PDA

Arată versiune întreagă : colete spre Romania

maramu
22.10.2004, 08:25
Stie cineva servicii de coletarie spre Romania ( exclus cele clasice: posta, FEdEx, DHL, etc)?

Multumesc,

S-auzim numai de bine.

sorin
22.10.2004, 10:27
Eu stiu in State, dar banuiesc ca tu vrei in Canada, nu-i asa?

angela
22.10.2004, 23:11
Zi-mi mie pentru State, ma intereseaza. Mai am o rugaminte, a trimis cineva prin USPS? Sa nu imi spuneti de Atlanta sau mai stiu eu ce , pentru ca aici in Hawaii chiar nu servim asa ceva din pacate smileys/smiley2.gif

sorin
23.10.2004, 04:29
Angela, as putea sa-ti dau niste numere de telefon din Chicago de exemplu, sau chiar si alte state, dar nu prea vad la ce ti-ar folosi daca vrei sa trimiti ceva din Hawaii. Ar insemna sa trimiti pana aici cu USPS, Fedex, UPS, etc. pana aici si dupa aia trimise in Ro.

Am trimis eu recent cu USPS trei pachete cu electronice pentru ca voiam sa ajunga repede. Daca vrei detalii, iti dau si detalii.

angela
23.10.2004, 09:30
Da , da vreau detalii smileys/smiley29.gif

maramu
26.10.2004, 02:48
I-am gasit pe cei din Canada, ceva "frati", care cer $ 3 Can / kg, in ziarul Faptul divers. Nu stiu daca sint cei mai ieftini ca varianta din Toronto.

Multumesc oricum...

S-auzim numai de bine.

sorin
26.10.2004, 12:43
Angela, poti sa suni in Chicago daca vrei la Chicago Word Travel la 773-463-2309 ca se ocupa si cu trimis colete in Romania.

manuela2005
14.02.2005, 16:56
Sorin,ma intereseaza cum sta treaba cu electronicele , vamuirea in Ro...daca trimiti pachete prin USPS,UPS,FEDEx sau DHL.Eu am trimis pachete de cateva ori cu una dintre firmele de coletarie romanesti din Chicago,si totul a mers perfect.Dar trebuie sa ai minim 60 lb si dureaza intre 4-6 saptamani.

Am inteles ca daca trimiti prin USPS,etc la vama in Ro se verifica pachetele si se percepe un procentaj din valoarea in vama a produsului electronic.Daca stii mai multe detalii despre asta, te rog spune-mi si mie.

SabAirCargo
14.02.2005, 20:48
Manuela,
pentru orice trimiti in Romania, prin orice tip de transport (USPS, UPS, FedEx, DHL, coletarie, etc.) se percep taxe vamale.
obligatoriu in Ro se verficia coletele.
daca sunt expediate de la o persoana fizica la alta persoana fizica, produsele din partida de marfa expediata se taxeaza in primul rand pe baza facturii de cumparare a produsului respectiv ce trebuie sa insoteasca marfa.
daca nu mai exista aceasta factura, produsele se taxeaza pe baza unei liste unice de valori in vama. te asigur ca aceste valori in vama sunt cu mult mai mari decat pretul pe care tu il platesti in state pentru cumpararea unui produs.
spre exemplu, un DVD-Player este cotat undeva la peste 200 Euro, produs care sunt convins ca il poti cumpara sub 50 usd din state. de aceea, te sfatuiesc cand faci expedierea sa anexezi si factura de cumparare.
pentru orice alte detalii iti stau la dispozitie.
catalin

24.02.2005, 00:03
As vrea o informatie concreta. Daca imi trimite cineva din State un laptop la 300$ cat la suta din factura reprezinta taxele? Cum as putea sa trimit astfel incat sa platesc cat mai putin?

SabAirCargo
25.02.2005, 01:37
pentru laptop te sfatuiesc sa primesti si factura cu care a fost cumparat. ti se va aplica TVA 19%. daca nu ai factura , ti se va calcula de pe o lista unica de valori in vama , unde cotatia cea mai mica pentru laptop este de 1276 Euro.
catalin

thundermar
25.02.2005, 01:48
Catalin,

Vad ca esti foarte bine informat. Am si eu o intrebare: cat sunt taxele pentru filme pe DVD-uri aduse din State. Pot gasi pe undeva pe internet taxele vamale actuale ?

Multumesc,

Marian

SabAirCargo
25.02.2005, 03:44
Marian,

pentru filme pe DVD, valoarea in vama din lista de valori unice este calculata la 18 Euro/bucata daca expedierea se face catre o persoana fizica. drepturile vamale se compun din: taxa vamala 25% + TVA 19%.
presupun ca vrei sa dai comanda pe internet si sa cumperi spre exemplu de pe Amazon. in acest caz, expedierea ti se va face printr-un curierat rapid (mai mult ca sigur DHL). DVD-urile iti vor veni insotite de factura si la valoarea de pe factura se vor calcula drepturile vamale. deci, nu se va mai lua in considerare valoarea unica din vama de 18 Euro.
ca o concluzie:
- cand nu ai factura insotitoare pentru bunuri, ti se vor calcula preturile din lista unica de valori din vama.
- cand ai factura, se calculeaza la valoarea de pe factura.

nu sunt publicate pe internet taxele vamale.

catalin

tina&dave
06.03.2006, 21:06
eu am trimis de la posta un pachet pe 23 dec 2005, acum e 7 martie si inca nu a ajuns, mi-au zis 6-8 sapt...

danc
10.03.2006, 01:59
Salut,
Doamne, am comandat si eu un laptop de pe ebay pe pers fizica si a plecat cu USPS. Mi-e teama ca voi lua o mare teapa. Mai intai s-ar putea, din cate am inteles, sa ajunga dupa cateva luni sau deloc, apoi, vama.

SabAir mi-a dat speranta ca, daca va ajunge in vama, se va lua in considerare factura care este de 400 de dolari si nu valoarea din lista din Ordinul 687/2001. Acest lucru a fost confirmat de doua oficii postale cu vama din Bucuresti. Din pacate insa, imi va ajunge la Brasov de unde mi s-a spus ca nu se tine cont de factura decat pentru o pers juridica.

Intrebarea mea ar fi, SabAir, cu ce act sa ma duc la mana sa pot sa le inchid gura fara sa ma umilesc. Am cautat zilele astea de mi-au iesit ochii si am gasit numai :

"</span></span>Atunci cand stabilirea valorii in vama nu se poate face de catre un
birou vamal, prin identificarea respectivului bun in lista de valori
unice sau pe baza facturii externe ori in lipsa acesteia prin
asimilare, atunci competenta in stabilirea valorii in vama revine
Directiei Generale a Vamilor...". De aici nu se intelege ce are prioritate, lista sau factura.

Poate va rog cineva sa ma lamureasca, sau trebuie sa accept ca sunt la mana vamesului?
Dan.
</font></span>

danc
10.03.2006, 02:18
Iata ce am gasit pe customs.ro, mai exact http://tip.customs.ro:7777/portal/page?_pageid=33,33309,33_3 3311&amp;_dad=portal&amp;_schema=PORTAL&amp;contor=32310

"Atunci cand bunurile nu pot fi identificate in lista de valori unice in
vama, biroul vamal este autorizat sa determine valoarea in vama pe baza
facturii externe sau, in lipsa acesteia ori cand exista suspiciuni,
prin asimilare, luand in considerare valoarea stabilita pentru bunuri
cu caracteristici asemanatoare, potrivit alin. 1."

Inteleg ca numai daca nu se poate identifica bunul in lista, se recurge la factura externa. Intrebarea mea este, pot sustine cu sanse de reusita ca laptopul comandat de mine nu poate fi identificat in lista, pentru ca aceasta fiind depasita, caracteristicile laptopului nu corespund cu nici una din cele doua pozitii "PC Portabil"? De exemplu, ecranul este de 15.4'', iar in lista cel mai mare este 14" (si mai aberant ar fi sa sustina atunci ca valoarea de aprox 2500 de euro corespunzatoare a 14" este prea mica..). Si sa-i oblig sa ia in considerare factura si la Brasov (la Bucuresti inteleg ca se considera direct factura)? Probabil depinde de cat de mult sunt in stare sa ma iau de gat cu ei.

SabAirCargo
10.03.2006, 04:03
Intrebarea mea ar fi, SabAir, cu ce act sa ma duc la mana sa pot sa le inchid gura fara sa ma umilesc. </span></span>

</span>

Dan,
conform HG 428/2004, privind determinarea valorii in vama pentru bunurile apartinand calatorilor si altor persoane fizice (publicata in Monitorul oficial nr.307/04.07.2004), te vei prevala de art.22 care spune:
"criteriul prioritar in determinarea valorii in vama a unui bun este recunoasterea pretului efectiv platit pentru achizitionarea acestuia, care se reflecta in pretul inscris in factura. Acest criteriu nu va fi luat in considerare in situatia in care autoritatea vamala are suspiciuni cu privire la subevaluarea bunului, devalorizarea monedei de tranzactie, perioada care s-a scurs de la achizitie si pana la vamuirea bunului"
Cazul tau este simplu. Vei primi un bun printr-un colet postal (pentru ca HG-ul se refera si la colete postale) de la o firma catre tine</span> (persoana fizica), pe baza unei facturi emisa de catre firma expeditoare.
Autoritatea vamala este obligata sa tina cont de factura care insoteste coletul si sa iti calculeze drepturile vamale la valoarea de pe factura si nu la valoarea din lista de inventar.
mergi cu acel HG in mana si nimeni nu are ce sa mai zica.
sper ca ti-am fost de folos.
Catalin

danc
10.03.2006, 09:14
Catalin,

Multumesc mult pentru excelenta informatiesmileys/smiley1.gif, pot dormi linistit acum. Asa voi face, voi merge cu acel HG la mine. Mai ramane doar sa soseasca pachetul cu bine (a parasit Los Angeles marti 0307).

Noroc,

Dan.

danc
10.03.2006, 20:03
Se pare ca a si ajuns la Brasov. Track&amp;Trace-ul Postei Romane vad ca functioneaza, am folosit numarul trimiterii si rezultatul a fost ca a intrat in tara pe 0310 (in 3 zile!!) si se afla la Biroul Schimb International. Azi am sunat la Relatii cu Publicul, dorind sa aflu cat mai face pana in Bv si daca cumva e posibil sa-l ridic din Bucuresti. O doamna draguta mi-a raspuns ca mai face maxim 3 zile, ca-l pot ridica din Buc daca expeditorul ii schimba destinatia si trimite un fax, etc, iar dupa ce s-a uitat si ea dupa numarul trimiterii unde se afla coletul, mi-a zis ca e la Brasov. Daca pot sa-l ridic luni, e foarte bine. Treaba buna cu track&amp;trace, cred ca nu-l mai pot "rataci" asa de usor...

Tina&amp;Dave, nu ai numarul trimiterii sa poti verifica unde se afla pachetul acum?
Dan.

SabAirCargo
14.03.2006, 04:31
Dan,

sper ca ai reusit sa iti ridic pachetul.

Catalin

nameless
16.03.2006, 02:38
salut.. vroiam sa va intrem si eu ceva ...am inteles ca se percepe vama dar daca as vrea sa trimit un pachet asa de pasti ....mici atenti...parfumuri , ochelari, poate un ceas..vroaim sa trimit asa o geanta plina cu maruntisuri....ce e ieftin si mi se contrleaza in romania

va multumesc

SabAirCargo
16.03.2006, 02:51
puteti sa trimiteti orice, dar valoarea declarata sa nu depaseasca 60 CAD / colet.

in privinta parfumurilor, legislatia vamala din Romania nu permite introducerea in tara a mai mult de 50 ml sau apa de toaleta 250 ml pentru fiecare colet expediat catre persoana fizica.

pentru mai multe detalii, va rog sa accesati site-ul nostru www..... sectiunea "infovama", OG59, ART.30

Catalin

editat de sorin: spamul si postarea de linkuri comerciale sau personale nu sunt admise pe acest forum. adresele de email si numerele de telefon sunt admise. pentru reclama, contacteaza un administrator, sau mergi aici (link). citeste te rog si regulamentul de postare. ignorarea acestui mesaj va duce la suspendare.

Mormolok
31.03.2006, 06:12
Ce bine ca v-am gasit! eu am o problema

"criteriul prioritar in determinarea valorii in vama a unui bun este recunoasterea pretului efectiv platit pentru achizitionarea acestuia, care se reflecta in pretul inscris in factura. Acest criteriu nu va fi luat in considerare in situatia in care autoritatea vamala are suspiciuni cu privire la subevaluarea bunului, devalorizarea monedei de tranzactie, perioada care s-a scurs de la achizitie si pana la vamuirea bunului"

..in valoarea facturii era si plata curieratului..idiotii de la vama mi-au pus cei 30%+TVA si pe taxa de curierat rapid, nu numai pe valoarea marfii din interiorul coletului... e normal??? as vrea sa contestez asta si nu am destule informatii...ma puteti ajuta?smileys/smiley5.gif

SabAirCargo
31.03.2006, 21:58
La persoane fizice nu se aplica prevederile adaugarii cheltuielilor de transport la stabilirea valorii in vama. Contestatia se face cu referire la cateva paragarafe din Regulamentul Vamal in carecheltuielile de transport sunt prevazutedoar pentru marfuri si pentru bunuri nu.

Diferenta este esentiala deoarece marfurile sunt transportate doar in scopuri comerciale, pe cand bunurile sunt transportate de persoane fizice (sau expediate) in afara activitatii de comert.

Pentru informatii suplimentare mail la infovama@sabaircargo.