PDA

Arată versiune întreagă : Castigator DV2006 - Solicitare sprijin

connan
05.06.2005, 23:47
Buna ziua,

Ma numesc Narcis H. si pe 31.05.2005 am
primit prin posta plicul care ma anunta ca am castigat
loteria vizelor 2006 si ca trebuie sa ma pregatesc sa
trimit actele catre centrul din Kentucky si apoi, spre
finele lui 2005 sa particip la interviul de acordare a
vizei.
Am 30 ani, nascut in Iasi dar locuiesc in Piatra
Neamt, casatorit, 2 copii (3,5 si 6 ani), inginer
telecom, crestin ortodox. Sotia are 30 ani, inginer de
mediu si profesor de chimie/fizica, master in mediu si
doctorand. Ambii vorbitori de limba engleza.
Nu avem pe nimeni in SUA si de aceea cautam persoane dispuse sa ne ajute cu o declaratie AOS (Affidavit of Support), care ne va ajuta foarte mult la acordarea vizei SUA. Mentionam ca este vorba despre o simpla formalitate si ca nu avem pretentia vreunui suport real.
Daca considerati ca ne puteti ajuta, asteptam cu
nerabdare raspunsul dvs.
Va multumim.

Narcis H.

sorin
06.06.2005, 02:52
Narcis,
Daca ai o suma suficienta pentru care poti arata un extras de cont la interviu si/sau evaluare a unei proprietati imobiliare, nu ai nevoie de AOS. Acest AOS este optional.

ovex
06.06.2005, 05:03
Sorine,spune-mi te rog,doar primirea acestui plic de instiintare este singura dovada ca ai castigat loteria vizelor 2006?Este cumva si alta modalitate de a afla?Am un prieten care a aplicat si uite nu stiu ce sa-i raspund.Te rog, ajuta-ne.

sorin
06.06.2005, 05:13
Singura posibilitate de a afla ca ai castigat este primirea acestui plic. Nu se afiseaza nicaieri castigatorii. Pentru linistea prietenului tau, spune-i sa vorbeasca cu postasul si s a-i spuna ca-i face o cinste daca ii aduce acel plic, pentru a evita posibilitatea sa-l lase printr-o cutie postala de prin scara vreunui bloc unde acesta s-ar putea

ovex
06.06.2005, 05:37
smileys/smiley20.gif

mihai_ppp
08.07.2005, 01:39
Salut Sorine,

sunt si eu printre castigatori, am primit plicul cu formularele pe 29.06.2005 si l-am depus azi 08.07.2005. eu lucrez ca programator, spune-mi in zona Florida unde vreau eu sa merg cu sotia si fiul meu cum este? Mihai P. Multumesc.

mihai_ppp
08.07.2005, 01:43
Sorin,

mai este ceva. este necesara aceasta declaratie AOS, si tb. sa o dea cel de acolo din state, a carui adresa ai pus-o la punctul acela unde cereau o adresa unde vrei sa locuiesti permanent. Sotia mea are acolo niste verisori de gradul al doilea si am vorbit cu ei la telefon, iar ei au fost de acord sa le trec adresa pe formulare, dar nu mi-au zis nimic de aceasta declaratie AOS, am citit mai sus pe forum desopre ea de la Narcis H.
PA! Mihai P.

sorin
08.07.2005, 03:23
Felicitari Mihai! Stiu ca sunt multi romani in <st1:State><st1:place>Florida</st1:place></st1:State>, dar in ceea ce priveste locurile de munca in domeniul programarii nu prea stiu cum e pe acolo. AOS-ul este optional, iar daca ai fonduri suficiente nu-ti trebuie.

ginatodoran
09.07.2005, 09:33
Pt. Mihai

Felicitari! Eu stau in zona Miami si pot sa-ti spun ca in SE Floridei sunt multi romani care lucreaza ca programatori. Ia fa o cautare pe net. O sa incerc sa obtin info despre aceste firme dar va dura ca nu stiu cand ma voi intalni cu persoanele respective.