PDA

Arată versiune întreagă : Casatoria cu rezident SUA

02.07.2005, 04:24
Hi, sunt noua pe acest forum si as avea si eu o intrebare: prietenul meu este rezident USA, nu de multa vreme si ne-am hotarat sane casatorim, poate cineva sa-mi spuna care ar fi calea cea mai scurta si mai sigura de a fi impreuna in USA, pentru ca am inteles ca dupa casatoria noastra din Romania eu nu o sa primesc viza imediat si o sa dureze ceva timp destul de mult.

Multumesc - orice sfat imi este de ajutor

04.07.2005, 10:31
Nu stie nimeni, nu a trecut nimeni prin astfel de stuatie

Bye

04.07.2005, 21:01
Este rezident numai sau si cetatean usa? am inteles ca pt rezidenti numai procesul de obtinere a vizei este foarte lung 3 ani; daca este si cetatean poti sa aplici pt viza k sau cr1 ( dureaza aprox. 1 an)sau incerci direct la ambasada(citeva zile) dar numai in cazul in care este si cetatean

GNChicago
05.07.2005, 03:45
Depinde citi stau la coada si au aplicat inaintea ta. Cei de la ambasada ar trebui sa stie pina la ce data au ajuns cu vizele.E adevarat ca daca ar fi fost cetatean, coada e mai mica ptr romania. De exemplu am auzit ca pentru filipinezi cetateni americani sint unii care asteapta 10-15 ani. Toate astea sint publicate pe undeva pe internet periodic pe la departamentul de stat. Daca aflu iti scriu, pina atunci rabdare si tutun!

05.07.2005, 12:41
Este doar rezident permanent, dar mi se pare aiurea sa fi casatorit si sa stai despartit 3 ani - atunci unde mai ii libertatea?

GNChicago
05.07.2005, 13:33
Exista Quote altfel toti prin casatorie ar ajunge aici si s-ar umple paharul prea repede.

O sa stati impreuna o viata, dar acum enjoy some freedom. I know it is difficult! Indienii se duc toti inapoi in India unde familiile le-au pregatit neveste. Filipinezii asteapta multi ani, la fel si chinezii. Vor sa pastreze un echilibru.

Mexicanii, unii asteapta din 1983. Sint si multi si usor de venit aici. Daca nu ar fi quote atunci tot Mexico City 20+ millions people ar invada America.

Am deschis o noua topica, sau nou topic- poate cineva sa-mi spuna cum e corect? grebla sau grebloi....

cu visa bulletin de la State Dept direct din gura leului!

GNChicago
05.07.2005, 13:48
Am copiat si paste de la State Dept Visa Bulletin si am creat a new topic.

Atentie acolo sint si posibilitati de emigrare bazatefor unskilled workers, precum si alte posibilitati.

Succes la toata lumea!

05.07.2005, 21:03
De ce nu incerci cu o viza de student, au pair sau skilled worker atunci daca ti se pare prea mare asteptarea?

07.07.2005, 04:45
As incerca (cu viza de student)dar nu stiu unde sa ma interesez, ai cumva vreo adresa ceva?

07.07.2005, 08:10
pai incearca pe la firmele care se ocupa cu asa ceva, da un search pe internet, work and travel pt romania ameritrexul se ocupa cu asa ceva din cite stiu