PDA

Arată versiune întreagă : Am obtinut viza !!! cu emotii

mihaicioclei
30.06.2005, 21:47
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
<T>
<TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">

Salutari la toata lumea...

As dori sa va povestesc ca dupa ceva emotii am luat viza(dupa o amanare de o saptamana).

Ce sa intamplat de fapt pe scurt:

formularul care se completeaza pe net pt loterie mi l-a pus un prieten si mi-a gresit data de nastere....de am ramas blocat cand am ajuns la interviu si mi s-a aratat...acest lucru....bine ca s-a rezolvat..Consulul a fost foarte amabil...si ne-a amanat o saptamana ca sa verifice daca nu s-a pus de 2 ori si am revenit peste o saptamana doar cu pasapoartele. si gata sunt smileys/smiley1.gif.

Va rog sa-mi raspundeti la niste intrebari daca se poate:

Cand o sa ajungem in USA credeti ca o sa avem probleme din cauza asta?( am inteles ca acolo o sa mai avem un mic interviu)

Este adevarat ca putem sa caram cate 70kg de persoana?

Ne trebuie asigurare medicala cand plecam din RO?

Eu am lucrat in proiectare in RO mai precis in Solid Edge(3ani) ...credeti

ca as putea sa gasec de lucru tot in acest domeniu ???

momentan mergem in California..acolo avem o cunostinta....dar nu m-ar deranja daca ar fi si in alta parte...

Multumesc

Mihai

</TD></TR>
<TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></TABLE>

GNChicago
01.07.2005, 04:44
FELICITARI!Stiam ca e putin cam ilegal sa faca altcineva aplicatia si semnatura, doar probabil daca e avocat. Cei din ro. mereu "gresesc" data, ptrca americanii scriu de obicei in ordinea :luna, ziua si anul.

Nu te speria cu chestia de mai sus, acum "e history!", vor invatza copii tai despre asta la scoala.

Cu forumul asta ai multi "preteni" in toata lumea...

Inainte de a cara 70Kg. plus zece de mina )intreaba. limita de 70Kg. e impusa de compania de avioane.Poti afla asta la orice agentie de turism ptrca e conv. internat., de la Varsovia cred.

Succes! Keep in touch!

GNChicago
01.07.2005, 04:46
Asigurarea medicala din ro. cred ca e extrem de indicata ptrca aici e extrem de scumpa.

De fapt ce inseamna solid edge? e legat de constructii? fizica?

01.07.2005, 16:17
Intereseaza-te bine de bagaje ca eu am avut emotii la check in ca eram cu doua bombe dupa mine..ma gandeam ca ampeste cu mult sigur.Cand mi-a zis aia ca la British Airways costa 11 euro de Kg in plus mi-a cazut fata. Una peste alta a fost bine ca am avut chiar sub limita la ambele ..ceva langa 25 kg.

GNChicago
01.07.2005, 16:31
vEZI CA sORIN FACE CEVA cu CAD CAM.

Scrie-i saptamina viitoare ptrca acum arde gazul degeaba in Canada in loc sa stea aici la datorie pe forum. Umbla pe la Niagara Falls. Daca-mi spunea din timp ii dadeam citeva poze cu Niagara. CE RISIPA DOMNILOR de atita apa.

Sorine daca citesti asta si te duci la Niagara sa nu cumva sa nu vezi si partea aceea de la grota, am uitat cum se cheama, dar te descalta si iti da pelerine ptrca intri sub cascada. nu-ti trimit pm ptrca sa nu se umple, las pe altii.

Hey, Mihai lucreaza putin la cv (resume), pune tot ce ai facut si cind trimiti resumeul trebuie facut "Costume made", daca cere sa stii anume ceva, pe aia insisti, esti cel mai bun din lume si ce noroc au avut ei ca tu ai citit anuntul lor....

Tradu diplomele din tara, dar de notarizat, notarizeaza-le aici ptrca in Rom e prea scump si daca vrei eu ti le notarizez pe gratis, ptrca sint si notar, dar niciodata nu am luat un cent de la nimeni si nici nu voi lua.

danielle
01.07.2005, 20:49
Cand o sa ajungem in USA credeti ca o sa avem probleme din cauza asta?( am inteles ca acolo o sa mai avem un mic interviu).

Nu o sa fie nici un interviu la intrarea in US ci doar o sa va puna sa va pozati si sa va ia amprente plus ca va proceseaza ceva la acte si va pune o stampila in pasaport.

Este adevarat ca putem sa caram cate 70kg de persoana?

Mai precis 74 kg,2 valize de 32 kg. Dar sa fii atent ca nu toate companiile accepta aceasta greutate(vezi Air France). Plus bagajul de mana care nu poate depasi parca 10 kg.

Ne trebuie asigurare medicala cand plecam din RO?

Nu va trebuie pentru ca oricum nu e valabila aici. Auzisem de ceva asigurari de la Tiriac care ar fi valabile dar ar trebui sa va interesati ce si cum. Majoritatea celor care am venit aici am stat cateva luni neasigurati si am adus cu noi medicamente din tara.

Eu am lucrat in proiectare in RO mai precis in Solid Edge(3ani) ...credeti

Oricum ar fi, insista sa-ti gasesti de lucru in domeniu, nu te apuca de lucrat in constructii sau supermarket ca nu merita. Asta mai depinde si cu cati bani vii de acasa, care e nivelul de engleza pe care-l stapanesti, etc, dar, in principiu, nu merita sa iei un job prost cand poti cauta unul bun.

ca as putea sa gasec de lucru tot in acest domeniu ???

cauta si tu pe monster.com, dice.com, etc si ai sa vezi ce se gaseste.