PDA

Arată versiune întreagă : posibil castigator?

roxanici
27.06.2005, 06:13
Vineri am primit un mail prin care mi se confirma ca am castigat greencardul..ce trebuie sa fac acum?smileys/smiley5.gif

danielle
27.06.2005, 06:47
Daca ai primit scrisoare ca ai castigat la loterie, trebuie sa completezi actele cat mai repede si sa le trimiti la adresa indicata in plic, la Kentucky Consular Center.

Daca ai fost anuntata prin e-mail, e tzeapa.

roxanici
27.06.2005, 07:42
Mersi ptr replay Danielle..in mail scria ca in decurs de 14 zile voi primi plicul magic:)..acum astept..sper sa nu gie teapa..oricum o sa va comunic peste 2 saptamani daca am primit sau nu formularele..of

sorin
27.06.2005, 08:26
E posibil sa mai primesti un email in care sa ti se ceara sa trimiti o anumita suma de bani, ceea ce este tzeapa garantata. Nu se cere nici un ban pentru castigatorii loteriei.

roxanici
03.07.2005, 00:22
la o saptamana dupa acel mail de confirmare am primit si formularele in plic..si asa avea o intrebare...la studiile pe care trebuie sa le specific, trebuie sa scriu si scoala generala pe care am absolvit-o sau e deajuns sa scriu liceul si facultatea?..merci

roxanici
03.07.2005, 00:42
A..si inca o intrebare..daca vreau sa ma casatoresc in viitorul apropiat..ce sa fac?...sa trimit acest formular pe numele meu de fata si apoi sa ii instiintez?...si cum ii voi instiinta?..eu vreau sa trimit formularele saptamana viitoare si nu am cum sa ma casatoresc asa de iutesmileys/smiley1.gif

dentistdan
03.07.2005, 04:35
Buna,
am gasit ieri in posta plicul de selectare pentru DV-2006;
am nr. 2006EU00015xxx ;
am doua intrebari pentru cei cu experienta in problema asta:

1. sunt logodit de 1 an si urma sa ne casatorim in July 2006;
trebuie sa ne casatorim inainte sa trimit primele formulare(DS230 si DSP122)? sau mai pot amana evenimentul 2 luni (spre Sept 2005), si atunci vom avea certificatul de casatorie pt interviu la ambasada; cum am putea rezolva acesta problema? Avand in vedere ca respunsul trebuie sa-l trimit la KCCDV asap ;

2. conteaza numarul 15xxx sau conteaza cat de repede retrimit primele aplicatii; pot sa ma consider castigator?
multumesc; bafta tuturor

roxanici
03.07.2005, 05:40
Dentistdan ma bucur ca ai pus si tu intrebarea cu casatoria care ma intereseaza si pe mine si cred ca am fi recunoscatori celor care ne vor raspunde cat mai urgent..cu cat trimitem mai rpd formularele cu atat mai bine..nuj inca daca poti sa te consideri castigator pana nu treci interviul propriu-zis. merci

GNChicago
03.07.2005, 16:07
Dentistdan nu sint expert in ds-230, dar la punctul 14 te intreaba de numele sotiei.Statutul tau la ora actuala esti necasatorit.

daca te casatoresti atunci sotia vine cu tine. Daca vrei sa faci aplicatia ca necasatorit, atunci dupa casatorie cred ca treaba merge mai greu, si v-a trebui sa aplici ptr sotie dupa obtinerea greencardului.

Daca vrei sa o faci nu amina si trece-o la #14 in formular si nu te mai doare capul. S-ar putea sa te doara capul pe urma (glumesc)din cauza sotiei, ptrca sint atitea bancuri cu si despre neveste. Daca nevasta-mea citeste asta precis dorm in garaj...

Send me a pm with an e-mail address because you might be a dentist

GNChicago
03.07.2005, 16:13
roxanici, cit dureaza pina sa te casatoresti in rom.?Dureaza asa mult?

Daca o poti face inainte, si fara sa depasesti termenul de trimitere a formularelor, cred ca as face-o inainte, cel putin ptr acte ptr aputea trece la #14 numele sotului. Petrecerea poti sa o faci cind poftesti oricind.

04.07.2005, 01:09
salutare castigatorilor:)

am si eu plicul, deci si formularele...............

nu am inteles insa care e data limita de trimitere a formularelor la KCC!

help, va rog

roxanici
04.07.2005, 03:42
Ok.. ma casatoresc io intr-o saptamana dar numele cum il trec pe formular?..al meu de fata sau al sotului?of..si daca ma casatoresc dupa ce trimit formularele cum ii instiintez?..le trimit o scrisoare cu certificatul de casatorie legalizat in plic?..sau cum?..ca nu am gasit nici o informatie legata de chestiunea asta..doar atat:in cazul in care urmeaza sa aveti un copil, sau vi se schimba starea civila prin casatorie, trebuie sa precizati schimbarile inaintea interviului la centrul unde ati trimis formularele prin atasarea de copii ale certificatului de nastere sau casatorie. Puteti de asemeni completa formularul DS230 I si II pentru noul membru. Dar cum sa ii anunt?Asta e intrebarea..iar ultima propozitie m-a bagat de tot in ceatza.. smileys/smiley4.gifAstept un expert sa imi explice si mie..sau un patit..numa bine!smileys/smiley17.gif

roxanici
04.07.2005, 03:50
Sandelas felicitari! There is no special date until which u have to send back your applications forms. Take your time and fill out the forms carefully. As long as u send the forms back in the next 4/5 weeks there shouldn't be a problem.

din ce localitate esti?..succes in continuare!

GNChicago
04.07.2005, 04:53
Roxanici, din nou iti scrie un non expert in ds-230.

Atunci cind te casatoresti ai doua posibilitati:sa pastrezi numele sau sa iei numele sotului.

Dupa casatorie, legal poti avea numele sotului, deci acesta e numele tau si acesta trebuie trecut de acum incolo in hirtii.

In formularul ds-230 la intrebarea #2 te intreaba: other names used or aliases (if married woman, give maiden name)....deci aici poti trece numele inainte de casatorie, daca ai ales sa iei numele sotului.

Cei care au facut formularul au gindit ca viata merge inainte, nu sta pe loc si multe lucruri se pot intimpla.....

roxanici
04.07.2005, 05:13
GNChicago merci mult ca imi raspunzi asa de promt..eu totusi vreau sa trimit formularul inainte de casatorie..adik saptamana asta si apoi sa ma casatoresc..si in aceasta situatie trimit numai DSP-122 su trimit si DSP-230 I si II..lol..credeam ca e mai simplu..uf..

roxanici
04.07.2005, 05:17
ups..am uitat semnul de intrebare..repet:): trimit toate trei formularele sau numai primul?:)..m-am emotionatsmileys/smiley17.gif

GNChicago
04.07.2005, 06:56
Roxanici, forma dsp-230 nu exista, dar cred ca te referi la ds-230.

Nu stiu raspunsul la intrebarea ta si nu vreau sa te incurc, deja am mentionat in prima faza ca nu sint expert in asemenea chestii, dar am raspuns conform"my best knowledge".

Asteapta 24 de ore cind sorin vine de laCascada Niagara si el e mai familiar cu asemenea hirtii. Cred ca deasemenea poti sa faci un search despre aceasta tema pe forum.

Am tiparit formele si vad ca undeva scrie ca poti atasa o foaie suplimentara. Nu cred sa ai vreo problema atita timp cit totul faci"in good faith".

Imi pare rau dar nute pot asista in aceasta problema, de fapt nupot asista pe nimeni ptrca nu sint de specialitate, doar imi dau cu o parere care nu poate in niciun caz inlocui parerea unei persoane competente, sau avocat.

De multe ori trebuie sa faci decizii care pot influenta viata unui om si in niciun caz nu as vrea sa o influentez in mod negativ.

Nu pot sa fac brai surgery daca nu sint un surgeon calificat in acest domeniu.

Am alte domenii in care ma simt expert sipot sa-mi dau o parere competenta.

Iti urez succes si CASA DE PIATRA!

dentistdan
04.07.2005, 09:25
multumesc mult GNChicago !

se pare ca sunt si eu in situatia lui roxanici;

si se pare ca trebuie sa-l asteptam cu nerabdare pe Sorin !!! sa ne lamureasca; ( cred ca l-am vazut vara trecuata 2004 in turneul din Romania,mai precis la Emanuel la Oradea, daca nu e o coincidenta);

anyway...voiam sa stiu si eu daca se poate sa trimit primul formular 'unmarried' si daca se mai poate sa ne casatorim pana primesc al doilea plic, sau pana cand? ca sa plecam in timp util amandoi

Happy 4th of July!

Sorine! te rog un raspuns!mult umesc!

GNChicago
04.07.2005, 10:31
dentistdan esti din oradea? si mai practici ca dentist?

Cred ca e bine sa-i trimiteti unul din voi un pm daca are loc in box si nu e plina, ptrca atunci cind vine o sa aiba de citit o tona de e-mails si nu stie ca de vorba lui depinde un mire o mireasa, copii...etc.

THANKS! for HAPPY 4TH of JULY!

GOD BLESS AMERICA!

GOD BLESS ROMANIA!

danielle
04.07.2005, 19:05
in aceasta situatie trimit numai DSP-122 su trimit si DSP-230 I si II..

Cum sa trimiti doar un formular, le trimiti pe toate pentru cine este castigatorul. Mai apoi, dupa ce te casatoresti, le mai trimiti o data, atat pentru tine(ca te-ai casatorit si ai alte rubrici de completat) cat si pentru sotul tau la care atasezi certificatul de casatorie cum foarte clar scrie in instructiuni.

danielle
04.07.2005, 19:08
voiam sa stiu si eu daca se poate sa trimit primul formular 'unmarried' si daca se mai poate sa ne casatorim pana primesc al doilea plic, sau pana cand?

Poti sa te casatoresti cand doresti, chiar si dupa primirea vizei(dar in acest caz viza primita initial se anuleaza), totusi, cu cat o faci mai repede si ii instintezi pe cei de la KCC cu atat mai bine, altfel risti sa-ti fie amanat interviul pentru verificari asupra sotului/sotiei si sa iesi din termenul de acordare a vizei.

danielle
04.07.2005, 19:19
1. sunt logodit de 1 an si urma sa ne casatorim in July 2006;
trebuie sa ne casatorim inainte sa trimit primele formulare(DS230 si DSP122)? sau mai pot amana evenimentul 2 luni (spre Sept 2005), si atunci vom avea certificatul de casatorie pt interviu la ambasada; cum am putea rezolva acesta problema? Avand in vedere ca respunsul trebuie sa-l trimit la KCCDV asap ;
Poti si sa astepti pana in septembrie dar nu e indicat, e bine ca actele sa plece cat mai repede. desi la numarul tau de caz, probabil nu vei avea interviul anul acesta, totusi, n-ar fi bine nici sa-ti fie amanat.
Cei care vreti sa va casatoriti, aveti 3 optiuni:
- trimiteti plicul ca necasatorit iar dupa ce va casatoriti mai trimiteti o data formularele pentru ambii plus certificatul de casatorie si atasati o nota explicativa in care explicati care e motivul pentru care retrimiteti plicul(casatoria intervenita)
- asteptati casatoria, trimiteti formularele pentru ambii plus certificatul de casatorie si atasati o nota explicativa in care explicati care e motivul pentru care retrimiteti plicul(casatoria intervenita)
- asteptati primirea plicului 2 cu programarea, nu trimiteti actele la KCC,le trimiteti direct la ambasada(varianta mai riscanta pentru ca va poate amana interviul pentru verificari)
Mai exista si optiunea casatoriei dupa obtinerea vizei, ceea ce inseamna ca initial i se va anula viza sotului care a obtinut-o si cei 2 soti vor avea un nou interviu(varianta cea mai riscanta, de aceea, eu n-o cosider ca varianta).

2. conteaza numarul 15xxx sau conteaza cat de repede retrimit primele aplicatii; pot sa ma consider castigator?
Castigator te poti considera doar dupa ce ai viza in pasaport, pana atunci, orice se poate intampla... din pacate. Tu n-ai castigat decat sansa de a obtine o viza, mai depinde si cum te prezinti la interviu.
</script>

roxanici
05.07.2005, 04:04
Cei care vreti sa va casatoriti, aveti 3 optiuni:
- trimiteti plicul ca necasatorit iar dupa ce va casatoriti mai trimiteti o data formularele pentru ambii plus certificatul de casatorie si atasati o nota explicativa in care explicati care e motivul pentru care retrimiteti plicul(casatoria intervenita)
Multumim Danielle ptr raspuns..dar eu mai am inca o nelamurire..daca trimit saptamana aceasta plicul ca necasatorita de unde mai fac rost de alte formulare ptr ambii?..

dentistdan
05.07.2005, 11:17
da, GNChicago, sunt de langa Oradea si lucrez ca si dentist stagiar langa Bucuresti ; anul trecut am terminat facultatea;

multumiri danielle pt lamuriri! e clar! incep safiu documentat in problema;

cred ca cel mai putin riscant e sa trimita.s.a.p. formularele 'unmarried', iar imediat ce am facut cununia sa trimit un al doilea set cu amandoi;

citez: ' if KCC receives the completed forms listed above while visa numbers are still available, you will be sent an appointment date for your visa interview;? stie cineva care e data limita cand imi pierd visa number?; adica pana cand ar trebui sa fim casatoriti?

multumesc

Good night, America! ...wherever you are

GNChicago
05.07.2005, 12:57
Vad ca danielle stie foarte bine si face sens ce scrie.

Pe undeva dandentist esti comfuz cind incurci 2006 cu 2005.Cred ca de fapt ai vrut sa scrii 2006 peste tot.

Am vazut undeva ca observator este expert in immigration, dar pe unde o fi? Toata America a sarbatorit 4th of July si multi calatoresc in acest long weekend. Probabil ca si Observator e plecata pe undeva si timpul e f. limitat cind calatoresti. Urmatorul va fi labor day in septembrie.

Am impresia ca danielle v-a lamurit f. bine si va urez succes.

GNChicago
05.07.2005, 14:22
Iata ca intre timp am gasit un site direct din gura leului:

http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1315.htm (http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1315.html) l

Aici gasiti tot ce vreti si nu vreti!

Enjoy!

ginatodoran
09.07.2005, 09:52
exista si varianta sa trimiti actele ca fiind necasatorita si sa te casatoresti intre plicul 1 si 2 dar, daca nu vrei sa ai batai de cap si alte bete in roate, de ce nu faceti starea civila acuma, trimiti actele pt. amindoi; si aveti timp sa faceti si nunta mai incolo daca asta va doriti.

uneori e bine sa nu complici lucrurile prea tare!

vinicius
10.07.2005, 23:17
sa inteleg ca acum se anunta mai intai prin email? :(

danielle
12.07.2005, 16:37
Nu se anunta prin e-mail mai nou. Doar prin posta. Prin e-mail te anunta agentiile care ti-au intermediat aplicatia initiala(adica daca ai apelat la cineva care sa te ajute sa completezi aplicatia).

roxanici
15.07.2005, 05:49
Salut Sunt Roxana si as dori sava intreb cateva lucruri in legatura cu loteria vizelor. Sper sa ma ajutati. Dupa ce am primit plicul am completat formularele si le-am trimis inapoi (acum o saptamana). Marti am cununia civila. Poate stiti mai bine ce trebuie sa fac mai departe. Stiu ca trebuie sa trimit certificatul de casatorie tradus si legalizat si mai trebuie completat formularul DS-230 I si II. Aici intervin problemele: trebuie sa le completez cu numele nou?..trebuie sa completez eu un exemplar si sotul meu un alt exemplar?trebuie sa trimitem si o poza a sotului?...multumesc si o vara placuta

danielle
18.07.2005, 21:54
Stiu ca trebuie sa trimit certificatul de casatorie tradus si legalizat

Nu mai trebuie tradus pentru ca deja este in engleza, fiind de tip nou, acestea se elibereaza in romana, engleza si franceza. Deci o copie legalizata la notar e suficienta.

si mai trebuie completat formularul DS-230 I si II. Aici intervin problemele: trebuie sa le completez cu numele nou?..trebuie sa completez eu un exemplar si sotul meu un alt exemplar? trebuie sa trimitem si o poza a sotului?

Sigur ca va trebui sa completezi formularele cu numele nou. Sotul tau de asemenea, trebuie sa le completeze. Daca ti s-au cerut poze o data cu formularele trimise initial, inseamna ca si acum o sa trebuiasca sa trimiti poza si pentru sotul tau.

Mai sus ai intrebat de unde iei formularele: trimiti copii xerox dupa formularele primite prima data cu noile date completate.

PS: Nu uita sa trimiti si formularele DSP122 completate din nou pentru ca ti-ai schimbat numele deci ar trebui sa le refaci cu noul nume.

Si nu in ultimul rand: CASA DE PIATRA!smileys/smiley17.gif

roxanici
03.08.2005, 03:58
Salut! Merci Danielle ptr urare! Sa fie intr-un ceas bun!..Am trimis formularele recompletate + o poza a sotului meu + certificatul legalizat si o scrisoare prin care am raportat ca mi-am schimbat numele. Intr-adevar certificatul de casatorie nu mai trebuie tradus ptr ca e editat in 3 limbi: engl, fr, si rom. Acum tot ce trebui sa facem e sa asteptam plicul doismileys/smiley67.gif...My case nr este 8XXX..oare cand vom fi programati ptr interviuhttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley25.gif(in caz ca vom primi plicul 2smileys/smiley110.gif)..va urez noroc si smileys/smiley73.gif

danielle
03.08.2005, 07:29
Roxana, nu exista "in caz ca veti primi plicul 2" pentru ca il veti primi cu siguranta. Bine, asta daca nu sunteti teroristi smileys/smiley5.gifsau aveti ceva interdictiide intrare in US. Aveti un numar relativ mic, deci teoretic ar trebui sa aveti interviul in primele luni, oct-nov. Totusi, faptul ca ai retrimis din nou actele acum ar putea amana data interviului cu o luna-doua. Dar asta nu e nici o problema, interviuri sunt pana in septembrie 2006.

Mult noroc...

roxanici
03.08.2005, 21:56
smileys/smiley4.gifDanielle merci mult inca o data ca imi raspunzi atat de rpd (sunt atat de nerabdatoare sa vad ce se va intampla si totodata imi vin in cap tot felul de intrebari...)..la un moment dat ai spus "sau aveti ceva interdictiide intrare in US" si chestia asta m-a cam pus pe ganduri ptr ca eu si familia mea avem viza de turist si am fost in State o data. Eu am plecat impreuna cu tatal meu. Am stat 3 luni dupa care m-am intors ptr ca eram la liceu si trebuia sa incep un nou an..tata a mai stat dar nu a depasit termenul de 6 luni..dupa cateva luni a vrut sa plece din nou..a trecut cu bine prin Ungaria, inca un oras din Europa unde a facut din nou escala si cand a ajuns in Atlanta l-a saltat politia, i-au taita viza si i-au pus o interdictie de 5 ani..Tatal meu cum nu stie nimic engleza habar nu are nici in ziua de azi ce s-a intamplat...si nici nu a vrut sa sune la ambasada. Crezi ca povestea asta ma va afecta? Mentionez ca nici un alt membru al familiei mele nu a mai fost in State dupa acel incident..uf..sper sa nu ma afecteze chestia asta..merci mult ptr rabdaresmileys/smiley1.gif

oaidam
04.08.2005, 01:25
Salutare tuturor

Am si eu o intrebare..my case number este 8xx. Cam pe cand o fi interviul? pe la inceputul lui octombrie? cam cand as putea sa fiu anuntat ?Normal ar fi la inceputul lui august sa primesc chemarea la interviu, asa e?

Si o ultima intrebare, pot sa aman interviul? si ce urmari poate sa aiba asta?

Scuze pentru asa un pototp de intrebari...daca poate sa imi raspunda cineva as fi recunoscator

roxanici
04.08.2005, 02:39
Salut Oaidam! Felicitari! Din cate am citit pe forumuri anul trecut au fost cazuri in care persoane care aveau un CN foarte mic sa fie programati ptr interviu anul urmator..depinde foarte mult de ce se intampla la KKC..eu zic sa astepti plicul nr.2 sa vezi cand vei fi programat si poate ai "noroc" sa fi programat la anu astfel incat iti poti rezolva problemele (cati n-ar da sa aiba un CN asa de mic ca al tausmileys/smiley2.gif)..sa ne anunti si pe noi cand primesti plicul doi..am o intrebare : in ce data ai primit primul plic si in ce data ai trimis formularele completate?..numai bine

oaidam
04.08.2005, 03:38
am primit la inceputul lui mai, nu mai stiu exact data si am trimis inapoi dupa vreo doua saptamani de la asta..

Eu stiam ca interviurile se programeaza incepand din 1 oct, de aceea sunt tare curios cand o sa ma programeze. Eu sper sa imi vina al doilea plic cat mai repede...oricum, in primul rand eu sper sa imi vina..

roxanici
04.08.2005, 08:02
Salut din nou oaidam! .Dacanu mai ai rabdare sa astepti pana iti vine plicul nr 2, poti suna in State la consulatul din Kentucky</v:shape>, le dai numele+data nasterii+case number site vor lamuri cand vei avea de sustinut interviul. Sau le poti scrie un mail prin care ii intrebi cand vei fi programat ptr interviu. In plicul nr 1 ai adresalor de mail si nr de telefon. Eu cred ca vei fi programat in octombrie daca totul merge bine. Cum ti-am mai spus au fost cazuri in care persoane cu nr f mici au fost chemate la interviu destul de tarziu. Iar in legatura cu amanarea interviului trebuie sa suni la ambasada ptr o reprogramare. Nu cred ca e nimic rau daca iti reprogramezi interviul atata timp cat motivul ptr care ceri aceasta amanare este plauzibil. Dar care sunt cauzele ptr care vrei sa amani interviul? Poate nu vei fi programat asa de repede la interviusi iti rezolvi problemele ca sa nu mai fie nevoie sa ceri o amanare. Numai bine!

danielle
04.08.2005, 08:34
Roxanici, nu cred ca interdictia tatalui tau te va afecta pe tine, n-ar avea de ce. Atata timp cat tu nu ai interdictie e ok.

Oaidam, cu numarul de caz pe care-l ai, daca ai trimis rapid actele inapoi la KCC vei avea probabil interviul in octombrie. Poti sa il amani telefonic, dupa ce afli data interviului pe perioada nedeterminata si mai apoi suni la ambasada ci ceri o noua programare. Faptul ca il amani nu ar trebui sa constituie o problema decat in cazul in care il amani prea mult si se epuizeaza vizele.

In mod normal invitatia la interviu vine cu 4-6 saptamani inainte de interviu. Au fost insa cazuri cand n-a venit(s-or fi ratacit actele pe drum)si respectivul a aflat de la KCC cand e data interviului. Dupa data de 15 august se va afisa cut off-ul pe luna octombrie(pe visa bulletin)si atunci poti vedea daca te incadrezi in acel cut-off si poti fie suna, fie trimite un e-mail la KCC sa afli data interviului.

Aici poti sa vezi visa bulletin:

http://travel.state.gov/visa/frvi/bulletin/bulletin_2573.htm (http://travel.state.gov/visa/frvi/bulletin/bulletin_2573.html) l

oaidam
04.08.2005, 23:51
Salut si multumesc de raspunsuri..Din cate am inteles, si din cate mi s-a mai spus pana acum, e mai bine sa nu ii apelezi, ca nu le place..:))

Voiam sa stiu daca exista un loc unde pot vedea daca sunt programat si cand... Am intrat pe link-ul ce mi l-ai trimis, Roxanici, dar deocamdata mi se pare totul neclar acolo. Dar astept pana dupa 15 august..sa vedem ce mai afiseaza

danielle
05.08.2005, 09:47
Oaidam, nu poti sa vezi nicaieri cand esti programat. Ai doar 3 alternative ca sa stii exact cand esti programat:

1. primesti scrisoarea de programare

2. dai telefon la KCC

3. trimiti e-mail la KCC

roxanici
10.08.2005, 21:01
Buna! Va rog sa verificati si voi..cred ca s-a afisat cut-off-ul pe luna octombrie. Este 3,000! Multa bafta! http://www.travel.state.gov/visa/frvi/bulletin/bulletin_2616 (http://www.travel.state.gov/visa/frvi/bulletin/bulletin_2616.html) .html

oaidam
16.08.2005, 03:54
Am sunat la Kcc si mi-au confirmat ca in 27 octombrie avem interviul..smileys/smiley1.gif.. succes tuturor mai departe

roxanici
16.08.2005, 04:53
WOW!!!!!!Super! Ma bucur ptr voi! Sa aveti mult noroc si sa treceti cu bine interviul si neaparat sa ne povestiti in detaliu cum a decurs totul!

Numai bine!!!

gabila100
17.08.2005, 01:34
A inceput sarabanda....smileys/smiley112.gif

roxanici
13.09.2005, 05:55
smileys/smiley19.gifsmileys/smiley19.gifsmileys/smiley19.gifS-a afisat cut-off-ul pe luna noiembrie...e numai 3900smileys/smiley7.gif

alin_p
13.09.2005, 15:58
Salutare oameni buni , dragi romani !

Trec direct la subiect fiindca nu stiu ce altceva sa mai spun , nu sunt un client al forumurilor. Niciodata nu e prea tarziu ... se prea poate.

Am castigat anul acesta loteria vizelor pt 2006 si momentan sunt in USA cu un program de munca, benieficiind de viza H2B. Aflandu-ma aici voi aplica pentru ajustarea statului. Am fost la USCIS (fostul INS) si mi-au dat o caruta de formulare spre completare. Nimic rau in asta cu siguranta, mai putin la faza cu formularul I-134 - Affidavit of Support.

Momentan fac sapaturi printre cunostinte si cunostinte ale cunostintelor sa vad cine poate da o mana de ajutor. Faza e ca la 1 octombrie ar fi ideal, dar nu absolut necesar sa trimit toate actele. Ideal la modul in care atunci incepe noul an fiscal american , respectiv incep sa primeasca formularele castigatorilor spre procesare.

Rugamintea mea este sa mi se explice si mie daca se poate care e faza cu formularul asta mai departe de ce e scris acolo in el, chestie pe care am inteles-o. Altfel spus as vrea sa stiu ce implica pentru persoana care imi completeaza formularul si toate smecheriile care deriva din asta.

Va multumesc anticipat !

Alin

gabila100
15.09.2005, 00:56
Banuiesc ca te referi la la formularul I-134. Pai dupa cum ii zice si numele(Affidavit of Support) este un formular de sprijin pe care ti-l ofera sponsorul tau.

Sponsorul este responsabil de tine cat timp esti in State.Astfel el este considerat ca un garant financiar si chiar unul juridic. Daca vrei o comparatie este un fl de tutore sau curator pt tine.O data ce ai facut rost desponsor trebuie sa legalizezi formularul la un notar. De asemenea trebuie saaidin partea sponsorului alte doua formulare deale lui.

1040( un fel de declaratie de venit anual al sponsorului)

W2- formularul prin care sponsourul aplica pt recapatarea unortaxe platite de el in anul anterior.

Din pacate nu stiu exact cat timp sponsorul este responsabil pt tine ...Un an de zile,cat timp tu stai in State...Sorry...Poate ma ajuta Danielle

marioana
15.09.2005, 03:17
Sponsorul e responsabil pana devii cetatean..dar daca ai o slujba in state nu iti trebie neaparat AOS pentru ca tu esti in stare sa te intretii singur.

Si cu trimiterea actelor ar fi bine sa l erimiti cat mai repede pentru ca procesarea la loterie s eface deja si din octombrie incep intreviurile deja...

gabila100
15.09.2005, 03:23
Marioana , multam ca mi-ai luat apararea pe paginaloteristilor....Yo soy workandtravel, cel care nu se putea loga peforumul lor...smileys/smiley2.gif

Tu ce nr castigator ai? Ai inceput sa te pregatesti pt interviu?

alin_p
16.09.2005, 15:10
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
<T>
<TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">

Sincer sa fiu nu sunt lamurit deloc. Faza e ca am fost in Washington la un free legal service provider de pe o lista pe care am primit-o de la USCIS (fostul INS) si nu mi-a zis nimic de formularele in plus de care mi-a zis gabila100 si nici de notar si mai stiu eu ce.

Poate nu s-a inteles corect, dar eu sunt pentru ajustarea statului si asta nu mai implica si trimiterea cat mai rapida a actelor si nici tonele de acte notarizate pe care trebuia sa le trimiti impreuna cu plicul pe care il primeste un castigator din partea celor de la Kentucky Consular Center.

Mi s-a spus clar sa nu trimit nici un act decat incepand cu 1 octombrie. Faza cu expedierea cat mai rapida a actelor e valabila numai daca esti in Romania.

Daca stie cineva exact ce se intampla la faza cu Affidavit of Support, daca esti legat ulterior de persoana care te ajuta, daca el trebuie sa dea ceva bani pentru mine, daca trebuie sa locuiesc in zona in care locuieste si sponsorul si orice mic amanunt ca sa stiu ce sa vorbesc cu persoana care o sa ma ajute cu formularul.

Am inteles ca danielle mai stie una alta (Sorin mi-a zis). Multumesc anticipat si scuze de stres.

V-am salutat !</TD></TR>
<TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></TABLE>

danielle
18.09.2005, 17:44
Scuze ca am lipsit cam de multisor de aici si nu ti-am raspuns. Dar si daca as fi fost pe aici tot degeaba pentru ca eu stiu informatii despre loterie raportate laprocedura din Romania. Tu fiind aici sigur ai mai putine si diferite cerinte pentru ajustarea statutului.

Despre formularul de care intrebai, gasesti explicatii cu lux de amanunte pe pagina loteristilor(nu pe forum) la adresa:

http://www.paginaloteristilor.ro/index.php?option=com_conten (http://www.paginaloteristilor.ro/index.php?opti&#111;n=com_c&#111;ntent&amp;task=view&amp;id=21&amp;Itemi d=57) t&amp;task=view&amp;id=21&amp;Itemid=57

Mult noroc,

Danielle

GNChicago
18.09.2005, 19:49
cred ca scrie pe dosul la 134. De obicei era trei ani, dar tu trebuie sa faci un efort sa gasesti un job. Au fost unii isteti, rauvoitori care au zis, gata nene acum ma tii trei ani si eu stau cu burta la soare dar au fost lecuiti repede.

I-134 te ajuta sa pornesti si odata pornit esti liber ca pasarea cerului.

Legea spune trei ani, dar sint alte legi care spun ca nu trebuie sa devii o povara. Am impresia ca acum s-a marit la zece ani.

roxanici
18.10.2005, 19:41
Cut-off-ul lunii decembrie: 5500smileys/smiley7.gif

gabila100
19.10.2005, 04:21
Same thing here...smileys/smiley97.gif

foryoutupac
19.10.2005, 14:11
Nu va grabiti sa primiti cat mai repede chemarea la interviu,pregatiti toate actele necesare si treducetile si faceti copie xerox is aranjati actele, prima data originalul,traducere si dupa aia copia xerox,nu le puneti in pliante documentele puneti-le intr-un dosar de unde sa scoateti cat mai usor documentele dupa ordinea care va sunt cerute.

Cand ajungeti la ambasada sa fiti hotarat sa raspundeti direct la intrebarile care fii se pun si sa va uitati in ochii celui care va intreaba.Daca vreti mai multe detali despre interviu puteti apela la mine,deoarece nu am fost de mult la interviu si imi cam amintesc totul.

Oricum sa aveti multa bafta sifelicitari.

roxanici
19.10.2005, 23:45
Multumim foryoutpac ptr sfaturi!smileys/smiley2.gif

roxanici
10.11.2005, 18:46
S-a afisat cut-off-ul pe luna ianuarie : 6800

foryoutupac
12.11.2005, 08:00
dar tu ce cut-off ai?

roxanici
12.11.2005, 21:30
8xxx..mai am putin de asteptatsmileys/smiley2.gif

foryoutupac
13.11.2005, 05:06
In anul 2005 in martie sa oprit pana la 8600,din cate tin eu minte,dar nu sunt sigur.

roxanici
14.11.2005, 04:51
In anul 2005 in martie sa oprit pana la 8600,din cate tin eu minte,dar nu sunt sigur.

In luna martie a anului 2005 cut-off-ul a fost 17150.smileys/smiley2.gif.

foryoutupac
14.11.2005, 13:22
Da asa este si eu m-am uitat astazi,de aceea am zis ca nu sunt sigur,imi cer scuze smileys/smiley4.gif

ITALIANU
28.11.2005, 06:22
am nevoie de inf

ITALIANU
28.11.2005, 06:26
Cat este de greu sa iei viza de imigrant pt. statele unite in calitate de sot al unei americance?

Ce te intreaba la interviu?Eu am cunoscuto pe net si vine sa ne casatorim nu stiu cum se procedeaza la ambasada?

Va rog daca ati trecut prin asta sa ma ajutati cu ceva informatii ...multumiri

sorin
28.11.2005, 06:52
Citeste tot ce gasesti in legatura cu vizele K1 si K3 de pe acest forum. O sa gasesti o gramada de informatii utile.

roxanici
09.12.2005, 19:37
Cut-off luna februarie 8300 !!smileys/smiley20.gif

roxanici
11.01.2006, 22:18
Cut-off luna martie 9850

roxanici
10.02.2006, 00:44
cut-off luna aprilie: 11225

foryoutupac
11.02.2006, 07:16
Roxanici ce cut-off ?

roxanici
11.02.2006, 08:14
Cut-off-ul este un numar maxim, ce se afiseaza in fiecare luna. Adik in luna aprilie vor merge toate persoanele care au CN-ul pana in 11225. Cei care au CN-ul mai mare de 11225 vor mai astepta pana luna viitoare cand in jurul datei de 15 se afiseaza din nou, ptr luna mai..and so on pana in septembrie, ultima luna de interviuri. Anul acesta se pare ca acest cut-off a crescut constant, in jur de 1000, 1500 de CN-uri pe luna.

foryoutupac
12.02.2006, 11:34
Scuze,am formulat intrebarea gresit,eram prea obosit sau aveam prea multe pe cap.

Am vrut sa te intreb ce cut-off ai,ca sa stiu cand trebuie sa iti urez bafta !!!smileys/smiley36.gif.Daca nu sunt prea indiscret.

Eu deja sunt aici,am fost anul trecut in 13 iunie la interviu si am venit aici in data de 1 octombrie.

roxanici
12.02.2006, 18:33
smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifNu am cut-off, am Case Numbersmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifPeste 2 saptamani am interviul (CN 8xxx). Merci mult de incurajari, chiar am nevoie!! Iti urez si eu cat mai multe impliniri acolo, pe celalalt malsmileys/smiley2.gif

foryoutupac
14.02.2006, 09:46
Multa Bafta la interviu si fii curoajoasasmileys/smiley4.gif

roxanici
03.03.2006, 03:14
Gata, am scapat! Interviul a fost usor, personalul din ambasada amabil, adevarati profesionisti. Am predat actele in ordine stiuta: original, copie xerox si traducere legalizata (unde era cazul) apoi am fost intrebati daca am mai fost casatoriti, daca avem copii si unde lucrez. Am platit taxele, am fost amprentati si domna consul ne-a pus o singura intrebare: ati completat singuri formularele?. Asta a fost tot! Acum toate gandurile noastre se indreapta spre noua noastra destinatie: Florida.

Multumesc mult pentru sustinere si incurajari. Doresc multa bafta celor care vor sustine interviul! In cazul in care aveti intrebari nu ezitati sa ma intrebati si va voi raspunde cu drag! Numai bine!

sorin
03.03.2006, 03:26
Felicitari!!! Bine ai venit in State! smileys/smiley20.gif
Sper ca o sa mai treci pe aici sa impartasesti si altora din experienta ta.

roxanici
03.03.2006, 04:39
Sper ca o sa mai treci pe aici sa impartasesti si altora din experienta ta.
Categoric! Aici am sa fiu, alaturi de voi! smileys/smiley2.gif

foryoutupac
03.03.2006, 04:42
Felicitari!!!Nu stiu ce sa zic,aud cu tine totul curajul si increderea din Romania

usdream
03.03.2006, 06:41
Felicitari Roxanici ! ai putea sa-mi spuiunde ati facut analizele medicale? Si inca ceva legat de suportul finanaciar : banuiesc ca ati avut bani intr-un cont. In plicul 2 nu se pomeneste nimic de vreun extras de cont,trebuie insa o adeverinta semnata de un superioral bancii. Voi ce ati avut ?

usdream
03.03.2006, 06:50
legat de analize : formularele din plicul 2 sunt expirate , cel putin asa cred eu . Ale voastre tot asa au fost ?

roxanici
04.03.2006, 06:36
Multumesc pentru felicitari!

Analizele medicale le-am facut la Centrul Medical Unirea. Este foarte aproape de ambasada. Str. Batistei, nr. 9, in spatele hotelului Intercontinental, intr-un bloc, la etajul 8. Trebuie sa iti faci programare inainte cu cateva zile, prin telefon si sa prezinti 4 poze tip pasaport de persoana plus cele 2 adeverinte (detalii despre adeverinte gasesti pe forum) si pasapoartele. Intr-adevar formularele pt ex. medical sun expirate. Nu le-am completat dar ne-am prezentat cu ele la analize. Au acolo la centru formulare bune si ti le completeaza doamna doctor. Va recomand sa va faceti analizele aici pentru ca personalul este forarte amabil! Dupa analizele de sange si un scurt control medical (cantarit, luat tensiunea, cateva intrebari legate de bolile copilariei), o sa mergeti sa va faceti razele la 10-15 minute de mers pe jos,in incinta unui imobil pe care scrie mareOptinova. Doamna doctoro sa va deseneze o harta in caz ca nu va descurcati.Razele costa 230 mii lei de persoana.Rezultatele se dau in aceeasi zi, la ora 4.

Am avut doua conturi la BRD: unul in euro si celalalt in dolari. Amdeschiscontul in dolari cu 2 saptamani inainte de interviu iar cel in euro cudoar cateva zile inainte. Am cerut extrasul de cont, l-am primit pe loc dar nu am fost deloc multumita de cum arata. O jumatate de foaie A4, fara antetul bancii, fara semnatura unui superior al bancii, doar o stampila amarata si semnatura doamnei de la ghiseu. Pe respectiva hartiuta nu erau trecute decat sumele totale ale contului, nu si tranzactiile(precizez ca nu am depus toti banii odata). La ambasada nu a fost nici o problema, doamna consul l-a acceptat asa cum era, fara nici o obiectie!Cunosc persoane care auprezentat la interviuo scrisoare oficiala in engleza semnata de directorul bancii dar dupa cum observi din experienta noastra nu este obligatorie. Cei de la ambasada accepta orice fel de hartie doar cont saavetismileys/smiley2.gifNumai bine!!

usdream
04.03.2006, 19:08
mersi Roxanici ! noi o sa avem lei in cont . Sper ca nu conteaza asa de mult daca ai in cont dolari , euro sau lei , doar bani sunt toti :) . La Centrul Medical Unirea ne-am gandit si noi dar nu stiam ca trebuie sa mergem cu poze si pasapoarte. Adeverintele medicale le luam de la medicul de familie, nu ?

usdream
04.03.2006, 19:10
voi ati mai tradus extrasele de cont de la banca ?

roxanici
05.03.2006, 01:42
usdream nu iti fa probleme in privinta contului in lei. E ok, cum am mai spus, bani sa fiesmileys/smiley2.gif

Adeverintele medicale le luati de la medicul de familie.

Nu am mai tradus extrasul de cont. In cazul nostru nu am avut ce traducesmileys/smiley1.gifptr ca pe respectiva hartiuta era trecut doar numele meu, sumele totale de la cele 2 conturi si niste cifre (nr de cont).

usdream
05.03.2006, 03:57
ok , am inteles . Iti multumesc pt. infotmatii smileys/smiley17.gifsi sper sa nu pleci de pe forum in caz ca imi apar noi intrebarismileys/smiley9.gif.

usdream
05.03.2006, 04:05
noi vom avea in cont in jur de 11000 $ . Voi cat ati avut ?

usdream
05.03.2006, 04:31
Legat de cartea de munca . Ati dus si originalul sau numai traducere legalizata. Stiu ca cei de la ITM nu dau cartile de munca decat cu buletinul si numai pentru cateva ore . Poate nu stiu eu bine .

roxanici
05.03.2006, 08:57
Noi am avut 4600 de euro si 1800 de dolari (destul de putin) dar am avut si AOS trimis de matusa mea din State. E suficient cat aveti voi. Sa nu va faceti griji in privinta suportului financiar.

Nu trebuie sa prezentati cartea de munca la ambasada. Numai in cazul in care nu aveti diploma de bac aratati cartea de munca. Doamna de la ghiseu cere aplicantului principal diplomele si atat, fara cartea de munca. Eu am tradus si diploma de bac a sotului meu dar nu mi-a cerut-o.

usdream
05.03.2006, 09:03
ok , m-ai lamurit . O sa mergem numai cu diplomele. Si noi o sa avem AOS , dar inca nu l-am primit . Matusa ta cum l-a trimis : cu posta normala sau cu posta rapida . Mai avem o luna si ceva dar nu vrem sa intram in criza de timp. Pe sotul tau l-a intrebat ceva ?

roxanici
05.03.2006, 09:15
A..noi am avut mari emotii din cauza AOS-ului! Matusa mea a trimis formularele in originalcompletate si legalizate de un notar, prin posta normala si nu au ajunssmileys/smiley18.gif. In acest caz, am sunat-o cu o zi inainte de interviu sa le refaca si sa mi le trimita prin fax. Din experienta lotersitilor care au trecut interviul stiam ca trebuie sa prezinti originalul la interviu. Noi am riscat si am mers cu faxul..am zis ca in cel mai rau caz ne reprogrameaza pana vine originalul. Dar nu a zis nimic doamna de la ghiseu, spre bucuria noastra. I-am dat prima oara extrasul de cont, apoi Aos-ul trimis prin fax, s-a uitat peste ele si ne-a intrebat daca mai avem si alte dovezi ale suportului financiar. Am zis nu si am trecut mai departe. Cu toate acestea eu recomand tututror sa mearga la interviu cu AOS-ul in original. E mai safe asa.

Pe sotul meu l-a intrebat doamna care a preluat acteledaca a mai fost casatorit si daca are copii. Atat.

usdream
05.03.2006, 09:21
NOROCOSILOR !!!!!!!!!!!!!!!!smileys/smiley17.gif

usdream
05.03.2006, 09:31
Sper ca si noi sa fim la fel de norocosi ca si voi smileys/smiley1.gif. Abia asteptam ziua interviului, sa scapam cu bine si sa ne vedem visul cu ochii.

roxanici
12.03.2006, 07:32
Cut-off luna mai: 12.850!

validinca
12.03.2006, 13:32
Buna!usdream daca ai o proprietate pe numele tau nu-ti trebuie nici cont in banca si nici AOS-ul,cel putin in cazul meu nu mi-a trebuit.I n cazul analizelor ai 3 variante:CM Unirea,BIOMEDICA INT si SPITALUL COLENTINA.Dupa ce am sunat la toate 3 am ales Spitalul Colentina pt ca avea cele mai mici preturi,iar rezultatele le primesti in aceeasi zi sau cel tirziu a 2 a zi dimineata.Trebuie doar sa suni inainte sa te programezi(data tu o alegi).Sp.Colentina:021-2104545sau 2103004,Biomedica:021-2117136 sau 2119674 si CM Unirea-filiala Badistei:021-2115942.Acestea sunt nr de tel pe care le-am primit de la Ambasada.Bafta!

usdream
13.03.2006, 04:41
Validinca , multumesc pt. raspuns . Problema e ca sotia a castigat Loteria , iar casa e pe numele meu dinainte de casatorie . Ce zici merge ? Oricum avem bani si sper sa primim si AOS-ul in curand .

Cu privire la analizele medicale : am fost la medicul de familie dupa cele 2 adeverinte ( vaccinuri + boli psihice ) unde am avut o surpriza neplacuta . Dna Dr ne-a trimis la medicul pediatru de care am apartinut in copilarie si care acum e medic de familie , sa cerem acolo fisa cu vaccinuri .Cand ne-am prezentat acolo , stupoare . Nu are fisele decat din 1980 ( noi suntem in 1976 ) . Ne-a trimis sa cautam in arhiva spitalului judetean . Cu alte cuvinte azi ne-am pierdut toata ziua pe la cozi interminabile si nu am obtinut nimic . Mainevom merge in arhiva spitalului , pt. ca azi era deja inchis cand am terminat cu medicii de fam . Alti nervi , alt timp pierdut ............Sper sa fie cu folos . Alta faza : medicul nostru de fam nu ne elibereaza adeverinta ca nu suntem in evidenta cu boli psihice decat daca ii aducem fisa cu vaccinurile ,ca cica au legatura una cu alta , si uite asa ne invartim intr-un cerc vicios.

roxanici
13.03.2006, 07:53
Usdream, incercati sa mergeti si la scoala generala si/sau liceul unde ati studiat, s-ar putea sa gasiti fisele cu vaccinuri acolo, in arhiva scolii sau mai cautati acasa (unele persoane au primit fisele cu vaccinuri inapoi cand au terminat cele 8 clase). S-ar putea sa aveti mai mult noroc. Daca nu, schimati-va medicul de familie. Vorbesc serios. Multa bafta si rabdare..ca asta e birocratia in tara noastrasmileys/smiley5.gif

usdream
14.03.2006, 01:37
Gata smileys/smiley17.gif! am rezolvat pana la urma , cu umblaturi la arhiva spitalului , scoala gen. , medic de fam . Am obtinut 2 hartii : adevarinta medicala ( ca nu sunt in evid cu boli psihice) + aviz epidemiologic dovada de vaccinare ( pe fata e trecut numele iar pe spate vaccinarile si revaccinarile de la nastere pana in clasa a 8- a) . Sper ca sunt ceea ce ne trebuie . Ma doare capul ingrozitor , acum am ajuns acasa ( inca o zi pierduta cu birocratia smileys/smiley7.gif) . Ma duc sa iau un algocalmin ca nu mai pot............................smileys/smiley9.gif

loui
16.03.2006, 19:29
Felicitari si din partea mea pentru Roxanici ! Eu sunt in State de un an impreuna cu sotul si baietelul nostru si..parca ne-am nascut din nou! Numai bine!!!!!

roxanici
16.03.2006, 22:45
Multumesc Loui! Va urez numai bine si in continuare si fie ca "visul american" sa devina realitate pentru cat mai multi dintre noi!

usdream
18.03.2006, 05:16
Roxanici help !!!! persoana din US care ne face AOS ne-a intrebat cum sa ne faca : cate un AOS pentru fiecare in parte sau unul singur pt. amandoi . Eu i-am spus sa ne faca unul singur in care la pct 3 sa fie trecuta sotia la beneficiar iar eu la insotitor . Am facut bine ? voi cum ati avut AOS-ul ?

roxanici
18.03.2006, 20:13
Da, pe un singur AOS va trece pe am2. Exact, sotia la beneficiar si u la insotitor. Asa am avut si noi si asta e varianta corecta. Hai succesesmileys/smiley2.gif!

usdream
18.03.2006, 20:18
smileys/smiley17.gifInca o data : MULTUMESC !