PDA

Arată versiune întreagă : traducerea actelor

aadaa
06.07.2005, 07:52
Eu sunt traducator autorizat de Ministerul Justitiei (engleza si franceza). Intrebarea mea este: Am voie sa imi traduc singura actele pentru dosarul de Quebec? Exista vreo situatie speciala? De exemplu...notarii au voie sa isi legalizeze actele personale cu numele lor sau trebuie sa recurga la alt notar?

GNChicago
06.07.2005, 09:32
Notarii nu au voie sa legalizeze actele personale, nici ale sotiei.

In schimb poti ruga pe altcineva care stie limba respectiva sa traduca el, eventual cu ajutorul tau si tu atunci poti notariza semnatura lui.

Sint notar public in Illinois si niciodata nu am luat bani ptr notarizari si am notarizat la multi romani stiind ambele limbi. Deasemenea bancile pot notariza, acolo unde ai banii, ptr o suma mica sau chiar gratis. deasemenea currency exchange for a fee.

aadaa
06.07.2005, 10:44
Am uitat sa spun ca sunt in Romania. E vreo diferenta? Eu nu sunt notar, a fost doar un exemplu. Sunt doar traducator autorizat.

Nu am auzit nimic de notarizare la banci aici.

Am stampila si semnatura recunoscuta de Ministerul Justitiei din Romania.

Mi-am mai tradus niste acte personalecand am avut nevoie de viza de la un consulat si nu a fost nici o problema. Consulul nu a avut nimic de obiectat.

GNChicago
06.07.2005, 18:04
Probabil ca nu a observat, e si el om.Notarizarea in Romania e alta poveste in alt sistem. Aud ca ei incarca o galeata de bani si ei ar avea sarcina sa verifice aproape tot. In America, notarul nici nu citeste ce scrie mai sus, poti sa scrii ca esti prim ministru, notarul aici certifica doar semnatura ca tu ai semnat in fata lui si te-ai legitimat cu un ID.

Modul asta de notarizare, face societatea asta mai dinamica, notarizarea dureaza un minut, pe cita vreme in Rom. nu stiu cit dureaza si ce inseamna de fapt semnatura lui. In cazul de mai sus as ruga un prieten care stie ambele limbi bine sa verifice traducerea ta si daca e de acord sa semneze in fata ta ca notar.si bunaziua!

Life goes on.....

ovex
07.07.2005, 03:32
Traducerile poti sa ti le faci tu fara nici o problema,deoarece ele nu trebuie legalizate deoarece traducerile sunt insotite de copii ale actelor legalizate de un notar si in plus cerinta lor este ca actele sa fie traduse de un traducator autorizat si ATAT.Cu notarii e alta problema.Ceea ce fac ei in cazul legalizarilor de acte,este cu totul altceva si nu exista termen de comparatie cu traducerile autorizate. Bafta multa!

aadaa
07.07.2005, 10:03
m-ati mai lamurit. Multumesc.

aadaa
07.07.2005, 10:04
ma gandeam sa nu fie un motiv de respingere in prima etapa.

ovex
08.07.2005, 10:36
Daca crezi ca vei fi mai linistita,tradu-ti tu actele si roaga un alt traducator sa puna stampila.

Rainschild2007
06.01.2008, 22:39
O intrebare:

Daca vin cu certificatul de nastere in lb romana si mi-l traduc eu in engleza in US ma pot duce sa il legalizez la banca la care am cont?

Multumesc!

light
06.01.2008, 22:46
Rainchild, nu traducerea trebuie facuta in Ro, ori la consulat aici. Ti-as sugera sa-ti traduci cam toate documentele oficiale pe care le ai (diplome, de ex), si sa le notarizezi, chiar sa ceri mai multe copii oficiale.

Rainschild2007
07.01.2008, 08:37
Merci mult pentru sfat, Light! Deci, in principiu, nu voi avea nicio problema daca prezint un certificat tradus in engleza si legalizat de un notar roman? Mi-e teama ca nu vor intelege semnatura si declaratia notarului scrise in romana... sau cumva, la documentele traduse si legalizatesi semnatura notarului va fi in engleza...

Imicer scuze daca intrebarea suna prosteste, dar nu m-am mai lovit de o astfel de problema si vreau sa rezolv totul inainte de a pleca din tara.

Multumesc mult!

light
07.01.2008, 11:54
rainchild, fii linistita, vor fi impresionati de stampila si textul, cu # de chitanta. Aici, notarul iti pune stampila cu impresie, cu numarul lui, si semneaza alaturi. Nu vei avea nici o problema. Ti-ai facut bagajul? Unde mergi? Drum bun.

Rainschild2007
07.01.2008, 22:48
smileys/smiley1.gifMerci mult pentru sfaturi Light!

Bagajul e aproape gata si acum astept cu nerabdare sa vina duminica, sa ma urc in avion si sa ajung in Kansas City. Deocamdata voi sta acolo pentru 2 saptamani, dupa care voi merge in Austin, TX, unde locuieste familia prietenului meu. Abia astept smileys/smiley4.gif

Inca o data, multumesc pentru tot ajutorul!