PDA

Arată versiune întreagă : rog un sfat

romanu
11.06.2005, 22:41
am o matusa care pleaca in state peste o luna ,are munciti 20 de ani aici si degeaba ...nu se vede nimic.

Are o viza de turist si intrebarea e ar avea o sansa sa-si faca acte pt. a ramane si daca merita sa-si lase postul de munca unde a lucrat 20 ani?

Dupa atatia ani spera sa ia o pensie merita sa mai astepte?

MERSI...

Olga
15.06.2005, 15:24
Are o viza de turist si intrebarea e ar avea o sansa sa-si faca acte pt. a ramane si daca merita sa-si lase postul de munca unde a lucrat 20 ani?Dupa atatia ani spera sa ia o pensie merita sa mai astepte?MERSI...

1. USA nu este UK unde iti faceai acte dupa ce ai intrat in tara !!!

aici vine cu viza de turist pentru o luna si dupa ce a expirat devine ILEGAL !!! si pe lista de deportare. Daca s-ar casatori cu un cetetean american ceea ce nu se intimpla in 30 de zile, ar schimba situatia. EU nu-i recomand aventura ci sa se intoarca cu o zi mai devreme sa n-aiba probleme si cu romanii ca-i ridica/confisca pasaportul. Daca are 20 de ani munciti acolo nu se merita sa riste viata ca aici nu se rezolva nimic, nimeni n-o angajeaza eventual prin New York pe termen scurtsi pe risc propriu in ceva bar pentru o mizerie de bani ca nici nu poate trai din ei. Nimeni nu-i inchiriaza locuinta si n-are nici un fel de drepturi, practic nici nu exista, nu cum spun unii romani ca "deja este de un timp acolo", nu, daca nu a intrat legal nici nu este aici dupa ce viza a expirat. Cred ca este alert ca totul e computerizat, sa nu suspecteze pe nimeni ca l-au turnat !!! Daca n-a avut parte de mizerie inca, o sa aiba de acum incolo. Eu de exemplu n-as primi ilegali in casa si nici altii.

Eu n-as da nici banii pe bilet de avion, as pastra pentru ceva mai bun ca aici n-are cum sa-i recastige, daca-i are si nu conteaza e altceva.

GNChicago
18.06.2005, 14:35
Banuiesc ca are in jur de 40 de ani, deci are toate posibilitatile in fata.Depinde ce a lucrat in Romania, daca stie engleza si poate cel mai important cum sta cu sanatatea.Venind aici i se deschid alte posibilitati si poate decide dupa ce "gusta" putin din america care la prima vedere nu e prea placut, dar incepe sa-ti placa din ce in ce mai mult.