PDA

Arată versiune întreagă : casatoria

ralux
26.10.2004, 07:47
In cazul unei casatorii"de forma" cu un castigator al loteriei vizelor(casatorie inainte de interviu),cat timp este necesar ca acestia sa ramana casatoriti dupa ajungerea in State?Este posibil de "pacalit" consulatul cu o asemenea casatorie?Ati mai auzit cazuri?

sorin
27.10.2004, 03:11
Au fost destule cazuri de genul asta cand consulatul a fost "pacalit", dar acum interviurile sunt mult mai detaliate si "candidatii" la viza trebuie sa-si invete foarte bine lectia, aducand cat mai multe dovezi care sa demonstreze o relatie de durata (fotografii, inregistrari video, bilete sau dovezi ca au petrecut vacante impreuna, detalii amanuntite despre parteneri, etc.).

Dupa ce se ia viza si se ajunge in State nu e obligatoriu sa stea impreuna (stiu cazuri cand fiecare a plecat pe drumuri diferite de la aeroport), dar e preferabil ca "pe acte" sa figureze cat mai mult impreuna, atata timp cat nu au loc schimbari pentru vreunul din ei (de ex. o casatorie reala). smileys/smiley2.gif

angela
27.10.2004, 06:57
Eu nu prea accept ideea unei casatorii de forma, mi se pare foarte greu sa faci asa ceva

Te mai si legi la cap fara sa te doara. In cazul unei casatorii de forma care sa zicem ca ii " pacalesti" pe cei de la ambasada.... dar ce faci cu INS-ul dupa 2 ani de zile cand trebuie sa demonstrezi cat de trainica e casatoria???????????? De unde aduci dovezi, cont bancar impreuna si multe altele in cazul in care asa cum zicea Sorin, drumurile noastre toate se despart in aeroport?????????? Probabil sunt eu mai naiva dar sincer nu m-as incumeta la asa cevasmileys/smiley9.gif

sorin
27.10.2004, 07:11
Angela, era vorba de casatorie cu cineva care a castigat loteria cand ambii parteneri primesc green card daca ajung in State casatoriti si nu mai au treaba cu INS-ul ca in cazul casatoriei cu un cetatean. Estemult mai simplusmileys/smiley2.gif

angela
27.10.2004, 07:17
smileys/smiley2.gifA deci isi pun palma-n ...... si gata? Si au rezidenta permanenta? Chiar nu stiu cum este asta. Habar nu am nimic de loterie, casatorii de forma, green card.... nu m-a interesat niciodata, visul meu era sa ajung cu totul in alta parte ,nicidecum in America.

Mersic pentru informatii

28.10.2004, 01:52
exact. este mult mai simplu si fara batai de cap ca la casatorie.

ralux
31.10.2004, 09:04
Va multzumesc pentru raspunsul vostru.Stiu ca pare o nebunie aceasta casatorie,dar daca stai un pic sa te gandesti este o cale destul de usoara ca sa obtii cetatenia.Mai ales cand visul tau este sa traiesti in america.am fost de 3 ori acolo si imi doresc din tot sufletul sa traiesc acolo.Este adevarat ca nu umbla cainii cu covrigi in coada (nici pe departe),dar mie imi place.Asta e.Trebuie sa faci totul sa-ti indeplinesti visul,nu?
Va multumesc inca o data!

P.S. este adevarat ce se aude in legatura cu alegerile de acolo,cum ca se vor da gratieri la cei aflati ilegal?Sau ceva de genul...
Mersi mult