PDA

Arată versiune întreagă : Interview la ambasada americana

Maribel
20.10.2004, 15:10
Am o intrebare: prieteni ai mei au primit un numar castigator din KY, si urmeaza sa fie chemati la ambasada USA. Numarul lor este in jur de 26,000 worldwide. Imi poate spune cineva daca a avut interviul si cam ce numar a avut? Doresc sa stiu deoarece prietenii mei asteapta cu nerabdare a fi chemati.

Multumesc pt. raspuns

20.10.2004, 16:07
de regula dureaza cam 4-5 saptamini de la primirea plicului nr. 2 pana la interviu. cind au primit plicul?
oricum pentru info se poate suna la KCC la 606-526-7500 sau email la visasbucharest@state.gov

Maribel
22.10.2004, 15:56
Multumesc pentru raspuns.

Primul plic l-au primit prietenii mei prin iunie. Dansii se afla aici, in US, dar au optat pentru interviul la ambasada din Bucuresti in ideia ca ca biroul de Imigrare din CT unde locuiesc, este mai aglomerat. Cel putin asa i-a sfatuit un avocat. Al doilea plic, adica invitatia la interview nu au primit-o inca. Credeti ca un email la Bucuresti rezolva ceva?

smileys/smiley5.gif

sorin
22.10.2004, 16:38
Pai daca tot sunt aici in State de ce nu suna direct la KCC si sa vada care e treaba? Mi se pare mai usor si mai rapid.

Maribel
23.10.2004, 13:57
Crezi ca au vreo sansa sa gaseasca pe cineva la KCC care sa le dea info precise?Multumesc de raspuns

sorin
23.10.2004, 15:27
Bineinteles ca au sansa sa gaseasca pe cineva, chiar daca e posibil sa dureze 10-15 min. pana vorbesc cu cineva. Daca nu cei de la KCC (Kentucky Consular Center) pot sa dea info precise, atunci cine? Am sa mai intreb niste amici cam ce se aude cu cei care au numarul in jur de 26,000.

Maribel
24.10.2004, 17:47
N-ai ideie ce bine faci acestor prieteni ai mei, el cu viza H-.. care inteleg ca nu se mai innoieste anul viitor. Norocul lor mare este ca are un numar castigator..

25.10.2004, 00:13
daca vor sa incerce si la ambasada <st1:City w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">americana</st1:place></st1:City> din bucuresti, am impresia ca nr. de telefon este 021 / 210.40.42, se cere la loteria vizelor si se intreaba daca stiu data interviului lor.<BR style="mso-special-character: line-break"><BR style="mso-special-character: line-break">

danielle
27.10.2004, 05:58
Interviurile au loc in ordinea case numberului.

Daca prietenii tai au case numberul aratat, 26.000, cel mai probabil vor avea interviul anul viitor, prin primavara-vara. Asa a fost anul trecut.

Deocamdata cut-off-ul pentru noiembrie e de-abia la 13.000. Vezi aici:http://travel.state.gov/visa/frvi_bulletincurrent.html

Lunar, in jurul datei de 15 se afiseaza cut off-ul pentru peste 2 luni.

Plicul 2 n-au cum sa-l primeasca acum pentru ca se primeste cu 30-60 de zile inainte de interviu.

Multa bafta,

Danielle

sorin
27.10.2004, 07:14
Mersi de completare Danielle! Datorita acestor informatii adaugate de tine pot sa stea linistiti acum, in loc sa-si faca griji ca ceva nu ar fi in regulasmileys/smiley20.gif

Maribel
28.10.2004, 18:16
Multumesc (cu intarziere , e adevarat) pentru toate aceste detalii. Ai dreptate Sorin, voi comunica prietenilor mei, toate aceste info si se vor linisti. Oricum, dat fiind ca sunt medici amandoi, nu cred ca vor avea vreo problema.

Multumesc, Danielle.

Sorin23
29.10.2004, 01:33
Buna

Daca am nr.~12500 la DV2005 si am citit pe http://travel.state.gov/visa/frvi_bulletincurrent.html, nu prea inteleg ce vrea sa spuna la punctul C.

Eu ar trebuii pana in decembrie sa am interviu sau sa primesc a doua scrisoare? cut-off number ce inseamna?

Multumesc!

sorin
29.10.2004, 01:44
Cut-off inseamna ca pana la acel numar se proceseaza dosarele, deci in Decembrie se proceseaza dosarele pana la numarul 13000, ceea ce inseamna ca te incadrezi pentru decembrie. De regula plicul 2 se trimite cu aprox. 4-5 saptamani inainte de interviu, deci fii cu ochii pe cutia postala smileys/smiley2.gif

Sorin23
29.10.2004, 02:08
Merci pentru informatie, deja incep sa ma panichez. Ma gandesc la posta romana, ma rog asta e.. mai stau un pic si daca nu o sa sun la nr respectiv de telf

30.10.2004, 05:47
eu in locul tau i-as da un spritz postasului si i-as promite inca unul dupa primirea plicului smileys/smiley2.gif

ralux
31.10.2004, 09:11
ce inseamna numarul 2005EU00000328 ?Cand este cel mai probabil sa fie interviul?
Va multumesc

cristian
05.11.2004, 23:21
Nu stiu ce inseamna numarul tau, dar al meu este si mai mic 2005EU00002XX si am trimis actele in august cu confirmare de primire. Dealtfel am si sunat la consulat in Kentuky (sunt vorbitor de limba engleza) si mi-au sugerat sa revin dupa 15 noi pt ca nu stiau data interviului (asta a fost pe la mijlocul lunii oct), dar m-au asigurat ca actele mele sunt in procesare si sunt in regula. Le-am dat si un e-mail, la care mi-au raspuns f prompt sa mai incerc peste 4 sapt. Deci sunt convins ca nu ne-a venit randul si ca case number-ul nu are prea mare influenta in legatura cu chematul la interviu, ci cred ca tine mai mult de cat de repede le-au ajuns lor formularele. Nu stiu ce sa cred...smileys/smiley7.gif Cristi

Maribel
06.11.2004, 16:29
Ralux, Cristi: nu va impacientati. Va mai dura, dupa cum spune Danielle, dar in cele din urma veti fi chemati la interview. Mult successmileys/smiley2.gif

Sorin23
07.11.2004, 18:48
Salut Cristian

La ce adresa de mail ai scris si in ce limba. Mai sus ii data o adresa, ii bunavisasbucharest@state.gov

cristian
08.11.2004, 00:42
Buna!

Eu am trimis un e-mail la adresa gasita pe unul din formularele in care ma anuntau ca am castigat: KCCDV@state.gov

Am primit raspunsul (dupa doua zile)...ca sa mai incercam peste 4 sapt si ca actele ne sunt in procesare. Cealalta adresape care mi-ai dat-o e din Bucuresti?

As mai avea o nedumirire si anume ca sotia mea e insarcinata in 5 1/2 luni si va trebui sa nasca pe la sfr lunii febr. Daca ne vor chema inainte la interviu de a naste sotia, ce e de facut pe urma? Care sunt procedurile in astfel de situatii sau ar trebui sa amanam interviul pt ca sa fim toti trei prezenti la ambasada?

Merci mult

cristian
08.11.2004, 00:45
Era sa uit ... le-am scris in limba engleza pt ca am trimis e-mailul celor de la consulatul din Kentuky

Sorin23
08.11.2004, 01:28
Merci, cu privire la nasterea copilului, asa ca sfat cred ca ar trebui sa suni sau sa trimiti un mail unde ai mai sunat (trimis) - ei sunt singuri autorizati care pot sa-ti dea un raspuns. Pe siteul http://travel.state.gov/visa/frvi_bulletincurrent.html scrie ca pana in decembrie trebuie sa solutioneze pe cei care au nr pana la 13 000 - probabil ca nu respecta nici ei.

Sa auzim de bine!

cristian
09.11.2004, 00:41
Salut Sorine!

Tu ce case number ai? Sau cel putin cam ce nr e? Eu imi fac atatea probleme pt ce nr meu este extrem de mic si toata lumea zicea ca am fi printre primii chemati la interviu, dar totodata noi am primit instintarea ca am castigat foarte tarziu (pe 12 iulie si pt ca in urmatoarea zi mergem in excursie in Grecia, a cam durat pana le-am trimis lor formularele, asa ca la ei au ajuns la sfr lunii august), ma gandesc ca poate fi si asta un motiv pt care inca nu suntem chemati.

Acum chiar ca sunt impacientat pt ca am sunat la ambasada in Bucuresti si aia de acolo ziceau ca ei nu stiu nimic inca de noi si sa luam legatura cu cei de la consulatul american sa vedem cand e interviul. Mai ziceau ca pana in decembrie, asa cum dealtfel anunta si in acel buletin, ei trebuie sa ajunga la nr 13000 si ca pana acum ar fi trebuit sa avem interviul. De ce? Nu stiu nici ei.

Referitor la intrebarea ta sa sti ca mai intai iti intra automat acel mesaj si la doua-trei zile primesti si raspunsul! Adresa mea de net e: chebutcristian@yahoo.com daca preferi sa-mi scri private.

Astept, Cristian

09.11.2004, 01:13
dupa cite am auzit si eu de la altii conteaza si cind trimiti actele...cu cit mai devreme cu atit mai bine. uneori mai fac si ei greseli ci mai incurca ordinea ca oameni sint si ei, asa ca nu cred ca trebuie sa intre cineva in panica. emailuri, telefoane si...rabdaresmileys/smiley2.gif

Sorin23
09.11.2004, 02:05
Pai am nr ~12000 si normal era sa fi primit pana acum plicul pentru intreviu, instintarea ca am castigat am primit-o prin iunie cand am si trimis inapoi. Acum ma gandesc tot mai des: daca nu au ajuns formularele mele - am trimis fara confirmare de primire si nu am incredere in Posta romana. Ii ok daca zica trebuie sa-mi vina si raspunsul oficial in afara de acel mesaj standard

cristian
12.11.2004, 01:20
Eu i-am sunat pe astia de la consulatul din Kentuky, din nou, si mi-au zis ca actele mele se proceseaza si ca daca voi reveni cu un nou telefon peste circa 4 sapt vor sti data interviului si au mai zis ca mai sigur vom fi chemati la interviu in aproximativ 8 sapt, adica la inceputul lunii ianuarie.

I-am intrebat care e treaba cuprocesareadosarelor pt ca se stie ca in Romaniapana lasfr lunii dec trebuie sa se finalizeze cazurile cu nr de ordine pana la 13000 si eu...nimic. Au spus ca s-au mai intarziat cu interviurile si ca oricum de ei depinde cand se face chemarea la interviu si nicidecum de ambasada romana. Parerea mea e sa suni la ei sau sa rogi pe cineva care e vorbitor de lb engleza si sa-i intrebi de programarea ta la interviu. Te vor intreba nr de dosar, numele si data nasterii, iar daca actele tale sunt in baza lor de date iti vor garanta si interviul.

Sorin23
12.11.2004, 02:01
Am primit raspuns de la ei si sunt programat pe 6 dec. 2004 la interviu, intre timp am primit si plicul. Acum is concentrat cu tradusul actelor. Printre actele care trebuiesc traduse nu se gaseste cartea de munca sau ceva care sa ateste ca sunt incadrat in munca. Ce parere ai sa traduc si cartea de munca sau o adeverinta de la ultimul loc de munca ca sunt incadrat si ce muncesc pe aici. O caracterizare de la seful meu? Fisa postului?

danielle
12.11.2004, 09:14
Printre actele care trebuiesc traduse nu se gaseste cartea de munca sau ceva care sa ateste ca sunt incadrat in munca. Ce parere ai sa traduc si cartea de munca sau o adeverinta de la ultimul loc de munca ca sunt incadrat si ce muncesc pe aici. O caracterizare de la seful meu? Fisa postului?

In primul rand Sorine, sa ai bafta la interviu.

In ceea ce priveste traducerile cartii de munca, caracterizarii, fisei postului, etc, nusunt necesare. Nu se cere la interviu asa ceva. Deci ai arunca banii pe fereastra pentru traducerea lor. La interviu se cer doar actele enuntate in lista din plicul 2 cu programarea la interviu si atat.

Danielle

sauzimdebine
12.11.2004, 14:55
Pentru Sorin23, ca si pentru toti ceilalti care treceti prin aceste incercari, multa bafta!

danielle
15.11.2004, 06:23
Rectificare la mesajul meu de mai sus:

Am uitat sa precizez ca in cazul in care nu se indeplineste conditia de a avea liceul absolvit, implicit diploma de bacalaureat, doar in acest caz, trebuie demonstrata experienta de 2 ani intr-o meserie agreata de americani. Deci in acest caz va trebui cartea de munca.

Danielle

Sorin23
24.11.2004, 01:25
intrebare:

Banii pentru interviu 100+355 $ unde se platesc?

Merci

danielle
24.11.2004, 11:12
Banii pentru interviu 100+355 $ unde se platesc?

La casieria ambasadei, in ziua interviului.

Danielle

Sorin23
06.12.2004, 19:55
A fost OK

07.12.2004, 01:32
ai luat viza? bravo!smileys/smiley20.gif

cristian
10.12.2004, 22:34
Salut tuturor!

Sunt chiar impacientat acum pt ca am case number foarte mic(000002xx) si tot sun la ambasada din Kentuky si mi se spune aceiasi versiune formala &lt;mai sunati peste 4 saptamani, actele va sunt in procesare&gt;. Nu stiu ce sa mai cred??? Mai ales ca stiu ca cei de la Bucuresti trebuie sa solutioneze toate cazurile pana la numarul 13000 in luna dec. Cand imi vine randul si mie? Toata lumea castigatoare este chemata la interviu? Mai e cineva in situatia mea?

Cristian

Sorin23
12.12.2004, 20:25
Da, am primit viza si trebuie sa plec pana la inceputul lunii iunie.

Trebuie sa-micumpar bilet de avion si sa ajung la adresa care am specificat-o pe formular? Daca la biroul de emigrari (unde predau plicul)din aeroport le spun ca merg la o alta adresa este vreo problema?

Cristian trebuie sa ai incredere in ce-ti spun ei, o sa te cheme cu siguranta.

danielle
12.12.2004, 21:48
Trebuie sa-micumpar bilet de avion si sa ajung la adresa care am specificat-o pe formular? Daca la biroul de emigrari (unde predau plicul)din aeroport le spun ca merg la o alta adresa este vreo problema?

Nu este nici o problema, poti sa te duci oriunde iti doreste inima. Am intrebat eu asta la ambasada, acum un an.

Doar sa nu uiti sa specifici ca vrei ca Social Security si Green Cardul sa iti vina la noua adresa, e foarte important, la aeroport.

cristian
16.12.2004, 00:15
Salutare!

Vesti bune... Le-am trimis celor din Kentuky "n" e-mailuri si in sfarsit mi-au programat interviul la inceputul lunii februarie. Deci in curand urmeaza sa primesc plicul cu informatiile referitoare la procesarea interviului.Super!

Sorin, o intrebare pt tine! Cat timp iti este valabila viza sa calatoresti in State? Unii zic ca tot anul 2005 (deci un an), altii ca 6 luni din momentul in care ti-o aplica pe pasaport? Care este realitatea? Deci daca e asa atunci va trebui sa plec prin iulie-aug.

Sper sa fie totul ok la interviu si inca nu stiu sigur cum va fi pt ca sotia mea urmeaza sa nasca la finele lunii februarie, poate va trebui sa-l amanam, dar acest lucru il vom face intreband pe cei de la ambasada din Bucuresti dupa sarbatori. Daca stie cineva un caz similar astept orice fel de sugestie....

Va multumesc, Cristian

danielle
16.12.2004, 04:54
Vesti bune... Le-am trimis celor din Kentuky "n" e-mailuri si in sfarsit mi-au programat interviul la inceputul lunii februarie. Deci in curand urmeaza sa primesc plicul cu informatiile referitoare la procesarea interviului.Super!

Felicitari. Daca deja stii data interviului pregateste actele necesare interviului pentru ca uneori plicul 2 vine cam tarziu.

Sorin, o intrebare pt tine! Cat timp iti este valabila viza sa calatoresti in State? Unii zic ca tot anul 2005 (deci un an), altii ca 6 luni din momentul in care ti-o aplica pe pasaport? Care este realitatea? Deci daca e asa atunci va trebui sa plec prin iulie-aug.

Chiar daca ai adresat aceasta intrebare lui Sorin, o sa-ti raspund mai intai eu, ca am trecut pe aici. Viza este valabila exact 6 luni de la data interviului. Daca in acest termen nu intri in US, ai pierdut viza.

Sper sa fie totul ok la interviu si inca nu stiu sigur cum va fi pt ca sotia mea urmeaza sa nasca la finele lunii februarie, poate va trebui sa-l amanam, dar acest lucru il vom face intreband pe cei de la ambasada din Bucuresti dupa sarbatori. Daca stie cineva un caz similar astept orice fel de sugestie....

Am niste prieteni care au fost in aceeasi situatie. S-au dus la interviu initial, sot+sotie, iar dupa ce a aparut bebe(cam la o luna de la interviu), s-au dus doar pentru viza acestuia, de fapt doar unul dintre ei. Bebe a fost trecut pe pasaportul unuia dintre parinti iar viza acestuia pe respectivul pasaport.

Multa bafta.

Sorin23
16.12.2004, 22:38
Exact cum spune si Danielle, viza este valabila 6 luni din momentul aplicarii ei pe pasaport, daca nu intri in USA in perioada valabilitatii se pierde nu se poate prelungi sau pune una noua (asa zicea o angajata a ambasadei care ne-a inmanat pasapoartele sia fost intrebata de-o persoana daca poate amana plecarea in SUA pana isi termina unu din membri familie anul scolar in romania).

Eu zic sa te apuci sa-ti pregatesti actele pentru ca mie mi-a ajuns plicul 2 inainte cu 3 saptamanii si a durat ceva traducerea si obtinerea unor acte (cazier, extras de carte funciara, raport de evaluare imobil ....). Daca ai toate actele in regula interviul iiceva formal.

In rest multa bafta, vezi ca tipa aia care iti pregateste (aranjeaza) actele nueste prea prietenoasa (cel putin cu mine nu a fost poate prinzi la alta)

Sarbatori fericite tuturor!!

cristian
11.01.2005, 00:25
Salutare!

Am interviul la inceputul lunii februarie si ma gandeam daca cineva mi-ar putea da un sfat cu privire la o chestiune pe care am citit-o in formularele pt interviu. Eu si sotia am stat pana in luna decembrie, anul trecut, pe o perioada de peste 2 ani, cu permis de munca (deci legal) in Irlanda si am vazut ca ni se cere sa prezentam cazier de la politie eliberat de tara unde s-a stat pe o perioada mai lunga de 6 luni. Noi deja ne-am intors definitiv din Irlanda si nu aveam habar ca ni se cere asa ceva. Ce credeti este absolut obligatoriu? Daca da, atunci care ar fi procedura de a intra in posesia acestui act?

As fi foarte incantat sa ma ajute cineva cu un sfat!!!!

Merci, Cristi

danielle
11.01.2005, 08:27
Da, este absolut obligatoriu respectivul cazier. Altfel veti fi amanati la interviu. In principiu, el ar putea fi cerut de la ambasada tarii respective in Romania.

20.01.2005, 22:44
Am cut-off number 162** si am vazut pe site ca pentru luna februarie va fi pana la 16600. Asta m-a facut sa trimit si eu un e-mail la KCC de la care am primit un raspuns care m-a dezamagit tare de tot. Acesta suna cam asa: "If your case number becomes available for scheduling, KCC will send you a notification letter in the mail." Eu inteleg ca numarul meu e pe lista aia de astaptare (adica de dupa cei 50.000) Voi ce ati intelege din asta? Daca a mai primit cineva un asa raspuns sa-mi spuna si mie ce s-a intamplat cu el. Ce ati face in locul meu? Le-ati da telefon ati mai astepta?

sorin
21.01.2005, 02:08
Incearca sa vezi si partea buna a lucrurilor. Este posibil ca mesajul lor sa spuna ca in caz ca te pot chema la interviu in februarie te vor anunta, dar la fel de bine poti fi programat si mai tarziu.

Poate-ti raspunde si Danielle, ca ea pare cea mai informata de pe acest forum in materie de loterie smileys/smiley1.gif

danielle
21.01.2005, 23:06
am primit un raspuns care m-a dezamagit tare de tot. Acesta suna cam asa: "If your case number becomes available for scheduling, KCC will send you a notification letter in the mail."

Este un raspuns standard, ei nu stau sa scrie la fiecare in parte decat daca au ceva specific de scris(cum ar fi data interviului).

Parerea mea este ca exista totusi o explicatie. Care tu trebuie s-o gasesti: fie ai trimis plicul 1 tarzior inapoi la KCC si atunci interviul se poate amana, fie n-au apucat sa proceseze toate cazurile curente...se mai intampla. Oricum plicul nr. 2 vine cam cu 4-6 saptamani inainte de interviu, uneori chiar mai aproape de data interviului, uneori nu vine deloc, deci trebuie sa pregatesti din timp toate documentele ca sa nu fii prinsa nepregatita.

Daca vrei sa fii sigura, da un telefon la KCC si intreaba exact care este data interviului. Dar pregateste-te sa stai vreo jumatate de ora la telefon ca dureaza.

Multa baftasmileys/smiley2.gif

florin_gl
23.01.2005, 20:24
salutare tuturor

si eu am trimis mail la KKc@state.gov si am primit raspunsul:

" Dear Sir or Madam:

The following is the information requested:

Case: 2005EU0020XXX
Email: iacobescu_f@k.ro

INFO: Thank you for your inquiry; please be aware that KCC has
received and processed your application forms, but your visa number is not
current at this time. When your visa number becomes current for
scheduling, KCC will schedule the interview at the US Embassy. If you are
adjusting your status you must contact CIS for further assistance. Please
refer to the visa bulletin on our website at www.travel.state.gov
&lt;" target=_new>http://www.travel.state.gov/&gt; (http://www.travel.state.gov/ target=) to verify when the case number will become
current for scheduling and note that the numbers are updated each month
after the 15th. Please contact us again if you need further assistance.

Kentucky Consular Center Phone: (606)
526 7500
3505 N Highway 25W Fax: (606) 526 7501
Williamsburg, KY 40769 E-mail:
KCCDV@state.gov &lt;mailto:KCCDV@state.gov&gt;
USA

KA/KCC "

ce sa inteleg din raspunsul lor?

danielle
23.01.2005, 20:57
Din raspunsul lor, eu inteleg urmatoarele:

- au primit actele tale si le proceseaza

- din pacate, inca n-au ajuns la procesarea dosarului tau pentru ca numarul tau de caz e mai mare decat cele care se proceseaza acum, deci nu e curent, pentru moment

- cand va fi curent, iti vor stabili data interviului si te vor anunta

- daca esti deja in US cu o alta viza si optezi pentru ajustarea statutului si deci nu pentru interviu in Ro, atunci sa-i contactezi pe cei de la CIS

- daca vrei sa verifici la ce numar s-a ajuns, verifica lunar visa bulletin, la adresa asta: http://travel.state.gov/visa/frvi/bulletin/bulletin_2007.htm (http://travel.state.gov/visa/frvi/bulletin/bulletin_2007.html) l

pentru ca cea indicatamai sus(in postul tau)e gresita. Astfel, lunar, in jurul datei de 15 afiseaza numerele curente pentru peste 2 luni.Pentru martie, desi inca nu s-a afisat, se vor procesa cazurile pana in 17.150. Am sunat eu la ei si am intrebat pentru cineva.

Din cate observ, tu ai numarul de caz pe langa 20.000 deci mai ai putintel de asteptat.

23.01.2005, 21:53
Multumesc Danielle pentru raspuns. Mi intai de toate sunt un el nu o ea [:)].
De trimis plicul l-am trimis destul de tarziu pentru ca nu amm fost in tara la data in care mi-a sosit plicul. Dar mi-a si venit tarziu(28 iulie) asa ca prin 10 august l-am trimis. Ai scris acolo de plicul 2 ca uneori vine tarziu si uneori nu vine deloc. Ce ai vrut sa spui cu asta? Se poate sa nu-mi vina plicul 2 si eu sa am programat interviul? Cat despre acte nu e o problema sa mi le fac intr-o saptamana.
As suna si la ei dar ce te face sa crezi ca o sa-mi dea alt raspuns daca sun acum. As mai astepta pana pe inceputul lunii februarie si apoi as suna. Tu ce zici?

23.01.2005, 21:56
Ce observ pe Visa Buletin e ca din decembrie nu au mai actualizat site-ul desi suntem in 24 ianuarie. Cred ca si eu si-au cam prelungit vacanta de iarna.

florin_gl
23.01.2005, 23:13
multumesc mult de tot Danielle.

ca sa-ti raspund la intrebare,eu sunt inca in Romania din pacate...

Pentru februarie cut-off-ul era de 16600!! pt martie ajunj doar la 17150???????

Si ce doream sa te mai intreb:

Daca eu am numarul 2005EU200XX ,ce inseamna 200XX ?este rank order-ul meu pt europa sau world wide?

inca o data multumesc mult!Mi-ai mai raspuns de cateva ori la intrebari si eu ca magarul nici macar nu ti-am multumit! imi cer scuze

danielle
24.01.2005, 08:22
Multumesc Danielle pentru raspuns. Mi intai de toate sunt un el nu o ea smileys/smiley1.gif.

Scuzesmileys/smiley1.gif.

De trimis plicul l-am trimis destul de tarziu pentru ca nu amm fost in tara la data in care mi-a sosit plicul. Dar mi-a si venit tarziu(28 iulie) asa ca prin 10 august l-am trimis.

Da, probabil ca din acesta cauza o sa ai interviul mai tarziu. Primele plicuri au venit in mai si normal ca au fost oameni au trimis mai repede ca tine. De aceea se explica aceasta intarziere.

Ai scris acolo de plicul 2 ca uneori vine tarziu si uneori nu vine deloc. Ce ai vrut sa spui cu asta? Se poate sa nu-mi vina plicul 2 si eu sa am programat interviul? Cat despre acte nu e o problema sa mi le fac intr-o saptamana.

Da, uneori se mai intampla de se pierde pe drum plicul 2 sau vine cu 2 saptamani inainte de interviu nu cu 4-8 cum ar trebui. In acest caz, data interviului o afli fie prin telefon, fie prin e-mail, totul e sa ii contactezi din cand in cand.

As suna si la ei dar ce te face sa crezi ca o sa-mi dea alt raspuns daca sun acum. As mai astepta pana pe inceputul lunii februarie si apoi as suna. Tu ce zici?

Asta nu poate fi decat decizia ta cand sa suni. Mult noroc.

danielle
24.01.2005, 08:29
Ce observ pe Visa Buletin e ca din decembrie nu au mai actualizat site-ul desi suntem in 24 ianuarie. Cred ca si eu si-au cam prelungit vacanta de iarna.

La linkul indicat de mine avea si ian si febr. Au actualizat chiar pe martie astazi doar ca ce am dat eu mai sus e linkul care era valabil pentru ian-febr, trebuia sa te uiti dupa jumatatea paginii, la sectiunea:

B. DIVERSITYIMMIGRANT(DV)CATEGORY, e un tabel acolo si mai apoi, la
C. ADVANCE NOTIFICATION OF THE DIVERSITY (DV) IMMIGRANT CATEGORY RANK CUT-OFFS WHICH WILL APPLY IN MARCH
Iar lunar, trebuie intrat din nou pe pagina, folosind legatura urmatoare:
http://travel.state.gov/visa/frvi/bulletin/bulletin_1360.htm (http://travel.state.gov/visa/frvi/bulletin/bulletin_1360.html) lsi click pe linkul Current bulletin.

danielle
24.01.2005, 08:36
ca sa-ti raspund la intrebare,eu sunt inca in Romania din pacate...

Lasa ca nu mai e mult, vei ajunge si aici. Sa ai bafta.

Pentru februarie cut-off-ul era de 16600!! pt martie ajunj doar la 17150???????

Corect. Se avanseaza destul de incet dar mai e vreme pana in 30 septembrie cand se inchide treaba.

Daca eu am numarul 2005EU200XX ,ce inseamna 200XX ?este rank order-ul meu pt europa sau world wide?

Da, corect, este numarul tau de caz, iar tu fiind din Romania, inseamna ca se incadreaza in numerele de cazpentru Europa.

inca o data multumesc mult!

Cu multa placere.

florin_gl
24.01.2005, 19:48
nu stii cam cate vize sunt pt Europa? pana la ce numar au europenii?

danielle
25.01.2005, 07:26
nu stii cam cate vize sunt pt Europa? pana la ce numar au europenii?

Nu cred ca au europenii pana la un anumit numar. Cred ca extragerea se face global, si apoi, in functie de cate cazuri sunt pe fiecare continent se stabileste cut off-ul pentru respectiva zona. Dar asta e doar o presupunere de-a mea.

07.02.2005, 18:49
Va salut din nou, din pacate fara nici o veste. Daca se poate sa-mi spuna si mie cineva care este numarul de la KCC pentru ca nu mai am rebdare si vreau sa-i sun. Le-am trimis al treilea e-mail si nu mi-au mai dat nici un raspuns de mai bine de o saptamana. Eu am un nr dar nu stiu daca e cel bun (606-526-7500).

danielle
07.02.2005, 19:34
Caron, cei de la KCC nu raspund la e-mail asa de repede. Raspund cam in 2-3 saptamani, ca medie. Cut off-ul nu s-a schimbat, deocamdata e tot cel pe martie, adica 17.150. In jurul datei de 15 februarie se va afisa cel pe aprilie.

Numarul de telefon pe care-l ai este cel bun.

Multa rabdare...

07.02.2005, 19:58
Multumesc de promtitudinea cu care mi-ai raspuns. Stiu ca pe martie e la 17.150 dar eu am 16.200 si se apropie jumatatea lunii febr. si nu am primit nimic.

danielle
07.02.2005, 20:10
Stiu Caron, iti urez bafta si fie sa te linistesti cat mai repede.

09.02.2005, 18:32
In sfarsit s-a rezolvat tot. Am sunat la KCC si mi-au spus ca in 31 martie sunt programat pentru interviu. Asa ca ramane sa-mi vina plicul 2 si sper ca totul sa fie ok.
Multumesc tuturor pentru info (in special Danielle) si celor care au infintat acest site.
Sper sa ne mai auzim

danielle
09.02.2005, 19:33
Pai de acum multa bafta. Apuca-te de cules/tradus actele si gata, du-te sa iei viza.

23.03.2005, 19:44
Va salut din nou. Am sunat la ambasada sa cer ceva info in legatura cu interviul si mi s-a spus ca au majorat costul unei vize la 755$. In actele ce le-am primit de la KCC scrie ca viza este 455$ de persoana. Am intrat si pe net si am verificat si aceeasi valoare am gasit-o de 455$. Pe care sa-i cred? Ii cam mare diferenta.

danielle
28.03.2005, 18:48
Intr-adevar s-au marit taxele de luna asta. Crede-i pe cei care spun ca s-au marit ca asa e.