PDA

Arată versiune întreagă : Timp de procesare a vizei de emigrare

marius_serban
01.07.2005, 13:43
Buna!

Am si eu 2 intrebari referitoate la timpul de procesare al aplicatiei.

1.In momentul de fata lucrez la o firma care m-a trimis la o companie (Telus) din Canada pentru suport tehnic.

Tipul de viza pe care il detin este "Visitor" deci nu este viza de
munca. Perioada pe care am stat-o in Canada si pe care o sa o stau anul
acesta se insumeaza la vreo 4-5 luni (veniri si plecari frecvente
in/din Canada).

Acest lucru influenteaza intr-un fel timpul de procesare al vizei de emigrare?</span>

2. In cazul in care am o oferta de munca din Canada timpul de procesare al vizei de emigrare este diferit?</span>
Ma refer la faptul ca in cazul in care as primi viza de emigrare
compania respectiva ar fi dispusa sa ma angajeze, dar nu ar fi dispusa
sa se ocupe de sponsorizarea vizei de munca.

Multumesc!

Marius Serban

GNChicago
01.07.2005, 17:11
Raspunsul meu de 20-30 minute a fost inghitit de server error si nu-l mai scriu odata. daca ma suni vorbesc cu tine.Spune-mi unde esti in usa ori canada.

GNChicago
01.07.2005, 17:13
Ai o sora in Chicago area si acum te viziteaza mama?

marius_serban
01.07.2005, 23:13
Acum sunt in Canada - Vancouver. Mai stau o saptamana aici..... apoi o sa ma intorc pe 1 August.

Roxa
02.07.2005, 01:19
Domnule Serban,

Daca dvs. va decideti sa va depuneti aplicatia de emigrare pentru partea Engleza ( fiind deja in contact cu Telus in Vancouver) atunci puteti informa compania respectiva de intentia dvs., iar ei va pot elibera o asa numita "Informal Employment Letter" care, spre deosebire de un contract de munca necesar obtinerii vizei de lucru in Canada, nu presupune obligatia din partea angajatorului sa va si dea slujba dupa ce dvs. va ontineti statutul de rezident permanent, insa aceasta scrisoare va poate aduce puncte foarte valoroase (15). Pentru aceasta " Informal Employment Letter" trebuie obtinuta validarea din partea HRSDC. Aceasta procedura este mai usoara si mai scurta ca durata decit aceea de obtinere a aprobarii din partea HRSDC pentu o oferta de lucru care sa aiba ca rezultat un Work Permit.

Pentru perioada de 4-5 luni cit veti lucra in Canada nu primiti puncte, insa da imaginea unei experiente canadiene de munca. Ati mai primi 5 puncte daca ati avea cel putin 1 an de zile de munca in Canada cu un Work Permit.

Compania la care veniti sa prestati asistenta tehnica, trebuie insa sa verifice daca din punct de vedere egal poate sa faca acest lucru in lipsa unui Work Permit. Este posibil sa fie vorba de inter-company transfer si atunci puteti veni ca si consultant pe probleme tehnice fara ca sa aveti un Work Permit.

Pentru a aplica pe partea Engleza trebuie ca, inainte de a va depune dosarul sa dati testul de limba Engleza IELTS, si numai dupa obtinerea rezultatului la acest test sa trimiteti dosarul la ambasada Canadei din Bucuresti.

In momentul in care aveti Informal Employment Letter si obtineti un punctaj de minimum 67 de puncte, atunci exista sanse ca aplicatia dvs. sa fie procesata intr-un timp mai scurt tocmai datorita acelei scrisori.

Este extrem de important sa aveti un statut care sa va permita sa lucrati ca si suport tehnic in Canada pe durata sederii dvs. aici. Din cele explicate de dvs., viza de Visitor nu permite acest lucru. Iar daca in aplicatie veti mentiona colaborarea si lucrul la compania respectiva atita vreme cit dvs. ati intrat in Canada cu o viza de vizitator, acest lucru contravine legii.

Va rog sa nu ezitati sa ma contactati daca aveti nevoie de informatii suplimentare.

Regards,