PDA

Arată versiune întreagă : Sfaturi

oacojocaru
23.06.2005, 05:22
Buna. Poate ca ceea ce am saintrebvi se va parea banal, dar fiind incepatoare in asa ceva nu am cum sa stiu.

In august voi pleca cu sotul meu in USA cu viza de tip F1, respectiv F2. Sotul meu are probleme cu rinichii http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley6.gif,prin urmare vrem sa luam cu noi cat mai multe medicamente pentru rinichi, in cantitati mai mari (de exemplu vrem sa luam profenid - 40 buc, ketonal sup - 100 buc, si multe alte astfel de analgezice). Pe langa acestea, mai vrem sa luam si alte tipuri de medicamente: pentru raceala, pentru dureri de cap, de gat, etc. Deci se cam aduna.

Cum am putea lua noi toate medicamentele astea fara sa avem probleme? Avem voie sa luam asa de multe?

Noi ne-am gandit la o modalitate, dar nu stiu daca va functiona. Soacra mea este asistenta medicala la doctorul nostru de familie. Prin urmare ne poate scrie retetele cu medicamentele care avem nevoie, retete pe care vrem sa le traducem ulterior. Eu lucrez in domeniul medicamentelor, prin urmare o parte din medicamente le pot procura eu, fara reteta, normal smileys/smiley4.gif...dar pentru acele medicamente imi va face soacra retetele...

Pentru noi sunt foarte importante medicamentele, in special analgezicele pentru sotul meu... si nu stiu care sunt preturile in USA, el nu va avea asigurare medicala -pentru dependenti asigurarea este chiar si de 3 ori mai mare decat pentru aplicantul direct si nu cred ca o sa ne permitem anul asta smileys/smiley5.gif...

Aaaaaaaaa !!!!!! Si inca o problema arzatoare de-a sotului meu... El are o colectie consistenta de muzica - albume, integrale, etc...in total vreo 350 de CD-uri in format MP3. El ar vrea sa le ia cu el ... dar, normal, ca nu cred ca se merita sa care cd-urile cu el. Prin urmare am cumparat un hdd de 160 gb si va face o selectie cu ceea ca crede el ca este mai rar, ce merita a fi pastrat...se va uita cineva pe hdd-ul ala sa vada ce e pe el? ne vor face probleme? Nu intentionam sa luam soft, ci numai mp3-uri...

Va multumesc anticipat pt sfaturi... Inainte de a ma duce la interviul de viza, am apelat la ajutor pe forumul vostru si am primit niste sfaturi foarte bune...de aceea am indraznit sa apelez din nou la voi...smileys/smiley1.gif

sorin
23.06.2005, 07:47
Prin urmare am cumparat un hdd de 160 gb si va face o selectie cu ceea ca crede el ca este mai rar, ce merita a fi pastrat...se va uita cineva pe hdd-ul ala sa vada ce e pe el? ne vor face probleme? Nu intentionam sa luam soft, ci numai mp3-uri...

Atata timp cat fiecare este liber sa-si poarte un laptop cu el fiind considerat obiect personal, nu vad de ce ar fi o problema cu HDD-ul. Nu cred ca se va uita cineva pe el.

In legatura cu medicamentele, cred ca e o problema cu introducerea unor cantitati mari, dar banuiesc ca daca-s imprastiate prin toate bagajele, buzunare, etc., sunt mai greu de observat smileys/smiley2.gif

sorin
23.06.2005, 08:19
S-ar parea ca in cel mai fericit caz FDA poate aproba introducerea unei cantitati de medicamente pentru maximum 3 luni de uz personal. Detalii suplimentare aici:
http://www.customs.gov/xp/cgov/travel/alerts/medication_drug (http://www.customs.gov/xp/cgov/travel/alerts/medication_drugs.xml) s.xml

GNChicago
23.06.2005, 08:58
Sorine, felicitari ptr raspuns.I deal with FDA mai mult decit oricine isi poate inchipui, dar nu am stiut cele scrise de Sorin.De fapt nimeni nu stie tot, chiar daca lucreaza ptr FDA.....

Mergind la trimiterea data de Sorin, citind cu atentie paragraful:

Under this guidance, as an exercise of enforcement discretion, FDA may allow an individual entering the United States to import a three month supply of an unapproved drug if all of the following conditions are met:

<LI>The intended use of the drug is for a serious condition for which effective treatment may not be available domestically;</LI>

Punctul unu va descalifica automat ptrca aici orice tratament e posibil dar costa.

In schimb nu ar trebui sa luati supply ptr trei luni, ci doar ptr doua luni jumate, atunciindicatiile date inainte de punctul1 si punctul unu nu se mai aplica.

Neaparat va trebui sa aveti prescriptia de la doctorul din Romania. Medicamentele aici sint ultragios de scumpe , mult mai scumpe decit in canada.Nu se dau decit cu prescriptie de la licensed de american dr.

Nu cred sa aveti probleme cu CD. Eu cind am fost in rom m-am oprit la magazinul muzica in buc si am luat cite un cd din fiecare muzica rom, in total vreo suta si nici nu mi-a trcut prin cap sa-mi faca americanii probleme.Eu le-am avut cu carcasa, dar voi le puteti pune inteanc fara carcasa si as lasa hd acasa.

In ce oras mergeti? aici cunosc multi dr. romani care sint licensed in usa, eventual folositi private e-mail.

Bun venit in USA!

sorin
23.06.2005, 09:11
Mersi GNChicago! Timp sa ai in ziua de azi ca gasesti orice pe internet.
Socrul meu intotdeauna isi aduce medicamente personale in cantitati rezonabile cand vine la <st1:City><st1:place>Chicago</st1:place></st1:City> pentru cateva luni pe an si nu a avut vreodata probleme.<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]

GNChicago
23.06.2005, 09:32
Am nimerit din greseala in acest site, dar e adictiv.

Probabil ca trebuia sa pui un warning pe eticheta ca fiind adictiv.

Felicitari ptr ideie. Cind am sosit aici nu stiam nimic nici "to spell my name" si am trecut prin multe.

Acesti OAMENI au nevoie de un ajutor, ptrca se nasc a doua oara in USA si nu e usor la 20 si ceva de ani....

In '79 era cu totul altfel, nu stiai cine cu cine este.....

poate cindva sa avem un lunch sau dinner together, dar in citeva saptamini, dar putem vorbi la telefon. o sa-ti trimit un pm

sorin
23.06.2005, 09:39
Buna ideea cu eticheta smileys/smiley36.gifMai vorbim pe topicul de "Cafelutza de Chicago" ca aici suntem off topic smileys/smiley2.gif

oacojocaru
23.06.2005, 11:13
In ce oras mergeti? aici cunosc multi dr. romani care sint licensed in usa, eventual folositi private e-mail.

Tuscaloosa, Alabama.

oacojocaru
23.06.2005, 11:19
smileys/smiley1.gifVa multumim pentru raspunsuri ...

In caz ca mai avem ceva intrebari, sper sa nu va suparati daca o sa mai apelam...smileys/smiley4.gifO sa vorbim cu doctorul de familie sa ne faca la amandoi retete ...

GNChicago
23.06.2005, 11:21
Voi cauta.Tuscaloosa, tuscalooza....poate alt oras mai mare, poate in georgia.....Stiam pe cineva in Birmingham, alabama, dar de mult....maritata, si-a schimbat numele imposibil de regasit....

trimite un pm si iti dau un # de telefon.

Succes

GNChicago
26.06.2005, 08:40
oacojocaru, unde ai terminat, facultatea, ce sectie si cam ce subiect ai la doctorat in Rom. si alabama. Uneleraspunsuri pot fi confedentiale si e OK, sau poate vrei sa folosesti pm. cred ca ai oZina buna.

Am impresia citeodata ca lumea e prea mica.

GNChicago
27.06.2005, 18:09
Oacojocaru,multumesc ptr raspunsurile trimise pe pm la toate intrebarile de mai sus. Poti sa ma suni pe gratis de la orice public phone din USA si Canada. Cu vreo 2-3 ani in urma am intilnit in chgo niste romani veniti la un congress aici,din dulcele tirg al iesilor.Am uitat cum ii cheama.Cred ca voi vizita dulcele tirg cu prima ocazie....

oacojocaru
28.06.2005, 03:48
De indata ce ajung in USA am sa telefonez.

GNChicago
28.06.2005, 07:03
nu uita, cred ca in AL o sa intilnesti o "ZINA" buna.

Amanunte dupa sosire. CE MICA E LUMEA!