PDA

Arată versiune întreagă : interviul!!!

florin_gl
12.06.2005, 23:52
salutare tuturor!

Si scuze ca nu am mai scris nimic de multisor!

Am primit intre timpo si plicul 2 .Interviul il am pe data de 27 iunie.

Saptamana trecuta am fost la Bucuresti si am facut vizita medicala.Mi-au dat plicurile cu analize sigilate.

Mai am cateva acte de tradus si legalizat.Sper sa fie in regula ...

danielle
13.06.2005, 19:02
O sa fie, sa ai multa bafta si sa dai o bere virtuala dupa victorie.

florin_gl
14.06.2005, 00:02
1.Exista mai multe tipuri de cazier juridic?

2. Ce fel de extras de cont Imi trebuie ? exista unul special?

3. Eu am in cont de circa 7-8 luni cam 8000$.Luna trecuta am facut nunta adica cununia religioasa si petrecerea (starea civila o aveam facuta de un an) si am mai pus in conturi cam 6000$.

Ce spuneti o sa am probleme pentru ca banii sunt de un an in cont?

In plus mai am o masina pe care incerc sa o evaluez zilele astea la un evaluator oficial...

4. Actele de nastere si cele de ctare civila le-am apostilat(supralegalizat) dupa care le-am tradus si legalizat.Este nevoie de apostila si pe actele de studii?

5.Se traduce si extrasul de cont?

danielle
15.06.2005, 19:23
1.Exista mai multe tipuri de cazier juridic?

Nu, exista doar un singur tip. Mai exista cazierul fiscal dar ala nu-ti trebuie.

2. Ce fel de extras de cont Imi trebuie ? exista unul special?

Teoretic, in actele de la KCC scrie ca iti trebuie o adeverinta de la un functionar superior al bancii(ex. director) dar un simplu extras de cont ar trebui sa fie suficient.(stiu ca a fost suficient la mai multe interviuri). Poti totusi incerca sa obtii acea adeverinta in care sa ceri sa se arate data deschiderii conturilor si soldullor curent, apoi totalul acestora.

3. Eu am in cont de circa 7-8 luni cam 8000$.Luna trecuta am facut nunta adica cununia religioasa si petrecerea (starea civila o aveam facuta de un an) si am mai pus in conturi cam 6000$.

Ce spuneti o sa am probleme pentru ca banii sunt de un an in cont?

E foarte bine ca banii tai au vechime, deci nu ai de ce sa ai probleme. Si ai si o importanta suma de bani pentru 2 persoane(presupun ca esti tu si sotia).

Si...casa de piatra!

In plus mai am o masina pe care incerc sa o evaluez zilele astea la un evaluator oficial...

Evaluarea trebuie sa fie facuta de un evaluator ANEVAR.

4. Actele de nastere si cele de stare civila le-am apostilat(supralegalizat) dupa care le-am tradus si legalizat.Este nevoie de apostila si pe actele de studii?

Nu trebuiau apostilate ci doar traduse de un traducator autorizat si legalizata semnatura traducatorului la notar. Deci nu iti trebuie nici actele de studii apostilate. Americanii sunt mai relaxati in privinta supralegalizarii actelor si nu o cer, asacum o fac nemtii sau francezii, de ex.

5.Se traduce si extrasul de cont?

Nu se traduce.

florin_gl
15.06.2005, 23:36
Banii mei sunt si in LEI,si in euro si in$.

este vreo problema?

danielle
16.06.2005, 15:46
Nici una, nu conteaza in ce sunt, cei de la ambasada vor calcula cat este valoarea tuturor in dolari.

sorin
16.06.2005, 15:53
O sa fie, sa ai multa bafta si sa dai o bere virtuala dupa victorie.

Danielle, cred ca trebuia sa ceri berea...chiar virtuala, inainte de consultatie smileys/smiley36.gif

florin_gl
23.06.2005, 23:40
Luni este ziua cea mare pt mine si sotie....

Sa va zic ce acte am acum si astept de la voi sa-mi spuneti daca cumva imi lipseste ceva:

1.Pasapoarte

2.Analizele medicale in plicurile sigilate

3.certificatele de nastere ,al meu si al sotiei astfel:

-certificatul in original apostilat

-copie xerox a originalului

-copie xerox legalizata (in romana)

-traducere in limba engleza legalizata

4.certificatul de casatorie :

-certificatul in original apostilat

5.caziere judiciare pt mine si sotie.In cel al sotiei este precizat si numele de domnisoara +traducerea legalizata in limba engleza a cazierelor

6.diplomele de bacalaureat pt mine si sotie cu urmatoarele:

7.diploma mea de inginer+

8.diploma mea de master+

9.certificatul de absolvire al cursului pt a deveni membru al Crucii Rosii

Romania pt sotie+traducere in limba engleza legalizata

10. Cartea mea de munca+

11.extrase de cont de la banca+traduceri in limba engleza legalizate

De la una din banci (am bani depusi la 2 banci) am obtinut si o foaie semnata de Directoare si de Directorul de la Relatii cu Publicul prin care certifica faptul ca sunt client al bancii si figurez cu acele depozite.BCR-ul nu a vrut sa-mi elibereze asa ceva.Au spus ca imi este de ajuns Extrasul de cont.

12.Evaluare facuta de un membru ANEVAR a masinii pe care o am in proprietate.+traducere in limba engleza legalizata

13.cartea de identitate a masinii(actul de proprietate) +traducere in limba engleza legalizata

!! Ca bani am depusi de circa 8 luni cam 10000$+

de o luna alti 7000$( am avut nunta)+

masina evaluata la 12870euro ~15000$.Sper ca este de ajuns.

Starea civila am facut-o acum un an pe 30 apr. deci actul de casatorie e cu acea data.Anul asta in mai am facut restul(cununia religioasa+petrecerea),asa se explica cei 7000$ depusi acum o luna.

Credeti ca o sa comenteze ceva in legatura cu asta?

Ce altceva imi mai trebuie???

Oricum eu ma inarmez si cu poze,cu invitatia de la nunta,cu factura de la restaurant etc....

Va multumesc anticipat...

florin_gl
23.06.2005, 23:43
si inca ceva....

O sa aleg sa vb. in limba engleza la interviu...cam ce credeti cao sa ma intrebe avand in vedere ca stiti acum cu ce acte ma prezint??

danielle
25.06.2005, 22:49
La ambasada pun, in general, acelasi tip de intrebari:

- ce ati lucrat in Ro

- ce veti lucra in US

- la cine veti locui pentru inceput, ca trebuie sa dati o adresa unde sa va vina Green Cardul si Social Security Number

- de cat timp sunteti impreuna(asta daca v-ati casatorit dupa aflarea castigarii la loterie)

Starea civila am facut-o acum un an pe 30 apr. deci actul de casatorie e cu acea data.Anul asta in mai am facut restul(cununia religioasa+petrecerea),asa se explica cei 7000$ depusi acum o luna.

In caz ca intreaba, nu te grabi tu sa dai explicatii daca nu ti se cer, ii spui adevarul, sunt cadou de nunta ca am avut cununia religioasa acum o luna.

Din actele enumerate mai sus, nu cred ca ai uitat nimic, ba ai si chestii in plus, cu exceptia pozelor care sincera sa fiu nu stiu daca le-ai trimis sau nu cu primul plic catre KCC dar ar fi bine sa ai si poze la tine. Daca n-ai, nu e o problema, poti face la dubitza din fata ambasadei.

Din ce-ai enumerat tu, copie legalizata dupa exemplarul in romana al actelornu trebuie, de asemenea, cartea de munca nu trebuie. Parerea mea este ca poti sa le iei cu tine la ambasada ca sa fii sigur dar nu le aseza prin setul de acte care trebuie predate ca uneori domnisoara de la ghiseu se enerveaza daca vede ca actele nu sunt asezate chiar in ordinea solicitata: cea din plic, plus: original, copie xerox, traducere legalizata.

Nu uita ca pentru certificatul de casatorie trebuie sa ai 2 exemplare, unul pentru tine, unul pentru sotie. Totusi, n-am inteles la ce ai mai tradus certificatul de casatorie pentru ca nu era nevoie(avand in vedere ca ati incheiat casatoria acum 1 an, aveati certificat nou care are si varianta engleza). Te-ai chinuit si cu apostilarea care pentru US nu este necesara.

Cred ca printre altele mai trebuie sa ai la tine si scrisoarea de programare la interviu.

Multa bafta si sa ne pove cum a fost.

26.06.2005, 15:49
Ai mai multe acte bune decat ai fi avut nevoie ..cred ca o sa iei sigur . sa ne anuntismileys/smiley1.gif

Cu masina inclin sa cred ca ai evaluat de pomana ,la mine nici nu a vrut sa se uite pe evaluarea unei garsoniere de 22,000 de euro, scarba!

danielle
27.06.2005, 18:47
Cu masina inclin sa cred ca ai evaluat de pomana ,la mine nici nu a vrut sa se uite pe evaluarea unei garsoniere de 22,000 de euro.

Daca nu e secret, poti sa ne spui de ce? Ca poate ar folosi si altora sa stie asta.

florin_gl
27.06.2005, 21:42
Nu stiu ce sa cred...

Am ajuns la ambasada..am prezentat eu actele ,si cand am ajuns la actele sotiei d-na de acolo mi-a spus ca este o problema si ca nu vom putea primi viza in aceeasi zi deoarece in actele trimise la Kentuky trecusem la numele sotiei Iacobescu Elena Georgeta in loc de Iacobescu Georgeta Elena si ca vor trebui sa verifice cei de la Washington si acest nume.

Dupa aceea am platit la casierie,ne-a amprentat si dupa vreo jumatate de ora am avut interviul cu consulul.Nu a fost nici-o problema si ne-a spus la sfarsit sa luam loc in sala cateva minute ca sa ne printeze vizele.Cand ne-a chemat inapoi la ghiseu ne-a spus si el ca nu ne pot da azi viza, ca vor trimite o telegrama la Washington sa verifice numele sotiei ,si mi-au dat o hartie de refuz temporar in care consulul mi-a notat cu pixul "Call on wednesday" adica peste 2zile.L-am intrebat daca este vreo problema si mi-a raspuns "No problem at all"

Clar este ca am plecat fara viza ,dezamagit si nu stiu ce sa cred...

In rest nu a fost nici-o problema.

Tot pe hartia aia ,la motivele refuzului temporar consulul a scris

"Administrative processing". Acum trebuie sa sun pe 29...Nici nu stiu ce sa mai cred..As vrea sa stiu totusi parerea voastra..Se va rezolva oare?

GNChicago
28.06.2005, 02:39
Nu cred sa ai probleme.

Ai fi avut probleme mai tirziu daca actele mergeau cu nume gresit. Americanii pun mult accent pe nume corect, middle name, EXACT spelling of the name. Ce nu prea stiu romanii este ca americanii de obicei opereaza pe rosu, nu au asa multi bani in banca ci pun banii sa lucreze ptr ei. Majoritatea americanilor au mortgage pe casa, iar in romania majoritatea sint platite in full.

In ce stat mergeti?

SUCCESS

sorin
28.06.2005, 03:12
Nici eu nu cred ca o sa ai probleme. Este o verificare de rutina.

florin_gl
28.06.2005, 05:16
Va multumesc pentru incurajari!!!!!

Si eu sper sa fie bine pana la urma...

florin_gl
28.06.2005, 06:03
Vrem sa mergem in Seattle, Washington

28.06.2005, 18:57
nu-ti pierde speranta sub nici o forma ...la data respectiva esti iar peste ei si vei lua . acum e mometul cand tre sa devii si mai increzator.

pt danielle: doar pt ca nu a vrut ..pur si simplu fac ce vor s-au cam adaptat la legile romaniei ....totul parfum cum au cerut dar nici macar nu a vrut sa se uite . am incercat sa zic ceva dar am reusit sa-mi dau seama ,si sa inchid gura inainte de a fii prea tarziu.