PDA

Arată versiune întreagă : In Toronto, cum?

landl
05.07.2005, 00:24
Buna,

Suntem L&L, viitori posibili canadieni. In prezent asteptam sa primim formularele medicale, deci suntem intr-o faza destul de avansata a procesului de imigrare.

Avem o mica problema si cautam pe cineva sa ne ajute. Situatia este urmatoarea: noi am vrut de la inceput sa imigram in Toronto. Acolo avem cunostinte si stapanim mult mai bine engleza decat franceza. Ca sa ne fie cat mai usor am apelat la o firma de consultanta canadiana (din Montreal). Ei ne-au convins ca e mult mai usor si mai rapid sa aplicam pt Quebec si ne-au asigurat ca dupa aceea putem sa ne stabilim unde vrem, chiar si in Nunavut. Asa am facut si recunoastem ca am trecut prin toate procedurile ca prin branza. Criteriile au fost mult mai usor de indeplinit iar interviul a fost o formalitate.

Problema e ca acum cei din Montreal o dau cotita si ne informeaza ca trebuie sa ajungem in Quebec mai intai, sa ne luam acolo ID-ul, sa stam macar o saptamana si dupa aceea sa plecam in Toronto. Angajatii din Romania ai firmei sunt destul de incompetenti iar cei cei canadieni se comporta de parca am vrea sa facem nu stiu ce mare ilegalitate.

Am urmarit o discutie pe forum despre un caz similar si am vazut ca toata lumea a spus ca viza este una federala, deci permite stabilirea oriunde in Canada. Ne intereseaza daca a mai facut cineva asa ceva: a venit direct in Toronto cu aviz de Quebec. Ne intereseaza mai ales ce trebuie spus la intrare in Canada. Banuim ca ar fi deplasat sa ii spunem agentului de imigrare :"Mosule, noi am vrut in Toronto, da' a fost mai usor sa aplicam prin Quebec". Ce trebuie sa-i spunem? Ca am venit mai intai in Toronto la niste prieteni si apoi plecam in Montreal; ca am gasit un job mai bun aici (sau macar avem un interviu cu o oferta avantajoasa) dar o sa ne ducem oricum si in Montreal; etc.

Orice ajutor, orice experienta anterioara si orice sugestie ar fi binevenite.

Roxa
05.07.2005, 07:17
Domnule/Doamna

La intrarea in Canada nu va cere nimeni sa spuneti motivul pentru care ati aterizat in Toronto si nu in Montreal. In cazuri exceptionale, spuneti ca pur si simplu v-ati razgindit si ca vreti sa mergeti in partea Engleza pentru ca aici aveti si prieteni.

In ceea ce priveste guvernul de la Quebec, acesta are ca formalitate Schedule 5, pe care l-ati semnat cind ati depus aplicatia pentru partea federala. Acel document nu ar forta juridica de a impune semnatarului sa locuiasca intr-o provincie sau alta. Nu stiu despre ce anume document vorbiti atunci cind spuneti ca "Problema e ca acum cei din Montreal o dau cotita si ne informeaza ca trebuie sa ajungem in Quebec mai intai, sa ne luam acolo ID-ul, sa stam macar o saptamana si dupa aceea sa plecam in Toronto." Cine sint aceia care spun acest lucru? Intr-o saptamina nu puteti obtine nici un act canadian. Mai mult decit atit, intr-o saptamina nu puteti sta decit la un hotel, iar pentru a va obtine actelel canadiene nu puteti da adresa aceea a hotelului.
Actele le puteti lua din partea Engleza: Social Insurance Number, Health Card, contul in banca si PR card.
Puteti intra in Canada direct prin Toronto fara nici o problema.

Regards,

landl
07.07.2005, 03:39
Mulmumim pt raspuns.

Cand am spus "cei din Montreal" ne-am referit la angajatii, mai bine zis patronii, firmei de consultanta din Montreal (3 persoane, toate cu diploma de avocat).

Am auzit si noi ca, la aeroport, agentii nu prea intreaba nimic. Nu stim insa daca nu cumva au dreptul sa intrebe si ce puteri au in a lua decizii in functie de raspunsuri. Am investit energie, timp, bani si mai ales vise de viitor in aceasta imigrare in Canada si nu vrem sa fim nepregatiti chiar inainte de final.