PDA

Arată versiune întreagă : rezidenta canadiana

dianamar
26.10.2004, 07:49
salutari tuturor si numai bine!

Sunt rezident permanent canadian si vreau sa ma casatoresc cu rezident permanent american (cetatean roman).

1. Daca stie cineva care e calea cea mai sigura si mai scurta...mai exact daca sa ma casatoresc in Canada si sa vina el aici (pierde rezidenta americana?)

2. Care ar fi solutia sa ne casatorim in USA (eu pierd rezidenta canadiana?)

3. Pentru cazul in care ne casatorim in Canada si el aplica in SUA pentru a ma aduce acolo ce se intampla cu statul meu de rezident....

Multumesc anticipat tuturor celor care imi vor raspunde documentat.

Toate bune.

Diana

angela
26.10.2004, 07:58
Dinamar bine ai venit pe acest forum smileys/smiley31.gif

Iti doresc sa ai o sedere cat mai placuta alaturi de membrii acestui forum.

Acum sper sa nu fie nici o suparare dar am sa mut topicul la "matrimoniale" deoarece cred ca este mai potrivit acolosmileys/smiley2.gif

Sa ai o zi buna!!

dianamar
26.10.2004, 08:06
multumesc pentru urari ! dar nu cred ca e bine ca ai mutat mesajul meu...eu nu caut pe cineva...eu am pe cineva, asadar...s-ar putea crea confuziii...:)

nu astept cereri in casatorie , doar un sfat referitor la situatia mea...

oricum nu e bai..sa vedem ce va urma

toate bune

Diana

sorin
26.10.2004, 13:08
Diana, fara sa fac "sapaturi" am sa incerc sa-ti raspund la intrebari si poate ma mai completeaza si altii:

1. Daca prin rezidenta permanenta pentru el,te referiprobabil la "green card" (nu ai zis cetatenie), nu are cum sa-si piarda rezidenta prin casatorie. Rezidenta permanenta se poate pierde daca sta mai mult de 6 luni in afara SUA.

2+3 Nu stiu cum e cu rezidenta canadiana, dar banuiesc ca vrei sa vii aici in State, deci n-ar fi mare pierdere poate. Treaba e ca daca e doar rezidenta si nu cetatenie si normal, o sa locuiti in una din tari, nu prea vad cum s-ar tzine amandoua.

P.S. Am mutat topicul la Emigrare in SUA si Canada pentru ca mi se pare cel mai potrivit daca la Matrimoniale zici ca nu smileys/smiley1.gif

dianamar
27.10.2004, 16:36
Multumesc pentru raspuns Sorine..

Daca ne casatorim in canada si eu raman aici, stii cumva daca este afectat statutul meu de rezident permanent canadian?

Ne gandim sa facem naveta.. un timp pana obtin eu cetatenia canadiana...exista alta solutie?

Nu stiu cum sa procedez..

Multumesc

Roxa
27.01.2005, 16:30
Domnisoara,
In cazul in care va casatoriti cu un cetatean sau rezident american nici unul dintre dvs. nu pierdeti statutul de rezident sau cetatean in tara unde domiciliati. Atit SUA cit si Canada agreeaza dubla cetatenie sau rezidenta.
Practic, nu conteaza daca va casatoriti in Canada sau in Statele Unite. Certificatul de casatorie este recunoscut de ambele tari ca fiind valabil.
Intrebarea dvs. cred ca se refera mai degraba la procesul de dupa casatorie, si anume acela de sponsorizare.
Nu am foarte multe detalii legale asupra conditiilor si timpului de procesare a unei sponsorizari in Statele Unite.
Va pot da detalii asupra sponsorizarii in Canada. Dvs. il puteti sponsoriza pe viitorul sot sa vina in Canada ca si rezident permanent. Procesul de aprobare dureaza pina in 9 luni. Daca in acest interval, persoana respectiva doreste sa vina aici, si acest lucru se poate. Singurul impediment este ca nu poate lucra aici, neavind un statut. Insa, in aceste conditii poate fi cerut un permis de lucru pina la definitivarea sponsorizarii. In plus, daca va sponsorizati sotul, dvs. nu trebuie sa indeplinitii nici o conditie legata de existenta unui venit minim. Daca beneficiati de unemployment, situatia este putin mai grea, insa nu de netrecut.
In acelasi timp, si persoana care domiciliaza in State va poate sponsoriza sa ajungeti acolo ca si rezident. Nu stiu exact ce conditii sint si cit dureaza. Insa, din perspetiva canadiana, dvs. ca rezident aveti dreptul de a locui in afara tarii 3 din 5 ani fara sa va pierdeti statutul de rezident permanent in Canada. Ca sa puteti lucra in State, aveti nevoie de viza de lucru.
Daca mai aveti intrebari, va rog sa mi le adresati.
Mult succes,