PDA

Arată versiune întreagă : Rog frumos info despre Atlanta

hazel
17.06.2005, 07:59
Buna, imi cer scuze daca s-a mai discutat ( imi amintesc ca cel putin odata s-a mai vorbit de Atlanta cand cu pretenul Micky05, apropos,ce o mai fi facand? :-) Mugatu tin minte ca i-a mai oferit informatii atunci.

Bate un vantde relocare si noua locatie s-ar putea sa fie zona Atlanta. As dori daca se poate info si impresii din zona de la cineva care traieste si munceste acolo. Stiu ca sunt resurse pe internet, dar mi-e mai la indemana sa intreb un roman. Tin sa precizez ca am stat si eu ca turist / insotitoare de sot aflat in business acolo timp de 3 saptamani in Buckhead, tin minte ca mi-a placut. M-ar interesa sa aflu daca se poate despre:

- zone bune si safe de inchiriat / cumparat casa . In felul asta ma pot uita si eu mai bine pe site-uri de real estate.

- clima

- scoli

-oameni in general, cultura locului.

- costul vietii

As aprecia mult sa aud si bune si mai putin bune ca sa ma ajute sa imi fac o parere cat se poate de obiectiva, asa de la distanta.

Multumesc anticipat pentru orice raspunsuri si un weekend minunat va doresc tuturor!

17.06.2005, 08:42
Hi Hazel, probabil ca cel mai bine ar fi sa vii si sa stai cateva saptamani la un hotel si sa te orientezi unde ti-ar place mai bine in relatie cu serviciul.Atlanta are traffic very very very bad!!!!si transport in comun f anemic. Buckheadse mai numeste siMidtown sieste party town. Restaurante, barururi deschise toata noapte, luxury condos, etc.Se mai numesteis gaytown dar asta nu trebuie sa te sperie. In general viata este f scumpa, dar potifi vecin cu Elton John, Evander Holyfieldsau Ted Turner. Hwy 285 sau Perimeter Hwy, inconjoare downtown, si tot ce este in interior este overpriced si nu prea safe,o singura exceptie, Dunwoody,un orasel safe cuscoli bune dar f scump.

Cele maibune zone de locuit si crescut o familie (IMHO) sunt in exteriorul lui 285, Alpharetta, Roswell si Suwanee, dar trebuie sa fi pregatit sa conduci o ora in trafic daca lucrezi downtown. Caseleincep de la$250 de mii panala multe milioane. Scolile sunt si ele f bune si lumea mai educata simanierata. De evitat ar fi Fulton county si Downtown, crime multe si viata scumpa. Cobb county este okay, Marietta este un orasel frumos dar un pic cam pestritz pentru gustul meu. Gwinnett county (Lilburn, Lawrenceville) are o comunitatea romana mare si este okay, dar isi schimba culoarea siaroma si nu mai este asapreferat.Clima este placuta, iarna in mid 40-50, ninge f rar, vara cald 80-90, simulta humidity. In comparatie cu NY si CA viataeste mai ieftina, taxele mai micidar si salariile mai modeste.Good luck!

sorin
17.06.2005, 09:26
Hazel, maaaare grija daca te muti in Atlanta, sa nu-l alegi din greseala pe Miky05 ca medic de familie, sau daca o faci macar fa-ti o asigurare pe cinste sa nu mai munceasca nimeni din familia ta pana la adanci batraneti smileys/smiley36.gif

hazel
17.06.2005, 09:47
Mugatu mersi mult pentru amabilitate, esti la obiect. Asa e, ar trebui sa vin acolo sa imi fac o parere. Dar tot mi-ai oferit un cap de pod, am sa ma uit la real estate in zonele de care pomeneai. Apropos, mi-a placut ca in multe denumiri de strazi, bulevarde, era Peach inclus:) Peachtree Blvd, Peachtree st, etc... Nice.

Sorin, daca dau de Micky am sa ii ofer eu lui un tratament de vindecat piticii de pe creier si nabadaile. Bootcamp fac cu el de vi-l scot un ingeras http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley53.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

20.06.2005, 02:01
You are welcome hazel! cat despre Miky, nu trebuie sa te ingrijorezi, dupa cate imi amintesc sa jurat ca nu are sa trateze pe nici un roman, o sa ne lasa sa murim si nu se uita la noi.....

Hazel, am omis sa spun ca de preferat sunt suburbiile la nord de 285, la sud in afara de Peachtree City (langa Hartsfiled Airport) nimic nu este interesant.

hazel
20.06.2005, 08:21
Pai sa ne fereasca Dumnezeu de boli Mugatu si sa nu avem nevoie de doftori, oricare ar fi ei! :-)

Multumesc frumos inca o data pentru informatii!