PDA

Arată versiune întreagă : hello friends

anaroxi
27.06.2005, 11:11
Salut tuturor! Imi place sa am prieteni si acesta a fost motivul inscrierii mele la acest forum.

Sunt o fericita sotie si mamica a doi copii carora doresc sa le ofer un viitor mai bun. Daca se poate as dori sa emigrez impreuna cu toata familia in Canada.

Am 35 de ani, iar sotul meu 31. Copiii nostri, au 7 respectiv 6 ani. Am absolvit colegiul Universitar de Institutori specializarea Invatamant primar. Actualmente lucrez ca secretara cu o vechime de 3 ani in aceasta pofesie dar in campul muncii am o vechime de 17 ani. Sotul este tehnician electronist.

Va rog sa ma ajutati cu o evaluare a sanselor mele de emigrare in Canada. Multe si sincere multumiri.

Roxa
27.06.2005, 14:30
Doamna,

Ca sa va pot face o evaluare gratuita va rog sa completati forma on line de la www.carointernationalimmigration.ca
sau, sa trimiteti resume-ul dvs. si al sotului dvs. continind informatii detaliate pe adresa roxana@carointernationimmigration.ca

Regards,

ovex
28.06.2005, 04:35
Anaroxi,scrie te rog daca sotul tau are facultate,varsta lui,nivelul la limba franceza si engleza al vostru si daca aveti un prieten sau vreo ruda in Quebec.Numai asa se poate face un calcul al punctajului real,sau daca vrei sa-ti faci un calcul singura o poti face la adresa ptr. evaluare pe care o gasesti in Procedura emigrare in Quebec pas cu pas

Bine ai venit si mult noroc!

angeline
28.06.2005, 10:18
CEAU ANAROXI SI BAFTA !

anaroxi
29.06.2005, 04:22
smileys/smiley1.gifBuna Ovex. Iti multumesc pt urari.smileys/smiley32.gif

Cu putin mai multa atentie, observai ca varsta sotului meu era trecuta in mesajul meu, cat despre cunostintele noastre de Engleza respectiv Franceza, acestea sunt de diferite nivele si anume:

eu(anaroxi):-Engleza- nivel avansatsmileys/smiley9.gif

-Franceza- nivel mediusmileys/smiley9.gif

sotul -Engleza - nivel mediusmileys/smiley9.gif

- Franceza - incepatorsmileys/smiley9.gif

Ce mesaj ascunde, "printre randuri", ceea ce ai scris sub linie si anume: "Mandria si prostia..."smileys/smiley5.gif

anaroxi
29.06.2005, 04:24
smileys/smiley32.gifCeau Angeline!

Multumesc mult pt urare!!! La fel iti doresc si tiesmileys/smiley4.gif

angeline
29.06.2005, 06:21
Merci mult, dar eu cred ca am sa imbatranesc de tot pana aflu un raspuns !

Nu mai am rabdare ......smileys/smiley19.gif

ovex
30.06.2005, 08:58
Am incercat sa fac un punctaj aproximativ dar nestiind exact toate datele,am "improvizat" un pic si trebuie sa-ti spun ca sunteti "pe muchie de cutit" in ceea ce priveste punctajul la factorul EMP (acolo m-am oprit),deci comform Anexei 2,va trebuie minim 35 de puncte,puncte pe care in conditiile date eu nu cred(e o parere personala) ca le obtineti.Pentru o evaluare corecta si la obiect,trebuie sa expui toate datele despre studii,alte eventuale diplome obtinute in urma unor cursuri care sa fi durat minim 1 an(restul nu se puncteaza) si foarte important-limba franceza,care poate aduce ceva puncte in plus daca notele sunt puse "cu cap".Sotul tau,de ex,nu obtine niciun punct la factorul EMP in ceea ce priveste limba franceza si engleza (asta dupa ceea ce ai scris tu) ptr. ca :nivelul la engleza al aplicantului secundar nu se puncteaza deloc iar la franceza se puncteaza numai de la nivelul 7 in sus.Deci... Nu este imposibil de facut punctajul,dar trebuie totul cantarit cu atentie ca succesul sa fie garantat si nu in ultimul rand disponibilitatea voastra de a invata pana la interviu "pe rupte" franceza.Eu am tot timpul din lume,asa ca...

anaroxi
02.07.2005, 00:05
smileys/smiley5.gif

Ovex, la ce se refera factorul EMP?

In privinta cunostintelor de limba franceza a sotului, meu trebuie sa spun ca, eu am gresit putin cand am trecut nivel incepator in dreptul lui . El intelege foarte bine limba franceza, dar are cateva dificultati de exprimare, deci ar fi, nivel avansat la intelegerea limbii si nivel mediu la exprimarea ei. Cat despre mine , daca am reusit sa-mi fac autoevaluarea scrisa in limba franceza din procedura de emigrare in Quebec pas cu pas si asta fara translator, eu cred ca m-as descurca si la interviu.Tu ce crezi as avea sanse?

Oricum, iti multumesc pt amabilitatea de a-mi raspunde cu sinceritate mesajelor melesmileys/smiley32.gif

anaroxi
02.07.2005, 00:08
smileys/smiley1.gifceau angeline, daca esti "in actiune" da un semn de viata.

anaroxi iti ureaza un sfarsit de saptamana cat maiplacut!

anaroxi
02.07.2005, 00:13
smileys/smiley32.gifpt toti cei de pe forum, anaroxi va ureaza MULTA BAFTA! in tot ceea ce va propuneti sa faceti si un sfarsit de saptamana wonderful!!!

SA FITI IUBITI smileys/smiley27.gif

angeline
02.07.2005, 01:14
MERCI !

CAT DESPRE WEEK-END VA FI,IAR DESPRE RESTUL NE VOM STRADUI !

ovex
02.07.2005, 02:09
EMPLOYABILIT

anaroxi
02.07.2005, 23:07
smileys/smiley5.gifpentru Ovex

as vrea sa stiu daca in cazul in care am fi chemati la interviu si unul dintre noi doi nu am atinge acest nivel corespunzator limbii franceze ce s-ar intampla? As dori sa te mai rog, sa-mi faci un cost aproximativ a intregii "afaceri". Mutumesc.smileys/smiley32.gif

ovex
03.07.2005, 00:32
Daca nu ati atinge nivelul de limba franceza mentionat in DCS,este foarte posibil sa nu fiti acceptati.

Costuri ar fi cam astea: Taxe de procesare dosar(Viena)-Aplicant principal=390$CAD + 3x150$CAD(ptr. fiecare insotitor)=840$CAD deci aprox. 21.000.000 lei .Aici am o mentiune:in ceea ce priveste plata taxei de procesare a dosarului,aceasta se poate face in 2 moduri:prin fila cec(adica cumparati de la BCR o fila cec in valoare de 840$CAD si o bagati in plicul cu actele,comisionul fiind de 5$) sau prin virament bancar(aici trebuie sa achitati spezele si vi se va retine un comision de cca 50 $ CAD). Acum, daca cumparati fila cec treceti la beneficiar:Gouvernement du Quebec;daca faceti plata prin virament trebuie sa aveti un cont bancar din care taxele vor merge la :

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=450><T><T>
<T>
<TR>
<TD vAlign=top width=309>Gouvernement du Qu

ovex
03.07.2005, 00:52
Daca vreti sa mergeti pe acest drum,al emigrarii,va asigur ca nu va fi foarte usor,dar eu cred ca merita.Daca pot sa ajut o voi face cu placere.

anaroxi
06.07.2005, 06:33
smileys/smiley20.gifBuna Ovex!smileys/smiley37.gif

Ma tem ca va trebui sa renuntam la Canadasmileys/smiley19.gifCosturile sunt mult mai mari.smileys/smiley13.gif Dupa cateva date culese de pe forum si dupa un calcul mai amanuntit, suma ajunge la aprox.10.000 CADsmileys/smiley58.gifCe zici, nu-i cam mult? Avem 2 copii de crescut(educat, imbracat, incaltat, hranit), facturiusturatoare de platit, trebuie sa ne mai si luam din cand in cand ceva nou de imbracat sau deincaltat si mai trebuie sa si mancam "cate ceva". Cam multe, nu? smileys/smiley6.gifSalariile noastre abiase apropie de 350 de euro, ceea ce este foarte putin la preturile de astazismileys/smiley7.gif si pt un traidecent al unei familii de 4 persoane. Esti de acord cu mine?smileys/smiley25.gif Multumim lui Dumnezeu si pt aceasta starede lucrurismileys/smiley1.gif caci suntfamilii care o duc muuuult mai greu.Singura noastra sansa ramane Loteria vizelor S.U.A. Intentionam de altfel sa ne depunem actele in noiembrie.Cine stie,smileys/smiley25.gif poate vom avea noroc.Apropo, tu nu intentionezi sa emigrezi? Daca da, unde? daca nu, de ce? Iti place asa mult in Romania sau ai pe cineva drag(draga) de care nu te poti desparti si circumstantele nu te lasa sa optezi pt emigrare? Multumesc mult pt sprijinul tau si pt raspunsurile smileys/smiley20.gifcare le-am primit de la tine la fiecare "cautare" a mea cat si pt oferta de a ne sustine mai departe in intentia noastra de a emigra. Esti un tip smileys/smiley16.gifBy by! See you later!smileys/smiley37.gif

anaroxi
06.07.2005, 07:17
smileys/smiley1.gifHappy aniversary! to all romanian people from U. S. A.

Sorin, cum a fost acolo in 4 iulie? Cred ca americanii si nu numai isi iubesc mult tara, nu-i asa? Cum s-au distrat romanii de aclolo? dar tu(voi)cum te(v)-ai(ati) simtit? Cum mai e viata prin America? Chiar este tara tuturor posibilitatilor, asa cum se spune?Oamenii se tem de teroristi? Acestia la randul lor, lovesc des,sau deloc? Aici, viata este din ce in ce mai grea, preturile au crescut enorm dar salariile BA. Asta-i viata,smileys/smiley19.gif noi i-am ales pe cei care ne conduc.smileys/smiley5.gif

Have awonderful life in America,don't forget usand prey for us! Thanq you!smileys/smiley37.gifKeep in touch!

ovex
07.07.2005, 04:50
smileys/smiley20.gifBuna Ovex!smileys/smiley37.gif

Ma tem ca va trebui sa renuntam la Canadasmileys/smiley19.gifCosturile sunt mult mai mari.smileys/smiley13.gif Dupa cateva date culese de pe forum si dupa un calcul mai amanuntit, suma ajunge la aprox.10.000 CADsmileys/smiley58.gifCe zici, nu-i cam mult? Avem 2 copii de crescut(educat, imbracat, incaltat, hranit), facturiusturatoare de platit, trebuie sa ne mai si luam din cand in cand ceva nou de imbracat sau deincaltat si mai trebuie sa si mancam "cate ceva". Cam multe, nu? smileys/smiley6.gifSalariile noastre abiase apropie de 350 de euro, ceea ce este foarte putin la preturile de astazismileys/smiley7.gif si pt un traidecent al unei familii de 4 persoane. Esti de acord cu mine?smileys/smiley25.gif Multumim lui Dumnezeu si pt aceasta starede lucrurismileys/smiley1.gif caci suntfamilii care o duc muuuult mai greu.Singura noastra sansa ramane Loteria vizelor S.U.A. Intentionam de altfel sa ne depunem actele in noiembrie.Cine stie,smileys/smiley25.gif poate vom avea noroc.Apropo, tu nu intentionezi sa emigrezi? Daca da, unde? daca nu, de ce? Iti place asa mult in Romania sau ai pe cineva drag(draga) de care nu te poti desparti si circumstantele nu te lasa sa optezi pt emigrare? Multumesc mult pt sprijinul tau si pt raspunsurile smileys/smiley20.gifcare le-am primit de la tine la fiecare "cautare" a mea cat si pt oferta de a ne sustine mai departe in intentia noastra de a emigra. Esti un tip smileys/smiley16.gifBy by! See you later!smileys/smiley37.gif

Decizia e numai a voastra,oricum eu va doresc numai bine!

anaroxi
07.07.2005, 09:49
smileys/smiley1.gifBuna Ovex,

Multumesc pt urare! smileys/smiley32.gifdar nu mi-ai raspuns la intrebarea care ti-am pus-o cu privire la emigrarea ta.De ce eziti? smileys/smiley13.gifsau sunt prea indiscreta? Daca este asa, atunci imi cer scuze.smileys/smiley6.gif Iti doresc numai bine . Cu prietenie, anaroxi.smileys/smiley9.gifsmileys/smiley37.gif

ovex
07.07.2005, 10:46
Sunt in plin proces al emigrarii!smileys/smiley2.gif

anaroxi
15.07.2005, 03:57
smileys/smiley2.gif MULT SUCCES, OVEX!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ovex
15.07.2005, 04:18
Merci! smileys/smiley20.gif