PDA

Arată versiune întreagă : Va contraziceti vreodata bossul

Ana Tofan
23.06.2005, 05:12
La noi el taie si spanzura. Cum e in U.S.A. Cand seful spune ca aia e neagra, desi tu vezi toata ziua ca e alba ,voi ce ziceti? Sunteti discriminati la serviciu, vi se aplica o alta eticheta,un alt tratament decat celorlalti?

23.06.2005, 05:47
Depinde de sef. Te poti trezi ca iti spune mothe& FU&&&&
daca il superi.
Il poti contrazice fara sa-l superi. Daca iti spune "cred ca am avut o idee buna" poti sa-i spui "Sefu va inselati sinteti genial, pe onoarea mea".

Sa traiti !

evelyn
23.06.2005, 06:40
Ana draga....un subiect destul de interesant smileys/smiley20.gif

Nu mai stiu cum este in Romania, dar eu, personalmereu am avut " ceva probleme" in acest domeniu....

In " viata mea anterioara " mereu aveam tendinta sa-mi contrazic seful ( bineinteles cu limite) si eram sigura ca aveam dreptate dar " nu sant inteleasa" si " nu mi se da dreptate" !!!! ( asa credeam)

NOT FAIR

Asta pana cand lucrurile sau schimbat si "pozitiile" sau inversat !!! Nu stiu cum mai este in Romania, si care sant raporturile intre sef/angajat, dar in US respectul, integritatea si profesionalismul nu lipsesc de la locul de munca ( sau cel putin nu ar trebuii sa lipseasca !!!!!) Iar aceste conditii se aplica la toti angajatii...nu se tzine cont pe ce " treapta" te aflii smileys/smiley2.gif!!!!!

23.06.2005, 08:29
Da cu toate ca nu imi place sa o fac mai ales in fata altora dar daca sint nevoita , o fac fara ezitare bineteles numai cind stiu ca am dreptate si am argumente care stau in picioare si intr-un mod civiltizat.Mi sa mai intimplat sa ridicam tonul si sa ne aprindem puti in unele cazuri in care am fost nedreptatitasmileys/smiley7.gif.

de obicei aici il inviti in privat sa discuti intr-o camera separata daca ai vreo neintelegere sau problema,in rare cazuri unde nu a rezolvat si nu a fost de acord cu mine ,am mers la sefu lui si ala a rezolvatsmileys/smiley1.gifin favoarea mea (adica mi-a dat dreptae) si dupa seful meu se cam suparasesmileys/smiley18.gif

23.06.2005, 11:29
Ati vazut filmul Legally Blonde ? Scuze, cred ca am gresit topicul.

28.06.2005, 03:14
De acord cu Evelyn ca sefii in general sint alesi dupa competenta. Tocmai de aceea trebuie schimbati daca nu dau rezultate. Este esenta democratiei.
Problema apare daca nu a fost schimbat la timp un sef.
De exemplu daca o companie de informatica folosea o anumita tehnologie, care intre timp este invechita, acel sef se va simti amenintat de valul schimbarii. Orice nou angajat, pus la punct cu noi tehnologii reprezinta o amenintare pentru el. Daca seful lui imediat superior nu are controlul asupra companiei, adica daca nu il poate inlocui pe acel sef ineficient deoarece l-a scapat din mina, adica nu stie ce a facut in ultimii ani si afacerea ar putea fi blocata daca il schimba, atunci nici o schimbare nu va avea loc, sau cei care sint noi angajati si mai pusi la punct sint dati afara la presiunile acelui sef.
Ai mare dreptate ca ar trebui promovata competenta la toate nivelurile si in marile companii asa se intimpla.
Nu m-am referit la USA in exemplul meu, dar nu o sa mentionez tara respectiva. Seful insa era roman, sper ca nu o sa fiu considerat lipsit de patriotism.