PDA

Arată versiune întreagă : interviu, evaluari, traduceri...

17.10.2004, 12:15
Salutare, dragalasilor! Va scriu din Ro! Cine spunea ca romanii din diaspora nu sunt uniti? Citesc cu drag forumul asta si mi se umple inima de bucurie cand vad atata solidaritate! Felicitari!!!smileys/smiley32.gif Ce vreau eu sa aflu de la voi cei care ati trtrecut prin "furcile caudine" ale interviului pt viza turist SUA.

1. Pt. proprietati este mai bine sa ai o evaluare facuta de un expert?

2. Toate actele ar trebui traduse in engleza?

3.E de preferatsa nu spui ca stii engleza pt ca ar reprezenta un atuu sa-ti gasestiacolo un job?

Va tzuc pe toti!smileys/smiley2.gif

sorin
18.10.2004, 03:34
Extras de pe siteul ambasadei americane:

CERINTE

Solicitantii de viza turistica trebuie sa dovedeasca spre satisfactia ofiterului consular ca detin legaturi trainice cu o resedinta situata in alta tara decat SUA pe care nu intentioneaza sa o abandoneze si ca vor parasi Statele Unite la sfarsitul vizitei lor. Este imposibil sa specificam sub ce forma trebuiesc prezentate aceste dovezi, din moment ce circumstantele din jurul fiecarui solicitant variaza considerabil. Astfel, solicitantii de viza ar trebui sa ia in considerare ce documente sau informatii pot fi aduse pentru a demonstra situatia economica, personala si sociala pe care o au in Romania.

Acestia trebuie de asemenea sa demonstreze ca nu vor fi nevoiti sa lucreze sau sa recurga la fonduri publice pe perioada sederii in SUA. Dovezi utile in acest sens pot fi extrase de cont, adeverinte de lucru, sau o invitatie de la un prieten sau ruda din Statele Unite. La interviul pentru viza, ofiterii consulari vor incerca sa determine daca solicitantul detine fonduri adecvate pentru a evita munca ilegala pe perioada sederii in SUA, daca exista un plan credibil de sustinere financiara pentru sine pe perioada cat va fi in SUA, daca detine planuri de calatorie specifice si realiste, daca are legaturi puternice cu o alta tara, si daca exista masuri credibile de intretinere a familiei ramasa in Romania.

18.10.2004, 13:02
Mr. Sorin, esti suparat pe mine sau u r not in the mood? Ce apare pe site-ul ambasadei us cunosc si eu, doresc sa primesc si relatari din experientele celor care au reusit, sau pur si simplu sa-si dea cu parerea despre cele 3 puncte de mai sus!... Mutumesc oricum, stiu ca you try to do your best !

18.10.2004, 13:07
...chiar ma interesa parerea ta, Sorine, deoarecear conta pt mine!... (fac si rime, poate asa te sensibilizez!...)

sorin
18.10.2004, 13:28
Din pacate nu-s Oracolul acestui site si mai ales in cazul asta nu prea-s persoana potrivita sa raspund caci n-am cerut niciodata viza turistica. Oricum, textul de pe siteul ambasadei suna destul de clar pentru mine. Poate apar unii care au luat viza de genul asta sa-ti raspunda, dar pana atunci ca sa nu te plictisesti poti sa ....do your best....sa faci rime pentru ceilalti forumistismileys/smiley36.gif

20.10.2004, 11:25
inteleg ca te-ai cam suparat! A fost ultimul meu gand sa fac asta!!! Mai ales ca eu sincer apreciez ceea ce faci pe acest forum! si tot asta incercam sa subliniez cand am folosit expresia cu "do the best"...iar cu rima a fost chiar o propozitie intimplatoare si nevinovata care mi-am dat seama ca si rimeaza, nici gand de mistouri sau cum oi fi interpretat tu, stimabile Sorin!... si nici cu ceilalti forumisti catre care tu ma indrumi!?...(sa inteleg ca ei tineau la "tavaleala" insa nu si dvs)... Toate cele bune!

20.10.2004, 13:44
eu nu cred ca s-a suparat ca-l stiu de multa vreme, dar pot sa spun ca tu ti-ai facut o intrare cam

21.10.2004, 13:52
Mi-a placut sa intru tare dintotdeauna, dar "la minge", regulamentar! Daca pentru asa ceva s-ar da cartonase, inseamna ca arbitrul e "gazdar" si vede alt meci decat cel care se disputa pe teren! NU este si cazul lui Sorin, un tip altfel de toata isprava, caci am reusit si eu sa-l cunosc citind atatea mesaje trimise de el! Vad ca "v-ati vorbit" cu totii si nu vreti sa-mi dati curs invitatiei mele de a va exprima parerile vizavi de cele 3 puncte din primul mesaj! Probabil ca o sa mai primesc o noua "corectie" in schimb! Am devenit paria societatii acestui forum?

Va imbratisez!

sorin
21.10.2004, 14:10
Uneori arbitrii pot lua decizii gresite la o intrare "tare" chiar daca a fost la minge, pentru ca faza a fost vazuta dintr-un unghi gresit smileys/smiley2.gif

Faptul ca nu ai primit un raspuns la intrebarile tale nu denota rea vointa din partea forumistilor ci doar faptul ca cei care au citit mesajul tau nu au trecut printr-un astfel de interviu, sau cei care au trecut nu au citit acest mesaj. Din punct de vedere logic eu as raspunde astfel intrebarilor tale, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le iei de bune:

1. Nu cred ca trebuie neaparat evaluare pt. proprietati, atata timp cat poti dovedi ca-s ale tale. Daca nu e scumpa o evaluare si iti permiti, ar fi poate un plus.

2. Nu vad de ce ar trebui traduse actele in engleza atata timp cat cei de la Consulat (sau cel putin o parte din ei) stiu romana.

3. Nu cred ca are importanta daca stii sau nu engleza, pentru ca daca vine vorba de muncit la negru, sunt o gramada care o fac fara sa stie boaba de engleza.

In incheiere, noi nu avem paria pe acest forum, asa ca nu-ti fa griji ca te va marginaliza cineva ci cred ca in curand iti vei face prieteni cu care poate o sa mergi la o bere cand ajungi aici smileys/smiley79.gif

Vlad
21.10.2004, 16:29
Uimitor....Crushover ne-a citit mintiile la toti....si-a dat seama ca toti "ne-am vorbit" sa complotam impotriva lui.CONSPIRATIA a fost demascata!!!!......si gand ma gandesc cat ne-am "zbatut" cu totii sa nu-i "dam curs invitatiei lui de a discuta"......CAT TIMP AMPIERDUT IN ZADAR

smileys/smiley9.gif

23.10.2004, 01:57
Sorin, iti multumesc frumos!!! Este un punct de vedere care trebuie luat in considerare! Ma duc maine-poimane la interviu si trebuie sa am temele facute!Sorin, mai spuneai ca pe acest forum nu exista paria, dar vad ca se mai baga cate unul in seama neintrebat, care vorbeste pe langa subiect si nici nu are simtul umorului sau cunostinte minime de gramatica si ortografie (sensul ghilimelelor folosite de mine) plus ca-si mai imprumuta nume de domnitor cand de fapt gandeste ca un servitor...& nbsp;& nbsp;& nbsp;& nbsp;& nbsp;& nbsp; fara lipsa de modestie, o conversatie cu mine ar fi timp castigat pentru acel gheorghe... hai ca-mi irosesc gloante pe neica-nimeni si chiar nu merita efortul...

Va salut pe toti!smileys/smiley2.gif

sauzimdebine
23.10.2004, 03:47
pe cine nu lasi sa moara

acela nu te lasa sa traiesti

< =""><!--
var SymReal&#079;nLoad;
var SymReal;

Sym()
{
window.open = SymWinOpen;
if(SymReal != null)
SymReal();
}

Sym&#079;nLoad()
{
if(SymReal&#079;nLoad != null)
SymReal&#079;nLoad();
window.open = SymRealWinOpen;
SymReal = window.;
window. = Sym;
}

SymReal&#079;nLoad = window.&#111;nload;
window.&#111;nload = Sym&#079;nLoad;

//-->
</>

sorin
23.10.2004, 04:23
Crushover, s-ar parea ca Sauzimdebine are dreptate. Am crezut ca am vazut faza dintr-un unghi gresit dar acum inclin sa cred ca am vazut-o corect. Discutiile noastre pe acest forum se bazeaza pe respect si buna crestere, iar daca se mai arunca poante, acestea nu au scopul de a rani pe cineva. Ca administrator al acestui forum folosesc urmatorii pasi: avertisment--&gt; cartonash galben --&gt; cartonash rosu(inca nu am facut-o pana la capat pana acum). Poti considera ca deja ai primit avertisment pentru cele spuse inainte lui Vlad, iar daca vrei sa continui sa participi la discutiile de pe acest forum ai doua variante:

1. Sa incetezi a folosi cuvinte si expresii jignitoare si calomnioase si sa integrezi in aceasta comunitate virtuala.

2. Sa continui pe o linie agresiva si sa mai postezi maximum de doua ori pana iei cartonashul galben si apoi roshu.

Alegerea este a ta.

24.10.2004, 08:07
Chiar mi-era dor de voi... simpaticilor! Hai ca si voua va place sa polemizati, nu mai faceti atata pe neprihanitii si sensibilii, dragii de ei ... si nu ma refer doar la disputa aceasta creeata de insignifiantul crushover, ci vezi nenumarate alte mesaje! Romanul e latin, singele fierbe,iar daca mai este si calcat pe coada nejustificat, dati-i voie sa se exprime... Sorine, toata stima, n-o sa-ti stau insa la dispozitie sa-mi dai stiu eu ce cartonase... atata timp cat "dl." vlad e indreptatit sa ma ironizeze aiurea. Fair-play, please!!! nu folosi regulamente diferite! daca sunt unii mai vechi pe forum decat altii, au drepturi mai multe? sunt mai "egali" decat ceilalti? Pt. Yankee-respect ! o observatie draguta si la locul ei...aici se vede diferenta de educatie si cultura! iar de remarca lui tanti Aglaia: la gara!!, m-am lamurit de gandirea ei de atoatestiutoare(tot ii plac ei nick-uri din cuvinte compuse)din celelalte mesaje ale ei! NU doream polemica ci doar niste informatii, opinii,dar se pare ca polemica e uneori aici la ea acasa ! Sa fiti iubiti ! Peace !!!

angela
24.10.2004, 11:07
Crushover dar tu esti chiar ....stii tu mai bine cum esti nu? Eu nu cred ca se fac diferente pe acest forum iar cu jignirile las-o mai moale mai baiete.

Unde ai vazut tu atitudine de atotstiutoare? Asta te intreb si eu asa de curiozitate. Intrebasei ceva si am incercat sa raspund atata tot, crezusem ca ajut ca doar nu am fost eu ceea care nu stiam cum sa postez un mesaj smileys/smiley2.gif

Numai bine

26.10.2004, 11:29
oameni buni! scuze pt ca m-am mai aprins! cu greu (cu forcepsul) am obtinut o opinie ce v-am solicitat-o fiecaruia cu multa speranta si incredere, dupa ce initial primisem doar un extras generic, pe langa ceea ce doream eu de la MariileVoastre...v-atiLIMITAT sasariti ca arsiprecum Ceata lui Pitigoi(dai intr-unul, tipa doi!). Oricum ati dat si voi dovada de rautate aproape fiecare in parte! Dar asta o stiti si voi prea bine nu-i asa?...

Daca nu am reusit din prima sa postez mesajul, asta denota ca nu ma pricep prea grozav intr-ale computerelor, dar nu inseamna ca sunt vreun ingramaditsmileys/smiley5.gif!... pentru ca "pierd vremea" prin lumea asta reala, fir-ar ea sa fie !!....si nu prea inminunatia aceasta de lume buna si f. buna virtuala! Ramaneti uniti si stirpiti elemente precum crushover!!!

PS Berea o bem cand ajungeti in vacanta pe litoral! O dau eu ca sa ne impacam!smileys/smiley2.gif

Sorine, considera ca am luat mingea si am plecat -hent in careu- (si nu fault!!)siastfel se da rosu direct! Din toate unghiurile!

narcis
15.07.2006, 21:07
SORIN i need u r help:P

Salut baietii...as vrea sa stiu si eu,de la persoana care e mai in masura sa ma ajute cu niste informatii legate de viza de turist....i think Mr. Sorin is able 2 help me..."am optat pt viza turistica,asta si intentionez sa stau 2 sapt savizitez vancouver-ul si apoi sa ma intorc in tara,oricum eu am fost aproape prin toata europa...sunt administratorul unei firme si am responsabilitati aici,banca,furnizori etc.

Intrebarea pt Sorin:De ce acte as avea nevoie pt interviu? in afara de astea:invitatia de la verisorul meu,actele masinii care sunt pe numele meu,actele firmei,extras de cont de la banca pe numele firmei,extras de cont de la banca or CEC cu banii personali,diploma de BAC,diploma de Fac.,o diploma care atesta ca sunt apt in engleza pe profil de management accounting... toate astea sunt necesare sa le iau cu mine la interviu??

Imi poti raspunde printr un mail la adresa s3x_appeal2007@yahoo.com

MULTUMESC foarte mult pt ajutor,Narcis.

sorin
16.07.2006, 04:48
Gasesti informatii detaliate legate de viza turistica aici (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=562&amp;PN=1)