PDA

Arată versiune întreagă : AJUTOR

BipolarKid
26.06.2005, 08:46
hello ...
am o problema si am nevoie de un sfat
voi calatori in romania in perioada 11-28 iulie , prima data in 4 ani. sunt sub
tratament pt dureri chronice sever cu narcotice , mai exact patchuri
duragesic , si nu pot gasi nici unde o informatie daca le aduic in romania si
daca am voie daca sunt pentru consum personal. pe cutie scrie numele meu
si instructiuni , am si reteta de la doctor . are cineva informatii despre
aducerea medicamentelor in romania la vama pentru consum personal?
please help... mail me at drakoboy@gmail.com
thanks verry much'
alex

26.06.2005, 17:36
Din cite stiu nu este nici o problema sa intri sau sa iesi cu medicamente in(din) Romania.Problema este la intrarea in USA.

27.06.2005, 05:50
Alex, atata timp cat pe medicatie este scrisnumele tau cu adresa pharmaciei si numele medicului, nu poti avea nici o problema, nici la romani, nici la americani.O vacanta placuta si multa sanatate!

alex_
29.06.2005, 13:01
Cred ca cel mai bun sfat ti-l pot da ce de la ambasada U.S. din Ro.Din cate am auzit si imi mai aduc aminte au fost cazuri similare cu Italia, in care s-a dovedit ca atat reteta cat si doctorul care a prescris asa ceva erau false.Iti spun asta pt ca nu cred ca vrei sa incingi telefonul din aeroport pt "lamuriri suplimentare".

GNChicago
29.06.2005, 13:46
Alex, I hink the best way is to call the Embassy of Romania in the United States or other Regional consulates accross the US.Take the name down, ask for e-mail address and confirm sending them an e-mail whatever they said.

Alex, cred ca cel mai bine este sa chemi ambasada Romaniei in Statele Unite, sau consulate ale Romaniei in diferite orase americane. Nu uita sa intrebi si sa notezi cu cine ai vorbit, ori cere un e-mail. Dupa ce vorbesti cu ei trimite-le un e-mail de multumire si confirmare ce ai vorbit cu ei.

Enjoy your vacation in Romania and do not forget The Turism is the best kept Secret! ROMANIA IS JUST BEAUTIFUL!

alex_
29.06.2005, 14:00
Merci GNChicago, dar nu despre mine era vorba.Oricum, te-ai facut auzit si cred ca este un sfat mult mai logic.Multa bafta Kid si vacanta placuta!!

sorin
29.06.2005, 14:04
Tu esti alex_, iar bipolarkid este alex, deci fara liniutza smileys/smiley2.gif

GNChicago
29.06.2005, 14:05
stiu Alex_ ,ca nu e vorba de tine ci de tizul tau. Daca te uiti cum semneaza tipul in primul mesaj, poate ca sinteti rude....

Jocking!

30.06.2005, 16:56
Nu ai nici o problema ,nu controleaza nimeni decat daca intri intr-un control aleatoriu care se intampla mai rar (aceeasi problema si cu sumele de bani peste 10,000) numai ca la bani se confisca...la medicamente daca dovedesti ca sunt numai uz personal (cum ai tu) nu sunt probleme,dar nu-ti lua si tu 5 tuburi cu tine.

GNChicago
30.06.2005, 19:06
Omul vrea sa intre pe usa principala! Si bine face. Daca nu exista asaceva, va trebui sa o infiinteze. Un doctor i-a prescris un million de pastile si acest om vrea sa urmeze tratamentul ordonat de doctor.

Hei Alex, tipareste toate aceste raspunsuri sa vada cei care sint curiosi ca te-ai interesat si vrei sa fii absolut LEGAL!

02.07.2005, 20:45
Mergeti la medicul ce a prescris reteta respectiva si solicitati sa vi se elibereze o adeverinta din care sa rezulte ca conform prescriptiilor medicale,medicamentele sunt de uz personal.Adeverinta in cauza sa fie semnata si parafata atat de medicul sus amintit,cat si de conducerea institutiei medicale la care se afla medicul respectiv ce va prescris medicatia.Daca medicul are cabinet personal,va trebui sa va adresati pentru legalizare,institutieide pe langa Ministerul Sanatatii al tarii din care veniti.Cu aceasta adeverinta,va prezentati la Consulatul Roman cel mai apropiat,pentru traducerea adeverintei si legalizarea ei de catre seful Consular Roman.Dupa toate acestea,puteti calatori linistit.Adeverinta eliberata in limba engleza va va servi la iesire si traducerea in limba romana va va servi la intrarea in Romania.

GNChicago
03.07.2005, 03:01
Trebuie semnata si de Condi Rice? Poate Bush sa fie involvat, sa-l sune pe Basescu.

Nu cred ca trebuie exagerat ptrca romania are niste conventii internationale semnate in aceasta privinta. Toate aste sunt necesare pentru ca un stupid functionar corupt sa fie satisfacut!!!

As sta acasa decit sa merg la Ministerul Sanatatii american, cred ca-si vor face cruce aia cind o sa ceara asa ceva, nemaiauzit, nemaiintilnit. Tot sistemul american sa fie adaptat dupa modelul birocratic romanesc?

Good Luck!