PDA

Arată versiune întreagă : Ocutismul in viata noastra

eddy168
03.07.2005, 03:56
Mai acum citeva zile discutam cu un amic despre perceptia americanilor in legatura cu destinul, si din vorba in vorba am ajuns la chestii oculte. Vraji, blesteme, predestinatii, farmece..chestii d-astea. I-am spus ca in Romania in special in zonele rurale, ocultismul joaca un rol destul de important in viata de zi cu zi.La care tipul zimbind mi-a aruncat " bineinteles, doar esti din tzara lui Dracula". Remarca asta m-a blocat, n-am stiut ce sa-i spun, dar dupa aia mi-am adus aminte de fraze gen "neamul lui X este blestemat de 5 generatii, d-aia sint asa" sau "pai Geta lu X d-aia n-are noroc ca bunica-sa a fugit de-acasa cu Y cind era copila". Este ceva adevar in chestiile astea? Stiu ca exista tratate pe topicul asta, dar sint curios care este perceptia voastra ? (daca cineva doreste sa posteze un poll, ar fi misto, eu nu o pot face)

GNChicago
03.07.2005, 15:42
Americanii sint foarte creduli in chestii d-astea. Nu uitati ca Nancy Reagan avea pe cineva cu care discuta....

Aici sint multi care traiesc din asa ceva si nu traiesc rau...

Ai vazut filmul Nostradamus in doua parti, partea doua mi se pare ca a fost turnata partial in romania.

angeline
04.07.2005, 03:21
Pentru ca se arunca in dreapta si in stanga tot felul de afirmatii cum ca cutare sau cutare areghinion sau norocdeoarece ar fi fost blestemat sau din contra, normal ca sunt si destule persoane sa se foloseasca de aceste "instrumente". Problema intervine in momentul cand esti suficent de credul sa si accepti aceste teorii si mai grav cand le pui si in practica. Mie imi place sa cred in continuare cu tarie ca omul in mare parte isi "face" destinul cu mana lui ! Si asta mai ales daca este un om stapan pe el, pe facultatile lui mintale, fara sa intru in detalii de conjuctura, de moment, etc. Asta e "parerea" mea, in rest aveti grija de voi si de destinele voastre ! Nu le lasati la indemana oricui !

05.07.2005, 03:04
<DIV>Vehicula multe zicale de genul ; "de ce ti-e frica de aia nu scapi" , vineri 13 ..smileys/smiley88.gif</DIV>
<DIV>Cind eram mici daca netaia o pisica neagra calea , trebuia sagasim 3 popi sau trei ochelaristi ca sa nu ne mearga rau ,ce mai rideam pe atunci.http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Eu una nu cred decit in explicatii logice desi ma atrage misterul lucrurilor neexplicabile .</DIV>
<DIV>Totusi cred ca in orice exista un simbure de adevariar autosugestia te poate influenta uneori.</DIV>

tonita
05.07.2005, 07:54
"De ce ti-e frica nu scapi" se gaseste si in biblie si afirma si cercetatorii intr-ale psihologiei. Cred ca cel putin un forumist(nu-l numesc - poate ca nu vrea) poate da explicatii concrete...
Oare in contextul asta ajuta o g

05.07.2005, 08:59
[QUOTE=toni42]

Oare in contextul asta ajuta o g

rossa
05.07.2005, 20:40
Mie-mi place faza aia cu popa , pe la noi atunci cand intalnesti unul trebuie sa te tii cu mana de ... . Durerea mare este ca eu am un preot pe scara , cu care ma intalnesc destul de des ... ( si eu sunt un om superstitios ) . Deci .... ??!~!

05.07.2005, 21:24
Ocultismul este o afacere buna pt cei care profita de unele persoane care sint naive si credule, care de fapt sint destul de multe altfel nu ar fi asa infloritor bussinesul cu tarot si alte chestii de ghicit pe internet, iar in Ro. sint destule persoane care si-au pierdut banii si tot nu si-au rezolvat problemele apelind la ghicitori si vraji.

Asa ceva nu exista, daca asa ceva ar exista toata lumea si-ar rezolva problemele, s-ar imbogati, etc etc doar facind vraji!http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif

rossa
05.07.2005, 23:05
Ha , ha , esti prea categorica , este posibil sa ai dreptate dar eu cred ca o atitudine asa de rigida nu duce nicaieri . Ce zici despre descantecele de deochi , merg de fiecare data desi persoana care le aplica nu este o vrajitoare . Totusi ceremonia are un iz de ocultism. Nu trebuie sa mergi la vrajitor pentru a-ti rezolva o problema dar trebuie sa admiti faptul ca poate fi si o alta cale . Problema cea mai mare nu o reprezinta ocultismul in sine cat persoanele( lipsite de credibilitate) care propaga aceasta asa zisa stiinta ...

eddy168
06.07.2005, 14:33
Sigur ca pragmatismul este atragator si foarte comfortabil, totul se supune unor legi bine definite si cunoscute de toti. Chestia este ca legile guverneaza o realitate cunoscuta si explicabila. Ce ne facem cu chestiile pe care nu le putem explica folosind stiintza. Sa nu uitam ca pina mai acum citiva ani erau multi care credeau ca ne tragem din maimutze, care nu pot explica originea pamintului, oul sau gaina, Geneza, culoarea rosie, quark-ulsamd. Cum priviti astfel de fenomene ? Oare chiar tot ce nu ne putem explica nu exista ?

06.07.2005, 16:42
Ba exista ,le percepem si sintem constienti de ele , poti face 2 lucruri le poti ignora</span> sau accepta .

</span>Ceea ce ne depaseste poate fi interpretat ca nu a venit inca
timpul sa intelegem anumite lucruri,nu sintem inca pregatiti pentru a
le explora si interpreta corect.Creierul nostru are limite smileys/smiley17.gif

</span>

Arissa
07.07.2005, 00:02
dU-TE SI POSTEAZA PE ALT FORUM...stii tu ce spun......

rossa
07.07.2005, 02:48
Arissa , cu cine vorbesti ?????

eddy168
07.07.2005, 07:34
Creierul nostru are limite smileys/smiley17.gif

Bine spus ! Doar 10% din capacitatea creierului este folosita pentru ratiune....restul 90% intra in realmul necunoscutului. Procesarea informatiilor senzoriale si extrasenzoriale..si totusi fara sa stim exact de ce facem ceea ce facem traim, respiram, mergem, mincam, sintem fericiti, tristi, jubilam si ne enervam. Chestii pe care stiinta inca nu le poate explica si totusi ne afecteaza din plin smileys/smiley1.gif

angeline
07.07.2005, 08:18
hello !

Eu zic ca lala1 are dreptate , poate ca trebuie sa fii categoric/categorica, ori e alba, ori e neagra !