PDA

Arată versiune întreagă : Cum pot trimite bani din USA in Romania?

oacojocaru
12.07.2005, 03:18
O intrebare ....

Vreau ca odata ajunsa in USA, dupa ce mai strng niste bani, sa ii trimit in Romania. Cum pot face asta astfel incat taxele sa fie minime? M-am interesat si am vazut ca prin Western Union taxele sunt destul de mari: 15$ pt 100 $, 20 $ pt 200 $. Mie mi se pare cam mult cca 10 % din suma... Mi-at putea da si alte sugestii?

GNChicago
12.07.2005, 04:16
Am verificat recent asta. Ai mai multe metode:

NU AM TRIMIS NICIODATA PRIN WU, ptrca mi s-a parut exagerat de scump. Politica americanului ar fi: de ce sa dau mai mult in fees daca pot sa nu dau de loc fees. COMPETITIA VORBESTE!

1. Regular check. Ajunge acolo si il depune la banca, daca persoana are ceva mai multi bani in banca, atunci poate incasa cecul, inainte ca banca din ro. sa culeaga banii din USA. Am verificat asta si merge.

2. Money Order. Banca unde tii banii iti face un MO pe gratis pe luna. Bancile din ro. incarca ceva fees. Mergea pe vremea lui ceausescu si merge si acum.

3. Postal Money Order (SSDN), e mai scump decit #2.

4.Account comun cu o persoana din america, checking or savings acct, cu o banca serioasa de acolo.

5. Account comun pe un credit card si poti utiliza in toata lumea.

6. Travelers checks. American Express incarca pe cel de aici 1%, dar nu toti cei din ro. accepta, dar in USAmajoritatea accepta ca si cash.

sorin
12.07.2005, 04:34
Se poate face si transfer bancar intr-un cont din <st1:country-regi&#111;n><st1:place>Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n> cu comisioane rezonabile. La Bank One (acum e Chase) de exemplu, se percepe un commission de $20 indiferent de suma transferata. Spun asta pentru ca eu am trimis bani prin aceasta metoda.

De asemeni, daca ai aici un

GNChicago
12.07.2005, 04:54
Ai dreptate Sorine, am uitat de transferul bancar.M-am interesat la banca mea (Harris Bank) si mi-au spus ca transferul international costa 45 de dollari iar cel domestic doar 20 de dollari.Deci aceste taxe difera de la banca la banca.

Personal, nu prea imi plac debit cardurile ptrca iti i-a banii prea repede, pe cita vreme credit cardurile te lasa vreo luna pina la suferinta de a o plati...

Nici bancomatul nu prea ma atrage chiar aici ptrca sint unii care te fileaza cind scoti bani mai ales in zone bune (Lincoln Park) si pe urma pot veni dupa tine. Am folosit bancomatul cind era pe strada, parcam la doi pasi si pe urma imi luam "zborul".

Lia_Kerr
13.07.2005, 05:55
Poti sa faci un card Ikobo pe numele persoanei la care intentionezi sa trimiti banii. Uite adresa www.ikobo.com (http://www.ikobo.com) Compania o sa expedieze cardul la persoana respectiva si suma de banii o transferi tu din contul tau personal.

Eu am facut un card si l-am trimis fratelui meu in Romania si sa sti ca e mult mai repede si mai ieftin dacat WU.

Daca te duci pe site o sa vezi ce si cum tre sa faci.

Bafta

navetistul
17.07.2005, 02:36
Prin 2002 s-a dus cineva din familie cu credit card si a scos de la un ATM in Romania.
Am plins de necaz mai tirziu... cind am vazut fee-urile din statement... dar deh, asa se fac afacerile in Romania. E bine totusi cite un dus d'asta ca sa ma trezesc din starea de "melancolie blegoasa" care ma apuca din cind in cind ptr locurile unde am copilarit.
Numa' bine la toata lumea !
navetistul