PDA

Arată versiune întreagă : Este necesara organizarea diasporei?

sorin
08.07.2005, 08:56
Cred ca acest subiect se merita discutat in contextual in care romanii din diaspora

christianT
08.07.2005, 14:21
sorine,

Parerea mea intima este ca guvernantilor actuali sau din trecut nu le pasa de romanii din Romania, ce pretentii sa mai avem despre noi romanii din afara tarii. Altceva vroiam sa-ti spun.

Eu cred ca aparitia forumurilor romanilor din diaspora contribuie la formarea unei coeziuni in randurille romanilor din afara tarii. Datorita forumurilor, romanii se pot cunoaste, se pot intalni, isi pot gasi punctele comune care sa-i apropie, ce altfel intr-o simpla intalnire, nu si le pot pune in evidenta. Cu prilejul asta vreau sa te felicit pentru felul in care te-ai implicat in nasterea acestei comunitati virtuale de romani.

GNChicago
08.07.2005, 16:27
L-am auzit pe Constantinescu ca nu merita sa se zbata ptr opt sute de voturi din afara, de altfel el a fost o mare dezamagire...

Guvernantii de azi minuiesc un GDP de $34 (1999)billion dollars si 73.2 billion dollars in 2004,de ce le-ar pasa de exil. Problema lor e ca fura de sus pina jos dintr-o punga uriasa.

Ai dreptate Sorine cind spui de suportul indirect prin dollarii trimisi de cei care muncesc afara.

Ceausescu la un moment vindea "mamaliga pe dollari", infometa pe cei din ro. iar cei de afara plateau aici ca cei din ro. sa primeasca diferie pachete, inclusiv malai!

Cine crede ca Ceausescu a facut totul singur, se inseala, multe din slugile lui sint la conducere in Ro., doar cu deosebirea ca ei trebuie sa invete sa fie oameni, au educatia veche de excroci vehementi, "hotz parfumat" cum l-a denumit o doamna pe emil....

adrianionescu
08.07.2005, 21:53
Ar trebui ca cei care ocupa o functie politica, sa treaca niste examene serioase, si sa nu fi avut niciodata probleme cu respectarea legii.Toate guvernele care s-au perindat in ultimii 15 ani au lucrat impotriva poporului roman. Si pe vremea fanariotilor tara a fost guvernata mai bine.Dovada este ca milioane de romani au fost nevoiti sa plece din tara, pentru ca nu mai puteau supravietui.Deasemenea foarte multi romani ar pleca din tara , dar inca nu s-a ivit nici o sansa. Ar trebui ca romanii din diaspora sa fie mai bine organizati si daca vrem sa facem ceva pentru tara, am putea face direct, fara politicieni, care mai mult ar incurca lucrurile.

aconi
08.07.2005, 23:33
Sorine! O idee extraordinara!

Christiane T ,iar nu sunt chiar de acord cu pozitia ta.. in fine sa nu mai scormonesc.

Sunt de parerea lui adi ionescu.Conducatorii Romaniei nu s-au
ocupat niciodata de diaspora.Mai mult, inainte de '89 cand plecam prin
Europa(mai departe nu am fost) eram instruti sa nu iau legatura cu voi
si la intoarcere sa dau raportul.. Noi, cei 20 milioane ramasi aici
trebuie sa simtim necesitatea unei asemenea organizatii,pe care o
consider benefica si pentru voi si penru noi.

S-au mai incercat dar, dupa parerea mea, nu au dat rezultate ex.
C.M.R. si altele s-au cam minfiltrat "FOSTII" si nu prea mai aud
de Consiliul Mondial Roman.

Din pacate plec in concediu si nu mai pot participa la
discutii.pacat ca posibilitatile mele nu imi permit sa ajung si pe la
voi( in U.S.A.) sa discutam ,sa vedem ce posbilitati ar
fi.Este buna si aceasta organizare virtuala este utila, discutam si noi
(desi era creata numai pentru diaspora) Trebuie o Oganizatie REALA care
sa spuna parerea cu competenta atunci cand conducatorii nostri nu
cunosc adevarata democratie.. ar fi multe de spus si mai ales de facut.

Dupa 8 august sunt acasa si cred ca Sorin, venind in Romania nu ma va ocoli.smileys/smiley32.gif

angeline
09.07.2005, 08:22
Salut romanilor de pretutindeni !

Este infiorator ceea ce intrebi,Sorine si de-a dreptul chiar scandalos !Nu speram cain timpul evenimentelorrevolutiei, cand nu am dormit o saptamana incheiata, ca sa nu pierd din ochi copii, ca voi ajunge sa nu-i pot hrani nici chiar ca inainte de revolutie. Si sa fim in halul asta de aburiti, fraieriti, trasi in piept, mintiti, furati !chiar de guvernantii nostri (de fratii nostri-oare ?! sunt ei oare?!) astia cred ca sunt frati cu diavolul, avand in vedere faptele lor, in fine. De aceea nu-mi place politica si cred ca romanii pe undeva isi merita "soarta". In schimb este scandalos daca nu va-ti implica, si asta chiar daca nu a-ti contribui cu nici un leu in economia tarii. Ba da, este chiar de dorit si necesara organizarea diasporei, dar nu stiu daca conteaza parerea noastra,a muritorilor de rand din tara . Totusi este foarte frumos din partea voastra sa va ganditi la cei ramasi aici in "valea plangerii" .

salut si numai bine tuturor celor cu inima buna !

angeline
10.07.2005, 20:40
Hello, oameni buni ? Ce-ati patit ?

Am suparat cu ceva, candva,pe cineva ?

sorin
11.07.2005, 03:11
Stai linistita ca nu cred ca aisuparat pe cineva. smileys/smiley1.gifAsteptam in continuare si alte comentarii pe aceasta teme.

angeline
11.07.2005, 06:11
OK !

MA-M LINISTIT !

ovex
11.07.2005, 09:51
Ideea e ca cei care conduc Romania,sunt linistiti din punctul de vedere al diasporei:aceasta isi face datoria zi de zi,tot timpul anului,banii vin deci,no problem! Noi romanii suferim de o chestie:nu facem o gramada de lucruri gandindu-ne ca nu avem timp,ca nu putem in conditiile date,ca vom intampina greutati de tot felul si asta se datoreaza vietii de zi cu zi,stresului care ne curge prin vene,lucruri pe care eu unul,nu le simt la cei de "afara" .Poate ma insel dar ceea ce face diaspora cred eu ca vine dintr-o liniste interioara a celor implicati,din dorinta de bine.Conducerea Romaniei nu poate face nimic ptr. diaspora deoarece asa-i romanul(de aici):la maseaua care nu te doare,clar nu umbli!Desi dentistul e asa de aproape... .

aconi
25.02.2007, 03:23
Eu,desi nu sunt "diasporez" am propuso organizare. Dar, a iesit o, bascalie:va amintiti de plimbarea prin Congo, pe acest forum?

Acum, desi nu sunteti organizati, aveti prilejul sa aratati ca sunteti alaturi de noi: Alegerile pentru Euro parlamentari in Romania;se pare ca vor avea loc la 13 mai 2007.va astept.

agora
27.02.2007, 00:02
Optimisti care vor sa schimbe cate ceva:

http://www.voteazatimoc.ro/

http://www.ziare.ro/articol.php?id=1172527346

aconi
11.03.2007, 07:50
smileys/smiley32.gifsunt de parere sa organizam propaganda electorala atat in diaspora cat si in Romania in favoarea Dlui. Constantin Timoc mai ales pentru motivul ca nu este infestat cu virusul comunismului.Dar,cum? chiar ca nu ma pricep.smileys/smiley36.gif

11.03.2007, 11:27
Sint de acord si pentru acesta si pentru multe altele aconii , dar din pacate sant boicotat daca propun ceva in acesta directie . Cand am incercat cu o propunere pe un topic , ai vazut cea iesit . Este si era de mult momentul .Mai ales ca este in beneficiul tuturor . Vezi ce se intimpla in Romania? Eu ce am avut de transmis , am transmis .

APEX

aconi
14.03.2007, 03:22
Apex, Daca esti de acord si ai timp ia legatura cu Dl. Constantin Timoc si sa incepem propaganda printre cei care doresc cu adevarat sa scape de comunism.Nu am urmarit galceava cu tine nici nu ma intereseaza; eu privesc spre inainte.smileys/smiley2.gifDin pacate nu am timp sa fac eu ceea ce te rog pe tine.

17.03.2007, 10:23
Va multumesc, domnule Aconi, pentru ca m-ati invitat pe acest topic ca sa va dau un raspuns la comentariul dumneavoastra. Sint cu totul de acord ca trebuie sa existe astfel de initiative, dar trebuie facute din radacina pina la virf, de la inceput pina la final. Eu am mai incercat, si din experienta proprie, precum si a altora, este cert ca astfel de initiative sint sortite esecului, din cauza ca sint gindite si executate extrem de superficial; ca sa va dau un exemplu, e ca si cind am construi o masina intreaga doar cumparind din piata doar 4 roti si un volan, si asumind ca restul va avea grija Partidul Comunist Roman sa il aduca, sau raposatu'-regretatu', sau ca va aparea asa de la sine, ascunzindu-ne capul ca strutul in nisip si ignorind total nevoia pentru a ingineri si monta impreuna toate celelalte piese necesare ca masina sa existe si sa functioneze, si nu doar oricum, mai incetdecit un melc, ci chiar la performante maxime. Alt exemplu de ceva facut foarte superficial care nu merge deloc, ar fi ca sa zicem ca, construim o casa, aducind doar o lada de tigla pentru acoperis, si nimicpentru fundatie, structura, pereti,usa, geamuri, buda, etc. O casa nu se construieste doar din o lada de tigla, si o masina nu se construieste doar din 4 roti si un volan.

Intr-adevar, si tigla, si rotile cu volanul, sint parti integrale in a construi o casa, si respectiv, o masina. Nu neg asta. Dar foarte multa lume, marea majoritate, de fapt, din Romania, si Occident, au fost invatati in ultimii 60 ani sa gindeasca ingust, post-modernist, neo-protestantist, neo-fascist, neo-comunist; valoarea la care caut sa ajung sa punctez, nu este ceva necesar politic, desi are unele cauze din politic, dar este o gindire ingusta, in vid, neconectata la contextul larg al lucrurilor, o gindire bolnava care duce la distrugerea de sine, distrugerea natiunii, o gindire care a fost impinsa agresiv, si a prins, atunci cind Ortodoxia Crestina a fost restrictionata si eliminata din viata publica. Romania nu este unica tara in care sa se fi intimplat asta,dar alte tariau inceput sa se redreseze mai repede. La Romani e mai greu, din cauzalipsei de lideri patrioti, nu numai in fruntea tarii, dar si in fruntea comunitatilor din diaspora.

Gindirea in gol duce la asumarea ca daca cineva zice hai sa ne unim, ca gata, s-a rezolvat, si cind vad ca nu se intimpla, sa devina pesimisti, si sa zica ca nu se poate. Se poate, dar trebuie facut cu toate elementele necesare, si multe elemente au fost distruse in ultimii 60 ani; cele mai importante sint sentimentul patriotic si unitatea Romanilor in Sfinta Credinta Crestin-Ortodoxa, astea sint 90% din succes, si apoi alte eforturi de a le face puternice, prin adaugare de infrastructuri, forumuri, consilii, politicieni care sa faca ce e bine pentru popor, etc.

Asumarea ca eforturile superficiale vor face aceasta organizare, este la fel de eronata, precum ca o lada de tigla inseamna ca gata, o casa e construita, cind nu a fost nici inceputa, in nici un fel; sau ca 4 roti si un volan pe pamintul gol si nimic mai mult, ca ar fi asumat ca inseamna o masina intreaga. Da, tigla e parte integranta la o casa, dar e cam 1% din casa, in volum de material, e printre ultimele in ordine de instalare dar si de prioritate, si de importanta. A asuma ca tigla inseamna toata casa, a inlocui un fragment mic cu valoarea intreaga si absoluta, este eronat, si oricine incearca sa construiasca o casa incepind cu acoperisul, si existind doar din acoperis, nu va putea locui niciodata in asa ceva. Da, tigla e parte integrala din casa, dar asta nu dovedeste ca este toata casa. Cine face argumente ca tigla inseamna toata casa, sint cei care invata lumea sa nu poata face nimica, sa stea ca vacile sa nu faca nimica.

Domnule Aconi, astea sint lucruri la mintea gainii pentru cine are experienta de viata. Cine vrea<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

19.03.2007, 10:55
Eu cred ca este necesara organizarea diasporei, dar atita timp cit Romanii sint cei mai divizati, dezbinati dintre toate etniile lumii, orice efort trebuie sa fie un efort comprehensiv de la A la Z, si substantial, ca ceva superficial nu rezolva nimic. Sintem dezbinati din cauza egoismului, geloziei, mindriei, prostiei, dusmaniei intre Romani, viciilor, si divizati, pe mii de grupuri, secte religioase, interese. Atita timp cit Romanii se bat intre ei pentru orice lucru, frate isi distrugefratele bun pentru ca sa ii ia citiva bani, nu se poate face o solidaritate Romana, o organizare. Romanii nu mai simt Romaneste, mai ales cei mai nou veniti din Romania, sint extrem de desnationalizati. Atita timp cit un Roman nu simte nimic pentru alt Roman, sau Romanca pentru alta Romanca sau pentru un Roman, si numai isi fac rau unul altuia, si se distrug, se saboteaza, se vorbesc de rau in fatza oricarui strain, din gelozie, din egoism, din lipsa de a mai simti ceva pentru etnia, cultura Romana, atunci nu se poate realiza aceasta organizare, solidaritate, doar prin incercari foarte superficiale.

Pe linga un efort major de solidaritate intre Romani, a doua mare lipsa si nevoie este de LIDERI ai Romanilor loiali neamului Roman, oameni cu virtuti si inalta pregatire prefesionala si academica, nu viciosi inculti care sa se bage doar la ciolan, si sa traga ciolanul in fatza lui mereu, si nimic altceva.

Ori facem aceasta solidaritate intre Romani, ori stam jos, si ne resemnam cu faptul ca in citeva decenii nu va mai exista etnie, cultura Romana, cit despre existenta Statului Roman, vecinii nostri vad ca se grabesc sa muste din Romania din ce in ce mai agresiv - la viteza asta, e un miracol sa mai existe Romania in citeva decenii daca raminem tot dezbinati si nu ne unim mai repede ca neam, spiritualitate, simtire, traire stramoseasca Romaneasca.

Luam initiativa sa facem eforturi la organizare sau ne resemnam? smileys/smiley4.gif

19.03.2007, 11:34
Sintem dezbinati din cauza egoismului, geloziei, mindriei, prostiei, dusmaniei intre Romani, viciilor, si divizati, pe mii de grupuri, secte religioase, interese.
Mai sex_din_greu, tu vorbesti din experienta? Tu ai toate calitailea astea?

Experienta mea a fost alta: majoritatea romanilor pe care ii cunosc sunt oameni isteti, educati, generosi, si chair daca nu au acelas credinta asta nu inseamna ca nu pot fi prieteni. Sunt unii divizati, pentru ca asa cum se intege din ce spui tu, unii se cred mai grozavi decat altii sau mai superiori daca ei se duc la biserica si altii nusmileys/smiley18.gif