PDA

Arată versiune întreagă : de unde sa incep?

pavlov
20.06.2005, 08:00
Buna, am o viza j1 in pasaport,inca nam plecat din tara,dar in data de 5 o voi face,...Doresc sa-mi schimb statutul,in unul de studii,printr-o viza f1,doar ca nu am nici o idee cum,de unde sa incep?....voi avea nevoie de acte din tara?am sanse sa mi se schimbe statutul?practic,mi-ar prinde bine sa stiu pasii pe care trebuie sa-i fac.....daca aveti informatii in acest sens,......sunt binevenite,multumesc

sa aveti o zi buna,

ginatodoran
20.06.2005, 10:12
Daca ne dai mai multe detalii, poate iti dam exact info de care ai nevoie. In principiu, poti sa-ti schimbi statutul in f1 daca te inscrii la o faculta , master sau doctorat in SUA. In primul rand trebuie sa cauti univ (www.petersons.com (http://www.petersons.com)) sa aplici, ai de dat 2 teste si daca te accepta-ideal ar fi sa obrii si bursa, respectiv assistantship-atunci e usor sa obtii viza F1.

Daca vrei mi multe detalii, scrie cati ani ai- sau macar ce studii, cum stai cu engleza, cu notele de la scoala etc

GNChicago
20.06.2005, 14:06
Inainte de a schimba viza, profita cit poti de viza j1, adica scoate un SSN, driver license, ID, bank acct., credit cards de la aceeasi banca, etc.

Nu uita sa iei toate actele de studii (traduse ideal )posibile si imposibile, adica incepind cu gradinitza, ca sa exagerez putin.....

Notarizarea ai putea sa o faci aici cu putina bunavointa pe gratis daca in rom e prea scump.

good luck!

pavlov
21.06.2005, 03:47
k,...am 21 de ani,si sunt in anul 3 la psihologie in Oradea,...am terminat un liceu de info,notele sunt ok...de la gradinitza ncoace..:),..cu engleaza ma descurc,nu e problema...

in primul rand.....nu mai stau mult in tara,de ce acte voi avea nevoie pt treaba asta?diplome de la liceu,generala,foaia matricola de la faculta?....,altceva?...,traduse la notar?

la cat timp dupa ce intru in US pot aplica pt schimbarea statutului?,unde fac chestia asta?....sunt cam in ceata pt ca nici nu stiu de unde sa incep....... mersi pt raspunsuri...

sa aveti o zi faina,

GNChicago
21.06.2005, 06:05
Personal, m-ash shcoli cit pot de mult in rom. ptrca shcoala acolo e f. buna dar si f. f. ieftina. Info si psihologie te-ar putea ajuta, in special info.

Amanunte despre care e cea mai buna cale, cred ca mi-ar trebui cel putin one wek to find out.Spui ca te descurci in engleza. cred ca cel mai bine e sa cauti in Code of federal regulations, title 8 la Aliens and Nationality.http://www.access.gpo.gov/nara/cfr/cfr-table-sea rch.html#page1

scormoneste pe acolo si poate gasesti o gaselnitza.

Good luck!

GNChicago
21.06.2005, 06:08
Recitind realizez de fapt ca esti deja afara, plecat din Rom.

Ramine de vazut prin CFR (code of federal regulations, title8)

Sorry for misunderstanding.

pavlov
23.06.2005, 02:36
aa...nu nu..,,adica,,,sunt plecat din tara,...in spania deocamdata..:),..adr in 5 am biletul de avion spre state....multumesc pt informatii,,,,nu este nimeni aici care a trecut printr-o schimbare de statut?....m-ar ajuta mult sa stiu la ce sa ma astept....

sa aveti o zi buna,