PDA

Arată versiune întreagă : Am nevoie de ajutorul vostru

leylia
03.07.2005, 00:24
Buna ziua!prietenul meu este rezident permanent si nu stim ce trebuie sa facem pentru a putea pleca si eu , sa ne casatorim.Ce posibilitati sunt si cat dureaza ?Va multumesc

05.07.2005, 21:08
daca prietenul este numai rezident permanent si doriti sa va casatoriti, dureaza si 3 ani obtinerea vizei, alte posibilitati sint viza de student, au pair sau skilled worker

Lia_Kerr
13.07.2005, 06:07
Un sfat....am emigrat in SUA acum 3 ani si am trecut prin hell cu acte si acte si iar acte.

Acum ca totul a trecut pot sa iti spun cateva lucruri care s-ar putea sa te ajute.

Spune-i prietenului tau sa vina in Romania si casatoriti-va .

Mergeti la ambasada si stabiliti un interviu. Majoritatea intrebarilor pe care ti le pune un ofiter consular sunt "tricky" .

Din experienta personala ti-as sugera sa il (o) lasi sa vada ca va iubiti si vreti sa incepeti o viata impreuna . Spune-le ca vreti sa aveti un loc stabil de munca , o viata mai buna , scoli mai bune pt copii vostri si nu fi nervoasa la intreviu..... and smile ....I know it's stupid but . They like it .

Daca imi mai pica vre-o idee in cap o sa iti mai spun cate ceva.

Bafta multa !!!!!

iuliadiana
26.07.2005, 04:50
Buna ziu si la mine!...Sunt in aceeasi situatie ca leylia...numai ca eu sunt rezidenta...venita ,nu de foarte mult timp in NY dar care vrea cu orice pret sa-si aduca logodnicul aici..sa inceapa o viata aici...chiar daca e una mult mai grea decat in Ro.

Am fost la Consulat...domna de acolo, foarte draguta mi-a zis sa fac oinvitatie pe numele logodnicului la Ambasada de la Bucurestisi sa sun acolo sa cer mai multe informatii...poate ma vor lamuri ....dar nu prea cred

chiar daca fac invitatia...tot nu-i vor da voie...

Daca ma duc in tara si ne casatorim ...exista posibilitatea sa nu mai pot intra pe teritoriul USA?

Ce ramane de facut...care sunt posibilitatile de a-l aduce aici......imi puteti da maimulteinformatii VA ROG!!

Va multumesc mult!

26.07.2005, 21:32
Cum sa nu-ti mai dea voie inapoi daca esti rezident? rezident inseamna green card ...temporar sau permanent . tu il poti lua pe al tau foarte simplu daca esti rezident permanent. Cel mai simplu e sa contactezi un avocat care va face actele pt aplicarea unei petitii. asa il vei putea aduce prin viza de logodna. ca sa iti raspund mai concret ..posibilitatile sunt mari in cazul de mai sus, dar vad ca tu ar trebuii mai intai sa te lamuresti si sa intelegi mai bine ce fel de status ai tu .

26.07.2005, 21:42
specific.postul meu a fost numai pt iuliadiana de mai sus,iar pt leylia cam acelasi sfat . nu conteaza cred,dupa cate stiu, ca e rezident permanent sau cetatean (repet dupa cate stiu) ,in principiu dureaza cam 6 luni de la primul demers pana la viza (cu avocat)