PDA

Arată versiune întreagă : la pas prin cimitir

christianT
10.07.2005, 05:15
Cimitirul... loc de odihna al celor adormiti in vesnicie este in acelasi timp si un loc de meditatie, un loc unde poti gasi linistea bucurandu-te ca traiesti. Cimitirul mai este in acelasi timp si un muzeul al memoriei colective al unui oras. Va invit deci intr-o foarte scurta calatorie prin Cimitirul Notre-Dame-des-Neiges din Montreal. O calatorie la pas, in liniste, sa nu deranjam somnul adormitilorin eternitate.

Cimitirul m-a intampinat cu portile larg deschise si parca o voce venind dinspre poarta m-a intampinat spunandu-mi "Bine ai venit Cristian!" I-am spus si eu ca acuma sunt doar in vizita si m-am despartit de poarta spunandu-i "Nu ma grabesc sa ajung aici, toate la timpul lor".

http://i17.photobucket.com/albums/b58/cris16man/fotot1.jpg

Cimitirul este in acelasi timp si un imens parc unde multi oameni vin in plimbari solitare cautand clipe de liniste in mijlocul unui megalopolis in continua miscare

http://i17.photobucket.com/albums/b58/cris16man/foto2.jpg

Monumente funerare de o rara frumusete artistica gasesti in Notre-Dame-des-Neiges

http://i17.photobucket.com/albums/b58/cris16man/foto3.jpg

Morminte si Oratoriul

http://i17.photobucket.com/albums/b58/cris16man/foto8.jpg

Reprezentant de seama al Rassemblement pour l'ind

aconi
10.07.2005, 06:22
la cimitirul Belu nu ai gasit asa ceva?

christianT
10.07.2005, 06:27
sa gasesc ce aconi?

Daca am sa vin candva in ROmania cu siguranta ca am sa trec si pe la Bellu, macar pe Aleea Scriitorilor.

christianT
10.07.2005, 06:30
Mormantul unei fetite. Se pot observa jucariile care probabil i-au apartinut. Nu le ia nimeni si nu pot sa nu ma gandesc la mormantul bunicului meu, aflat undeva in ROmania... pana si gardul l-au furat "baietii"... alti oameni, alta societate.

http://i17.photobucket.com/albums/b58/cris16man/foto12.jpg

aconi
10.07.2005, 09:27
Cine ti-e de vina daca te tragi din un neam (dupa parerea ta) de hoti.

ma mir ca nu iti e rusine sa spui ca esti roman.de altfel dupa
parerea ta toti care am ramas aici suntem niste hoti.Bine ca au
reusit canadienii sa te faca un om cinstit.smileys/smiley57.gifPasii
tai pe aleea scriitorilor ar insemna o profanare; asa ca mai bine cauta
alte cimitire in alte continente. In rest, sauzimdemisteaux.

sorin
10.07.2005, 09:43
Aconi, ce-i cu tine omule? Vad ca ti s-a pus "pata" pe Cristi care este unul dintre cei mai pasnici forumisti smileys/smiley118.gif

christianT
10.07.2005, 10:18
la cimitirul Belu nu ai gasit asa ceva?

aconi draga,

totusi nu mi-ai raspuns la intrebare...sa gasesc ce la Bellu?? Ce?

Cat despre cum iti versi pe mine furia, indiferent ca recunosti sau nu, situatia din cimitirele romanesti, sau ma rog, a unora, este cat se poate de reala. Ai cuvantul meu de onoare ca ce am spus este adevarat. Stiu din surse sigure ca au fost cazuri si de furturi efective de cruci. Cam asta vroiam sa-ti spun aconi.

Sa auzim de bine.

sauzimdebine
10.07.2005, 12:32
Aconi, mergi in vacanta, ai nevoie de relaxare. Dupa ce revii, ai sa vezi ca nu o sa-ti mai placa sa-l iei la suturi pe christian T.

Frankenstein
10.07.2005, 12:45
http://makovei.com/poze/albums/userpics/10001/CimitirulBelucavou.jpg

christianT
10.07.2005, 12:52
multumesc frumos sauzimdebine!

Eu cred ca daca merit, suturile in fund trebuie sa le iau. In situatia asta nu sunt vinovat cu nimic. Nu am vrut in nici un caz sa jignesc poporul roman. Ce mi-a fost dat sa vad insa in Romania in cimitirul unde este ingropat bunicul meu, pot spune ca este barbarie, spun asta chiar cu riscul sa-l supar iar pe aconi. Esti de acord cu mine draga sauzimdebine ca in USA cimitirele arata cu totul altfel? ceea ce te impresioneaza in primul rand este respectul pentru mormintele celor decedati, respect care din pacate, in ROmania, datorita unora, lasa de dorit.

Frankenstein
10.07.2005, 13:00
I think talking about death makes people nervous ..smileys/smiley82.gif

christianT
10.07.2005, 13:06
Ceea ce este interesant consta in faptul ca cimitirul este oarecum o oglinda a societatii a noastre, a celor vii. Sunt zone rezervate oamenilor bogati, cu morminte impunatoare, adevarate opere de arta, si zone pentru mai putini bogati, cu pietre funerare modeste iar uneori, dupa cum am vazut, cu o simpla borna care sa indice ca acolo este un mormant.

Aveti mai jos o poza din zona celor care au fost bogati, ale familiilor celebre din MOntreal.

Multumesc frumos pentru poza frankenstein si da...ai dreptate cand spui"talking about death makes people nervous". In cazul meu insa nu e asa, eu o pot face in serenitate.

http://i17.photobucket.com/albums/b58/cris16man/foto15.jpg

sauzimdebine
10.07.2005, 13:14
Nu numai respectul pentru cei disparuti si locul lor de odihna vejnica este altul, respectul pentru cel de langa tine si ceea ce el are in proprietate este cu totul altul.

10.07.2005, 13:47
Fiecare vede moartea in diferite feluri , totusi cred ca fiecare si-a imaginat cum ar prefera sa moara sau sa visat mortsmileys/smiley11.gif

Kutna Hora ma impresionat foarte mult ,pe vremea cind am vizitat-o eram inca mica citez dintr-un jurnal:

"Kutna Hora is about 1.5 hours outside of Prague and is only famous because of the bone church that it has. This church is a regular tiny church that rose to fame after a Monk went to the Holy Land and brought back soil. He sprinkled soil on the grounds of the church. After that everyone decided that they must be buried there because it was holy. But then there was a plague at the same time. So along with more people wanting to be buried there, there was an increase in the number of bodies. So then a half blind monk started collecting the bones because there were too many of them. He made tunnel type sculptures with them.... So now there are supposed to be more than 40 000 skeletons in the church and they are made into sheilds, chandeliers etc....very weird and random.

http://www.worldworx.tv/czech-rep/im/kutna-hora-sedlec/33.jpg

http://www.worldworx.tv/czech-rep/im/kutna-hora-sedlec/29.jpg

http://www.worldworx.tv/czech-rep/im/kutna-hora-sedlec/35.jpg

10.07.2005, 20:58
"sa gasesc ce aconi?"

Christiane, de exemplu la Belu e mormantul lui Eminescu + multi ca el..Nichita Stanescu ,etc. Probabil nu inseamna prea mult pt. gusturile canadiene, dar oricum merge de o plimbare.Ma mir ca si dupa atatia ani inca mai faci comparatii intre Romania si canada,mai ales intre un cimitir de Montreal cu vreunul de judet romanesc

aconi
11.07.2005, 06:37
Nu lipsa de relaxare ma face sa scriu cele ce am scris ci
modul ingust de a expune realitatile,inadmisibila denigrare a
stramosilor tai cum face Christian.Nu mi s-a pus pata pe nimeni sorine
dar nu pot sa admit ca chiar un roman sa spuna ca suntem un popor de
hoti.

Cimitirele din Bucuresti si din judete ofereau pe vremuri
aceleasi locuri de reculegere si pioase amintiri cu cei plecati dintre
noi. Acest lucru nu-l stie sau nu vrea sa-l stie Christian.Este nedemn
si rusinos sa-ti ponegresti in asa hal originile numai pentru faptul ca
ai gasit ceva frumos in Cannada.

Eu il intreb pe Christian si pe voi dragi diasporezi, va
puteti imagina cum ar arata acele cimitire daca ar fi trecut peste
Canada o perioada de 50 ani de comunism ? sa mai adaugam si multe
altele petrecute si trecute peste noi, asezati aci la raspantie
de drumuri si de vanturi,razboiae, razmerite si alte confruntari.

Numai un om rau intentionat sau limitat poate expune o
situatie faptica facand abstractie de cauze, evolutie si
alte fenomene adiacente si directe care au determinat-o.

christianT
11.07.2005, 11:03
mai aconi, mai omule. mai sezi putin.. nu te infierbanta. Cum poti sa spui ca eu am spus ca "suntem un popor de hoti"? Mesajul meu tintea clar spre o anumita categorie care i-am spus "baietii"... nu am spus poporul roman... Esti total nedrept cand spui ca imi ponegresc originile romanesti! Intelegi??? To-tal ne-drept! Uite ca sa-ti demonstrez ca esti nedrept, daca vrei, am sa-ti trimit pe privat o adresa de pe un alt forum, unde am fost balacarit numai pentru ca m-am luat de unul care spunea ca "Romania este o tara de cacao". Daca esti curios sa vezi cum am reactionat iti pot trimite URL-ul sa verifici. Sa te convingi! Esti deasemenea total nedrept cand imi spui rau intentionat, desi sunt de acord cand imi spui ca sunt limitat. Asa este, sunt limitat, insa nu rau intentionat. Nu numai Romania a cunoscut comunismul ci si alte tari din Estul Europei, si cu toate astea diferentele economice, de civilizatie chiar,intre ROmania si acele tari sunt mari.La intrebarea ta "Cum ar fi aratat ROmania daca nu cunostea comunismul?" nu stiu ce sa-ti raspund si oricum raspunsul meu ar ramane insimple supozitii, neverificabile.

Daca totusi te deranjeaza remarca mea pot sterge ce am scris, spune-mi-o si o fac.

christianT
11.07.2005, 11:08
"sa gasesc ce aconi?"

Christiane, de exemplu la Belu e mormantul lui Eminescu + multi ca el..Nichita Stanescu ,etc. Probabil nu inseamna prea mult pt. gusturile canadiene, dar oricum merge de o plimbare.Ma mir ca si dupa atatia ani inca mai faci comparatii intre Romania si canada,mai ales intre un cimitir de Montreal cu vreunul de judet romanesc

stimate claudiu,

Facem o prinsoare? Intreaba-ma si iti pot descrie cu lux de amanunte mormantul lui Eminescu sau Nichita Stanescu...asta ca sa nu faci afirmatii gratuite cand spui ca mormintele celor mai mari poeti romani nu sunt pe gusturile mele. Eu nu stiu daca tu ai fost cu adevarat la mormintele lor, dar crede-ma pe cuvant ca eu am fost de mai multe ori.

Numai bine,

cristi

PS Si tu si aconi faceti o mica greseala, se scrie "Bellu" si nu "Belu"

11.07.2005, 11:46
Mai Christiane ,eu pe cuvant vreau sa te cred ca ai fost de multe ori la mormintele celor doi,dar din pacate am fost si eu, si zau ca acolo sunt ..ceea ce ma face sa cred ca ori am eu goluri grave de memorie ..ori tu cam minti! De curiozitate te rog descrie cu lux de amanunte mormantul lui Eminescu.

ca sa te convingi inainte de a face prinsori pune macar un search pe google ca eu asa am facut, sa ma conving ca inca mai sunt sanatos la cap si nu delirez. uite aici niste exemple ..

M.E

"In 1883, poetul se imbolnaveste grav, fiind internat la spitalul doctorului Sutu, apoi la un institut de langa Viena. In decembrie ii apare volumul "Poezii", cu o prefata si cu texte selectate de Titu Maiorescu. A fost singurul volum tiparit in timpul vietii lui Mihai Eminescu.
Urmeaza ani grei de boala, cu reveniri si decaderi, pana in 1889. In aceasta perioada scrie foarte putin.
Mihai Eminescu se stinge din viata la 15 iunie 1889 in casa de sanatate a doctorului Sutu. Este inmormantat la Bucuresti, in cimitirul Bellu."

"1889 La 3 februarie Eminescu este internat la spitalul Marcuta din Bucuresti si apoi este transportat la sanatoriul Caritas. La 13 aprilie se instituie o curatela pentru asistenta judiciara a bolnavului. In noaptea de 15 iunie, la ora 3, poetul moare

christianT
11.07.2005, 12:02
OK Claudiu.

Sa incepem cu mormantul lui Eminescu.

Monumentul funerar, adica crucea plus piatra de mormant nu sunt cele originale de la inmormantarea poetului, eleau fost adaugate la mai multe decenii, eu acuma iti citez din memoria deci s-ar putea sa gresesc in privinta datarii exacte, insa dupa cate imi amintesc, si scrie si pe monumentul funerar in jurul anului 1910.

Bun... pe cruce este infatisat Eminescu intr-un medalion dar nu in perioada studentiei de la Viena, asa cum este reprezentat in toate manualele, ci in perioada cand locuia la Bucuresti si purta mustata. Tot pe cruce este un vers dintr-una din variantele "Mai am un singur dor"... si daca memoria nu ma inseala este scris ceva in genul asta

"Cand n-oi mai fi pribeag
De-acum inainte
M-or troieni cu drag
Aduceri aminte"

De cate ori am fost acolo, mormantul, care se afla chiar langa un tei secular era in permanenta ingrijit si cu flori proaspete pe mormant.

Nichita Stanescu, al carui mormant se afla chiar alaturi de cel al lui Eminescu, are o simpla troita, deci nu chiar o cruce, pe care scrie simplu Nichita Stanescu 1933-1983. Troita e din lemn.

11.07.2005, 12:23
Ok si locatia ? sunt in Bellu sau nu sunt?..mai facem prinsoarea sau nu? Eu personal cred ca ai vazut mormintele doar in carti cu poze altfel cum ai fi putut fii acolo de atatea ori si sa sustii sus si tare ca nu sunt in Bellu cand chiar acolo sunt..sau poate ai vrut doar sa ma /ne pacalesti. Ma rog astea sunt treburile tale.

11.07.2005, 12:29
"sa gasesc ce aconi?"

stimate claudiu,

Facem o prinsoare? Intreaba-ma si iti pot descrie cu lux de amanunte mormantul lui Eminescu sau Nichita Stanescu...asta ca sa nu faci afirmatii gratuite cand spui ca mormintele celor mai mari poeti romani nu sunt pe gusturile mele. Eu nu stiu daca tu ai fost cu adevarat la mormintele lor, dar crede-ma pe cuvant ca eu am fost de mai multe ori.

Numai bine,

cristi

M-ai confuzat de tot ...ba nu ai ce veadea la Bellu ...ba Eminescu nu e in Bellu ..ba este...ba ai fost de multe ori acolo....si este si ingrijit spui tu.

christianT
11.07.2005, 12:30
Mai claudiule! Pe barba lui Mahomed! Sunt eu nebun????? Asist la o piesa de Kafka si nu-mi dau seama? Suntem intr-o punere in scena dintr-o piesa de suprarealism??? Unde am spus eu ca nu sunt la Bellu mormintele lui Eminescu si Nichita Stanescu? Arata-mi, poate eu sunt nebunul.... Deci ma crezi sau nu ca am fost la mormintele celor mai mari poeti? Am sa-ti mai adaug niste amanunte....

Am ajuns la Bellu coboranddintr-un tramvai in Piata Pieptanari..pe poarta cimitirului scria Cimitirul Serban-Voda, cred ca e vechiul nume al cimitirului Bellu, iar de aici o luam in drepta si ajungeam imediat... ei acuma ma crezi ca am fost? Si sunt 15 ani de cand nu am mai fost acolo! Am tinere de minte??

11.07.2005, 12:32
smileys/smiley48.gif

christianT
11.07.2005, 12:38
Ce sa inteleg ce prin iconul ala claudiu? Intrebarea este: Ma crezi sau nu ca am fost acolo? Ti-am descris si cum se ajunge. Eu cred ca nu ai citit cu atentie ce am scris eu, altfel nu-mi explic acest dialog intre noi cu nuante absurde. In fine, "It's nothing personal" smileys/smiley2.gif

Sa-ti mai spun ceva, nicioadata, dar niciodata nu mint cand postez ceva pe forum.

11.07.2005, 12:40
Mai Christiane nu e foarte greu sa vii DUPA cu asemenea detalii cand ai internetul ca documentatie la indemana, atunci spune tu ce ai vrut sa zici cu prinsoarea ..prinsoare despre ce ? eu am crezut ca spui ca nu acolo sunt mormintele ..iar daca stiai ca acolo sunt de ce ai formulat intrebarea asta "sa gasesc ce aconi?" (la Bellu)..iar eu iti dadusem ceva exemple de ce poti gasi

in fine eu o las balta ca ma ia capul vorbind de cimitire . Poate ceilalti forumisti au inteles ceva totusismileys/smiley9.gif

christianT
11.07.2005, 12:54
mai claudiule, mai omule...ma faci sa zambesc....deci tu chiar crezi ca m-am documentat din internet,...tu chiar nu ma crezi ca am fost acolo? Nu mai am nimic de adaugat...Ti-am dat niste informatii in foarte scurt timp, cum Dumnezeul putem sa ma documentez in milioane de pagini Web??

Acuma sa revenim la oitele noastre, apropos de intrebarea lui aconi.

Sune-mi si mie, si citeste cu atentie ordinea cronologica a mesajelor postate, ce logica, ce rost avea iintrebarea lui aconi? Era pur si simplu o intrebare ce era in totala disonanta cu ce postasem, eu am pus niste poze din cimitirul Notre-Dame-des-Neiges iar el, pune intrebarea "la cimitirul Belu nu ai gasit asa ceva"?

Acuma spune-mi si mie care este rostul acestei intrebari..

ce faceam un studiu comparativ intre Bellu si Notre-Dame-des-Neiges?? Uita-te cu atentie cand a fost pusa intrebarea....nu avea nici un rost, era ca o nuca in perete...facea "poc" si atat, fara nici o logica.

Inchei acuma claudiu, traim prea putin ca sa ne mai si certam iar eu nu sunt amator de certuri. Uite, daca tu chiar crezi ca eu m-am documentat in privinta raspunsurilor mele ai de la mine 3 zile sa-mi gasesti paginile WEB din care m-am inspirat. retine, eu ti-am dat raspunsurile foarte repede, dovada o stau orele cand am postat mesajele. Tu ai de la mine 3 zile sa-mi arati ca mint. Inchei inca odata spunandu-ti ca nu mint, nu am mintit si nu voi minti pe forum. Asta nu inseamna ca in viata de toate zilele nu am mintit sau nu voi mai minti si eu...suntem oameni ce naiba..

Numai bine

cristi

11.07.2005, 13:05
si eu zambesc deja ..se pare ca am inteles gresit ..pacat ca nu mai oprit mai din timp sa-mi explici ce si cum . stai linistit te cred ce spui acum, nu am nimic de demonstrat in 3 zile..dar tre sa recunosti ca la asa cum au fost formulate posturile ..e lesne sa crezi ca aveai o nelamurire cu locatia

christianT
11.07.2005, 13:14
claudiule. Aveam o nelamurire cu intrebarea.... pur si simplu nu-si avea rostul, era ilogica....mai pe scurt eu vorbeam despre ceva iar aconi m-a intrebat despre altceva.Pentru asta tot insistam "sa gasesc ce aconi"? poate imi explica ce era cu intrebarea aia, care era total ilogica. Anyway...sa schimbam subiectul....am fost acuzat cu privire la acest topic, cred eu pe nedrept, ca sunt sinistru. Tu ce parere ai?

aconi
11.07.2005, 21:24
"Mai bine emigrant".... iti aminteste ceva Cristi? Daca Da
lasa "nuca" sa loveasca peretele. Vad ca altii au inteles
intrebarea mea.

Tu bucura-te ca ai reusit sa devii adevarat canadian.

In ce ma priveste, eu nu te consider roman si cred ca nici nu ai
fost vreodata.(poate dupa acte,vreo gresala de inregistrare)

12.07.2005, 01:08
aconi , si care ar fi dupa parerea ta criteriile care trebuie sa le indeplinesti ca sa fi roman?! se numara cumva si mindria prosteasca printre ele ? a murit capra vecinului tau ? ce te face pe tine sa crezi ca tu esti mai roman este doar faptul ca nu ai emigrat inca? vino cu exempleca sa ma lamuresc si eu

12.07.2005, 03:31
aconi nu vreau sa iei in nume de rau ce am scris mai sus, nu am vrut sa fiu rautacioasa si nu este personal dar sint confuza acum ,ce inseamna a fi sau a nu fi roman?!

fiindca tu nu sti cit de greu este sa te adaptezi in alta tara si ce implica asta ,crezi ca este usor?! nimeni nu uita nimic dar nu poti traii in 2 lumii diferite in acelasi timp, oricit de mult incerci la un moment dat clachezi sau o iei razna

De ce crezi ca copiii se adapteaza mai repede cind emigreaza? fiindca nu au amintirile pe care le are un adult (cu care noi ne luptam side multe ori ne doare)si uita ce a fost in Romania , unii nici nu isi mai amintesc

p.s.sper totusi sa nu te fi suparat si sa fi mai ingaduitor

aconi
12.07.2005, 03:53
Ce de ..mai intrebari?

Mandria "prosteasca" o exclud din start.Sper ca din cele ce am
scris, din comportamentul meu nu se dagaje asa ceva.Doar ca,aplic
un proverb romanesc...pe invers. Eu zic:CAPUL PLECAT SABIA TI-L
TAIE!Ar fi multe trasaturi , multe variante de comportament din
care sa rezulte ca esti un bun roman. Nu am timp si nu este cazul sa le
insir acum.

Dar in primul rand, indiferent ca traiesti aici sau ori
unde in Lume sa nu iti denigrezi Neamul asa cum a facut
Christian inca dela primele aparitii pe acest forum (i-ai citit
poeziile si celelalte)

Cu capra vecinulul incepe sa fie deja perimata; multi
cetateni de aici nu se mai preocupa de asa ceva;acestea sunt amintiri
din vremea impuscatului. Totusi mai circula si un banc:acum nu se mai
doreste sa moara capra vecinului ci sa moara vecinul ca sa-ti ramana
tie caspra...

Eu nu am spus ca sunt mai bun roman, desi ma straduiesc sa fiu; am spus doar ca, christian nu se comporta ca un bun roman.

Cat despre emigratie; aceasta nu are nici o legatura cu a
fi sau a nu fi un bun roman.Sunt unii traitori pe alte meleaguri care
sunt mult mai buni romani de cat cei ramasi aici si viceversa.

Ca sa vin cu exemple ar aparera ca ma laud si ma fersec de asa
ceva; totusi daca imi ceri: imi cunosc istoria si geografia Patriei,
Literatura,cate putin din fiecare arta, ma comport in mod civilizat,
consider pe toti oamenii egali indiferent de pregatire,etnie, rasa sau
religie etc. dar sa ma opresc.

Ma port in asa fe cu semenii mei ca sa ramana loc de Buna ziua, aplic
principiul invatat de la parinti: ce tie nu-ti place altuia nu-i face.

In fine, am urat si urasc din toata puterea mea comunismul.Sunt multi
care ma cunosc in Tara si in disapora si pot sa confirme sau sa
infirme.Na ca m-am dezlanntuit desi eu ma feresc de L1(laudarosenie) L
2(lene) L 3 (LASITATE)

sorin
12.07.2005, 04:28
Aconi, desi nu iti neg patriotismul, eu cred ca exagerezi in legatura cu ce a spus Cristi. Si eu sunt foarte patriot (pot sa-ti dau destule nume care sa confirme) desi nu locuiesc in <st1:country-regi&#111;n><st1:place>Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n>, dar nu pot sa nu recunosc faptul ca in <st1:country-regi&#111;n><st1:place>Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n> inca se mai fura si probabil se va mai fura ceva timp, inclusiv din cimitire. Ceea ce a spus Cristi se refera la un anumit segment, in numar mic dealtfel si nu la faptul ca toata populatia Romaniai fura. Te-ai aprins un pic cam tare, dar daca iti iei o cafelutza buna si incerci sa citesti de la inceput toate mesajele de pe acest topic o sa ajungi la concluzia ca te-ai grabit cu comentariile. Am avut ocazia sa-l cunosc personal pe Cristi si garantez ca nu e genul de om care sa-si ponegreasca <st1:place>tara</st1:place> de bastina.

12.07.2005, 04:33
ok aconi respect punctul tau de vedere si marturisesc ca nu sint in masura sa vorbesc sau sa iau apararea nimanui ,in primul rind eu am citit poeziile lui cristian numai din punct de vedere poetic si nu politic apoi si eu fost tirita de mica prin tari straine de la un moment dat numai stiam ce sint de fapt.Nu am avut posibilitatile si timpul sa invat si sacunosc istoria si geografia ,literatura Patriei asa de bine ca tine.

Insa am incercat sa tin pasul cit de cit, preferatind totusi satin oarecare distanta de politicasmileys/smiley18.gif

Deci mesajul lui Cristian la mine a ajuns cu totul altfel,cind a deschis subiectul cu cimitirul,mie mi sa parut interesant sa vad si alt cimitir din punct de vedere artistic mai mult ,asta pina ati intrat in disputa asta din care se pare ca numai iesiti cu binesmileys/smiley6.gif

totusi in mesajul lui vazut de mine:a avut dorinta sa ne arate ca ii place aici unde traieste , incercind sa fuga astfel de durerea amintirilor pricinuite de locurilecareii lipsesc si care chiardaca incearca nu o sa le uite niciodata "imiplace mult Romania dar trebuie sa imi placa si aici"

Sincer ma bucur pentru tine ca te simti implinit si nu ai trecut prin tulburari sau transformari drastice , esti un tip daca nu cool macar straight si apreciez asta.smileys/smiley20.gif

12.07.2005, 04:50
Anyway...sa schimbam subiectul....am fost acuzat cu privire la acest topic, cred eu pe nedrept, ca sunt sinistru. Tu ce parere ai?

Poate ca esti, sau poate ca te joci cu noi.

Dar cert este ca original nu ai fost. Reportajul cu cimitirele din Montreal a fost dat pe PBS, tv publica americana.

aconi
12.07.2005, 07:42
Incerc sa fiu cool dar nu glacial si cat mai DREPT atat cat permite sibiectivismul fiecaruia.

Cred si eu ca acest Christi se joaca, cu noi si inca intr-un mod inteligent .

Sorine, admir finetea cu care incerci sa ma sfatuesti dar deocamdata raman la parerile mele.

Poate daca am sta cu totii impreuna la o cafeluta pe terasa de
care vorbeai, ne-am cunoaste mai bine. Dar... nu se poate pentru
ca...eu beau fara cofeinasmileys/smiley2.gif

Si totusi trebuie sa ma retrag sa-mi fac bagajul.Poate va voi mai
deranja in timpul concediului daca nu, in mod sigur, dupa.

christianT
12.07.2005, 11:32
Anyway...sa schimbam subiectul....am fost acuzat cu privire la acest topic, cred eu pe nedrept, ca sunt sinistru. Tu ce parere ai?

Poate ca esti, sau poate ca te joci cu noi.

Dar cert este ca original nu ai fost. Reportajul cu cimitirele din Montreal a fost dat pe PBS, tv publica americana.

Draga douacapete,

Tin sa-ti fac o marturisire, imi placi, te-am mai urmarit pe forum si imi pari un om bine dotat, ma refer la organul ala care se afla intre barbie si crestetul capului. Stii, poate ma joc cu voi, dar nu ca un papusar ce-si manuieste papusile prin ate cum vedeam la balci in copilarie, nu, incerc sa va trezesc imaginatia, incerc pe cat imi sta in putinta sa va dau, sa va sugerez,niste idei pe care voi apoisa le dezvoltati, sa va creati un univers interior cat mai spatios. Eu nu vin aici pe forum cand ma plictisesc si nu am ce face deschizand topicuri absurde, cel putin eu asta incerc, nu stiu cat reusesc.

Nu cunosc canalul PBS insa exista o emisiune numita RIP pe Mystery Channel in care se prezinta un cimitir dintr-un orasimpreuna cu istoria orasului respectiv si personalitatile care sunt inhumate acolo. Asta a fost singura mea sursa de inspiratie. Toate pozele puse plus comentariile sunt ale mele, numi le-a inspirat nimeni, ele suntprodusele umilului meu creier si ale aparatului meude fotografiat marca Panasonic Lumix. Nu am vazut inca documentarul despre cimitirul din Montreal pe care am incercat sa-l prezint pe acest topic. Numai bine, cristi.

christianT
12.07.2005, 11:45
Draga aconi, mai omule, esti partizanul declamatiilor transante. Poti pica victima patimii tragand solutii false, cel putin asa estecand ma caracterizezi asa cum ai facut-o mai sus. Prietene, intre alb is negru exista o infinitate de nuante de gri, nu exista numai alb si negru.

Termin, spunandu-ti un singur lucru, sper sa ma crezi. Pe micutul meu birou se afla in acest moment volumede poezii de Eminescu, Bacovia, Ion Barbu, Marin Sorescu, Nichita Stanescu, Octavian Goga si Adrian Paunescu. Una din cele mai mari bucurii ale mele este atunci cand vin de la munca si citesc cateva versuri sau chiar cateva poezii. Este o bucurie tainica, chiar mistica as spune, cu limba romana si spiritualitatea romaneasca. Aceasta comuniune este pentru mine una dintre cele mai mari bucurii ale vietii mele.... intelegi? Atat mai vroiam sa-ti spun... numai bine si un concediu placut.

cristi

12.07.2005, 12:18
Una peste alta nu toti avem canalul PBS(chiar daca...desi nu vad de ce, daca Christian vroia sa se joace gasea multe alte teme si sunt convins ca avea clientii luismileys/smiley4.gif), iar ideea topicului mi se pare interesanta, chiar nu vad care-i problema pt unii.Totodata vad aparitia hipersensibililor care interpreteaza asa cum isi doresc.vad ca oricum topicul a deviat ingrozitor, asa ca o sa-mi spun punctul de vedere absolut necenzurat.

Despre un popor poti sa zice ca e asa si asa dintr-o statistica, sau din istorie.Iar pe noi, romanii, practica se pare ca ne omoara.E un adevar care daca nu-l accepti si nu-l iei ca atare nu poti sa-l depasesti.purul adevar e ca se fura din cimitire pe rupte,si nu numai de acolo.Hai sa va spun un banc nemtesc- triatlonul romanesc:

alergi la piscina, tragi cateva bazine apoi pleci pe bicicleta pedaland.E o mare realizare,uimitor dealtfel,sa-l faci pe neamt sa aiba umor, dar noi, romanii, am reusit si acolo unde altii isi pierdusera orice sperantasmileys/smiley36.gif

Cred ca problema noastra, a romanilor, este respectul, atat pt cei din jurul nostru, cat si (statistica trista) pt noismileys/smiley25.gif.

Ca sa evit a mai dezvolta subiectul ce inseamna a fi sau a nu fi roman, va propun tema lui Montesquieu "Cum poate sa fie cineva persan?"smileys/smiley25.gif; tu ai putea aconi sa accepti asa ceva?

hazel
12.07.2005, 13:08
Mie-mi place PBS deoarece ii da pe Teletubbies smileys/smiley59.gif

Christian, am uitat sa iti zic din prima zi cand ai publicat postul, m-a impresionat poza cu mormantul fetitei -:(

evelyn
12.07.2005, 13:28
Intradevar Christian........chiar daca uneori devenim rautaciosi (chiar si subsemnata)pe diferite topicuri"nebune"........ te admir ptr. calmul, politetzea si " sentimentalismul" de care dai dovada........ esti un adevarat gentelman !!!

Keep it going my friend smileys/smiley2.gif

rossa
13.07.2005, 01:57
Eu unul cred ca cine face astfel de posturi are o mica problema . Oare s-au terminet subiectele care merita luate in discutie ? Chiar trebuie sa postam imagini din cimitire ? Eu unul nici macar nu vreau sa trec pe acolo , ma deprima , simt apasarea a mii de suflete si asta indiferent de constructiile care se afla acolo . Am avut intr-un an cinci decese in familie ( numai rude apropiate ) iar de atunci am o sensibilitate marita in ceea ce priveste cimitirele . Consider ca trebuie sa ai o doza de nebunie sa-ti placa asa ceva , dar fiecare are dreptul la unele placeri asa ca nu comententez mai mult .

13.07.2005, 05:50
Tin sa-ti fac o marturisire, imi placi, te-am mai urmarit pe forum si imi pari un om bine dotat, ma refer la organul ala care se afla intre barbie si crestetul capului.

Am emotii, urmeaza o dedicatie, o poezie ? Ar fi o pierdere de timp si talent.

Stii, poate ma joc cu voi, dar nu ca un papusar ce-si manuieste papusile prin ate cum vedeam la balci in copilarie, nu, incerc sa va trezesc imaginatia, incerc pe cat imi sta in putinta sa va dau, sa va sugerez, niste idei pe care voi apoi sa le dezvoltati, sa va creati un univers interior cat mai spatios.

Iar ai pierdut contactul cu realitatea. Uiti ca exista o gramada de scriitori, poeti, pe intelegerea si gustul tuturor.

Eu nu vin aici pe forum cand ma plictisesc si nu am ce face deschizand topicuri absurde, cel putin eu asta incerc, nu stiu cat reusesc.

La ceea ce mi se pare absurd, amuzant, raspund prin ceva si mai absurd.

Cimitirul... loc de odihna al celor adormiti in vesnicie este in acelasi timp si un loc de meditatie, un loc unde poti gasi linistea bucurandu-te ca traiesti.

Te bucuri in cimitir ? Oricare ar fi motivul, gindul ca ai putea regasii pe cineva drag, teama de moarte care iti inspira "chef" de viata, "linistea" care nu o gasesti in locurile publice, printre semeni sint putin cam extreme pt intelegerea mea.

Nu cunosc canalul PBS insa exista o emisiune numita RIP pe Mystery Channel in care se prezinta un cimitir dintr-un oras impreuna cu istoria orasului respectiv si personalitatile care sunt inhumate acolo. Asta a fost singura mea sursa de inspiratie. Toate pozele puse plus comentariile sunt ale mele, nu mi le-a inspirat nimeni, ele sunt produsele umilului meu creier si ale aparatului meu de fotografiat marca Panasonic Lumix.

Documentarul era despre Mont Royal, o zona bine cunoscuta in Montreal, loc in care unii se nasc(locuiesc), se recreaza in parcuri, sint ingropati(in aproapiere de munte). Este vorba despre familii care au avut un rol important in istoria acestui oras cum ar fi Molson(fabrica de bere). Nu am vazut pina acum un documentar despre cimitire ca loc de recreere.

Cit despre furturi din cimitire, profanare de morminte se intimpla peste tot in lume, cauta cu google.
Doar ca aici sint mai bine pazite, cu anumite exceptii.
Dincolo de exemplul mai putin inspirat, nu te contrazic, poate ca exista o diferenta cantitativa pe care o poti intelege mai mult sau mai putin vizitind o tara sau ca simplu muritor, eu unul nu ma consider o persoana bine informata.

aconi
13.07.2005, 08:01
smileys/smiley32.gifTe rog daca ai timp cauta si
topicurile postate de amicul nostru Christian chiar de la
intrarea pe acest forum( pe care il "profaneaza") si rade de cei
creduli.Ai putea trage si alte concluzii.smileys/smiley2.gif

Fetelor le place sa fie "''amagite" dar ma mir ca si pe Sorin il
pacaleste si pe mine din cauza lui ma "brustuluieste". Dar eu accept smileys/smiley18.gif

as-i Cristi ?smileys/smiley36.gif

evelyn
13.07.2005, 08:40
Whatever Aconi smileys/smiley83.gif........

Daaaaa fetelor de prin "zona asta" le place sa fie "amagite"...ce sa ne faci...asa ne trebuie daca ne-am apucat sa ne luam lumea in cap, si sa ne parasim tzara......am venit si noi aici, ca nu ne-a prea amagit nimeni acasa, in tzarisoara noastra draga ...insa aici....aici ne amagesc destui indivizi...uite, de exemplu Christi; care nu face altceva decat sa ne tot zapaceasca, si amageasca cu niste imagini ( intradevar mai unicate) si cu cate o poezioara...... Of, of, of cate suparare si amagire pot aduce acesti oameni smileys/smiley5.gif.......stii ceva, cred cadin cauza lui Christi ma gandesc sa ma reintorc in acasa, in Romania......smileys/smiley2.gif

13.07.2005, 08:57
evelyn, te insotesc si eu , nu ma lasa singura aici!smileys/smiley2.gif

andreinw
13.07.2005, 09:07
sAL.nu are legatura cu topiculMelina ai primit mesajul meu?pls answer!

Th@nx!

13.07.2005, 09:08
YUp,ti-am raspuns acuma

christianT
13.07.2005, 11:28
Draga douacapete,

Ti-am citit mesajul cu atentie. Trec peste mistourile tale, ele raman pur subiective si crede-ma pe cuvant ca nu m-am suparat, deci daca credeai ca vor aveaefectul invers trebuie sa stii ca nu ai reusit... despre altceva vroiam sa vorbim, daca esti amabil bineinteles. Am sa pun mai jos cu copy si paste o parte din mesajul tau care ma intereseaza in mod deosebit:

"Te bucuri in cimitir ? Oricare ar fi motivul, gindul ca ai putea regasii pe cineva drag, teama de moarte care iti inspira "chef" de viata, "linistea" care nu o gasesti in locurile publice, printre semeni sint putin cam extreme pt intelegerea mea."

Sigur ca inteleg ca tu gasesti bizar ce am scris, ca este greu de inteles cum te poti bucura ca esti viu vizitand un cimitir.Insa si maibizar imi pare ce ai scris tu numai ca de data data este si ilogic. Spune-mi deci draga douacapete unde am scris eu ca linistea nu o gasesti in locurile publice sau printre semenii nostri... unde am afirmat eu asta???? Arata-mi frumoscitandu-ma...unde am scris eu asta????????????????? Vezi stimate forumistule cum imi atribui idei pe care eu nu le-am gandit? Inclin sa cred ca nu ai citit cu atentie, poate erai obosit...

cam atat vroiam sa-ti spun. Numai bine, cristi

christianT
13.07.2005, 11:44
Eu unul cred ca cine face astfel de posturi are o mica problema . Oare s-au terminet subiectele care merita luate in discutie ? Chiar trebuie sa postam imagini din cimitire ? Eu unul nici macar nu vreau sa trec pe acolo , ma deprima , simt apasarea a mii de suflete si asta indiferent de constructiile care se afla acolo . Am avut intr-un an cinci decese in familie ( numai rude apropiate ) iar de atunci am o sensibilitate marita in ceea ce priveste cimitirele . Consider ca trebuie sa ai o doza de nebunie sa-ti placa asa ceva , dar fiecare are dreptul la unele placeri asa ca nu comententez mai mult .

Sigur ca-ti inteleg indignarea si deprimarea rossa, si-mi pare rau pentru necazurile prin care ai trecut, si ai dreptate...am tot felul de probleme, nu numai una cum imi sugerezi tu. Am sa-ti mai spun ceva numai si am plecat. Chiar ieri ma uitam pe o emisiune, am si numit-o mai sus, se numeste RIP si este pe Mystery Channel. Prezenta CimitirulPere-Lachaise din Paris. Spunea la un moment dat, sper sa ma crezi, ca aproximativ 2 milioane de turisti il viziteaza anual.Asa s-a exprimat, "turisti" si nu nebuni cum incerci sa ma faci cand spui ca am o doza de nebunie. Toate marile cimitire au situri internet in care poti vedea mormintele celebritatilor, uite un exemplu http://www.pere-lachaise.com/.

Inchei spunandu-ti ca esti comic...dupa cespui ca am o mica problema iar mai apoi mai ca ma faci nebunscriindu-mi ca trebuie sa am o doza de nebunie, inchei cu un umor involuntar: "fiecare are drept la unele placerei si nu mai comentez mai mult".. smileys/smiley1.gif. He he dupa ce m-ai facut nebun si cu probleme (psihice?) imi spui ca nu mai comentezi mai mult. Mi-ai placut rossa.

13.07.2005, 11:51
O doza de nebunie se spune ca ar fi chiar sanatoasasmileys/smiley2.gif,altfel cred ca ne-am plafona de tot.

christianT
13.07.2005, 12:11
Am stat si i-am recitit de mii de ori mesajul lui douacapete si cred ca m-am inselat ieri cand i-am spus ca e un tip dotat cu organul ala de se afla pe umeri, adica ca e superinteligent... Am gresit trebuie sa recunosc...douacapete este un tip de inteligenta medie, ca si mine de altfel.

christianT
13.07.2005, 12:11
O doza de nebunie se spune ca ar fi chiar sanatoasasmileys/smiley2.gif,altfel cred ca ne-am plafona de tot.

Frumos gandit melina!

13.07.2005, 12:16
Din cite am vazut si Rossa are doza lui de nebunie numai ca el o are in alta directiesmileys/smiley36.gif

evelyn
13.07.2005, 12:20
Melina, my girl

Iarta-ma, n-am fost prin "zona"....dar, nu te las eu...don't worry....imi iau angajamentul smileys/smiley2.gif

13.07.2005, 12:27
smileys/smiley79.gif m-am linistit !Stiam eu ca ma pot baza pe tinesmileys/smiley14.gif

13.07.2005, 12:33
[QUOTE=christianT]Am stat si i-am recitit de mii de ori mesajul lui douacapete QUOTE]

Si mai zici ca esti superficial...smileys/smiley85.gif

christianT
13.07.2005, 12:56
[QUOTE=christianT]Am stat si i-am recitit de mii de ori mesajul lui douacapete QUOTE]

Si mai zici ca esti superficial...smileys/smiley85.gif

Airbus, pe cuvantul meu, chiar am crezut ca 2capete este un tip foarteinteligent, pentru asta i-am recitit mesajul, nu-mi venea sa cred citindu-l, dintr-o data coborase din inaltele sfere ale inteligentei unde-l cocotasem in imaginarul meu, colea.... langa mine, pe ramul inteligentei medii. Iti fac cu ochiul si-ti spun ca m-am bucurat!smileys/smiley2.gif

13.07.2005, 13:02
Adevarul e ca cel mai bine e sa fi pe ramul inteligentei medii.Economisesti timp la greu, intrebari, dureri de cap,etc,etcsmileys/smiley77.gif. e super!

christianT
13.07.2005, 13:16
Airbus, hai sa-ti mai spun ceva dar ramane numai intre noi... la mesajul lui 2capete, lung, mistocar si cam ilogic...iti dau mai jos o parte din el sa intelegi mai bine:

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="95%" align=center><T>
<T>
<TR>
<TD class=bold>christianT wrote:

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=1 width="100%" bgColor=#999999><T>
<T>
<TR>
<TD>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=2 width="100%" bgColor=#ffffff><T>
<T>
<TR>
<TD class=text>
Stii, poate ma joc cu voi, dar nu ca un papusar ce-si manuieste papusile prin ate cum vedeam la balci in copilarie, nu, incerc sa va trezesc imaginatia, incerc pe cat imi sta in putinta sa va dau, sa va sugerez, niste idei pe care voi apoi sa le dezvoltati, sa va creati un univers interior cat mai spatios.
</TD></TR></T></T></TABLE></TD></TR></T></T></TABLE></TD></TR></T></T></TABLE>

Iar ai pierdut contactul cu realitatea. Uiti ca exista o gramada de scriitori, poeti, pe intelegerea si gustul tuturor.

Stii ce raspuns trebuie dat aici Airbus???

Pentru scriitori si poeti pe toate gusturile te poti duce la biblioteca, nu e cazul sa vii pe un forum, pe forum vi sa schimbi idei, sa te regasesti in ideile altora sau pur si simplu sa afli o informatie, unii vin insa doar pentru scandal...intelegi Airbus? Dar ramane numai intre noi, nu mai spunem si la altii. Acum ma duc sa pierd un pic contactul cu realitatea la un jogging. Numai bine!

13.07.2005, 13:37
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="95%" align=center><T><T>
<T>
<TR>
<TD class=bold>christianT wrote:

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=1 width="100%" bgColor=#999999><T><T>
<T>
<TR>
<TD>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=2 width="100%" bgColor=#ffffff><T><T>
<T>
<TR>
<TD class=text>
</TD></TR></T></T></T></TABLE></TD></TR></T></T></T></TABLE></TD></TR></T></T></T></TABLE>

Cam irelevant mesajul tau vis-a-vis de ale mele, totusi poate am dat IARsmileys/smiley7.gifde un gol de aer si o iau in jos, adica intru in vrie.Sunt convins ca unii apreciaza "indrumarea" ta , altii nu,alti o fac selectiv,fiecare cu motivele lor.Cateodata daca te umpli de ceva care nu-ti place poti sa dai pe afara si poate fi neplacut.Si imi permit sa-ti fac si eu cu ochiul prietenesmileys/smiley2.gif

christianT
13.07.2005, 14:46
salut prietene Airbus!

marturisesc ca nu am inteles ce ai vrut sa spui prin "Cateodata daca te umpli de ceva care nu-ti place poti sa dai pe afara si poate fi neplacut". Imi pare criptic mesajul tau, ajuta-ma sa-l descifrez. Please!

Nu cred ca intrarea intr-un gol de aer antreneaza automat intrarea intr-o vrie, vria poate avea drept cauza si erorile de pilotaj sau defectiunile tehnice. Inchei facundu-ti iar cu ochiul, sper sa nu fie inteles gresit de altcineva, sunt heterosexual dar Airbus imi este simpatic.

rossa
13.07.2005, 20:45
Deci Cristi , daca la un post de televiziune cei care merg intr-un cimitir sunt numiti '' turisti '' iti da tie o scuza perfecta , hmm ?! Pentru minetot oameni cu o doza de nebunie (ridicata) raman. Nu cred ca te-am facut nebun (poate cu alta ocazie) dar daca asa ai perceput lucrurile e treaba ta . Nu ca mi-ar pasa dar de obicei sunt foarte atent ce spun (asta nu inseamna ca din cand in cand nu pot gresi). Cat despre umorul meu , daca ai impresia ca este involuntar, iar te inseli . La final , pentru a trage o simpla concluzie pacifista , nu avem aceleasi gusturi (in materie de nebunie).

rossa
13.07.2005, 21:39
Scumpa mea Melina , n-am inteles din mesajul tau daca vorbesti cu mine sau nu . Fii mai concisa . Desigur ca am si eu doza mea de nebunie dar oare sa fi ghicit tu care este aceasta ??? Sau faci doar speculatii (dai cu batu-n balta) ??? Mi-ai face o mare bucurie daca atunci cand faci o afirmatie , specifici si despre ce dracu este vorba . Eu sunt foarte curios de felul meu si tu nu faci altceva decat sa ma lasi sa sar intr-un picior pana la viitorul tau mesaj . Cam neplacut , nu crezi ????

ionut.stoica
13.07.2005, 22:34
Calmati-va ! :)

Nimeni nu a facut romanii "hoti" - la gramada.

Sunt martor.

Mi-am adus aminte de cavoul lui Sechelariu (e inca gol) din cimitirul
din Bacau. Este construit chiar la intrarea in cimitir - si pt. a fi
pus chiar acolo a trebuit sa fure consistent din parcela rezervata unui
monument dedicat "soldatului necunoscut". Aveam o poza cu el, eram prin
trecere in Bacau..mi-a lasat un gust amar. Las la oparte faptul ca era
de o opulenta nesimtita, demn de un baron local - accentuata de
amplasarea langa monumentul respectiv, dintr-o piatra cenusie, destul
de "obosita".

Fura pamant...!

Sper sa-l inchida pe Sechelariu pentru multele lui infractiuni - asta din urma este insa de o josnicie iesita din comun.

Pace!

14.07.2005, 00:52
Eu sunt foarte curios de felul meu si tu nu faci altceva decat sa ma lasi sa sar intr-un picior pana la viitorul tau mesaj . Cam neplacut , nu crezi ????

Rossa ,sper ca ti-a priit topaialasmileys/smiley36.gif,prinde bine la muschi si ajuta impotriva circeilorsmileys/smiley2.gif

Vroiam doar sa accentuez ca tu si Cristi sinteti total diferiti , crede-ma doza de nebunie este mai mult un compliment .

Daca eu cunosc acea nebunie greu de spus ,normal ca mi-am facut o parere cit de cit ca doar esti vechi pe forum dar prefer sa o tin pentru mine .

rossa
14.07.2005, 01:00
Draga Melina m-ai bagat de tot in ceata ! Cred ca acum n-o sa pot dormi la noapte . Ca eu sunt total diferit de Cristi , de acord dar cum , unul este bun si altul rau ? Care bun si care rau ? Nu ca n-as stii raspunsul ?! Este doar evident , nu ??

Daca tot ti-ai facut o parere despre mine pe care n-o poti exprima pe forum ( pentru ca este evident de ce ) poti sa mi-o trimiti pe private (asa ar fi frumos) . Dupa aceea mai vedem noi.....

14.07.2005, 01:23
Si daca -ti spun ca esti haios este de ajuns si dormi linistit?!

Toti avem cite ceva bun si cite ceva rau in noi ,

Noapte Buna Rossa!

rossa
14.07.2005, 02:12
[QUOTE=melina]

Toti avem cite ceva bun si cite ceva rau in noi

Sa stii ca la mine gasesti numai '' bunatati '' . In ceea ce priveste chestia cu noapte buna , ce sa-ti spun , asa au zis si aia cu FNI-ul sa dorm in pace si am dormit .

14.07.2005, 02:24
Si bunatatile aste unde sint le tii cumva in frigider?!

O buna metoda de conservare smileys/smiley2.gif

ai auzit de aia car-si congeleaza capul dupa ce mor?smileys/smiley36.gif

Don't worry ,fiecare are cite un punct slab sau cite un punct forte!

14.07.2005, 03:57
Te rog daca ai timp cauta si topicurile postate de amicul nostru Christian chiar de la intrarea pe acest forum( pe care il "profaneaza") si rade de cei creduli.Ai putea trage si alte concluzii.
Fetelor le place sa fie "''amagite" dar ma mir ca si pe Sorin il pacaleste si pe mine din cauza lui ma "brustuluieste". Dar eu accept
as-i Cristi ?

Aconi001, nice try.

14.07.2005, 04:20
christianT wrote:

"Cimitirul... loc de odihna al celor adormiti in vesnicie este in acelasi timp si un loc de meditatie, un loc unde poti gasi linistea bucurandu-te ca traiesti. "

"Spune-mi deci draga douacapete unde am scris eu ca linistea nu o gasesti in locurile publice sau printre semenii nostri... unde am afirmat eu asta???? "

Mai demult cineva te invitase la o bere cu baietii, parca nu te tragea inima, iar mai sus ne vorbesti de cimitire, a fost o gluma, nu ma lua prea in serios.

christianT wrote:
"Am gresit trebuie sa recunosc...douacapete este un tip de inteligenta medie, ca si mine de altfel."

Niciodata nu semna un cec in alb :) Multumesc de afirmatia de mai sus, ma-i facut sa ma simt uman dupa ce ma laudasei, multumesc mult. :)
O persoana inteligenta, culta ar fi Larvatus, poate discutati impreuna, mie imi place chiar si monologul, Marin Moraru vorbea pina il lua somnul. :)

Ok Cristi, "mai glumim si noi ca tranzitionistii" ca sa-l citez pe Miky

me-and-myself
14.07.2005, 04:27
na ca am trait-o si pe asta, sa aud ca cineva are doua capete.

14.07.2005, 04:40
Cineva a zis ca poti avea sapte, sa nu te miri.

christianT
14.07.2005, 10:22
na ca am trait-o si pe asta, sa aud ca cineva are doua capete.

Foarte interesant... nu v-ati gandit ca poate sunt 2 useri, adica 2 capete, sub numele de pe forum douacapete??

14.07.2005, 10:30
smileys/smiley118.gifsmileys/smiley20.gif

tonita
14.07.2005, 11:37
..2 capete...

me si myself ?

rossa
15.07.2005, 00:48
Poate Ana Tofan si Izabela...hmmm.....greu de crezut!!!!!

15.07.2005, 04:56
Cristian,

Credeam ca ai sa ne spui ca in Romania exista un cimitir vesel, uite iti dau un link, enjoy it:
http://www.samaelwings.com/sapanta/selfrm.html

Epitafuri din alte tari:
Acum este cu Dumnezeu, Doamne atentie la portofel.
Bun tata, bun sot, poet de forum.
Aici este sotul meu primeste-l cu bucuria cu care ti-l trimit.

christianT
15.07.2005, 07:46
Cristian,

Epitafuri din alte tari:
Acum este cu Dumnezeu, Doamne atentie la portofel.
Bun tata, bun sot, poet de forum.
Aici este sotul meu primeste-l cu bucuria cu care ti-l trimit.

Ador arta naiva populara romaneasca,2capete.

Raven
25.05.2008, 06:27
Cimitirul... loc de odihna al celor adormiti in vesnicie este in
acelasi timp si un loc de meditatie, un loc unde poti gasi linistea
bucurandu-te ca traiesti.
Cimitirele sunt cele mai educative muzee.

Raven
25.05.2008, 06:48
ce inseamna a fi sau a nu fi roman?!
Mda, intrebari despre a fi &amp; a nu fi.

L-ai intrebat pe Aconi si el a raspuns cat o prefata de bestseller.

Pot sa raspund eu la asta? (Mai pe scurt, fara liste &amp; enumerari.)

26.05.2008, 01:14
Raven ,tu zici ca cimitirele sunt cele mai educative muzee.Eu supralicitez si spun ca cimitirele sunt facultatea facultatilor si scoala scolilor.Parintii dedemult aveau intotdeauna in chiliile lor un sicriu,o cruce si un cap de mort ca sa le aduca aminte zi si noapte de ceasul mortii.Iar cind erau tulburati sau impietriti la inima si nu se puteau ruga,se duceau noaptea la cimitir sau la cei ce zaceau pe patul de moarte si asa dobandeau iarasi lacrimi,umilinta si ravna de rugaciune.

27.05.2008, 13:51
Pot sa raspund eu la asta? (Mai pe scurt, fara liste &amp; enumerari.)

Raven sper ca nu esti intimidat de stelutele mele de ma intrebi smileys/smiley36.gif

"Totul in noi e prea cumpatat, pana si nebunia noastra." (E. Cioran)smileys/smiley2.gif

p.s.cred ca stii raspunsul meu

christianT
27.05.2008, 14:13
Et in Arcadia ego.

http://i17.photobucket.com/albums/b58/cris16man/foto3.jpg

27.05.2008, 16:40
"Mai bine sa te duci intr-o casa de jale decat sa te duci intr-o casa de petrecere; caci acolo iti aduci aminte de sfarsitul oricarui om; si cine traieste isi pune la inima lucrul acesta." - Eclesiastul 7: 2

Raven
28.05.2008, 13:50
Raven sper ca nu esti intimidat de stelutele mele de ma intrebi smileys/smiley36.gif

"Totul in noi e prea cumpatat, pana si nebunia noastra." (E. Cioran)smileys/smiley2.gif

p.s.cred ca stii raspunsul meu
Intrebam si eu daca pot sa raspund la ce ai intrebat tu acolo pe altii.
Nu puteam sa intru asa, ca un spargator.

Acuma c-ai zis da, albeit la modul indirect, o sa raspund si eu mai pe scurt si fara liste cum am zis.

"Ce inseamna a fi sau a nu fi roman?" (Melina)

Ce inseamna a fi roman? Raspunsul il afla fiecare uitandu-se in oglinda.
Sigur, fiecare o sa vada altceva.

Ce inseamna a nu fi roman? Trebuie sa nu fii roman ca sa poti raspunde la asta.

29.05.2008, 12:30
Ce inseamna a nu fi roman? Trebuie sa nu fii roman ca sa poti raspunde la asta.

Mi-a placut sfirsitul.Dar ia zi daca nu ai oglinda cum stii si maiales cum te vad altii ca esti sau nu esti roman ?!

P..s dupa ce mori mai conteaza ?!

Raven
29.05.2008, 14:30
Dar ia zi daca nu ai oglinda cum stii si maiales cum te vad altii ca esti sau nu esti roman ?!

P..s dupa ce mori mai conteaza ?!
Oglinda are fiecare. Se numeste constiinta, oglinda aia.

Nu conteaza asa mult cum te vad altii. N-o sa vina altii cu tine in groapa atunci cand a ajuns mosorul la capat.

Cand mori conteaza ce-ai facut inainte sa mori. Nu conteaza cand mori, conteaza ce-ai facut pana mori.

29.05.2008, 15:11
Stai ca ne pierdem,eu am intrebat tocmai ca sa ii intelg pe cei care stiga tare "sint roman",credeam ca au ei niste criterii ,eu una nu gindesc in sabloane.Fiecare din cei care au emigrat au ramas cu o latura mai mica sau mai mare romaneasca in ei ,dar pina la a striga "sint roman" este cale lunga.Nu intelg asocierea asta fortata .Constiinta mea imi dicteaza sa traiesc dupa niste reguli dar alea sint universale nu romanesti.Mai intii de toate conteaza sa fi om ,dupa aia mai vedem.

P.s mai bine hai sa discutam despre locul de veci ca pe aici nu vezi ca bintuie moartea smileys/smiley36.gif.Vrei sa fi ars si imprastiat sau ingropat la glia mama?smileys/smiley36.gif

Raven
29.05.2008, 15:28
Cine striga sunt aia sau ailalta e un lozincar. Criteriile lozincarilor sunt lozincile, nu constiinta.

Referitor la modul de-a muri, important e sa mori corect.

ramos
29.05.2008, 15:46
...Constiinta mea imi dicteaza sa traiesc dupa niste reguli dar alea sint universale nu romanesti.

iar tu te consideri de etnie universala? doar asa-mi pot explica cum pana mai ieri ai fost romanca iar azi esti americanca (sadea).

P.s mai bine hai sa discutam despre locul de veci ca pe aici nu vezi ca bintuie moartea smileys/smiley36.gif.Vrei sa fi ars si imprastiat sau ingropat la glia mama?smileys/smiley36.gif

melina, ai vazut filmul Big Lebowski? daca mai crezi in mitul american si nu l-ai vazut pana acum, renunta.

29.05.2008, 16:00
iar tu te consideri de etnie universala? doar asa-mi pot explica cum pana mai ieri ai fost romanca iar azi esti americanca (sadea).

Lasa ramos tu nu iti explici multe ,ce te enervasi asa smileys/smiley36.gif ca nu avem nimic de impartit.Nu cred in mituri iar Big Lebowski l-am vazut de multe orismileys/smiley17.gif

Raven
29.05.2008, 16:00
Regulile romanesti de azi nu mai sunt alea din trecut dinaintea omului nou.

Merge si-asa, mie ce-mi iese, ce bine e cand ne rezolva altii problemele, oricine e de vina numai noi nu, spiritul de militian, complexul de inferioritate superioara: astea sunt regulile RO de azi integrata in uie cu securisti cu tot.

Ramos</span>, tu te raportezi la o Romanie care nu mai exista. Azi exista Republica Socialista Miorita si cam atat si in republica asta constiintele s-au cam jucat la cazinou.

Constiinta n-are nationalitate.

ramos
29.05.2008, 17:45
Ramos, tu te raportezi la o Romanie care nu mai exista.

Ba da, mormintele exista.Si pentru asta merita sa o luamla pas prin cimitir.

melina, uneori chiar te invidiez, tu cred ca vei trai o suta de ani.

Raven
29.05.2008, 17:56
Ba da, mormintele exista.Si pentru asta merita sa o luamla pas prin cimitir.
Coane, aia din Memorialul Durerii exista pe veci, dar nu pt. toti, numai pt. cativa.

RO mormintelor de care zici e o groapa comuna a constiintei. Personal sunt f. multumit sa ma raportez la ea, in definitiv e o datorie de onoare, asta insa n-o face vie cum a fost odata.

Romania de azi e o tara fara popor. Cazinou' are numai cassa si jucatorii.