PDA

Arată versiune întreagă : Aventura

christianT
12.07.2005, 14:24
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Aventura[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]

12.07.2005, 15:14
tempo marit:

Si soata-n buzunar se infuria

Sotu-n birou se (cu)tremura

Soarele-i inrosea, pasiunea-i zapacea

Mintea ce le-o lua, clandestinu-i devora

smileys/smiley4.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley4.gifsmileys/smiley36.gif

Cristian, de ce dedici aceasta poezie(scuze pt urmare) aventuririlor, care este explicatia ta?

christianT
12.07.2005, 15:40
Cristian, de ce dedici aceasta poezie(scuze pt urmare) aventuririlor, care este explicatia ta?

Asta e secretul meu prietene... si zambesc cand iti scriu asta.

christianT
12.07.2005, 15:43
Plictiseala

Ma sprijineam in sanii tai
Ametitoare curbe,
De pe cearsaf tu ma priveai
Ma plictiseai cu vorbe.

12.07.2005, 15:57
Aventurieri de moda veche...adica rafinati vreau sa zic.Hmm, crezi ca mai exista asa ceva?

Urmarea nu stiu de ce am impresia dar cred ca mi-e adresata oarecum si mie, adica nu as vrea sa te plictisesc, dar cum bine ai observat sunt un prieten si nu o prietena LOL.

christianT
12.07.2005, 16:05
Eram convins ca esti un prieten. Daca exista aventurieri de moda veche? Bineinteles ca da. smileys/smiley1.gifDe cand lumea prietene.

13.07.2005, 08:49
smileys/smiley32.gifbravo mai aventurierilor!

uite aici si una de la mine:

NOCTURNA
<div>Un ciine latra-n noapte</span></font></div>
<div>Alaturi de un stapin grabit</span></font></div>
<div>Un betiv lasindu-se pe spate</span></font></div>
<div>Ce-i drept dispare cam subit</span></font></div>
<div></span></font></div>
<div>O usa scirtie incet</span></font></div>
<div>Doi ochi un nas si-o gura</span></font></div>
<div>Ce cauta vre-un cabaret</span></font></div>
<div>Si-oalta aventura.</span></font></div>

13.07.2005, 12:19
AHHH,si mi-am propus sa nu ma iau de anumite persoane pe acest forum pt ca risc o dedicatie gen "oglinda stramba"....se pare ca m-am inselat.smileys/smiley4.gifsmileys/smiley4.gifMa predau dar nu inainte de a-ti spune ca-mi place poezia ta.smileys/smiley32.gif

hazel
13.07.2005, 15:32
Airbus, oare ce s-o intampla atunci cand oglinda stramba se priveste intr-o alta oglinda stramba? smileys/smiley5.gif

13.07.2005, 15:42
hmmm, concave sau convexe, important detaliu'smileys/smiley36.gif

totusi incerc un raspuns: s-au gasit doua oglinzi strambe care probabil ca se plac atat de mult una pe altaincat nu o sa se mai spargasmileys/smiley4.gif.Vor fi 2 oglinzi fericite.Happy endsmileys/smiley32.gif

hazel
14.07.2005, 07:51
Banuiesc ca niste oglinzi strambe incalca orice regula estetica pamanteasca, sunt si convexe si concave. smileys/smiley1.gif

Poate ca, asa si cum negarea unui NU este DA, doua oglinzi strambe care se privesc una in cealalta ajung sa se creada perfectesmileys/smiley1.gifde unde pot sa decurga si urmarile descrise de tine.

Dar ieri cand am scris mesajul initial ceea ce voiam sa spun este ca orice oglinda stramba isi gaseste nasul, deci poate risca si dansa oricand, orice fel de dedicatii care mai de care mai nastrusnice smileys/smiley8.gifsmileys/smiley4.gif

14.07.2005, 08:32
Ma bucur ca pana la urma am reusit s-o scot pe undeva la capat....smileys/smiley4.gif

christianT
14.07.2005, 13:33
Ma bucur ca pana la urma am reusit s-o scot pe undeva la capat....smileys/smiley4.gif

Vai si ce zgomot mare-n departare
Ce vad? Un fuselaj de aluminiu-n zare!
Un cockpit! Doua aripti! Un Airbus!
Ca-ntr-o legenda cu Icarus.

Morala... stii prietene ce a patit Icarus? Te salut si-ti fac iar cu ochiulsmileys/smiley2.gif

14.07.2005, 13:39
AHHH,si mi-am propus sa nu ma iau de anumite
persoane pe acest forum pt ca risc o dedicatie gen "oglinda
stramba"....se pare ca m-am inselat.smileys/smiley4.gifsmileys/smiley4.gifMa predau dar nu inainte de a-ti spune ca-mi place poezia ta.smileys/smiley32.gif

ma bucur ca iti placesmileys/smiley9.gif

tonita
15.07.2005, 00:11
Si mie imi place, melismileys/smiley1.gif

@380 rogu-te da si noua un link la dedicatia ceea celebra, pls.

15.07.2005, 02:32
Mai Dedal Al Labirint,tu vrei sa ma darami

Penele sa mi le smulgi,ceara mi-o topesti

Soarele ca sa ma arda, marea sa ma-nghitasmileys/smiley85.gif

PS"deci asta-mi doresti tu ChristianT?!"

15.07.2005, 02:56
Si mie imi place, melismileys/smiley1.gif

@380 rogu-te da si noua un link la dedicatia ceea celebra, pls.

Era o serenada de impacarededicata unei persoane de pe forumcu o poza impozanta.Cred ca cel mai bine ar da link-ul Miss(is) Hazel Cat.

tonita
15.07.2005, 04:13
...Cred ca cel mai bine ar da link-ul Miss(is) Hazel Cat...

Merci de indicatie, am gasit ! Sursa dedicatiei in versuri este </span>Femeia cu vibratorul (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=2165&amp;PN=2&amp;TPN=2) smileys/smiley17.gifsmileys/smiley36.gif

15.07.2005, 05:02

Plagiat:
"Airbus sa stii un lucru
Cind spre stele te avinti
Hazel doar te insoteste
Daca singur stii sa cinti"

15.07.2005, 05:51
smileys/smiley80.gifsmileys/smiley104.gifsmileys/smiley105.gif

hazel
15.07.2005, 09:06

Plagiat:
"Airbus sa stii un lucru
Cind spre stele te avinti
Hazel doar te insoteste
Daca singur stii sa cinti"

Doua capete rotunde
La scoala ne-au invatat
C-a vorbi in locul meu
E treaba de avocat.

Daca avocat te afli
Rogu-te ma contacteaza
Si la telefon dicteaza-mi
Onorariul tau de baza.

Te rog sa mai stii ceva,
Dragul nostru bicefal
Airbus de ma-nsoteste
E un lucru chiar normal.

El e avion cu faima,
Pentru oameni cu pretentii
Nu e musai ca sa cante
Ci sa-evite turbulente.

Have a very berry Friday!smileys/smiley4.gifsmileys/smiley1.gifhttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley73.gif

15.07.2005, 10:18
A fost odata o pisicutza, cocotzata colo sus, si ne privea pe tonti, ca orice pisicutza demna,cu-n amestec de umor si multe alte simtaminte(proprietarii de feline stiu la ce ma refer aicismileys/smiley4.gif),simtaminte care o fac atat de pisicutzasmileys/smiley4.gif

PS"Desi pare cum ca as "canta" ganditi-va ca eu fac cu ochiu'( si el mie, sic!!) inspre altcineva, apropo unsmileys/smiley2.gifC??"

15.07.2005, 10:31
Daca avocat te afli
Rogu-te ma contacteaza
Onorariul tau de baza.

smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif esti tare hazel,

have a nice weekend!smileys/smiley37.gif

hazel
15.07.2005, 11:27
Air, nici sus nici tonti. Sus nu pot sa ma catar ( oare asta-i pleonasm? adica te poti catara si in jos ?smileys/smiley80.gif)deoarece ghearele nu ma ajuta, fiind taiate si pilite scurt smileys/smiley4.gifde aceea sunt egala cu toate vietatile care populeaza acest ZOO care este forumelul. Ceea ce inseamna ca daca ceilalti sunt tonti, sunt si eu tot o toanta smileys/smiley36.gif

Melinuca, weekend minunat si tie smileys/smiley1.gif

me-and-myself
15.07.2005, 13:58
eu zic ca el nu a facut pleonasm. doar caa indicat locul unde se puteacatara (sus). putea fiin copac, pe casa etc. dar a zis ca s-a catarat sus. poate gresesc.

hazel
15.07.2005, 14:16
Mimi (pot sa-ti zic asa?) cred ca avem nevoie de un 'Graur' pe forumul asta sa ne mai scoata din impas uneori. Marturisesc ca asta-mi chiar scapa. Ma gandeam ca a se catara are cam acelasi sens cu a se urca si de aceea mi-a zburat gandul la pleonasm. Ai acordul meu, desi nici nu trebuia sa il ceri. smileys/smiley2.gif

me-and-myself
15.07.2005, 14:37
hazel, scuze, era necesara rectificarea.

hazel
15.07.2005, 14:49
Pai el sunt eu. Ca ma intrebam de mine daca am facut pleonasm cu cataratul in sus smileys/smiley4.gif

Gata Mimico, sa ai si tu un weekend super! Eu am inchis buticulsmileys/smiley63.gif

Ne mai auzim/vedem/adulmecam in curand smileys/smiley77.gif

me-and-myself
15.07.2005, 15:00
ok Hazel poti sa-mi zici Mimi , ca nu ma supar si nici daca ma faci pasarica(graur). numai sa nu ma manance pisica.

15.07.2005, 17:00
SORIN, as avea rugamintea ca sub nickname-ul meu in loc de "groupie" sa ma ridici la rang de MIMI (stiu ca se poate), astfel voi avea dubla satisfactie sa vad cum cresc in stele si se si indeparteaza orice dubiu privind eventualele confuzii.

MULTUMESC

sorin
15.07.2005, 17:50
Airbus, cred ca te-a cuprins febra inaltimilor ca ai inceput sa vorbesti in parabole pe care e posibil sa le intelegi doar tu smileys/smiley36.gif

15.07.2005, 17:54
Poti fi mai explicit te rog?Iexista si o explicatie...smileys/smiley36.gif

hazel
15.07.2005, 20:26
Air, ce-ti mai trebuie stele,nu planezi doar printre ele? Uite iti ofer eu de vanzare, 3 la 1 dolar jamaicanhttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley10.gifhttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley10.gifhttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley10.gifrepede ca nu tine mult sale-ul smileys/smiley36.gif

Mimi este pt me-and-myself, (M&amp;M) nu sunt sigura ca a devenit inca un rang. :-)

Mimi, vorbeam serios, pe unele forumuri de lb romana e cate unul care e 'espert' cu gramatica si atrage atentia pacatosilor :-)

Gata, la culcare.

Somnoroase pasarele
Pe la cuiburi se aduna
Se ascund in ramurele
Noapte bunahttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley12.gif

16.07.2005, 01:59
Hazel, accept stelele, sale-ul e prea mare.Dar si pe Mimi, mi-e drag, e gras si mai e si gratis pe deasupra; dar cel mai important, Mimi e creatia mea asa ca nuse cadesa-l refuzsmileys/smiley2.gif.L-am si adoptat deja si asa va ramane.Prietenii stiu de cesmileys/smiley36.gif!!

16.07.2005, 05:17
Daca avocat te afli
Rogu-te ma contacteaza
Onorariul tau de baza.

Miau, miau, miau niste wiskas din onorariu, cine spunea ca nu mai exista pisici aristrocate.
Sa fie primit.

me-and-myself
16.07.2005, 07:47
cata pisiceala pe forum. zatttt!!!! la soareci cu voi!!http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif

marian42
17.07.2005, 23:22
Pt CristianT -- Urmaresc cu interes si placere majoritatea
postarilor tale de pe forum dar nimic din ceea ce scrii nu ma ajuta sa
te "gasesc"...De aceea, o umila intrebare: ce parere ai de poezia
"Contrast" a lui Bacovia ? Sunt sigur ca am intalnit intr-una din
postarile tale afirmatia ca iti place mult Bacovia si ca ai purtat cu
tine prin lume un volum cu poeziile lui...Nu stiu ce editie ai tu ca
altfel ti-as fi indicat si pagina ! Sa ai o vara frumoasa !

christianT
18.07.2005, 01:46
Salut mariane.

Am gasit bineinteles poezia "Contrast", coincidenta sau, era printre poeziile lui Bacovia care le remarcasem in mod special.

O transcriu mai jos pentru cei interesati:

Contrast

Femeie - masca de culori,
Cocota plina de rafinarii -
Tu, care tipi la desfr

christianT
18.07.2005, 04:17
luandu-ma cu versurile lui Bacovia si Eminescu uitasem sa mai adaug o idee ce-o gasesc importanta, strict legata de ce m-ai intrebat.

Este foarte important de retinut titlul poeziei, "Contrast", care chiar este in contrast cu eternul feminin din "Decembre", ce face parte, dupa umila mea parerea, dintre cele mai frumoase poezii de dragoste din literatura romana.

18.07.2005, 05:38
<H3></H3>
<H3>Romanta</H3>
<BLOCKQUOTE>

Cand luna e o roza de argint,

Hai, sa te-astept in zavoiul de argint.

De n-o sa vii, nu e nimic.

E-un secol mic, Toti mint,

Cand totul e pentru argint.

Ramane luna roza de argint,

Azi nu-i vremea de alint -

De vei veni Cand n-o sa vin,

Pe banca veche vei gasi:

Un crin Si o moneda de argint. </BLOCKQUOTE>
<ADDRESS>George Bacovia</ADDRESS>
<ADDRESS>smileys/smiley2.gif</ADDRESS>
<ADDRESS></ADDRESS>
<ADDRESS></ADDRESS>

marian42
18.07.2005, 06:30
Ok, multumesc pentru raspuns, necazul e ca tot nu te-am
"gasit"...Pot indrazni mai mult ?...Ce parere ai de "Ultimul tango la
paris"?

marian42
18.07.2005, 06:33
Eros si Thanatos pot fi imaginati impreuna ?smileys/smiley92.gif

christianT
18.07.2005, 07:12
Eros si Thanatos pot fi imaginati impreuna ?smileys/smiley92.gif

Moartea si iubirea.... ne nastem dintr-o clipa de iubire, dintr-o dorinta de iubire, ne nastem pentru a muri, iubim si apoi murim.

christianT
18.07.2005, 07:27
Nu-mi amintesc sa fii vazut "Ultimul tango la Paris". Un singur film m-a bulversat pana acuma, mi-a placut atat de mult incat l-am vazut cred de 8 ori. Este cel mai bun film ce l-am vazut in viata mea, cunosc pe dinafara o gramada de scene din acest film.Numele lui?

Forrest Gump.

marian42
18.07.2005, 08:05
Ok...E clar ca n-avem aceleasi gusturi...asta ne-nsemnand
ca n-am sa-ti mai citesc postarile sau ca nu-ti apreciez ideile...smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif Din nou, o vara frumoasa !

GNChicago
18.07.2005, 18:44
"sh*t Happens"

Christian, I love the movie Forest Gump.....Tom Hanks....Oscar.

E just FANTASTIC!

rossa
22.07.2005, 02:11
Ei cu Forrest Gump m-ai nimerit pe mine . Si eu l-am vazut de nenumarate ori si tot timpul mai gasesc cate ceva in plus .

fifi
30.04.2006, 12:42
"Run Forrest, ruuuuuuun!" smileys/smiley1.gif

03.05.2006, 05:40
lt. dan..you've got legs!smileys/smiley17.gif

04.05.2006, 11:20
Piciorele inca ma tin

Coloana-mi este dreapta

Doar capu-mi este clandestin

Se pare ca m-asteapta.

fifi
05.05.2006, 16:17
cine a vazut filmul "Forrest Gump" stie ce am scris eu acilea...tu cristian T ai PM sau esti de "la steaua care a rasarit"?smileys/smiley5.gif