PDA

Arată versiune întreagă : Mesaj pentru ChristianT

sorin
15.06.2005, 11:25
Cristi, am vrut sa-ti trimit un PM sa te intreb ceva despre <st1:City><st1:place>Montreal</st1:place></st1:City>, dar s-ar parea ca ai cutia cu mesaje plina. Ca sa poti primi altele noi, trebuie sa le stergi pe cele vechi, in caz de mai vor si altii (altele) sa-ti trimita mesaje smileys/smiley2.gif

christianT
15.06.2005, 13:16
Salutarile mele Sorine!

Multumesc pentru mesaj. Eu am din pacate zeci de tonededefecte. Unul din acestea este ca nu dau importanta detaliilor. Gata am sters totul din cutia de mesaje private. Ramanand pe ideea mesajului tau... Montreal este cu adevarat un oras ce merita vazut. Nu o spun eu, ci sutele de mii de turisti americani ce vin in fiecare vara aici. Dar cel mai frumos oras din Canada este Quebec City (poate mai trebuie sa adaug si Vancouver), de altfel ghidul de turism american Ulysse, pe care cred ca il cunosteti cu totii, prezinta Quebec City (La ville de Quebec) ca pe unul din principalele puncte de atractie turistice din America de Nord. Uitati mai jos niste imagini:

http://www.telegraphe.com/photograf/quebec/index.html

Numai bine sorine.

hazel
15.06.2005, 13:23
Subscriu la ce spune christian in legatura cu Montreal,cu deosebirea ca nu poate, ci sigur trebuie adaugat si Vancouverul pe lista oraselor cele mai frumoase in Canada.

sorin
15.06.2005, 13:30
Pai o sa vizitez si eu Montrealul in weekendul de 4 iulie. Am pus un mesaj si pe forumul comunitatii din Quebec de pe acest forum, intreband ce ar trebui vizitat in primul rand, avand in vedere ca voi sta doar o zi, plecand apoi spre Toronto.

Multumesc Cristi si Hazel!

hazel
15.06.2005, 13:39
ce chestie si eu cand l-am vizitat acum cativa anitot in weekendul lung din iulie l-am vizitat, tin minte ca am nimerit in plina parada a gailor :)

Si mai tin minte ca am infruntat o caldura si o umezeala de nedescris.
Sorine, daca mergi pe la Mtl, sa stii ca Quebec city e destul de departe, dar pe langa Mtl poti vizita niste statiuni f dragute: St Agathe si St Helene ( parca)

sorin
15.06.2005, 13:43
Deocamdata adun informatii si dupa aia studiez harta smileys/smiley2.gif

christianT
15.06.2005, 14:39
Of of Hazel! Ai fost in Montreal si eu n-am stiut!!! Ce pacat! Poate "a la prochaine fois"... cine stie. Ai dreptate cu umezeala si caldura, asa este vara aici. Clima din Montreal este poate printre putinele lucruri la care nu m-am putut acomoda. Cel mai greu e iarna...

sorin
15.06.2005, 15:58
Uite ca eu iti spun smileys/smiley1.gifPoate bem o cafea pe undeva, timp in care sa-mi dai cel mai bun traseu posibil pentru o vizita de o zi. Prefer sa merg pe carari batatorite cand timpul e scurt, in loc sa pierd timpul si sa ratez locuri care se merita vazute.

16.06.2005, 02:30
Am si eu o intrebare: A fost cinevaLa Maison Rustik?Este un restaurant bun? Dar la Spa? Restaurantul Transylvannia? Multumesc si astept si alte sugestii. smileys/smiley4.gif

hazel
16.06.2005, 06:48
christian, sunt foarte familiara cu clima din Mtl pentru ca e aceeasi ( poate un pic mai extrema) cu cea din Toronto unde am stat o perioada. Nu am agreat niciodata clima de acolo, prea extrema pentru mine: prea cald si umed vara, iarna friguroasa si mai ales lunga. Primavara se lasa mult asteptata, vine intr-o joi pe la ora 12 si pleaca foarterepede, ca sa lase loc unei veri agresive, cand transpiri fara sa faci absolut nimic, nici chiar sa gandesti... In schimb toamnele sunt cele mai frumoase pe care le-am vazut in viata mea smileys/smiley1.gif

Sorin, asa este e nemaipomenit sa ai pe cineva care stie punctele care merita vizitate. Noi am avut ghida pe o prietena care ne-a dus prin multe locuri frumoase. Pe vremea cand am ajuns noi acolo erau in plina desfasurare festivalurile, lumea canta si dansa pe strada... o atmosfera cu totul diferita de cea mai sobra, englezeasca din celelalte orase din Canada (except Vancouver) si America.

Atentie la condus, in Montreal se conduce cam ca in Romania :-) nu-i asa christian?

28.06.2005, 02:34
ChristianT, cand am scris ca tupreferi sa postezi o poeziesau sa bati campii in loc sa dai un sfat util sau o sugestie, m-am referit la intrebarea de mai sus care indirect era adresata tie. smileys/smiley2.gif

christianT
28.06.2005, 11:02
Am si eu o intrebare: A fost cinevaLa Maison Rustik?Este un restaurant bun? Dar la Spa? Restaurantul Transylvannia? Multumesc si astept si alte sugestii. smileys/smiley4.gif

Draga Mugatu,

Mi-a scapat intrebarea ta, sau mai bine zis intrebarile tale,ai cuvantul meu de onoare.

Sa raspund insa:

La Maison Rustik, cred ca te referi la un restaurant cu profil romanesc situat la St Adele (din Montreal o iei pe 15 Nord si este cam la 100 km departare). Am fost o singura data si am servit din arta culinararomaneasca la preturi acceptabile. Este acolo o cantareata, pe numele ei Adriana Trandafir ce face atmosfera. O tipa cu sanii impozanti ce vine pe la fiecare masa si si-i protapeste in nasul fiecarui barbat de la masa in timp ce canta. Eu nu agreez asemenea atmosfera din carciumile romanesti deodinioara, dar ma rog, e numai obtiunea mea, nu inseamna ca nu poate fi interesant. Mancarea si servirea sunt OK.

De restaurantul Spa nu am auzit.

Restaurantul Transylvannia dupa cate stiu nu mai exista, a fost desfiintat.

Daca m-ai intreba pe mine ti-as recomanda restaurante cu specific quebecos. Cateva exemple: Le Baton Rouge, La Belle province.

28.06.2005, 12:58
Multumesc mult Cristian, sunt invitat joi seara la cina la Maison
Rustic si doream sa stiu la ce sa ma astept. Niciodata sa nu
subapreciezi o tipa cu sanii mari si impozanti, este un dar si un
talent care trebuie apreciat si admirat ca orice alt talent. smileys/smiley36.gif

Sa fi sanatos!

28.06.2005, 18:13
un talent care trebuie apreciat ca orice talent intr-adevar.

sorin
17.01.2008, 11:05
Stie cineva ceva de <B style="mso-bidi-font-weight: normal">christianT[/B]? Ma ingrijoreaza faptul ca nu a mai fost demult pe forum (aprox. 2 luni), ca nu mi-a raspuns la emailul pe care i l-am trimis inainte de anul nou si numarul de telefon pe care mi l-a dat cand ne-am vazut in Canada, este deconectat. Sper sa fie totul in regula cu el si sper ca va citi acest mesaj si va da un semn.
Daca vreun forumist tine legatura cu el, sa confirme ca totul e in regula cu el si sa-i transmita ca ii ducem lipsa pe forum si il asteptam sa revina.

17.01.2008, 19:56
Si eu ma gandeam ca nu l-am mai vazut demult pe aici. Doamne fereste, sper ca e ok.

Loniia
17.01.2008, 23:05
Ma alatur voua Sorin si Claudiu ,demult nu mai citisem postarile lui Christian ,nu este singurul care lipseste cam de multisor de aici! Cred si sunt sigura ca sunt bine cei care nu mai intra pe aici !Motivele pot fi diverse care stau la baza absentei. Pentru a nu fi ingrijorati ,oameni buni mai intrati si dati un semn!smileys/smiley1.gifsau lasati un mesajca totul e OK la voi !