PDA

Arată versiune întreagă : Exista complex de superioritate?

Ana Tofan
07.07.2005, 21:05
Eu cred ca da,atunci cand te crezi mai cu mot decat celalt,cand de fapt nu aimotive reale s-o faci. Teama mi-e de prostul fudul...

rossa
07.07.2005, 22:53
Complex de inferioritate , da , am auzit dar complex de superioritate nu prea am vazut . De unde ai mai scos-o si pe asta ??!!

eddy168
08.07.2005, 01:06
Natura umana e complexa, fiecare traieste cu cite o iluzie, sau mai multe, depinde. Superioritatea exista atunci cind e masurata pe o anumita scara de valori universal acceptate. Adica daca unul are mai multi bani decit altul este clar ca e superior dpdv financiar. Si exemplele pot continua la nesfirsit...

Ana Tofan
08.07.2005, 01:40
Ba da exista Rossa si nu te minuna atat.

08.07.2005, 06:10
Ana e invidioasa ca nu are mot.

E ca si cum ai spune si eu joc bine sah, de ce e platit Kasparov atit de mult ? Dar de ce are mai putini bani decit actorul y ?

Trebuie ca daca nu ai pierdut o partida de sah sa suferi de complexul asta. Ce rau trebuie sa fie :)

GNChicago
08.07.2005, 07:22
Cred ca e extrem de important sa fii cinstit in tot ceea ce faci, sa dai cezarului ce e al cezarului, sa ai curajul sa spui daca cineva e mai bun intr-un domeniu, dar sa iei si pozitie de necontestat atunci cind vezi ca se face o nedreptate.

Chiar inainte de Christmas 2004 am aflat de nedreptatea facuta la Dr. Benga din Cluj care a publicat inaintea altora despre aquaporina si acestora din urma li s-a decernat premiul Nobel. L-am sunat pe Dr. Benga, am semnat petitia lui pe care o puteti gasi daca puneti pe google (Benga Nobel) si am spus si la altii sa semneze, unii au semnat altii au refuzat si respect pe fiecare for their choice.

Recent am aflat ca un senior member al familiei Nobel o sa fie in Washington DC, asa ca pe 7 Mai 2005 m-am dus acolo si i-am spus verde in fatza la Domnul Claes Nobel ca i s-a facut o nedreptate atit la Dr. Benga cit si la Dr. Paulescu cu insulina. I-am spus intr-un mod politicos, dar direct, dur fara ezitari si tipul a fost neplacut impresionat, dar nu facusem 1500 + miles sa-l impresionez placut, mai ales ca timpul a fost f. limitat.

In final, l-am intrebat peClaes, daca ar considera o vizita in Romania si raspunsul lui a fost ca DA!

Cred ca ar fi un mare cistig sa viziteze prestigioasele institutii de invatamint din Cluj, Iasi, Bucuresti, etc....(Sper ca n-am uitat niciuna, Gogule.....(glumesc)...) atunci isi vada seama de greselile enorme facute de Comitetul Nobel si va incerca sa corecteze asta, mai ales dupa ce va intra pe mina studentilor care nu-l vor ierta!

Voi trimite citeva poze cu mine sidomnul Claes Nobel in Washington DC lui Sorin ptrca nu stiu cum as putea sa le atasez la poster.

Sper ca si voi forumisti sa semnati petitia pe care o gasiti prin google.

sorin
08.07.2005, 07:32
I-am spus intr-un mod politicos, dar direct, dur fara ezitari si tipul a fost neplacut impresionat, dar nu facusem 1500 + miles sa-l impresionez placut, mai ales ca timpul a fost f. limitat.

.............................

Sper ca si voi forumisti sa semnati petitia pe care o gasiti prin google.

GNChicago, stii si tu vorba aia: cainii latra, ursul trece. De multe ori am fost nedreptatiti ca tara mica si din est, nu doar in stiinta ci si in sport, afaceri, politica, etc. Cei mari isi fac treaba, cu sau fara voia noastra si asa va fi mereu. Multi s-au aratat foarte "prietenosi" cand au avut interese si apoi ne-au intors fundul.

In ceea ce priveste petitia, am semnat-o in primele zile si macar am aceasta satisfactie.

GNChicago
08.07.2005, 08:06
Sorine asta dovedeste ca tu esti ruda cu MIR (Mos Ion Roata), ar trebui sa faci o investigatie de tip DNA.....

Ideia este ca romanii trebuie sa fie uniti si acest forum pe care il duci in spate, dovedeste chiar asta si cred ca toti forumistii trebuie sa fie uniti si sa nu uite sa faca si ei o fapta buna care conteaza ptr Mr. Stranger, un OM pe care poate niciodata n-o sa-l intilnesti sau ptr cel care va uita sa spuna thank you!

Oare crezi ca Romania va avea probleme cu intrarea in UE daca toti romanii din afara ar fi uniti, daca germanii de o rigine romana din Transilvania sau alte parti, le-ar spune cu un ton unitar hotarit la Crestin Democratii din Germania, care am auzit ca s-ar opune intrarii romaniei in UE, daca le-ar spune aveti grija ptrca aici vorbiti cu poatejuma de milion de germani de origine romana care n-o sa va mai voteze pe voi ci pe ceilalti.....

Crezi ca Bush nu ar fi facut concesii ptr Romania daca stia ca romanii din Ohio si Florida ar vota fara echivoc ptr el. ai vazut ca au contat doar cinci sute de voturi ptr alegerea presedintelui USA....

Just...."DESTEAPTA-TE ROMANE!)

Daca nu o facem noi atunci cine sa o faca pentru noi, polonezii, chinezii, vietnamezii.....

sorin
08.07.2005, 08:36
Parerea mea este ca <st1:country-regi&#111;n><st1:place>Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n> ar avea de castigat daca politicienii nostri ar trata diaspora romana cu mai mult respect si ar recunoaste ca <st1:place>tara</st1:place> s-ar duce cu multi ani inapoi daca s-ar taia total comunicatiile cu cei care pompeaza miliarde de dolari in visteria tarii. Cei care au fost la putere pana anul trecut ne-au ignorat si ne-au pus chiar bete in roate la alegeri. Sa speram ca cei de acum nu vor face aceeasi greseala. Marea noastra greseala este ca nu ne organizam asa cum ar trebui, astfel incat sa avem un cuvant de spus atunci cand e nevoie. Una peste alta, am alunecat incet pe panta off topic-ului smileys/smiley9.gifsi poate ar fi bine sa continuam discutia la o cafea reala, nu virtuala.

Ca sa revenim la oile noastre, cred ca este impropriu sa folosim expresia

GNChicago
08.07.2005, 10:33
Ai dreptate Sorine.

America din cauza aceasta progreseaza asa rapid, ptrca exista concurenta, fiecare se imbunatateste continuu....