PDA

Arată versiune întreagă : Informatii

mfirtat
05.07.2005, 03:48
Servus! Numele meu este Magda si vreau sa emigrez in State. Fratele meu este proaspat cetatean american. Imi puteti spune care sunt sansele mele reale de a ajunge pe calea reintregirii familiei si cam cat timp dureaza procesul? (stiu de formularul I-130, copii certificate de nastere, taxe etc.).

Multumesc mult!

Magda

sorin
05.07.2005, 04:48
Dureaza mult, dar n-as putea spune exact cat. Dupa datele afisate pe siteurile lor, se poate spune ca procesarea dosarelor este cu 2-3 ani in urma. Noi am aplicat pentru cumnatul meu de peste un an si inca nu am primit vreun raspuns. smileys/smiley5.gifPentru parinti a mers mult mai repede.

mfirtat
06.07.2005, 04:06
Mersi mult pentru raspuns! Aveti idee ce alte solutii as avea ca sa ajung in State (desigur, am si pretentii - vreau sa fiu cu familia in LAsmileys/smiley1.gif)?. Am terminat Sociologia si lucrezla o firma americana si nu mai vreau sa astept 2-3-5 ani. Care ar fi calea cea mai rapida? Pentru viza de munca, demersurile sunt la fel de dificile?

sorin
06.07.2005, 04:34
Pentru vize de munca merge muuuult mai repede, cu conditia sa ai o firma din SUA care sa te sponsorizeze, adica sa depuna dosarul cu formularele necesare.

sorin66
06.07.2005, 06:32
salut sorin,

sunt un proaspat castigator al loteriei vizelor, de o saptamana!

care sunt cei mai buni pasi spreintegrare (job, chirie, etc....)?

cu ce trebuie sa incep? (sorinval@yahoo.com)

sorin
06.07.2005, 06:41
Felicitari!!!! smileys/smiley20.gifDaca ai primit primul plic,mai ai de pregatit dosarul, interviul, etc. Pana nu te vezi cu viza in mananu prea poti sa incepi sa cauti job si chirie, dar in schimb poti incepe sa culegi informatii. Cred ca primul pas ar fi sa hotarasti unde te vei stabili si in functie de asta sa aduni informatii.