PDA

Arată versiune întreagă : adresa de e-mail Kentuky

maria 2004
17.10.2004, 21:31
Poate cineva sa ma ajute cu adresa de e-mail de la ambasada din Kentuky? Daca am fost selectata dar am uitat sa semnez un formular prima data si l-am primit inapoi iar apoi l-am retrimis primind confirmarea de primire si ca sunt in baza de procesare mai sunt sanse de a primi viza si a fi programata la interviu?

foryoutupac
17.10.2004, 22:07
Ti-ai gasit pe cineva ca girant acolo in America?

maria 2004
18.10.2004, 01:51
Nu am girant,este necesar daca te incadrez cu sumele cerute pentru garantie.Nu stiu multe amanunte pentru ca nu am primit al doilea plic de aceea vreau adresa de la ambasada.Multumesc.

sorin
18.10.2004, 03:27
Maria, bine ai venit pe acest forum! Probabil ca te referi la Centrul Consular Kentucky (Kentucky Consular Center) sau KCC pe scurt, nu la ambasada din Kentucky.

Iata informatiile de contact:

E-mail address for the Diversity Lottery: <A href="mailto:KCCDV@STATE.GOV" target="_blank">KCCDV@STATE.GOV
</A>Public inquiry phone number: (606) 526-7500

Bafta!

maria 2004
18.10.2004, 20:43
Multumesc pentru informatie,asta este la inceput, este destul de dificil pentru mine.

maria 2004
28.10.2004, 00:39
Multumesc Sorin pentru adresa de email mi-a fost de ajutor, o parte din lucruri am clarificat.

Am nevoie mai clar de informatii in ce priveste girantul daca cineva ma poate lamuri.

danielle
28.10.2004, 06:27
Ti-ai gasit pe cineva ca girant acolo in America?

Maria, cred ca se referea la sponsor, ca girant nu se numeste.

Detalii despre sponsor: Daca nu ai suficiente dovezi materiale cu care sa te prezinti la interviu, atunci ai nevoie de un sponsor care sa-ti trimita un Affidavit of Suport(AOS)-formular I-134
Ce este acest AOS...este declaratia scrisa a sponsorului(cetatean american sau rezident permanent), semnata in fata notarului,ca acesta are veniturile suficiente sa te intretina pe tine si familia ta in cazul in care nu sunteti in stare sava intretineti singuri. Prin acest AOS, isi asuma raspunderea ca timp de 3 ani de zile sa te ajute in caz de nevoie.GARANTEAZA de fapt ca te va ajuta el in caz de nevoie in asa fel incat sa nu fie nevoie sa ceri ajutor de la statul american(caoricum dacail ceri...te trimit inapoi acasa, o sa vedeti ca la ambasada, in ziua interviului, te pun sa semnezi o hartie cum ca nu vei cere ajutor de la stat).

maria 2004
21.11.2004, 18:23
Am nevoie de ajutor, exista cineva care poate sa ajute ca sponsor, doar in ce priveste partea oficiala?Pentru ca cealalta parte incercam sa o rezolvam.

ninus04
22.11.2004, 03:21
Buna Maria

Danielle a fost corecta in ce a scris, insa am o mica corectie.

Afidavit of Support- I864 "leaga" sponsorul in a fi responsabil timp de 10 ANI/sau pina cind devii cetatean american/sau pina cind termini "40 quarters of work. IN acest timp sponsorul este responsabil daca devii "public charge", sau daca faci datorii fata de stat/guvern care nu le poti plati, etc..Din cauza acesta va fi foarte greu sa gasesti pe cineva care sa te sponsorizeze mai ales daca acea persoana nu te cunoaste pe tine, ca si persoana si pe familia ta.

In principiu, urmatoarele sunt sumele care trebuie, in functie de cite persoane sunt sponsorizate (informatii mai detaliate poti gasi la
http://uscis.gov/graphics/formsfee/forms/files/I-864p.pdf

Persoane $

2 $15,612
3 $19,587
4 $23,562
5 $27,537
6 $31,512
7 $35,487
8 $39,462
Add $3,975 for each additional person.
[b]</F<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

sorin
22.11.2004, 07:53
Maria, am gasit ceva care te-ar putea interesa. Biserica Romana din Nashville, statul Tennessee ofera sponsorizare pentru romanii care vin in State pentru a mari comunitatea romaneasca din zona. Iata linkul catre articolul respectiv:

http://www.ziare.com/biserica.php?pageId=396

Si textul:

-----------------------------------------------

Sponsorizam familii care au castigat Loteria Vizelor sa vina in Nashville, Tennessee pentru a mari comunitatea noastra.

Buna la toti care citesc! Biserica noastra ortodoxa, Sfantul Ioan Gura de Aur, locata in Nashville, Tennessee vrea sa sponsorizeze pe cine a castigat la loteria viezelor, si nu are unde sa vina in America. Suntem o comunitate destul de mica aici( vreo 50 de familii) si vrem sa ne marim cu cat se poate. Am mai incercat modul asta de a aduce oameni in 2001, si am reusit sa aducem in jur de 24 de familii. Am prefera ca cei care vin sa aiba o educatie(preferabil facultate) si sa fie oameni de familie. Daca cineva este interesat, va rog frumos luati legatura cu mine ( Alex) la IAAROM6264@aol.com si o sa va raspund cat pot de repede. Din partea bisericii va multumim, si Dumnezeu sa va ajute pe toti.

Presidentele Bisericii Sfantul Ioan Gura de Aur,

Ion-Alexandru Preda

--------------------------------------

Multa bafta!!!

danielle
23.11.2004, 05:17
ninus04 a scris:

"Danielle a fost corecta in ce a scris, insa am o mica corectie.

Afidavit of Support- I864 "leaga" sponsorul in a fi responsabil timp de 10 ANI/sau pina cind devii cetatean american/sau pina cind termini "40 quarters of work. IN acest timp sponsorul este responsabil daca devii "public charge", sau daca faci datorii fata de stat/guvern care nu le poti plati, etc..."

Ninus am si eu o corectie la corectia ta.

Din cateam inteleseu, intrebarea ei se referea la sponsorul care ii trebuie in calitate de castigatoare a loteriei vizelor. In acest caz, Affidavit of Support are numarul indicat de mine, adica I-134 nu cel indicat de tine, respectiv I 864. Cel indicat de tine se foloseste pentru cei care pleaca in US prin reintregirea familiei ceea ce cred ca nu e cazul ei. De aceea eu m-am referit la acela nu la cel la care faci referire tu. Daca pleaca in US prin loteria vizelor, nu poate fi folosit formularul I 864 ci doar I 134. Am trecut prin asta si stiu ce spun.

Poate ne lamureste chiar persoana in cauza.

Danielle

ninus04
23.11.2004, 06:51
Buna Daniela

Eu din cite stiu, formularul I134 se foloseste pt non-imigrant petitions, iar I864 se foloseste pt immigrant-ones (loteria este in aceasta categorie). De exempluformularul I134 este folosit pt cazul in carese sponsorizeaza cineva pt. viza de vizitator (non-imigrant).

Amstiut ca aceste formulare se aplica in mod diferit la diferite consulate--la noi, la Bucuresti se aplica intr-adevar formularul I134. Deci Daniela, ai dreptate, este formularul I134.

Maria, se gasesc foarte multe informatii, inclusiv legat de AOS, affidavit of support, examenul medical, interviul,etcpe forumul loteristilor:http://webgate.no-ip.com:8080/forum/

Good luck

Corina

Disclaimer:I am not a lawyer and this is not a legal advice.

sorin
23.11.2004, 08:42
Se gasesc o gramada de informatii legate de cele spuse de tine si aici, la forumurile pentru loteria vizelor smileys/smiley2.gif

maria 2004
23.11.2004, 18:27
Multumesc mult pentru informatii si sfaturi, este adevarat, sunt casticatoare la loteria vizelor 2004-2005, multumesc mult si pentru adresa cu informatii , incep sa inteleg incet toate lucrurile.Sunt in faza de evaluare a imobilului si sper sa fie valabil.

Sunteti oameni speciali.