PDA

Arată versiune întreagă : pentru ovex

enia
07.06.2005, 09:27
Iti multumesc din suflet pentru raspunsurile date.Indraznesc sa te rog sa ne faci tu un punctaj pe baza datelor pe care ti le voi da.

-eu, ENIA,am absolvit facultatea de fizica (5 ani) dincadrul Universitatii Bucuresti. Pe diploma de licenta am titlul de inginer in fizica.

-am o vechime de 2 ani si 6 luni (la 31 august 2005) in invatamant si de 1 an ca inginer baza de date.

-la limba franceza eu zic ca sunt la nivelul intermediar 8/6(comprehension orale8, expression orale 6) iar la engleza, 6/4.

-am un copil de 2 ani

-sotul aabsolvit facultatea de educatie fizica si sport la Universitatea Spiru Haret.Este profesor

-are o vechime de 5 ani si 6 luni (la 31 august 2005) in invatamant

-la franceza sta mai prost ca mine, la engleza mai bine

-ar fi bine sa ne spui, daca ai putea, nivelul minim la care trebuie sa ajungem la franceza pentru a fi acceptati.

Multumim pentru tot.Sa nu crezi ca vreau sa te magulesc, dar ceea ce faci tu este extraordinar.

ovex
08.06.2005, 01:20
Deci,& amp; nbsp;la Anexa 2-factor EMP avem:

APLICANTUL PRINCIPAL : Studii-11 puncte; Formation privilegiees- 4 puncte(?); Experienta -5 puncte;Varsta - 10 puncte(cred ca ai mai putin de 35 de ani); Prieten in Quebec-1 punct(si daca nu il ai acum,pana la interviu...);Franceza - 4puncte(6/6); Engleza -2 puncte(5/5).

APLICANTUL SECUNDAR :Studii -3 puncte; Experienta -1 punct; Varsta - 2 puncte; Franceza -0 puncte(3/4).

Total la EMP= 43 puncte, deci suficiente(minim trebuiau 35),chiar daca se schimba lista cu en demande si nu le mai primiti cele 4puncte si nu gasiti nici un prieten in Quebec,scazand aceste puncte,tot ramaneti cu punctaj de trecere adica 38 puncte.Notele la franceza si engleza le-am pus vizibil mai mici decat ai scris tu,ptr. ca e mai bine sa mergi cu o nota mica la intreviu si sa stii demai mult,decat invers.Dar daca credeti ca mancati franceza pe paine pana atunci,puteti trece note mai mari,deci punctajul creste.Aici imi permit sa va dau un sfat:fiti foarte obiectiviin evaluarea cunostintelor pe care le aveti!

Sa vedem acum la punctajul final,Anexa 1 :

APLICANT PRINCIPAL: Studii -11 puncte; Formation privil. -4 puncte; Emploi (factor EMP) - 8 puncte; Experienta(3ani si 6 luni) -7 puncte; Prieten in Quebec - 1 punct; Varsta - 10 puncte; Franceza -8 puncte(6/6); Engleza-4 puncte(5/5);

APLICANT SECUNDAR:Studii -4 puncte; Experienta - 2 puncte; Varsta-2 puncte; Franceza-2puncte; 1 copil-2 puncte; Autonomie financiara-1punct.

TOTAL FINAL = 66 PUNCTE deci e punctaj de trecere,zic eu cu sanse foarte mari de reusita,varstavoastra am apreciat-o la calc.punctajului ca fiind pana in 35 de ani,notele la francezape care le-am trecut zic eu ca se pot atinge d.p.d.v. al invatarii limbii franceze,in rest ca sa zic,personal cred ca nu e nici o problema.Totul tratat cu seriozitate sireusita cred eu,va fi pe masura. Daca am omis ceva....,oricum as fi curios sa scrieti ce decizie ati luat in privinta emigrarii si nuuitatica daca trebuie am sa va raspun la orice(in limita cunostintelor mele),ca numai asa poate vom bea,cine stie o bere sau un suc in Montreal.Platesc eusmileys/smiley36.gif! Sa va traiasca copilasul! Numai bine