PDA

Arată versiune întreagă : INTERVIU DUPA CASATORIE

ANDRA110779
07.07.2005, 01:46
sINT CETATEAN AMERICAN SI VREAU SA MA CASATORESC CU PRIMA MEA DRAGOSTE IN ROMANIA. O SA AVEM CASATORIA IN AUGUST DUPA CE TERMIN CU DIVORTUL. AS VREA SA STIU CUM ESTE LA INTERVIUL DE LA AMBASADA. A FOST CINEVA CARE POATE SA IMI SPUNA? VA ROG! AM EMOTI MARI CA CHIAR VREAU DIN TOT SUFLETUL SA FIM IMPREUNA SI NU VREAU SA DAU GRES CU NIMIC. STIU CA IMI TREBUIE POZE SI ASTEA, STIU SI CE FORMULARE IMI TREBUIE DOAR CUM E ATUNCI PE MOMENT, SI CE TE INTREABA. ASTEPT CU NERABDARE! smileys/smiley27.gif

GNChicago
07.07.2005, 04:24
#1.De obicei dupa casatorie se fac copii!

#2. Dupa numele ales pe site am impresia ca vine ziua ta pe 11 iulie, sau daca ai scris-o ca aici asteptam pina in nov.

#3. Cred ca cea mai rapida cale ar fi sa-l chemi pe el aici si guvernul american e obligat sa-ti aprobe cererea ptr k1 si dupa aia te casatoresti aici in 90 de zile pe urma el fiind aici nu mai trebuie sa se intoarca in ro. si astfel puteti duce la indeplinire mai bine #1.

#4. Nu uita ca nu te poti casatori inainte de divort

In acest caz aici nu ai nevoie de poze ptrca o sa stai impreuna.

Guvernul american stie ca s-au facut f. f. multe casatorii de convenienta si statistica va confirma asta in mod sigur, mai ales ca la americani le place statistica, iar pedepsele sint extrem de aspre ptr cei prinsi, dar viata citeodata e f. f. complicata.

Iti urez succes!

ANDRA110779
07.07.2005, 07:00
multumesc ,asteapta pana in nov,eu sunt in rom si se termina divortul in iulie si ma casatoresc in august si depun actele pt casatorie din romania.Vreau sa stiu ce intrebari se pun la interviul de la ambasada ,am auzit ca daca depun aici se poate finaliza mai repede cu viza ,vreau sa stiu ce imi trebui pentru a primi viza mai repede.

07.07.2005, 08:05
Practic te poate intreba orice.

In primul rind te intrebaba cum v-ati cunoscut?intrebari legate de relatia voastra? cum v-ati decis sa va casatoriti, de ce, de cit timp va cunoasteti, de cite ori v-ati vazut cit timp ati petrecut impreuna, ce lucreaza, daca v-ati intilnit parintii,care este venitul sotului, care sint hobbiurile, intrebari despre poze, etc etc, deci practic orice,

trebuie sa aveti dovezi ale relatiti cu voi, poze, note de plata la telefon daca ati vorbit, note de plata de orice tip care arata ca ati facut lucruri impreuna, etc etc

daca vrei sa depui actele direct la ambasada pt viza fara sa mai astepti aprobarea petitiei in state, trebuie sa ai motiv adica sa fie ambii rezidenti in romania si ambasada trebuie sa iti aprobe "direct consular filling" in unele cazuri ambasada nu aproba si atunci trebuie sa trimiti petitia spre aprobare la ins in state chestie care dureaza destul de mult pt vizele de casatorie, in orice caz trebuie sa ai toate actele necesare la depunerea lor la ambasada inclusiv affidafit of suport si scrisoare de la locul de munca din state sau taxele de pe ultimi 3 ani/ extras de cont bancar etc etc

angela
07.07.2005, 13:19
Lala are dreptate in tot ceea ce spune, intr-adevar ambasada nu e obligata sa iti aprobe I129 sau I130, fac ce vor muschiuletii lor acolosmileys/smiley2.gif. Daca aveti noroc cum am avut eu in 10 zile sunteti ambii porumbei back to the States.

Good luck! Eu am avut din plin si acuma suntem la infaptuirea primului punct descris de GNChicagosmileys/smiley2.gif

GNChicago
07.07.2005, 13:45
Andra, inteleg situatia ta, dar incearca sa fii in locul celui care ia interviul tau la ambasada. In July esti casatorita, tot in July esti divortata, dupa o prealabila separare de vreo 6 luni de fostul sot, si in August ma recasatoresc din nou. Aseara am vazut la ProTV internat vorbind doamna consul din cluj vorbind de casatorii de convenienta si pedepse. Personal eu te cred pe tine ca nu e vorba de ceva fictiv, dar astia acum sufla si in iaurt.

Inteleg ca esti in romania. Termina prima data cu divortul si sincer sa fiu as trimite formele prin fedex in US ptr aprobare, ptrca daca aia la ambasada baga vreo strimba e greu sa rectifici, riscul e prea mare.Asa ei intr-un timp limita sint OBLIGATI sa-ti raspunda pozitiv ptrca esti cetatean american. Prea multe dovezi care sa certifice o relatie avuta in timp ce esti casatorita cu altcineva, nu stiu cit te poate ajuta,americanii interpreteaza in fel si chip si daca dai de vreunul divortat la interviu iti dai seama ce atitudine poate sa aiba. Aplicind in state, cred ca in vreo 3-4 luni sa primeasca viza.

Trebuie sa inteleg ca divortul se consuma in USA? si Mr. Wrong nu contesta si suporta aceasta ideie. Daca se face in Rom. nu prea stiu dar in mod precis trebuie tradus in engleza, etc.

Iti urez mult succes!

liana1313
08.07.2005, 00:18
dragi forumisti.nu am experienta in calculatoare si acum incerc sa vad daca reusesc sa postez.Am si eu nevoie de niste sfaturi.Saptamana viitoare merg la ambasada ptr. viza turistica si as ramane recunoscatoare daca stiti cum a fost la interviu in ultimul timp.

ANDRA110779
08.07.2005, 02:54
GNCHICAGO, hai sa iti spun tot de la inceput, eu am fost casatorita prima data in 2002 in mai, el nu a ajuns decit deabea anul asta in martie acolo in america. Dar de la inceputul anului trecut in 2004 nu neam mai inteles si am aflat ca el a avut aici o relatie cu alta femeie din care a iesit si un copil, si atunci nu am mai vrut sa continui. Pentru divort in chicago(ca si eu sint tot de acolo) nu am stiut cum si ce sa fac si nu am avut nici bani de avocati, si am decis ca o sa vin in romania sa divortez, ca oricum trebuia sa vin si daca faceam divortu acolo. Anul trecut in mai mam regasit cu prima mea iubire, avem si scrisori de atunci cind ne scriam dupa ce am plecat din romania, si dupa 2 saptamini am venit in romania sa il vad sa ne revedem pentru doua saptamini. Dupa 3 luni nu am mai rezistat fara el si am venit iar in romania (avem e-mailuri ce neam scris intre timp) pentru o luna si am fost la mare si neam simtit grozav. Si acum ultima oara am venit din decembrie si am stat impreuna de atunci. Eu defapt am bagat divortu din mai dar pentru ca sint cetatean strain mau plimbat peste tot si deabea luna trecuta sa prununtat divortu si la sfirsitul luni se legalizeaza. El nu a vrut sa fie de acord sa divortam pina a ajuns acolo, si eu ne stiind bine legile de aici am decis sa astept. A trimis procura mamei lui si acum e totul gata. As vrea daca tot sint aici sa depun actele aici,in romania, sa mearga totul mai repede sa nu astept atita. Nu stiu daca sti despre ce au vb altii dar am auzit din mai multe locuri ca se poate termina aici si sa plecam impreuna. Si daca nu se termina acum e ok dar macar sa ne aprobe, si mia spus la ambasada cind am sunat ca ne spune pe loc dupa interviu daca e aprobat sau nu. De asta mie cel mai frica ca totul depinde de momentele alea, nu stiu cit asculta iei la ce avem noi de spus dar macar sa am tot ce imi trebuie sa le dovedesc ca intradevar ne iubim. Cred ca amindoi am face orice sa reusim, ne gindeam sa si fugim la un moment dat. Singurul lucru la care eu nu am dovada este cel mai important, ca el are copil. Eu lam vazut cu ochi mei dar, fostul sot nu a fost trecut ca tata pe certificat ca sa poata sa plece. Aici nu stiu cum o sa ma creada! Cam asa sta problema, daca ai putea sa ne dai un sfat de care sti sigur nu doar vorbe ca de astea avem destule, tiam fi recunoscatori! GO CUBS! if they are still any good smileys/smiley32.gif

ANDRA110779
08.07.2005, 04:54
avem mare nevoie de cineva care sa ne sponsorizeze daca ar putea ,sau sa ne dea informati cum sa procedam deoarece eu sunt studenta si nu am un venit.

GNChicago
08.07.2005, 05:02
Andra, intortocheate sint caile Domnului....

Am trecut si eu printr-o situatie similara, dar nu am avut de aface cu ambasada din bucuresti. Sper din toata inima sa ti se rezolve cazul pe loc.

Din experienta mea, totdeauna am cautat sa evit ca un singur om cel de la ambasada sa joace rolul de GOD in viata mea, am cautat sa folosesc sistemul in favoarea mea si stiu precis ca sistemul este de partea ta si e OBLIGAT sa lucreze pentru un cetatean american.

Hai sa luam sistematic pe scenarii:

#1. Tot decurge shnur si se rezolva pe loc, totul e posibil, si va urez CASA de PIATRA!

#2. Dai peste un ofiter la ambasada plictisit, enervat de la un caz anterior, satul sa aiba de-aface cu romani si ala zice Nu sau mai cere dovezi.....urmeaza contestatii, delays, etc....Frustari....

Asta inseamna aplicatia in Bucuresti.

Aplicatia trimisa prin posta, cum am facut eu cu ani in urma....

Ai de-aface cu sistemul american, trimiti toate actele, eventual iti mai cere ceva dovezi pe care le trimiti, acolo e un cetatean american care serveste sistemul si prin sistem un alt cetatean american, nu va vedeti la fatza si decite ori iti cere o hirtie ii raspunzi: Thank you for your reply, here is the paper that you requested, your attention to this matter is ....appreciated si BINGO, e obligat sa dea viza fara delay. Am ceva experienta de lucrat cu guvernul american, dar nu cu ambasade..... e important sa-i spui "here is the paper as you requested", sau cu alte cuvinte ti-am dat exact ce ai cerut acum e rindul tau sa-mi dai ce-ti cer.

Cit priveste copilul dovada ca el are un copil, legal vorbind la ora actuala el nu are un copil!!!

Nici martori nu prea poti sa ai in privinta asta...oricine poate sa zica asta.....

Am ramas tot la soccer, desi am o proprietate exactly 1.2 mile nord de wrigley field....linga lac de mers 5-6 minute pe jos, linga LSD si Weiss Hospital in chgo.

Deci cam asta ar fi si fiecare caz e diferit si sper din toata inima sa ti se rezolve pozitiv.

Sper sa ma suni cind ajungi in Chicago. MULT SUCCES SI

CASA DE PIATRA!

ANDRA110779
08.07.2005, 05:53
Iti multiumim pentru incurajare! Si noi speram sa se termine cu bine, ai dreptate in Romania totul e pe dos. Eu stau tot linga wrigley field, linga NEW YORK, la lac, dar nu mai conteaza nimic daca nu se rezolva, imi este mai frica acolo pentru ca pina ia venit sa pleca la fostul sot a durat 3 ani, chiar se misca greu acolo. Oricum sintem supra mirati de cum la alti da drumu in 10 zile ca norocosii de mai sus si la alti ii tine pe loc. Speram numai pentru bine in continuare.

GNChicago
08.07.2005, 11:00
Eu am trecut prin asta cu peste zece ani in urma si am aplicat in state si dupa ce mi-a venit aprobarea la cererea mea, ea s-a dus la ambasada si a obtinut pe loc viza k1 ptr ea si doi copii (1 si 3 ani)din prima casatorie, pe urma ea a venit si dupa ce copii s-au mai scolit prin ro. ne-am dus si i-am luat si pe ei, dar acum ei vorbesc, citesc ceva pe ro. dar nu cred ca stiu sa scrie romaneste....

Andra, nu stiu ce sa te sfatuiesc cum e mai bine, de aceea cred ca cel mai bine e sa faci decizia asta importanta singura.

idealistic
19.07.2006, 21:41
Sunt cetatean roman siintentionez sama casatoresc cu un cetatean american.El urmeaza sa vina in Romania la sfarsitul anului2006.Am dori sa ne casatorim imediat dupa sosirea lui in Romania,eventual sa se stabileasca aici.Ce formalitati trebuie indeplinite sicare sunt actele necesare?Mentionez ca amandoi dorim ca el sa nu se intaorca in state inainte de casatorie,si atunci doar in vizita.Nu avem nevoie de viza SUA pentru mine,vrem doar sa stim cum e mai bine sa procedam pentru a ne putea casatori aici si sa poata locuiin Romaniape perioada nedeterminata,fara sa fie nevoie sa se mai intoarca imediat.Multumesc pentru orice sfat sau informatie.

Lily_S
08.08.2006, 10:53
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
<T>
<TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">

Mergi la Primaria sectorului de unde apartii...si acolo o sa intalnesti niste doamne foarte.."amabile"...dar care intr-un final iti vor da toate detaliile...

Eu m-am interesat de asta anul trecut prin iunie si situatia era urmatoarea:

In afara de adeverintele medicale pentru amandoi...pe care stim cu totii cum le poti obtine cu usurinta...smileys/smiley2.gif...ai nevoie de certificatul tau de nastere, iar pentru cetateanul american e nevoie doar de pasaport cu viza/stampila de intrare in RO... De asemenea, mare grija daca vreunul din voi a fost casatorit anterior...Veti avea nevoie de actele de divort...Daca sunt in engleza trebuie sa le traduceti si legalizati in romana...

Eu cam atat imi audc aminte...dar cel mai sigur e sa dai o fuga la Primarie...

Care este situatia dupa ce va casatoriti...nu stiu...ca eu intr-un final am renuntat la idea asta si ne-am casatorit in State...

Succes!</TD></TR>
<TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></TABLE>