PDA

Arată versiune întreagă : Driver Licence doar pt. 3 luni????

cgseven
30.06.2005, 18:32
Buna.Eu am viza J1 doar pentru 3 luni.Vreau sa-mi iau permis de conducere dar in OHIO mi-l dau doar pentru perioada cat am viza.Asa e peste tot?In Illinois cum e? Sau unde ar fi mai bine sa merg?Si cat dureaza testul(eu am carnet de Romania)..mai mult de o zi?Cat costa?

Multumesc

GNChicago
30.06.2005, 18:45
Ai social security Number?

Cred ca in IL il poti obtine cu SSN pentru vreo cinci ani si pe urma prelungesti. Nu costa mult, dar iti trebuie citeva acte de rezidenta, o scrisoare trimisa de tine tot ptr tine, un bill ceva.

Intra pe site google la driver license IL si afli din gura leilor.

01.07.2005, 16:26
La test numai dai "traseul" daca duci traducere legalizataal permisul romanescsmileys/smiley20.gifiar la carte e banal daca ai invatat soferie in romania.

GNChicago
01.07.2005, 17:29
License Requirements
To receive an Illinois driver

GNChicago
01.07.2005, 17:32
Toate cele de mai sus au fost dupa google:"driver license IL" si am mers la: http://www.cyberdriveillinois.com/publications/rules_of_the_ road/rr_chap01.html#license_requirements (http://www.cyberdriveillinois.com/publications/rules_of_the_ road/rr_chap01.html#license_requirements )

Parca as incerca prima data sa obtin un ID de illinois si dupa aceea driver license.

SUCCESS!

iulialaura
03.07.2005, 17:14
Daca il dai in Massachussets, atata timp cat ai o viza (nu conteaza pentru cate luni), un SSN, permisul romanesc si o dovada de domiciliu (aici e faza,nu accepta scrisori de nici un fel, doar statement de la banca),poti obtine permis de conducere valabil 5 ani...Si...intr-adevar, incearca mai intai sa iti faci ID!

GNChicago
03.07.2005, 18:05
Iulia cred ca are dreptate. De obicei daca pui driver license si prescurtarea de doua litere a statului pe google afli direct din gura leului tot ce trebuie. De ex. am pus pe google:driver license ma si am aflat tot ce trebuie. Ai nevoie de un prieten care sa te puna pe mail box ptrca sa deschizi un account in banca si banca iti trimite acolo primele cecuri. s-a intimplat asta recent in chicago...

In plus in MA iti trebuie sa arati o semnatura care de ex. poate fi dupa un cancelled check. Daca incearca sa dea pe perioada cit e viza atunci se poate argumenta ca intentionezi sa prelungesti si e perfect legal.