PDA

Arată versiune întreagă : victorie!!!

christianT
01.07.2005, 08:18
O veste extraordinara imi vine astazi gratie internetului. Avem un campion european!!!! Astazi s-a incheiat in Polonia Campionatul European individual de sah unde Marele Maestru roman Liviu Dieter Nisipeanu a iesit campion in fata unor concurenti foarte puternici, majoritatea fiind din fosta scoala sovietica de sah. Iata ca un roman face din nou sa se vorbeasca despre Romania la superlativ, totul datorat efortului individual exclusiv al jucatorului roman. Nimeni nu este profet in propria lui tara, si acest dicton se aplica din pacate foarte bine marelui mestru roman. In anul 1999 cand Marele Maestru roman castiga o pozitie fruntasa la campionatele mondiale de sah de la Las Vegas, evenimentul era consemnat in subsoluri de pagina in ziar. La televizor s-a dat aceasta stire numai pe TVR 1 dupa cate imi amintesc si aia la urma la fapte diverse, in schimb la stirile de sport pe celelalte programe era consemnat cu lux de amanunte cu ce se imbraca nevasta lui Adrian Mutu si alte prostii de genul asta. Nimic insa despre marea performanta a sahistului roman, cu atat mai mult cu cat era cea mai buna performanta din istoria sahului romanesc la acea vreme. Astazi insa, prin victoria cu negrele contra marelui maestru rus Beliavsky (de 4 ori campion al Rusiei!!!), Liviu Dieter Nisipeanu a castigat titlul de campion european, un domeniu pana acuma rezervat puternicilor jucatori din spatiul ex-sovietic. Felicitari din suflet jucatorului roman, campion intr-un domeniu rezervat exclusiv gigantilor luptei mentale si a nervilor de otel! Hai Romania! Hai Nisipeanu! Ai facut istorie! Bravo Liviu!

Pentru mai multe informatii:

http://www.eurochamp.pl/

PS Sunt convins ca sorin se va bucura.

GNChicago
01.07.2005, 08:45
Florin Gheorghiu a fost campion mondial la juniori prin anii '50-'60.

M-a batut de doua ori, la sah, dar la batut si pe Bobby Fischer la Havana, dupa ce Florin i-a propus remiza, Bobby a refuzat ca pe urma sa o incaseze. am pe undeva scrisa partida.

FELICITARI PTR NISIPEANU!