PDA

Arată versiune întreagă : as dori sa stiu

angeline
28.06.2005, 20:48
.................

ovex
30.06.2005, 09:14
Sansele sunt foarte reduse,din pacate.Varstele va dezavantajeaza,limba nu o stapaniti prea bine,sotul nu are studii superioare,deci.... In mod obligatoriu cei 2 baieti ai tai care au peste 18 ani participa la interviu,dar asta nu schimba situatia voastra.V-am pus mai jos procedura prin care se calculeaza punctajul,este bine sa o studiati un pic. Numai bine voua tuturor!

1. Formation 1.1 Scolarit

Roxa
30.06.2005, 21:17
Intr-un domeniu ca al dvs., al artei, exista si posibilitatea de a va incadra la categoria de self-employed sau travailleur autonome. Insa, pentru a va califica in aceasta categorie, pe linga educatie, experienta de munca in domeniul dvs., cunostinte de limba Franceza, va mai trebuie si bani.
Pentru a obtine 4 puncte la factorul de capacitate financiara va trebuie o suma minima neta de $100.000 CAD, pentru 5 puncte va trebuie $125.000 CAD, iar pentru 6 puncte suma minima este $200.000 CAD.

Pentru categoria de independenti cred ca, din cauza virstei, sansele sint foarte mici.

In oricare dintre categorii ati aplica, trebuie sa luati in cosniderare faptul ca, daca la momentul aplicatiei fiul dvs. cel mare nu mai este student la zi, deci nu mai depinde exclusiv de dvs. din punct de vedere financiar, acesta nu va putea face parte din aplicatia dvs. ca si dependent al dvs.

Regards,

angeline
01.07.2005, 03:03
Bine v-am regasit !

Mii de multumiri pentru calcule, variantele si eventualele sanse sau mai bine zis nesanse. Mi-era teama si cum se zice ca ''de ce ti-e teama nu scapi'' uite-ma in situatia asta. Oricum va multunmesc din suflet. Totusi, perfectionarea limbii, inclusiv a limbii engleze si unde am mai putea imbunatati punctajul ? Este adevarat ca avem cunostinte, prieteni si chiar si veri in Canada. Dar de mers oricum vrem sa mergem. Va multumesc inca o data pentru tot !

angeline
01.07.2005, 03:11
Tot eu, cu inca o curiozitate,

eventual sa incerc variata de vizita, lucru sau stiu eu ce expozitii, prezentari,ca apoi sa-mi schimb statutul ?!

ovex
01.07.2005, 08:21
In cazul asta ar fi o singura varianta:sa ai din Canadao oferta de munca,cu absolut toate cerintele care se cer in aceasta situatie.E foarte greu de obtinut asa ceva,adica cu alte cuvinte o ''invitatie''(nu e cea mai buna definitie cred),din care sa reiese ca prezenta ta acolo e vitala,ca sa zic asa si ptr. aceasta guvernul canadian sa-ti dea viza si drept de lucru.E anevoios tare.Nu vreau sa te descurajez,crede-ma,dar asta e adevarul.Eu zic sa incerci cu viza de turist,daca totusi vrei sa ajungi in Canada.Tie si celor 5 barbati ai tai va doresc tot ce e mai bun!

anaroxi
01.07.2005, 10:57
smileys/smiley20.gifOK !

Daca este singura varianta sie anevoioasa, nu servesc asa ceva ! Dupa parerea mea am sa ma pierd ca si turist( artist).In schimb am efectuat evaluarea online ptr. Quebec si am primit un raspuns, nu as corespunde cerintelor de emigrare ptr. Quebec, dar ca as putea primi un raspuns de la Ministerul culturii ....

Merci beaucoup pentru toate eforturile depusesmileys/smiley32.gif

anaroxi
01.07.2005, 11:09
smileys/smiley5.gifoups!!!! a sa citi mesajul ca venind de la angeline si nu de la anaroxi.

ovex
02.07.2005, 02:38
smileys/smiley5.gifoups!!!! a sa citi mesajul ca venind de la angeline si nu de la anaroxi.

Adica?smileys/smiley92.gif

angeline
02.07.2005, 03:07
BUNA

Adica, ne-am completat formularele ptr.evaluare online la anaroxi, iarin urmacelor aflateam vrut sa transmit la ce concuzie am ajuns, dar nu mi-am dat seama ca e o problema canu folosesc calculatorul meu, astfel a aparut mesajul ca fiind scris de anaroxi si nu de mine.Imi cer scuze pentru incurcatura !

Totusi nu am intelescum as puea sa actionez emigrarea cu o "adeverinta" sau recomandare prin intermediul Minierului Culturii ?! Poate ma poti tu lumina ! In orice caz multumesc frumos pentru sfaturile si detaliile de pana acum, asa pot sa-mi imaginez continuarea implinirii "visului" meu de-o viata.

ovex
02.07.2005, 03:30
Ministerul Culturii nu ar putea sa faca decat:

1. Sa-ti elibereze o recomandare ptr. a realiza o lucrare(de o maniera specifica pregatirii tale),in Quebec,dar asta se elibereaza doar daca firma ta( in cazul in care ai una)este atestata si are toate autorizatiile de lucru acceptate international.

2.In prisma legaturilor economice dintre Canada si Romania sa aiba loc oferte de lucru pentru programe comune si tu sa fii unul din executanti.Aici e o paleta larga de invitatii si oferte dar obtin viza destul de putini,multi dintre ei fiind actori si cantareti romani care dau concerte ptr. diaspora din Canada.

Astea sunt modalitatile pe care le stiu eu.Daca sunt si altele....le asteptam.

roberttt
29.09.2005, 03:21
Buna ziua tuturor!

As dori sa ma lamureasca si pe mine cineva cu privire la situatia noastra:am depus in oct. 2003 dosarul preliminar in urma caruia am fost preselctionati( am primit prin posta DCS-ul si informatii despre taxele de la acea vreme 300$CAD aplicant principal, respectiv 100$CAD aplicant secundar); am ramas in punctul acesta nemaicontinuand.Intrebarile mele ar fi urmatoarele:

1 Putem continua cu trimiterea DCS-ului?

2 Care sunt noile taxe de procesare si in ce cont trebuiesc trimise?

Va multumesc anticipat (va rog nu imi trimiteti raspunsuri neavizate)

Va dores o zi buna tuturor!

ovex
29.09.2005, 06:52
Buna ziua tuturor!

As dori sa ma lamureasca si pe mine cineva cu privire la situatia noastra:am depus in oct. 2003 dosarul preliminar in urma caruia am fost preselctionati( am primit prin posta DCS-ul si informatii despre taxele de la acea vreme 300$CAD aplicant principal, respectiv 100$CAD aplicant secundar); am ramas in punctul acesta nemaicontinuand.Intrebarile mele ar fi urmatoarele:

1 Putem continua cu trimiterea DCS-ului?

2 Care sunt noile taxe de procesare si in ce cont trebuiesc trimise?

Va multumesc anticipat (va rog nu imi trimiteti raspunsuri neavizate)

Va dores o zi buna tuturor!

Ti-am raspuns aici: http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=263 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=2632&PN=1) 2&PN=1