ingroase ei conturile ba, mai mult, OMOARA CU PREMEDITARE rumani nenorociti !!!!!!! Inundatiile puteau SA NU EXISTE !!!!!!!!!! CITESTE CE TI-AM SCRIS MAI SUS !!!!!!!!!! NERVI TARI ITI DORESC !!!!!!!! DORU <BR clear=all>

sorin
12.09.2005, 09:51
Mai Dorule mai, tu iar vorbesti sa te afli in treaba. Scopul actiunii noastre nu este de a face dreptate in <st1:country-regi&#111;n><st1:place>Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n> si de a baga la puscarie pe cineva, pentru ca nu suntem in masura sa facem asa ceva (fiind

eliza
13.09.2005, 07:03
Sinistratii din Romania - fiecare poveste e cutremuratoare....

Recent, pe website-urile si in ziarele din Toronto a aparut apelul doamnei
Theodora Bran referitor la sinistratii din tara.

Dansa a plecat in august in Romania si, inainte de a ajunge acolo, cu
ajutorul prietenilor, a reusit sa stranga aproximativ 1000 de dolari, pe
care i-a dus celor in nevoie.

Iata cateva fragmente dintr-o scrisoare a doamnei Bran (care s-a intors
acum doua zile in Canada):

"... Nu am mai ajuns la Nanesti, insa cu banii stransi am ajutat 2 familii
din Marasesti, jud. Vrancea.

Prima familie are casa distrusa in proportie de 95% si acum s-au apucat
sa o reconstruiasca. Sunt foarte saraci, erau si inainte de inundatii,
daramite acum...

Se numesc Ana si Florin Grigoras si au 2 copii, un baietel de 4 ani si o
fata de 12 ani. Locuiesc la priferia Marasestiului.
Nu au slujbe,toate veniturile lor- aproape egale cu zero- erau castigate
de pe urma unei vaci cu lapte si a unei carute cu un cal , cu care tatal cara
diverse marfuri pe la vecini.

Au fost nevoiti sa vanda vaca si vitelul ca sa poate face rost de cativa
bani sa inceapa casa. Acum locuiesc intr-un sopron care nu are decat doi
pereti.
Dorm efectiv sub cerul liber si se incalzesc cu sperante; sunt la mila
Domnului.

Pentru ei ajutorul de la noi a insemnat o adevarata mana cereasca. Asa
cum a spus Florin Grigoras, tatal copiilor :"A mai coborat un inger pe
pamant" in ziua in care am fost noi sa ii ajutam. In momentul in care vom
ajunge acasa, voi trimite si poze cu aceasta familie.

Cea de-a doua casa la care am fost este cea a lui nea Ion zis Frizerul,
care locuieste intr-un cartier marginas din Marasesti.

Nea Ion este un batrin de 70 de ani, a carui sotie e bolnava de vreo 5 ani.
Cum un necaz nu vine niciodata singur, fiica batrinilor e semi-paralizata
si bolnava de leucemie si e in ingrijirea celor doi batrini.

Inainte de inundatii nea Ion avea 80 de pui si o gradina de legume de
toata frumusetea. Acum nu mai are decat o curte pustie,din care a scos
munti de mil, o casa daramata in proportie de 80% si o puzderie de
amintiri dureroase.

Gospodaria acestui om a fost prima lovita de ape din Marasesti;apele au
adus cu ele 1000 de tone de pacura, rasturnate dintr-un vagon parcat in
gara. Nea Ion si reprezentantul Primariei mi-au povestit ca in primele 2
saptamani dupa inundatie nu s-a putut respira in casa si in curte din
cauza mirosului de pacura.

Nea Ion, de altfel un om ospitalier, dar lovit atat de greu de soarta,ne-a
invitat sa ii vedem casa daramata pe care a inceput sa o repare si camera
unde dorm cei doi batrini. Camera e impropriu zis, pentru ca e o incapere
cu peretii fisurati, cu lut pe jos si unde inca miroase patrunzator a pacura.

Si acesti oameni ne-au binecuvantat si au multumit cu lacrimi in ochi
celor care i-au ajutat.

Am plecat de acolo cu sufletul greu la vederea acestor oameni napastuiti
si a conditiilor in care locuiesc; si ca ei mai sunt mii si mii ....

Insa in acelasi timp, am simtit cea mai mare multumire ca am putut sa
ajutam macar aceste doua familii.

Am incredere ca si de acum inainte noi, cei de aici vom face tot ce ne sta
in putinta sa ajutam cat mai multi dintre cei napasuiti de acasa.

O sa mai luam legatura cand ajung acasa si pot afla si adrese ale celor
care au nevoie de ajutor ca sa putem trimite haine. Insa cel mai mult,
acesti oameni au nevoie de materiale de constructii ca sa isi poata ridica
un acoperis deasupra capului inainte de venirea iernii.
<br<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

dorubarbu
17.09.2005, 04:57
Multumesc pentru aprecieri Sorine. Numai bine. Doru

eliza
03.10.2005, 10:22
DOAMNA THEODORA BRAN DIN TORONTO RELANSEAZA APELUL

Asa cum va amintiti, in urma cu mai bine de doua luni, imediat ce un val
cumplit de inundatii a lovit o mare parte din Romania, lansam un apel de
suflet pentru toti romanii sa arate ca singele apa nu se face.

Atunci, am avut ceva raspunsuri de la oameni cu inima mare, care si-au
dat seama ca la momente de cumpana e cat se poate de firesc sa iti ajuti
semenii mai putini norocosi. Asa cum am mai scris celor care ne-au ajutat
atunci, am reusit cu ajutorul vostru, al tutoror, sa strangem approx.
$ 1000 CAD pe care i-am dus personal unor familii care au pierdut tot ce
aveau. Unul din cele mai grele dar si cele mai minunate momente din
viata mea a fost atunci cand, cu lacrimi in ochi, o batrina si doi copii m-
au imbratisat si mi-au multumit, simplu, modest pentru ajutorul dat.

Inca o data le multumesc celor care au contribuit atunci!

Dupa cum probabli ca stiti, se pare ca Dumnezeu e care suparat pe
Romania, pentru ca iarasi, pentru a cata oara in ultimele cateva luni, un
nou val de inundatii a lovit Romania.
De aceasta data, au fost lovite zone care prima si a doua oara au scapat
cat cat usor. Acum potopul s-a abatut si asupra altor oameni sarmani, in
prag de iarna, cand frigul si vremea rea sunt atat de aproape.

Nici nu pot sa imi imaginez cum e sa iti petreci noapte dupa noapte afara,
sub cerul liber, in ploaie si frig si sa iti inghete pana si speranta. Asa sunt
cu siguranta mii si mii de semeni de ai nostri de acasa.

Am fost acolo acum mai putin de luna, si am vazut urmarile hade ale
dezastrului. Imi pare ca a fost un vis urat, pentru ca m-am intors aici,
intr-o casa frumoasa, curata si calduroasa, cu un acoperis deasupra
capului.

Dar toti cei care sunt acolo, lipsiti de caldura, alimente, haine, un acoperis
si-au pierdut puterea, speranta si increderea ca le va mai zambi si lor
soarele intr-o buna zi.

Haideti sa ne imaginam, oricat ne-ar fi de greu, ca suntem si noi, pentru
doar o zi, in situatia celor de acolo, fara nimic, fara nici un ajutor, in
ploaie si vant!
Si cand ne trezim din acest vis urat si ne dam seama cat de norocosi
suntem ca nu am fost nevoiti sa cunoastem asa ceva pe propria piele,
haideti sa vedem cum putem face sa ajutam!

Lansez acum un apel catre voi toti, sa va ganditi daca aveti ceva haine,
paturi, prosoape, jucarii, cearceafuri, obiecte sanitare de stricta necesitate
care sa va prisoseasca. Sunt convinsa ca fiecare dintre noi are cel putin
cate ceva din toate acestea, pe undeva prin basement sau prin ceva
debarale.

As vrea sa colectez toate acestea, la mine acasa dava nu se va gasi alt loc,
sa le sortez, impreuna cu cativa voluntari si sa facem pachete pe care sa
le trimitem direct familiilor care au atata nevoie de ele. Eu o sa ma ocup
de detaliile transportului; daca cineva stie alte modalitati de a trimite
aceste lucruri in Romania, va rog sa ma contactati.

Daca strangem toate acestea pana pe la mijlocul lunii octombrie si le
trimitem pana spre sfarsitul lunii , vor ajunge in Romania chiar inainte de
Craciun. Imaginati-va bucuria de pe chipul unui copil sau a unui batrin
cand va primi un dar, cat de mic, in clipele cand are atat nevoie.

Totul este posibil daca nu te dai batut. Iar atunci cand exista oameni ca
voi, care vor sa dea din cat au ei si celor mai napasuiti, sunt mai mult ca
sigura ca putem aduce o raza de lumina in sufletele celor pe care ii vom
ajuta.

Va astept cu narabdare sa ma contactati si sa incercam sa strangem ce
putem pentru acesti oameni. Numarul meu<<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

sorin
10.10.2005, 15:29
In atentia tuturor celor care au donat si nu numai:
Avand in vedere ca iarna se apropie cu pasi repezi, coroborat cu faptul ca nu prea se mai fac donatii in ultimul timp, m-am gandit ca poate ar fi bine ca pana la sfarsitul lunii Octombrie sa incheiem aceasta campanie de strangere de fonduri si sa hotaram de comun accord cum si cui sa donam acesti bani. Avand in vedere sa suma stransa pana acum nu este extraordinar de mare ($1521), propun ca suma sa fie donate unei singure familii, pentru ca daca am imparti-o in sume mai mici la mai multe familii ar fi prea putin ca cei care primesc banii sa poata intr-adevar sa faca ceva care sa-i ajute cu adevarat. Dupa ce vom stabili daca suma va fi donate unei singure familii sau mai multora (pe baza unui sondaj), va trebui sa hotaram si cum vom stabili o familie (sau mai multe) care sa primeasca acest ajutor.
Asa cum am precizat de la bun inceput, totul va fi transparent si se va stabili pe baza de propuneri si sondaje. Doresc pe aceasta cale ca oricine a donat, a citit mesajele si poate va contribui in viitor la actiuni similare, sa fie 100% convins de bunele intentii ale celor care organizeaza astfel de campanii de strangeri de fonduri pe acest site si ca banii adunati merg direct la cei care au nevoie si nu in mai stiu eu ce conturi administrate de stat, guvern, organizatii, etc., unde odata trimisi nu ar mai exista un control din partea celor care au donat.
In concuzie, va rog participati la discutii, veniti cu propuneri si votati in sondajele care vor fi deschise.
Pentru a vedea situatia la zi a donatiilor mergeti pe:
http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=237 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=2370&amp;PN=1&amp;FID=10&amp;PR=3) 0&amp;PN=1&amp;FID=10&amp;PR=3

Va multumesc pentru sumele donate si pentru comentariile si propunerile pe care le veti face! Rog pe acesta cale si pe cei care inca vor sa faca o donatie, s-o trimita cat mai repede.

GNChicago
10.10.2005, 19:18
Sorine, ceeace tu vei decide sa se faca cu banii adunati, agreez cu decizia ta.

Mult succes!

Best Regards,

George

hazel
11.10.2005, 06:53
Sorin, ideea e buna.

Ar fi bine sa gasim o modalitate sa tragem la sorti familia care va primi donatia. Nu stiu cum se va face treaba asta dar cred ca asa ar fi fair pentru cei din tara.
Spune-mi te rog daca ai nevoie de ceva ajutor din partea noastra.

sorin
19.10.2005, 08:57
Daca tot vreti ca eu sa incep actiunea de gasire a unei familii/persoane care sa se poata folosi de acesti bani, uite ca eu fac prima propunere. Pentru ca propunerea sa fie aleatoare, va propun sa cititi articolul urmator (click pe linkul de mai jos):
http://www.evenimentulzilei.ro/social/?news_id=200641&amp;PH (http://www.evenimentulzilei.ro/social/?news_id=200641&amp;PHPSESSID=4f9b5c688da7f91fc5ca00f1 7436f29f) PSESSID=4f9b5c688da7f91fc5ca00f17436f29f

Astept sa veniti si voi cu 1-2 propuneri (sau mai multe) si dupa aceea vom organiza sondajul. Ce ziceti?

GNChicago
19.10.2005, 09:24
<DIV class=txt id=txt>We can't find "http://www.evenimentulzilei.ro/social/?news_id=200641"<INPUT &#111;nclick="locati&#111;n.href='http://www.evenimentulzilei.ro/social/?news_id=200641'" type=butt&#111;n value="Try Again" target="_blank"></DIV>
<DIV class=ec id=ec>Error- DNS error or server not found</DIV>
< class=sf id=sf-1 ="">

< = value=320 name=src_id>< = value=3A640CE001C5A40E00BFB6DA name=client_id>< = value=esearch name=product>< = value=web name=serv>< = value=3.3.0.0 name=versi&#111;n>< = value=1124380947 name=it>< = value=1 name=step>< = value=site name=subproduct>< = value=generic name=demo>Search< class=t value=http://www.evenimentulzilei.ro/social/?news_id=200641 name=qry>< class=i =submit value="Find It" name=z>Preferences (http://as.starware.com/dp/search?src_id=320&amp;product=prefs&amp;bookmark=L2RwL3NlY XJjaD94PXdLWDFJTEVPaStWNFNpOXQ0MWNQSUxlQ0RYWjJUVEx 5cmRNNmorNmFBaytBTG4zcnlrVm1Tcy9PMTJaTElXYUE0Q0xQR 2k4eE05S3VJOEk3NmtST0JGdVNoVVNDM2hQVlZ5TUYxdVROUUh JbXR5WEM4Nk1TcEZhZTZrOUNWNi9qYk9TOGFqY2tEYUZQQ05HS Up2Q1N3NXlrTzVqaElOR0tuQVdjMzZxd2NmVUpvR2FGbnlWSmo 2NTVoYXJZNC9zSDJiZllZT1AvamMzd0tFbHRBeC94VE9zdFhFO E5Ga0FSa3Q4N0c2UnFMRmZXQ1BudTA3MWNXclA2azZlWjZoSjZ kZEEvY2Q1dlVyd0dSTzh6dU1WejBmZFJLYXpqYmVKVw==)

Sorine, nu pot face linkul dat de tine.

Hai sa rezolvam problema asta asap, ptrca in Romania deja a venit iarna si e frig. Hai sa punem un termen, o saptamina, zece zile, o luna, cit vrei tu sau donatorii si sa scapam de acesti bani, sa mearga la cei care au nevoie de ei.

Tot pe tine pica acest difficult job.

</>

sorin
19.10.2005, 09:33
Am impresia ca Evenimentul Zilei are probleme cu serverul (sic, se inampla si la case mai mari nu numai mie) caci nu pot accesa nici pagina principala. Aveti un pic de rabdare si incercati din nou.

GNChicago, eu zic ca pana la sfarsitul lunii sa incercam sa clarificam cui trimitem banii. Va fi o iarna grea si am impresia ca la munte a inceput deja sa ninga.

GNChicago
19.10.2005, 12:01
Am vazut la TV ca zapada in unele zone este de peste un metru. O comuna (Comandau, parca) a fost complet izolata.

Sorine cred ca te-ai orientat bine, urmeaza finalizarea asap.

Inca odata, fiind o suma mica, te las sa decizi din partea mea.

sorin
19.10.2005, 13:10
Mai asteptam pana la sfarsitul lunii, poate vine cineva cu cazuri si mai dificile, apoi vom vota.

sorin
21.10.2005, 07:47
Iata un alt link cu case avariate sau distruse din judetul Timis:

http://www.cjtimis.ro/inundatii_tabel.php

Am nevoie si de ajutorul vostru, pentru ca nu as vrea sa iau decizii de unul singur. Faceti si voi macar 1-2 propuneri din care sa alegem prin intermediul unui sondaj, o familie careia sa-i trimitem banii.

eliza
25.10.2005, 09:10
Buna ziua din Toronto

Ma numesc Eliza Ghinea si am mai fost prezenta de cateva ori pe acest
forum.

In primul rand as vrea sa lansez un apel celor care citesc acest forum si
care sunt din Toronto sau din Canada, in general.

Am vazut ca cei de pe forumul romanian-portal.com au desfasurat, cu
multa generozitate si eficacitate, actiuni umanitare.

Pentru ca si eu, alaturi de un grup de romani din Toronto, ne-am implicat
in actiuni umanitare, am ajuns sa ne cunoastem cu unii dintre cei de pe
forumul romanian-portal.

Si pentru ca unde-s multi puterea creste, am luat legatura cu inimosul
Sorin Pintiuc, in ideea unei colaborari pt diverse actiuni umanitare, fie si
macar a unui schimb de idei intre Canada si SUA.

Si noi desfasuram in prezent aici, in Toronto, o actiune pt sinistrati. Intr-o
prima etapa, dna Theodora Bran, pe care am mai pomenit-o aici, a strans
bani de la cunostinte (1000 dolari) si i-a dus in Romania, in orasul
Marasesti, de unde este tatal dumneaiei. Acolo s-au dus la primarie si au
aflat care sunt familiile cele mai necajite si lor le-au dus banii 500 si 500
(o familie cu doi copii, care mai au din casa doar un perete si o jumatate
de acoperis, si o familei de batrani a caror unica fiica e bolnava de
leucemie).

Acum am strans haine de la romanii din Toronto si am facut pachete si
am trimis acestor doua familii plus inca unei familii cu copil mic din jud.
Galati.

Am realizat o emisiune radio si una TV in Toronto (Radio Nostalgia si Noi
Romanii) despre acest subiect, si au avut ambele un impact destul de
mare. Plus am facut publicitate in ziare si pe website-urile locale.

Acum cautam sponsori pt al doilea transport de haine (primul a fost
sponsorizat de Arc Toronto, www.arcweb.ca plus din donatiile noastre
personale). Intr-o a treia etapa, vom colecta haine si bani pt transport la
parohiile din Toronto.

Ca idee, pt ca si voi ati strans o suma, mergeti pe webisteul
www.cjtimis.ro
Si acolo gasiti o lista intreaga cu case daramate si cu adresele lor si cu
poza. Poate doriti sa donati banii stransi de voi uneia dintre familiile care
au locuit intr-una dintre acela case. Sunt si poze, sa vedeti cum au ajuns
acele case acum...

Daca este cineva din Toronto pe acest forum, si doreste sa ajute cu
sinistratii, va rog trimiteti email pe adresa info@arcweb.ca

Multumesc
Eliza

GNChicago
27.10.2005, 18:39
Sorine, am vazut ca nu sint sanse ca sa se adune mai multi bani si "the Dead line" se apropie.

Ma astept ca pina pe 31 Octombrie sa rezolvi problema asta. Nu cred ca vei putea sa oferi bani la fiecare sat sau oras inundat, dar cred ca te poti orienta de cele descrise in Evenimentul zilei, pentru ca toti am beneficiat cindva de litoralul romanesc sa dai niste telefoane si sa alegi o familie necajita ptrca vorba ceea ai de unde alege, o familie sau doua si sa beneficieze de banii adunati incepind cu 1 November 2005. Poti masura timpul in ORE!!!

Poti sa fii sigur cajumatate dintre noi vom fi pentru alegerea facuta de tine, iar cealalta jumatate va fi impotriva alegerii facute de tine, "sau invers".

Principalul este ca acesti oameni au nevoie de banii astia ASTAZI!!!!

IARNA BATE LA USA!

Din partea mea, eu merg cu alegerea ta ptrca ai dovedit de atitea ori ca esti fairplay in tot ceea ce faci!

Dupa ce faci alegerea precis vor fi sfatuitori si critici, asa ca hai sa ajutam o familie sau doua.

Deci e cazul sa faci niste phone calls!

MULT SUCCES!

GNChicago
28.10.2005, 05:10
Sorine, mai sunt 60 de ore si trebuie sa scapi de banii aia pentru victimele inundatiilor!

49 de ore si 34 minute acum la 9:26 pm

Succes!

GNChicago
31.10.2005, 02:54
Sorine, mai sunt 15 ore si 15 minute si va trebui sa donezi banii aceia pentru una sau doua victime ale inundatiilor.

Stiu ca este o sarcina dificila dar trebuie sa faci o decizie si sa alegi persoana sau persoanele care au fost victime ale inundatiilor.

Orice alegere vei face, vor fi unii care vor comenta, dar e OK, it's a FREE COUNTRY.

sorin
31.10.2005, 05:17
GNChicago, multumesc pentru faptul ca macar tu scrii la acest topic. Din pacate, nimeni nu a mai facut nici o propunere in afara de propunerea postata de mine pentru batrana din articolul din EvZ. Daca pana diseara la ora 24:00 nu mai face nimeni nici o propunere, voi supune la vot aceasta propunere si voi lasa sondajul (poll) deschis pentru o saptamana, timp in care cine doreste mai poate face inca propuneri. Am vrut ca acest subiect sa fie cat mai interactiv, dar s-ar parea ca ceilalti nu prea vor sa se implice, asa ca voi proceda in continuare incercand sa evit orice discutii.

hazel
31.10.2005, 06:11
Subscriu la propunerea lui Sorin.

sorin
31.10.2005, 16:34
Asa cum GNChicago pomenea in unul din comentariile sale, pentru noi toti sau cel putin majoritatea, Costinestiul a ocupat si poate inca mai ocupa un loc special in inimile noastre. In acest context, avand in vedere suma mica pe care am reusit s-o strangem (1521 de dolari), m-am gandit in urma studierii celor 2 articole de mai jos, unul de pe

sorin
03.11.2005, 01:40
La sfarsitul acestei saptamani (5-6 Noiembrie 2005) vom incheia <st1:State w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">campania</st1:place></st1:State> de strangere de fonduri si vom trimite suma adunata celor care au nevoie de ajutor. In caz ca cineva mai doreste sa doneze, il/o rog sa ma anunte in momentul trimiterii banilor pentru a mai tine eventual 1-2 zile contul deschis.
Multumesc la toti care au avut generozitatea sa doneze. Voi posta informatii despre cum au fost folositi banii imediat ce acestea vor fi disponibile.

sorin
10.11.2005, 07:06
Trebuie sa recunosc in public ca m-am luat cu unele treburi urgente de zi cu zi si abia azi (10 Noiembrie 2005) sau <st1:State w:st="&#111;n">maine</st1:State> voi face transferul banilor in <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n>.smileys/smiley9.gif
De regula dureaza 3-4 zile (wire transfer) si n-as vrea sa dau mai mult de $20 comision de transfer (atat e comisionul de "wire transfer") apeland la serviciile Money Gram sau <st1:place w:st="&#111;n">Western Union</st1:place>. S-au strans cu multa munca acesti bani si ar fi pacat sa-i irosim.
Intre timp, am sa contactez Primaria din Costinesti sa aflu ultimele stiri in legatura cu destinatarii ajutorului nostru financiar si o sa postez tot aici orice noutate.

sorin
16.11.2005, 12:38
Ca la noi la nimeni. Traiasca Administratia Publica in Romania! smileys/smiley18.gif

Am trimis de luni un email la Primaria din Costinesti, cerand informatii in legatura cu donatiile pe care vrem sa le facem conform rezultatelor sondajului si nici pana azi n-am primit vreun raspuns. S-ar parea ca trebuie neaparat sa pun mana pe telefon si sa dau de cineva pe acolo.

sorin
18.11.2005, 02:39
Astazi am vorbit la telefon cu d-nul primar Traian Cristea si i-am spus ca saptamanan viitoare il va cauta cineva pentru a lucra impreuna la ajutorarea familiilor de la gradinita si a batranei Maria Calugaru. Domnul primar a fost foarte amabil, a multumit pe aceasta cale la toti cei care au contribuit la strangerea acestor bani si s-a oferit sa puna la dispozitie un camion pentru transportul lemnelor si carbunilor care se vor cumpara pentru familiile de la gradinita.
In ceea ce priveste cealalta jumatate din bani (aproximativ $750) destinati ajutorarii batranei Maria Calugaru, asa cum sugerase GNChicago ca nu e bine sa-i dam banii pentru a evita orice probleme (in sensul ca cineva ar putea-o jefui), o sa-i cumparam mobilier sau ce are nevoie cel mai urgent in casa (de ex. frigider, televizor, etc.).
Persoana care se va ocupa de asa ceva este 100% de incredere si o s-o rog sa scaneze toate chitantele si sa mi le trimita, pentru a le posta apoi pe forum. Deasemeni, oricine va putea suna la Primarie sa ceara detalii. Spun toate astea, pentru ca mai sunt si vor mai fi cazuri in care va trebui sa ajutam cazuri disperate si vreau ca oricine sa fie absolut convins(a) ca e mai bine sa ajutam direct pe cei care au nevoie de noi, in loc sa trimitem banii undeva unde nu stim cum au fost folositi.
Daca aveti comentarii, propuneri, idei, nu ezitati sa va spuneti parerile aici.

GNChicago
18.11.2005, 03:54
Am sugerat ca cineva sa-i tina banii si sa-i puna la dispozitie la comanda ei cind vrea sa-i cheltuiasca dupa pofta inimii, ptr a evita ca cineva sa vina si sa o stringa de git, nu numai sa o jefuiasca.

In esenta nu difera de ce a scris Sorin mai sus, doar am facut niste precizari care nu contrazic in niciun fel destinatia banilor decisa de forumisti. M-am gindit doar la siguranta batrinicii.

sorin
23.11.2005, 07:46
Iata un mesaj primit despre actiunea de ajutorare a sinistratilor, actiune care se apropie de sfarsit, primita de la persoana pe care am rugat-o sa se ocupe de asa ceva:

<I style="mso-bidi-font-style: normal">

GNChicago
23.11.2005, 10:09
Great Job, Sorine.

Acesti oameni au nevoie de mult ajutor.

Am vazut aseara la TV niste oameni in virsta stateau in CORT FARA NICIUN FEL DE INCALZIRE!!!! si unul din ei a fost intrebat daca tot acolo vor face si CRACIUNUL si raspunsul a fost:" DACA MAI APUCAM CRACIUNUL!"

Asta arata INCOMPETENTA si NEPASAREA GUVERNULUI ROMANIEI in frunte cu PRIMUL MINISTRU sa aibe grija de proprii cetateni.

In legatura cu batranica din EZ cred ca cel mai usor ar fi sa contacteze pe corespondentul local de la Evenimentul Zilei si sa afle despre ea, chiar daca e nevoie sa dea anuntul in ziarul EZ pentru a o localiza oriunde ar fi.

Urez la toata lumea: "HAPPY THANKSGIVING!"

sorin
27.11.2005, 07:45
http://img.photobucket.com/albums/v709/sorinp/Picture_043.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v709/sorinp/Picture_042.jpg

sorin
27.11.2005, 07:50
Mai sus, puteti vedea copii de pe chitantele pentru lemne si carbuni cumparate pentru famillile care sunt cazate la gradinita din Costinesti.
Suma totala in dolari afisata in lei grei pentru 3.2 tone lemne taiate si 1 tona carbuni (brichete) plus cheltuieli de transport si incarcat (platite la negru), reprezinta echivalentul a $470.
Primaria nu prea a aratat interes in a ajuta (desi primarul imi spusese la telefon ca au sa ajute), spunand ca au un tractor care nu circula pe drumuri publice si nici nu prea au motorina, asa ca a trebuit platit transportul si incarcatul.
Cei care locuiesc la gradinita din Costinesti si beneficiaza de acest ajutor, au cerut sa nu se cumpere acum combustibili de toata suma, pentru ca nu au unde sa depoziteze mai mult si cica se fura. Cand vor termina ce au, o sa li se cumpere si de restul de bani reprezentand jumatate din suma totala.

Urmatorul pas va fi cumpararea de mobilier sau obiecte de folosinta urgenta pentru batrana din Tuzla.

sorin
28.11.2005, 04:55
In legatura cu batrana Maria Calugaru, citez din mesajul primit din <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n>:
<I style="mso-bidi-font-style: normal">

Elena18
12.12.2005, 07:15
Buna ziua,

Am descoperit abia astazi forumul aceasta, si am ramas uimita. Sunt nepoata doamnei Calugaru Maria si va marturisesc ca nu ma asteptam sa gasesc asa ceva. Mama mea (adica fiica Mariei C.) a facut tot ce i-a stat in puteri sa o ajute, atat financiar-cat s-a putut- dar a mers si la primar si a vorbit cu dl primar,din cate am inteles, acesta nu este dispus sa o ajute sub nici o forma si numai p ea ...se pare ca primarul a dat din miile de produse primite ca donatie(frigidere,televizoare si aragaz) numai catorva persoane preferate de el, iar restul aparatelor electro-casnice au disparut. Astfel bunica mea, pe langa multi altii nu au primit NIMIC.
Marturisesc ca nici noi nu ne descurcam atat de bine cu banii incat sa o ajutam (am facut tot ceea ce am putut si continuam sa o ajutam cu ce are nevoie)...iar primaria...no comment...cred ca stiti cum sta treaba p-aici, primaria se ineaca in bani si vile (la marginea Bucurestiului), iar noi tragem sa traim de pe o zi pe alta...

V-as ruga...indiferent pe cine vreti sa ajutati cu bani...NU APELATI la primarie...ptr ca in acest caz, la sinistrati nu va ajunge nici macar 1 $.
Va multumesc pentru ca ati incercat sa o ajutati si va multumesc ca ii ajutati in continuare pe cei din Romania,cei care au cu adevarat nevoie.

sorin
12.12.2005, 14:57
Iata copii de pe chitantele reprezentand a doua transa de lemne si carbuni pentru gradinita din Costinesti:

http://img.photobucket.com/albums/v709/sorinp/scan0005_1.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v709/sorinp/scan0006.jpg

Si chitanta pentru prima transa de bani pentru Maria C.

http://img.photobucket.com/albums/v709/sorinp/scan0001.jpg

Elena18
13.12.2005, 06:17
...multumesc pentru gazduire...si pentru ca ati ajutat-o pe bunica mea...imi cer scuze ca v-am deranjat,credeam ca o sa-mi raspundeti dar probabil ca nu ati vrut sau nu ati avut timp...

sorin
13.12.2005, 06:22
Elena, imi cer scuze ca nu ti-am raspuns, dar uite ca o fac acum. smileys/smiley1.gif

Micul ajutor pe care-l dam prin intermediul acestui site in general si forum in particular, se datoreste forumistilor si cititorilor nostri care au contribuit financiar. Noi, organizatorii doar am continuat ce au inceput ei/ele. Lor trebuie sa le multumesti, mie mai putin.

Elena18
13.12.2005, 17:24
Bine atunci...

Va multumesc tuturor ca ati facut ce ati facut, si sper sa fiti rasplatiti asa cum trebuie...

GNChicago
13.12.2005, 17:50
Ne bucuram ca am reusit sa o ajutam pe Maria Calugaru, o femeie in virsta incercata acum de valul de ape. Nu este usor sa localizezi si sa fii sigur ca totul ajunge la destinatar si nu se opreste la dom' primar....

Multa sanatate Mariei din partea noastra si sa treaca cu bine acest difficult time.

Elena18
14.12.2005, 07:58
Din fericire iata k au ajuns, si va multumesc inca odata...si poate-mi spuneti si mie asa in povesti cum e America :P...

Va multumesc inca odata...

sorin
01.01.2006, 02:48
Iata o noua chitanta pentru a doua transa (6,000,000 lei)din banii donati Mariei Calugaru:

http://img.photobucket.com/albums/v709/sorinp/scan00081.jpg

sorin
12.03.2006, 02:48
S-a mai platit o transa din fondul de ajutorare:

http://img.photobucket.com/albums/v709/sorinp/chitanta_martie06.jpg

sorin
25.06.2006, 08:43
Cu scuzele de rigoare, adaug aceasta chitanta mai veche, de care pur si simplu am uitat:

http://img.photobucket.com/albums/v709/sorinp/chitanta_sinistrati.jpg