PDA

Arată versiune întreagă : Examen medical la Budapesta

ovex
06.07.2005, 04:26
Am fost in 4-5 iulie la Budapesta cu cativa prieteni,unul dintre ei si-a facut analizele medicale acolo,la Spitalul de Traumatologie,la d-na dr.Zimmerman.Spitalul este la 5 minute de gara Keleti,se ajunge foarte simplu,examenul medical decurge in cel mai normal mod,totul e simplu si usor de facut:fara nervi si asteptari inutile pe al usi.Am vorbit cu dna.dr.Zimermman cam 15 minute,a fost extrem de amabila si de intelegatoare la intrebarile mele,vorbeste o engleza fara accent dar perfect inteligibila,pare o femeie care nu s-ar supara niciodata pe nimeni.Examenul general pe care i l-a facut prietenului meu(noi am ramas in hol,bineinteles),a durat 20 minute timp in care in cabinetul dumneaiei de la etajul 2,i-a luat si proba de sange.Apoi,d-na dr.Zimmerman ne-a insotit la parter unde se face examenul radiologic.Aici cei care sunt ptr. emigrare-Quebec au prioritate(asta ne-a spus d-na doctor),deci in momentul in care dr.radiolog iese pe hol cei care sunt ptr. emigrare trebuie sa-l contacteze si sa-i inmaneze formularele aferente,chiar daca la rand mai sunt si altii ptr. a-si face radiografii.Radiografia dureaza foarte putin,asteptarea rezultatului este de cca.20-30 minute,dupa care rezultatul radiologic trebuie dus la dr.Zimmerman care ramane sa incheie si sa trimita dosarul medical la Viena.Ne-a asigurat ca in acceasi zi in care analizele au fost facute,acestea vor fi trimise si la Viena ptr.confirmarea echipei de medici de acolo.Deci rapiditate,profesionalism si bunavointa.Acum ca m-am convins de ceea ce se intampla la Budapesta,recomand tuturor sa-si faca analizele medicale acolo.In plus,dupa incheierea acestui capitol,am vizitat si Budapesta(parte din ea evident),batrana Dunare curge la fel de lin,in asteptarea plecarii spre Romania era si "Steaua Deltei",un frumusel vapor de croaziera,in rest Budapesta e frumoasa,e civilizatie,lumea incearca sa fie comunicativia chiar daca (spre surprinderea mea)n-am gasit prea multi vorbitori de engleza.M-au impresionat in special 2 lucruri:cladirile vechi sunt intretinute bine,toate fiind pline de flori superbe si unguroaicele care sunt deosebit de frumoase si ingrijite.Una peste alta,2 zile de vacanta din care am ramas intradevar cu ceva. ....ceea ce va doresc si voua.

Ptr. alte detalii despre ex. medical,sunt aici.