PDA

Arată versiune întreagă : I am Canadian!

christianT
30.06.2005, 11:51
Ma simt foarte bine in calitatea mea de roman, ma bucur sa locuiesc in Canada, tara al carei cetatean sunt, si as putea spune, fara sa mi-o luati in nume de rau, ca sunt chiar mandru de Canada,de frumusetile ei si de acest popor multicultural unde evreul si arabul locuiesc pe aceeasi strada, unde oamenii iti zambesc pe strada chiar daca nu te cunosc, unde te poti plimba de la un ocean la altul, unde poti canta in engleza si in francezasi unde poti vedea Aurora Boreala in toata splendoarea ei. Maine este ziua Canadei si am trecut si eu pe aici sa va spun doar atat:

Happy birthday Canada!

Bonne fete Canada!

La multi ani Canada!

Va dau mai jos niste adrese "cool" . Veti vedea cum se bucura canadienii ca apartin unei tari atat de frumoase!

http://www.coolcanuckaward.ca/i_am_canadian.htm

http://www.coolcanuckaward.ca/joe_canadian.htm

30.06.2005, 17:09
La Multi Ani!

Poate iesi si tu la terasa cu baietii !smileys/smiley4.gif

GNChicago
30.06.2005, 18:51
VIVE CANADA!
LA MULTI ANI CANADA!

angeline
01.07.2005, 03:00
Buna tuturor

christianT ma bucur pentru tine, chiar ma bucur ca exista si romani fericiti ! Cand sarbatoresti, te rog sa te gandesti o clipa si la cei care si-ar dori sa fie acolo si sa multumesti lui Dumnezeu pentru toate !

La multi ani Canada !

aconi
01.07.2005, 05:35
Ma bucur pentru tine christian si pentru voi toti, care va
simtiti bine acolo si zic din suflet, alaturi de voi, VIVE CANADA
!

Sper ca si voi veti zice, alaturi de noi, la 1 decembrie:TRAIASCA ROMANIA.

GNChicago
01.07.2005, 06:21
Noi spunem in fiecare zi: "Vive ROMANIA!"

01.07.2005, 09:33
Ce va face sa fiti patrioti ?

tonita
01.07.2005, 09:40
Sentimentul de apartenenta. Cine il are...

GNChicago
01.07.2005, 09:48
Campul magnetic! Speranta ca si in Romania, OAMENII vor fi mai fericiti, ca se vor trezi la chemarea :"Desteapta-te Romane!"

Am sentimente similare ptr libertate, dreptate, human rights si ptr cei din China, irak, iran, bulgaria, ceho.....slovakia,etc.

Sincer sa fiu nu prea stiu ce ar fi mai bine ptr China cu cei peste un billion de oameni, cind nu vor mai avea loc acolo....

01.07.2005, 09:54
Deci esti polypatriot? nu ti doar cu o singura tara..Hmm

si daca ar trebuii sa alegi cu cine ti de fapt? noi corciturile care
traim ba intr-o tara ,ba in alta sarim de la una la alta ?

GNChicago
01.07.2005, 10:30
Nu sint polipatriot. Acum sint American! ca american am speranta de libertate ptr altii. Nu esti complet liber daca altii sint sclavi in alta parte. nu putem inchide ochii la aceasta. Nu esti cu adevarat liber, daca nu suporti dorul de libertate al altora. Au fost momente cind America a fost pacalita de comunisti, prin lipsa de cuvint a comunistilor si credibilitatea americanilor si a multor altor factori similari.

Fiind de origine romana, niciodata nu am votat si nu voi vota vreun guvern in Romania. Mi se pare imoral ca eu de aici sa votez pe cine trebuie sa inghita nea Petrica sau nea Gheorghe in Romania. In schimb pot sa-mi exprim deschis parerea.

Il respect pe Iliescu ptrca el a fost alesul poporului roman dar am convingerea ca el trebuie sa stea la zdup ptr actiunile lui.

Sint surprins, adica nu ma mai surprinde nimic, cind hassan este exclus din PSD inainte de a fi convicted, in schimb Iliescu e rugat sa stea.E vorba de cinste!

Am speranta ca nu va trece multa apa pe Dambovitza River pina cind romanii se vor destepta. DESTEAPTA-TE ROMANE!

Am mai multe info despre romania, dar nu pot sa-mi dau o parere competenta cu constiinta impacata in cazul chinei, poloniei sau cine stie ce alta tara, decit sa am o ideie generala.

De ex. nu stiu care ar fi solutia morala cu cresterea natalitatii in China, india, unde vor ajunge. personal pot sa zic :NU STIU care e solutia!

Etc, etc.

01.07.2005, 13:17
De ex. nu stiu care ar fi solutia morala cu
cresterea natalitatii in China, india, unde vor ajunge. personal pot sa
zic :NU STIU care e solutia!

Etc, etc.

Nu stiu daca poate exista vreo solutie pe cale
pasnicasmileys/smiley75.gif,insa daca nu va exista o solutie ,un razboi ar fi
inevitabil...?!.smileys/smiley97.gif

parca imi amintesc ca si in biblie se mentioneaza asa ceva ca de la asiatici va venii sfirsitulsmileys/smiley33.gif

GNChicago
01.07.2005, 15:05
Pe undeva am scris "Invatati limba chineza cintind!" si mincati orez... Ma refer la faptul ca pe vremuri cind se incerca rusificarea romaniei, una din cai aleasa era sa se invete limba rusa cantind....Eu am invatat obligatoriu sapte ani de rusa dar tot degeaba, pot citi dar nu inteleg o iota din ce citesc. Sunt ca militienii aia care umbla cite doi ptrca unul stie sa scrie si celalalt stie sa citeasca sau invers...

Si eu imi amintesc ceva scris de rasa galbena.....dar din auzite, ptrca biblia poate e prea complicata ptr mine....Las pe altii sa o inteleaga!

Personal, mie nu-mi pare ca chinezii sint prieteni adevarati ai Statelor Unite atita timp incit incearca sa fure secrete nucleare. efectele produse de obiectele astea dispozabile de la dollar bill au o putere extraordinara de distrugere a unei economii nationale si nu orice economie, cea americana... pe cea romana o poate face dintr-o "sorbire".

01.07.2005, 15:11
biblia poate e prea complicata ptr mine....Las pe altii sa o inteleaga!

me2

GNChicago
01.07.2005, 16:36
"I am Canadian, too" (John Kennedy-in the '60s "Sunt un Berlinez!"

aconi
02.07.2005, 08:43
"corciturile" vs patrioti ? ce parere aveti,veti ajunge sa nu mai
ziceti:sunt roman, ungur,polonez,evreu,FRANCEZ (aoleu);sunt american,
sunt european si in final veti spune: sunt cetatean al Terrei?

Dar, pana atunci eu i-am zis unui concitadin ungur: de azi
eu nu mai spun ca sunt roman; sunt european. Si el zice: si eu sunt
european dar mai intai sunt ungur... Quo vadis?

Cat despre inmultuirea populatiei , era o teorie cu
ciclicitatea razboialeor care aveau rolul sa regleze "conturile" dintre
Nr.populatiei, spatiu vital si subzistente.etc. Acum razboaiele au
devenit mai rare si mai mici; a aparut Zeul automobil care
se straduieste sa faca ordine, terorismul si poate vor mai apare.

Christian T: in ce parte a Canadei vietuiesti?Exista pe
acolo vreo Asociatie-Comunitate romaneasca.Va preocupa pastrarea
traditiillor romanesti, obiceiurile (cele bune) sau mergeti spre
mondializare?

tonita
02.07.2005, 10:22
Si eu sunt european aconi dar sincer sa-ti spun nu am observat inca existenta unei identitati continentale. Poate ea exista la unul sau altul dintre participantii la sedinte si coneferinte din capitalele E.U. Oricum nu e comparabila cu identitatea nationala care e data de limba in primul r

aconi
03.07.2005, 08:34
l. M-ai cam blocat! simplist vorbind mondializarea ar
fi conducerea unica a Terrei. Pana atunci e cale lunga; In
prezent se fac Blocuri, USA, U.E. n-ar fi exclus sa apara si
altii rasa galbena. Prin Europa va fi problema unificarea
comunicatiei. au incercat unii cu esperanto dar a iesit un fas.aici
fiecare pre limba lui..

Unii mai avizati sau neavizati vorbesc de Masoni altii de cei 300
intelepti din Jerusalem.Sti ce Tony? Ia mai"lasa-ma " cu astea.
sa revenim la frumusetile Lumii:

2. Christian T de o cam data tace. Dar vreau sa ocup locul
Nr. 2 pe lista invitatilor. Vezi ce politicos sunt? nu ma bag peste
tine.smileys/smiley2.gif

tonita
04.07.2005, 01:36
[QUOTE=toni42]@christian ... C

aconi
04.07.2005, 08:56
Multumesc Tony pentru cedarea facuta chiar in gluma;
eu mentin dorinta. dar vad ca Christian a dsipaurt; dupa felul cum a
debutat si a evoluat pe acest forum asi avea multe subiecte de discutat
cu el.

La 14 iulie stiu ca trebuie sa cantam: alons enfantes de la
Patrie....dar ce e la 4 iulie? ca am un lapsus memoriae( ca sa nu zic o
pata neagra pe cultura generala)smileys/smiley2.gifE ceva cu Christoofor......"Golumb"?

christianT
04.07.2005, 11:21
Salut aconi, salut toni

In primul rand tin sa va spun ca daca totul ar depinde de o simpla invitatie, nu as mai sta pe ganduri si v-as invita pe amandoi in Canada. As invita si pe angeline, in randurile ei citesc o anumita parere de rau ...

aconi,

imi pui mai multe intrebari si-ti raspund la ele.

1. Vietuiesc in partea franceza a Canadei, mai precis la Montreal.

2. Exista mai multe organizatii romanesti, insa nu am nevoie de ele pentru a ma simti bine in calitatea de romansi de aafirma peste tot ca sunt mandru de radacinile mele romanesti.

3 Ma preocupa pastrarea traditiilor romanesti si a obiceiurilor, chiar daca eu nu le practic, ele fac parte din spiritualitatea romaneasca, deci sunt eterne. Ca sa fiu sincer sunt foarte circumspect in privinta mondializarii.

Am o rugaminte, intr-o dimineata senina de vara, saluta din partea mea soarele si spune-i ca mi-e dor sa-l mai vad macar o singuradata asa cum l-am vazut de la Monumentul Eroilor din primul razboi mondial(Crucea) depe Muntele Caraiman.

tonita
04.07.2005, 11:28
...dar ce e la 4 iulie?

raspunsul la aceasta intrebare il gasesti la adresawww.google.ro
dupa ce introduci in fereastra "4 iulie sua" si apesi pe butonul "Cautare Google". Google iti poate da raspunsuri la multe din intrebarile existentiale si de cultura generala.

aconi
05.07.2005, 03:27
Tu Soare al tuturor, Adu pe aripile vantului salutul unui roman
ratacit pe Terra si depune-l la baza Monumentului de pe Caraiman
si spune sufletelor celor ce s-au jertfit ca si sufletul
lui este alaturi de Ei.

Despre..invitatie: ce crezi ca ar mai trebui?

Ad.pct.2 si 3: Am mai auzit si de la alti romani ce spui tu. daca
simtiti asa precum scrie la pct.3 : De ce va feriti unul de altul?De ce
nu comunicati? Omul este definit ca"Zoon politikon". Dar
mai zic altii din Ginta noastra: Homo homini
lupus. Tu si cei plecati de aici care nu va intalniti nici macar
pe o terasa cum fac cei din Chicago, in care categorie va incadrati?
Desi Strabunii nostri romani mai ziceau: Timeo Danaos et donna ferendes
( dupa ce Grecii le-au facut figura cu Calul troian),cu toate
acestea par'ca aleg dictonul lor ,omul trebuie sa fie un animal
sociabil.

Tony, multumesc; am sa-l intreb pe Gogu( asa-l alint eu pe google)

Din cate imi aduc aminte par'ca 4 iulie este ziua descoperirii Americii( vad imediat)

Am sa apar mai rar ca ma pregatesc de concediusmileys/smiley2.gif

aconi
05.07.2005, 03:35
hahahaaa.. ce lateral am fost fata de istorie; dar n-am
trisat am aplelat la memorie, care isi are legile ei. Dar cred ca nu
sed supara americanii si nici Engleziismileys/smiley2.gifTodeauna am avut note mici la Istorie

GNChicago
05.07.2005, 04:07
Probabil ca o sa vedeti la carcotasii ca un corespondent de la TV din Romania a spus 1676 in loc de 1776....

Nicio suparare, am venit ceva mai tirziu si am intirziat la...spectacol

angeline
05.07.2005, 04:15
Buna sa va fie inima!

Multumesc cristianT,esti dragut si bine intetionat; intotdeauna intentia conteaza ! "Imi pare rau?!" Normal ca imi pare rau, pentru ca daca ai suflet de artiststii foarte bineca el "trebuie" sa calatoreasca, sa vada, sa auda, sa schimbe pareri, sa aiba experiente, aventuri...