PDA

Arată versiune întreagă : buni sau rai - oare cum suntem ?

sauzimdebine
25.06.2005, 06:19
Am primit un PM, pe care-l gasiti postat aici: http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=217 4&PN=1&TPN=1 , scris de un roman aflat in cautare de raspunsuri si/sau ajutor la o problema pe care incearca sa o rezolve.
Sunt convins ca va gasi raspunsurile si ajutorul solicitat printre forumistii aflati in tema cu astfel de demersuri. Nu asta vreau sa aduc in discutie aici. In acel mesaj se spune "Am luat hotararea sa apelez la un roman de'al meu in speranta ca nu a uitat de unde a plecat (cu toate ca am auzit si pareri contrare) si ca va avea inima si puterea sa'si ajute un compatriot."
Raspunsul meu a fost acesta:
Sa nu-ti fie niciodata frica de ai tai. Oricat de rai ar parea romanii, nu sunt mai breji si nici mai rai decat alte natii. Si ca sa vezi ca este asa, pentru ca nu pot gasi imediat ajutorul de care ai nevoie, am sa intreb marea familie a forumistilor sa te ajute. Ai sa vezi ca multi vor sari sa te ajute, dupa cum se vor gasi si cativa sa arunce cu piatra ... eterna ramane doar curgerea apei care, in timp, macina piatra, restul sunt efemere neajunsuri ale calatoriei noastre catre etenitate.
Care este parerea voastra?

sorin
25.06.2005, 07:20
Asa cum s-a putut vedea pana acum, au fost multi forumisti care au sarit in ajutorul celor care aveau nevoie de ceva. Au fost deasemeni si din cei din categoria care arunca cu piatra si vor mai fi. Daca ne-am imagina un lac frumos in care unii arunca cu pietre, vom putea vedea cum pietrele aruncate provoaca niste valuri care dupa un anumit timp se linistesc si lacul devine din nou ca o oglinda. Cred ca la fel este si cu forumul, "valurile" provocate de cei care dau cu pietre se uita, pe cand informatiile utile sunt folosite de cei care au nevoie pe moment sau poate chiar de altii care vin mai tarziu.

In concluzie, cred ca cei care arunca cu pietre vor fi intotdeauna "inghititi" de cei care au intentii bune si romanii, oricate "legende" s-au vehiculat peste tot, se ajuta totusi la nevoie.