PDA

Arată versiune întreagă : Restaurante, Cafenele

angela
15.10.2004, 21:05
Am deschis acest topic in speranta ca ne vom ajuta reciproc in alegerea sau ocolirea unui local din diferite zone. Care restaurant v-a impresionat placut si pe care il veti ocoli tot timpul?

De ex in Hawaii mi-a placut pana acum Outback (stiu ca sunt in toate statele) dar la aasta mi-a placut friptura, a si mai e unul bun " Buzz" se numeste e un steak-house. Ceea ce nu mi-a placut au fost restaurantele cu mancaruri locale( eu personal nu apreciez aceasta mancare).

danielle
16.10.2004, 07:23
Pe mine m-a impresionat atmosfera precum si mancarea de la Olive Garden, un restaurant italienesc cu mancare si servicii ireprosabile. Presupun ca si asta exista peste tot ca l-am vazut in mai multe orasele prin jur.

De asemenea, mi s-a parut dragut si la restaurantul Dunarea, restaurant cu specific romanesc in Anaheim. Mancare buna, specific romaneasca, ospatari romani, preturi rezonabile. Insa partea cu orchestra aferenta restaurantului nu m-a incantat deloc.

angela
19.10.2004, 15:06
Sa vezi si sanu crezi, nimeni nu ia masa in orassmileys/smiley5.gif

sorin
19.10.2004, 15:13
Mie imi placprintre altelerestaurantele mexicane, pentru ca ador mancarea picanta, dar nu de genul Taco Bell. Mi-a mai placut foarte mult si atmosfera si mancarea la Rainforest Cafe (care si asta cred ca este peste tot). Outback Steakhouse si Olive Garden sunt deasemeni bune.

angela
06.01.2005, 04:13
Canada-Montreal

Amir- pentru cine apreciaza mancarea libaneza ( eu personal sunt o fana a bucatariei arabesti ). Mancare buna, preturi rezonabile,servicii nu chiar ireprosabile

Mike- Gen TGI-Friday, Sizzler, mancare cam pe toate gusturile, preturi putin cam maricele, serviciu ireprosabil.

Upstate NY

Well, aici gasesti cam tot ceea ce este in fiecare stat, TGI Friday, Ponderosa, Chilli's, Applebees, Ninety-nine (sa nu care cumva sa faceti greseala sa mergeti smileys/smiley36.gif).

Cel mai mult ma impresionat marketul Price Chopper, nu am vazut niciodata pana acum ceva mai deosebit. Cred ca au cel mai diversificat Deli pe care l-am vazut pana acum, dulciurile sunt productie proprie si sunt extraordinare.

garfield
06.01.2005, 07:51
Angela, pe ce insula esti in Hawaii? Eu cind am fost in Maui mi-a placut mult la Royal Lahaina Luau dar cred ca este mai mult un loc pentru turisti.

La categorie de friptura imi place cu mult mai mult la Boulder Creek Steakhouse decat la Outback. De asemenea cele mai bune costite am mancat la The Spare Rib.

La categoria Italiana Olive Garden e bun, si Carrabba's la fel.

Pentru seafood sunt multe locuri foarte bune pe amandoua coastele ale statelor dar oriunde va aflati daca aveti ocazia (si va place seafood) trebuie sa mancati la Bubba Gump Shrimp Co.

Bon Appetit

dancing_fire
06.01.2005, 08:15
Hi Garfield, e-adevarat ca esti de mult timp aici, dar nu-ti mai place mancarea romaneasca?! Mi-e imi place la nebunie, de-aia si mananc aproape mereu mancare gatita acasa sau la restaurant romanesc. Oare prin New York nu sunt restaurante romanesti?smileys/smiley2.gif

angela
06.01.2005, 08:25
Carmentelea, tie chiar iti place mancarea de la Dunarea? Nu zic ca e atat de rea, e bunicica cu toate ca ar trebui sa fie mult mai buna comparativ cu preturile. Sarmalutele si ciorba de burta chiar lasa de dorit. Mi-a placut acolo atmosfera dar cam asta a fost tot. In NY cred ca sunt mult mai bune restaurantele romanesti. Parca nici nu mai am chef de ele atat timp cat gatesc acasa si stiu ca in mai merg in tara unde sunt preparatele mai originale.smileys/smiley2.gif

Garfield, noi locuim in Oahu si speram ca putem ajunge si in Maui intr-un week-end. In mai parasim insula deci trebuie sa ne facem timp neaparat.

garfield
06.01.2005, 08:28
Carmentelea,

Imi place mancarea romaneasca, cum sa nu-mi placa. Doar nu am ocazia sa o mananc des. Eu lucrez pina seara tirziu si nu mananc acasa aproape deloc. Mama gateste mancare romaneasca, dar si ea se muta luna asta in Florida.

Sunt si in New York restaurante romanesti, dar sa fiu sincer nu am fost niciodata la ele. Eu locuiesc in Long Island deci nici nu sunt foarte aproape, si cine cunoaste traficul din NY stie ce inseamna o plimbare de dupamasa spre NYC. (aslight chance for a midnight snack)

Eu ma descurc cu ce stiu sa fac singur (in general ce trebuie numain incalzit) si restaurantele din imprejurimi.

sorin
06.01.2005, 08:30
Restaurante romanesti sunt peste tot smileys/smiley2.gif

Check this out:

http://www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=90

dancing_fire
06.01.2005, 08:34
Angela, cand nu ai mancat 2 ani ciorba de burta, iti place si aia de la restaurantul Dunarea. A reusit mama mea sa ne gateasca 1 data ciorba de burta, dar apoi mi s-a nascut baietelul si adio timp liber de gatit mancaruri mai sofisticate. Sarmalele insa sunt cele mai bune, ca mi le face soacra-mea destul de des.

Garfield, stiu cum este cu timpul liber. Si eu mananc destul de des mancare semipreparata care trebuie doar incalzita sau salate. Dar poate gasesti o romancuta sa te insori si atunci o sa mananci mai des mancare gatita.

garfield
06.01.2005, 08:36
Angela, merita daca ai ocazia sa vizitezi Maui. Cand am fost acolo am inchiriat un Jeep si am condus pe drumul care inconjoara toata insula. A fost minunat. Am trecut de la plaja, la munte, la tropical rainforest si apoi la sectie desolata complect unde a fost o eruptie mai recenta si nu vezi numail lava pietrificata.

Este si o pestera 'lava tube' care se poate vizita si e foarte interesanta, am urcat si pana in firful vulcanului cu masina. Odata ajuns in virf poti sa mergi hiking in gura vulcanului.

Daca nu ai timp de atita condus, se vede foarte frumos si din excursiile cu elicopterul care sunt available.

garfield
06.01.2005, 08:43
Stai Carmentelea ca abea anul trecut am divortat de o romancuta/unguroaica dar ea a gatit mai mult stil unguresc. Poate de aia nu mincam acasa prea des smileys/smiley9.gifInca am gust de paprika in gura de acum un an http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif

angela
06.01.2005, 08:57
Carmentelea, intr-adevar daca nu ai mancat mancare romaneasca de mult timp probabil ca e buna si aia de la Dunareasmileys/smiley2.gif. Eu nu am asa mare vechime in State si de aceea inca stiu gustul celei adevaratesmileys/smiley36.gif. Cand mergeam la munca nici nu prea aveam timp de gatit si nici prea mult chef, dar in zilele off gateam tot timpul. Cand o sa vina si un bb sunt sigura ca adio timp libersmileys/smiley2.gif

dancing_fire
06.01.2005, 09:26
Asa e , de-aia incerc sa adun niste romani pe aici poate mai organizam niste petreceri, intalniri si daca fiecare vine cu cate putin din ceva, sa vezi ce multumiti suntem.smileys/smiley1.gif

Dar se pare ca au disparut romanii de aici din Calif. Sa ma mut oare in NY?smileys/smiley2.gifAm auzit insa ca e destul de "piperata" viata pe acolo. Ce-ar fi sa veniti voi in vizita pe aici?!smileys/smiley2.gif

Cat despre motivul ca nu am timp liber, nu exista MINUNE mai mare pe lumea asta. IS WORTH EVERY MINUT, BELIEVE ME! El este MY smileys/smiley52.gif

Boierul Bibescu
06.01.2005, 09:45
Dintre restaurantele chains, Romanos Macaroni Grill este cred cel mai bun pentru italiana iar Cheesecake Factory are un meniu f bun si mai international. Red Lobster este destul de bun pentru seefood si On the Border pentru mexican, iar daca va place chinezeascaincercati PF Chang's China Bistro. Good appetite!!!

07.01.2005, 04:57
Stai Carmentelea ca abea anul trecut am divortat de o romancuta/unguroaica dar ea a gatit mai mult stil unguresc. Poate de aia nu mincam acasa prea des smileys/smiley9.gifInca am gust de paprika in gura de acum un an http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif

si asta te determina sa ai o parere proasta despre romance?

Billy
07.01.2005, 05:09
Canada-Montreal

Nu ne-aipovestit cum ti s-a parut in Montreal ?

garfield
07.01.2005, 05:18
si asta te determina sa ai o parere proasta despre romance?

Nu, deloc. Am dat eucumva impresia asta? Era oricum vorba despre mancarea romaneasca, nu femeile romance.

07.01.2005, 05:25
Stiu ca eram off topic ,sorry

Nu nu ai dat impresia asta dar ma gindeam ca dupa atitia ani de america nu iti mai place nimic romanesc.

garfield
07.01.2005, 05:37
It's not like that. Faptul ca m-am asimilat mai mult in societatea americana si ca imi place aici, nu exclude automat totul ce e romanesc. Din potriva am amintiri placute din copilarie din romania (pacat ca pana acuma multe din ele sau schimbat) si cum am spus inainte imi place mancarea romaneasca. Poate ca o exceptie ar fi supa de burta de care vorbeste toata lumea, ca nu am gustat niciodata si dupa nume, nu suna apetitiv smileys/smiley89.gifpentru mine.

07.01.2005, 05:41
aha am inteles ,

nici mie nu imi place ciorba de burta ,nu mi-a placut niciodata..,cica ar fi buna dupa petreceri grele si bautura multasmileys/smiley36.gif

dancing_fire
07.01.2005, 05:45
E cea mai buna ciorba posibila...pentru minesmileys/smiley2.gif...si din cate stiu sunt destui romani care o adora...dar e atat de complicat de facut...ia timp si rabdare multa...

Mie mi-e un dor nebun dupao ciorba adevarata de burtasmileys/smiley19.gif...stiu un loc nemaipomenit in Brasov unde mananci o ciorba de burta si niste papanasi, de ai tot manca si nu te-ai mai oprismileys/smiley17.gif..poate ma ajuta si pe mine Dumnezeu si merg anul asta in tara sa dau o fuga pana acolo...

07.01.2005, 05:51
papanasi..http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley20.gifaici parca nu itiies ca acasa , grijul e diferit..

nici galustile la supa cu galusti nu imi ies ca acasasmileys/smiley19.gif

Fethoden
07.01.2005, 06:58
smileys/smiley2.gifCarmentelea, te invit la o ciorba de burta la care sunt experta si promit ca iti prepar si papanasi....smileys/smiley2.gif..., .....pana ajungi in Brasov poate mai dureaza.....sau mai repede ajungi acolo decat in Florida la mine...!!??smileys/smiley19.gif

Lansez invitatia pentru toti iubitorii de ciorba de burta......inclusiv Gartfield---te initiez eu in "taina ciorbei de burta"---....si sa vezi cum ai sa cauti tot timpul asa ceva.....!!!!smileys/smiley2.gif

Va astept cu bratele deschise !!!!

dancing_fire
07.01.2005, 07:08
Fethoden, welcome back pe forumsmileys/smiley1.gif.

Adevarul e ca noi, eu, sotul meu si baietelul nostru o sa ajungem acolo anul asta. Avem niste vouchere de "prapadit" chiar la Disneyland-ul din Florida. Deci daca nu locuiesti prea departe, toate sansele sa ne cunoastem. Si abia astept ciorba de burta. Multumim mult de tot pt invitatie...sper sa nu dispari acum...smileys/smiley2.gif

Fethoden
07.01.2005, 07:24
Iubita, sunteti bine veniti oricand la mine....!!!!!smileys/smiley17.gif(mersi ptr.welcome)

Chiar ieri am vizitat si eu impreuna cu sotul si fiii mei ,o parte din Disneyland...a fost f. frumos!!!

Locuim mai in sud de Orlando,(chiar daca nu f. aproape--sunt aprox.100 de mile )dar daca vii, ar fi excelent sa ne cunoastem !!!!

Perfect!Ma bucur ca e posibil sa vii, deci ....e OK!!!! Stabilim toate criteriile pentru a ne intalni, dar mai ales sa stiu cand prepar ciorba , sa fie proaspata !!!!smileys/smiley2.gif...OK?

Fethoden
07.01.2005, 07:26
...si ...nici o grija ...nu dispar...smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif.....

kiki
07.01.2005, 07:33
Sper sa nu primesc un sut in partea dorsala, dar eu n-am mancat niciodata ciorba de burta.smileys/smiley9.gif Cand vedeam fasiile alea de stomac paros (smileys/smiley36.gif stiu ca stomacul nu e paros dar asa parea), stomacul meu se tare infiora de frica sa nu fie el urmatorul .... smileys/smiley36.gif

Care-i taina voastra, a tuturor, ca eu clar sunt in minoritate ...

Fethoden
07.01.2005, 07:48
Deci ,o ciorba de burta are specificul ei, bucatile de carne fiind diferite de cele obisnuite, nu au cum sa semene a pulpe sau aripi din moment ce reprezinta alta sursa, dar daca e fiarta bine si are tot ce-i trebuie, e...super.....nu iti da nimeni suturi --nicaieri--smileys/smiley2.gif!!, ca daca nu iti place, --deocamdata --, nu e nici o problema ...sau poate nici nu ai gustat!!!.

....dar daca ai gusta o ciorba reusita , poate ti-ai schimba parerea.Depinde daca ti-ar inspira si pofta atunci cand te uiti in farfuria cu o astfel de ciorba....!!!!altfel...nu ai cum sa ajungi sa zici ca iti si place.

Sau poate mananci odata cu noi la masa si iti vine pofta.Nu iti poate face pofta sau sa iti creeze incredere, o persoana care se stramba la farfuria cu ciorba de burta.....ci o persoana caruia ii place intradevar asa ceva....si dupa-aia ...mai vorbim...!!!!(plus smantana si ardei iuti.....e super....mam'a'mia!!!!!)

dancing_fire
07.01.2005, 07:55
Fethoden, te implor nu mai povesti ca deja salivez....smileys/smiley19.gifDaca stiu ca pregatesti ciorba aia, sa fii sigura ca vin... Si daca ai 2 baieti o sa fie si mai fun, ca o sa aiba baietelul meu cu cine sa se joace..cat mancam noi cioba de burta.smileys/smiley2.gif

Kiki, crede-ma ca nu stii ce pierzi...e NEMAIPOMENITA, cu smantana si ardei iute si mujdei de usturoi...bine ca nu sunt gravida...smileys/smiley36.gif

Daca vrei, putem merge la restaurant la Dunarea sa incerci, sau dupa ce vine tatal meu, poate il vrajesc sa se apuce sa faca o oala...ce zici, te incumeti sa gusti?! Ca pe urma s-ar putea sa te muti la mine...smileys/smiley36.gif

Fethoden
07.01.2005, 08:03
Pai da...., .....eu pot vorbi despre asta, ca am in frigider deja facuta...!!!!!smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif...hai ca doar nu vreau sa te "omor"....smileys/smiley36.gifdar ,Doamne-fereste..!!!.nu iti trebuie o vesnicie sa o gatesti, daca vrei ,te ajut prin mesaje sa o prepari pana vii la mine, ca nu vreau sa te am pe suflet ca nu mananci prea curand asa ceva....smileys/smiley2.gif...I'm soryy!!!smileys/smiley19.gif....

Fethoden
07.01.2005, 08:04
..sau mergi cu KIKI la Dunarea, si iti potolesti pofta.si poate ca o sa-i placa si ei...Pofta mare!!! si sa va fie de bine!!!!smileys/smiley2.gif

Fethoden
07.01.2005, 08:06
...nu uita de ardeii iuti...!!!!!smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

dana_pascan
07.01.2005, 08:20
Fetelor, ce-mi faceti?! Vreau si eu ciorba de burta, cu smantana multa, cu ardei iute si cu galbenus crud in farfurie! Care-i adresa unde se serveste?Vin si eu imediat!

P.S. Totusi nu ma plang: in 5 zile sunt la mama acasa, la masa! Asta dupa 2 ani! URAAAAAAAA!

kiki
07.01.2005, 08:25
o sa stept atunci pana ma intorc in Romania, ca n-am auzit lucruri chiar placute de ciorba de burta de pe aici smileys/smiley9.gif Daca tot am sa ma incumet sa pap burtica de vacuta ... atunci trebuie sa o pap pe cea mai gustoasa smileys/smiley2.gif

kiki
07.01.2005, 08:30
Carmen, abia acum am citit mesajul tau .... Spunei taticului tau ca-l platesc daca face o ciorbica de burta ca sa ma ademeneasca si pe mine smileys/smiley9.gif Si daca imi place si fac o "fixatie alimentara" n-ai ce face ...ori imi aduci cate o oala in fiecare sapatmana plina cu ciorbica, ori ma mut la tine si plang si eu la unison cu Eric daca nu-mi dai ciorba de burta. smileys/smiley36.gif

dancing_fire
07.01.2005, 08:31
Hei Dana, ia-ne si pe noi please....mi-e dor de tara...smileys/smiley19.gif

angela
07.01.2005, 13:28
Kiki, inteleapta decizie ai luat!!! Nu manca ciorba de burta de la Dunarea, cel putin nu lasa ciorba aia sa strice renumele celei adevarate. Eu o inteleg pe carmentelea perfect, dupa doi ani e buna si aia, dar sincer nu o recomand deloc pentru inceput, yuck- opinia asta vine din partea cuiva care e innebunita dupa adevarata ciorba de burta. Dana sa mananci si pentru noi!!smileys/smiley2.gif

Carmen, unde-s papanasii aia in BV? Ma duc acasa in mai si dupa aceea ne mutam direct in San D, deci te pot ajuta, asta in cazul in care nu ajungi acasa in timp util smileys/smiley2.gif

Fethoden, da de ce nu postezi mataluta faimoasa ciorba de burta??? Ne-ai facut posta la toate si acum ne lasi cu ochii-n soare? Sunt sigura ca ai foarte multe retete bune de aceea te rog sa ni le dai si noua. smileys/smiley86.gif

florin_bejerea
07.01.2005, 17:17
Cred ca se poate, foarte ushor, crea un topic pe tema 'ciorba de burta' smileys/smiley32.gif

dancing_fire
07.01.2005, 18:20
Angela, daca stii Brasovul nu se poate sa nu fi auzit de Roata
Norocului. E exact in drumu spre Poiana. E nemaipomenit, numai cand ma
gandesc si mor de ciuda ca sunt asa departe.smileys/smiley5.gif

Kiki, fi sigura ca o sa-l rog pe tata sa faca o ciorba de burta,
macar o data, ca pana ajungem noi in RO, mai trece vreme. Asa ca sa
vina ciorba la noi.smileys/smiley2.gif

Cat despre reteta, Angela, trebuie sa-l astept pe tata, ca eu nu am
avut inca tupeul sa ma apuc de asa ceva. Daca are Kiki curaj, o invit
intr-o zi la mine sa gatim impreuna, poate ca vazand cum se pregateste
o sa si manance.smileys/smiley2.gif

sauzimdebine
07.01.2005, 22:57
Gata. De maine creez o afacere noua. Ce idee minunata - ciorba de burta, preparata asa cum trebuie nu ca pe la restaurantele romanesti, cu bucatari care la viata lor au fost orice numai bucatari nu, prin UPS.
Unde esti J LO ca tot doreai idei ...
La primavara am sa ofer si leustean verde ... tot prin UPS - NEXT DAY AIR daca doriti. smileys/smiley36.gif
Doritori de sarmale, caltabos, sangerii sau alte feluri de carnati ... ? Se poate si asta ... tot prin UPS.

angela
08.01.2005, 02:03
Carmentelea, bineinteles ca stiu unde e Roata Norocului, se numara printre restaurantele mele preferate, ciorba de burta de acolo, mititeii si fripturile, gata ca incep sa salivezsmileys/smiley36.gif. Sunt din Brasov deci cand ma duc acasa numai acolo ma pot ducesmileys/smiley2.gif.

Sauzimdebine, eu zic ca ai sa faci bani cu leusteanul verde smileys/smiley2.gif

Fethoden
08.01.2005, 02:08
Nici o problema, postez reteta ciorbei de burta, dar am impresia ca trebuie saintru la topicul retetelor culinare ,-nici nu retin daca am dat pe acolo, de cand sunt pe forum....dar sper sa gasesc un astfel de loc....., ca sa nu scriu aici si sa dau de munca adminului..!!!!.nu>..smileys/smiley2.gif.???

(abia m-am trezit, ora 8.30 Florida) si repede la forum sa vad ce se mai aude....!!!! --adica ce se mai scrie...!!!!---si voi faceti la fel, nu???smileys/smiley17.gif

DECI : cine cauta "ciorba de burta"...sa mearga pe forum pana gaseste unde am postat.ATENTIONARE : trebuie si preparata , nu se poate servi asa...!!!!smileys/smiley2.gif--nu e ca (si) cafelutza....(de pe forum)smileys/smiley19.gifca aia o mai servim din cand in cand pe aici, dar ciorba.....smileys/smiley85.gif...trebuie dreasa cu de toate si servita fierbinte..!!!!!smileys/smiley36.gif--cei care sunteti "mai gramada" prin alte state, ce va pasa, luati reteta, preparati-o , serviti-o,...faceti gasca si va distrati, eu sunt cam singura pe aici....smileys/smiley19.gif, dar daca aveti drum in Florida, treceti si pe la mine, ca daca nu, vin eu la voi!!!!!!smileys/smiley17.gif

angela
08.01.2005, 02:12
Avem deja o reteta acolo dar am dori sa o cunoastem pe a ta, ca gospodina cred ca esti de acord cu mine cand spun ca o reteta incercata este de o 1000 de ori mai buna decat una copiatasmileys/smiley2.gif. Avem froum si pentru retete culinare deci poti posta ceea ce vrei tu aici nu numai ciorba, pe care tot o asteptam smileys/smiley2.gif

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=506 &PN=1 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=506&PN=1)

Fethoden
08.01.2005, 03:07
GATA, am scris reteta la "Ciorbe".....(Retete culinare romanesti si nu numai>>>)

POFTA BUNA si SUCCES tuturor celor care incearca aceasta reteta !!!smileys/smiley17.gif

Fethoden
08.01.2005, 03:11
Mersi Angela, ca ma tot invarteam pe aici ca pisica in jurul cozii si nici ca dadeam de acest topic...am accesat direct cum mi-ai recomandat si am iesit la liman, altfel , mai cautam cine stie cat pe aici....OK!smileys/smiley2.gifdar fiind atat de departe in forum, nu mai gaseam "ciorbele"....acum le-am gasit ...!!

kiki
08.01.2005, 06:25
Carmen, eu vin cu farfuria si polonicul ... gata de lupta! Ceva tot o sa iasa! La ciorba de burta inainte!!!!

smileys/smiley99.gif

08.01.2005, 10:36
POFTA MARE !smileys/smiley2.gif

angela
09.01.2005, 02:49
Fethoden, acum daca tot ai descoperit topicul cu retete poate ne mai impartasesti cate ceva din experienta ta culinara. Cand o sa merg la scoala o sa va zic si eu mai multe, dar pana atunci am sa scriu cand imi fac putin timp o reteta mexicana.

Oricum mersi mult pentru ciorba de burtica!!!

Fethoden
09.01.2005, 06:32
smileys/smiley2.gif..Cu multa placere!

Am sa va mai scriu din retele mele culinare,poate nu azi, dar cat de curand...!!!!

Duminica placuta tuturor !!!!, dar mai ales, reusita la "ciorba de burtica "--cum zice Angela.!!!!smileys/smiley2.gif

danielle
09.01.2005, 07:26
Mi-am cumparat si eu burta pentru ciorba azi ca prea mi-ati facut pofta si de-abia astept sa incerc noua reteta. Sper sa-mi iasa ca ar fi prima data cand fac.

dana_pascan
09.01.2005, 07:33
In 5 zile plec in Romania si merg la "reciclare" la mama, ca face o ciorba de burta dintr-un kg de burta si un kg de carne de vita...de sta lingura in ea teapana...asa e de consistenta. Poate fi folosita in loc de cuburi Knorr.

kiki
09.01.2005, 08:20
Danielle,

De unde ai cumparat burta de ciorba? Si sub ce nume e la americanii astea? smileys/smiley17.gif

danielle
09.01.2005, 08:40
Am cumparat-o de la un magazin arabesc din Anaheim, numele este SUPER KING Market, pe pachet scrie ca e:Beef Tripe(menudo). Adresa este: colt Magnolia cu Cerritos. E un magazin super bun cel putin la fructe, vegetale si branzeturi, cu destule de multe chestii pe gust european. De asemenea, am mai auzit ca s-ar gasi burta in general la magazinele arabesti dar si la JOHN'S, care e magazin european.

kiki
09.01.2005, 08:42
perfect. multumesc de informatie!smileys/smiley20.gif

angela
10.01.2005, 07:18
Care sunteti in zona??

http://www.qgazette.com/news/2003/1126/Dining_review/

angela
10.01.2005, 07:26
http://www.dunarea.us/

http://www.constantins.com/public_html/index.php?obj=our_men (http://www.constantins.com/public_html/index.php?obj=our_menu) u

danielle
10.01.2005, 08:47
Kiki, aseara am vazut burta si la Ralphs, asta cred ca e unsupermarket care e peste tot in caz ca esti prea departe de cele mentionate de mine mai sus.

kiki
10.01.2005, 08:56
Ralphs? Perfect! E unu chiar langa mine. Cam pe unde gasesc burtica asta? La carnite?

danielle
10.01.2005, 12:28
Ralphs? Perfect! E unu chiar langa mine. Cam pe unde gasesc burtica asta? La carnite?

Da, eu am vazut-o chiar la frigiderele cu carne proaspata(nu la cele de carne inghetata).

inas
26.01.2005, 04:49
Si mie imi place grozav ciorba de burta si imi iese destul de buna, zice sotul, doar ca n-o fac prea des, ca de, doar pt. noi doi...smileys/smiley2.gif

Da' ceva despre restaurantele turcesti stiti? Ca am mancat in RO de cateva ori la unul, si tare ne-a placut. Am gasit si aici cateva, da' nu am incercat inca. Voi?

angela
26.01.2005, 08:37
In ce stat sunt alea turcesti?? Ca sa ma duc si eu sa le incerc si sa imi dau cu parereasmileys/smiley2.gif

inas
28.01.2005, 06:51
In Chicago, le-am gasit pe Internet, daca vii(ca nu stiu unde estii), mergem impreuna...

angela
28.01.2005, 07:37
Sunt in Hawaii, deci ma las pagubasa. Ma gandeam ca poate esti mai pe aproapesmileys/smiley2.gif

kiki
28.01.2005, 09:24
De mancarea indiana ce ziceti?

Eu am gustat-o pt prima data acum un an si a fost tare iute pt papilele mele gustative. Dar nu mi s-a parut rea deloc.

Sapatmana trecuta colegii mei de birou au comandat mancare indiana, si pt ca platea compania, m-am inscris si eu pe lista. De data asta n-am vreut sa ma vada colegii de breazla transpirand de "emotia iutelii" asa ca am comandat ceva ne-iute. Gresala secolului. smileys/smiley11.gifMancare mai dezgustatoare n-am pus in stomacelul meu decand mancam tot felul de insecte cu prietenii de-o seama ... in scutece fiind smileys/smiley17.gif...sau ma rog, poate mintea ne era in scutece smileys/smiley36.gif

Daca vreti sa papati ceva indian - sa fie cat mai iute! Asta stiu ei sa faca cel mai bine.

angela
28.01.2005, 09:56
Oricum bucataria indiana este chiar interesanta daca stii ceea cea trebuie sa mananci. Mancarea foarte picanta nu este chiar asa de recomandata pentru stomacelele noastre. Eu mananc picant de obicei dar asta chiar m-a dat gata. Oricum cand am mancat ultima oara asa ceva s-a intamplat la " Taj Mahal" in incinta unui Marriott deci mancarea a fost chiar foarte buna, chiar si cea ne-picantahttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif

kiki
28.01.2005, 10:57
Eh, a noastra a fost delivery ... poate de aia. Taj Mahal --- pana nu m-ai lamurit ca Taj Mahalul asta se afla intr-un Marriott, eu credeam ca ai fost in India ... sau ca au mutat Taj Mahalul la adapost din cauza valurilor seizmice din oceanul Indian smileys/smiley82.gif

kiki
28.01.2005, 10:58
Aseara m-a invitat sotul la "Benihana" - spectaculos si gustos. M-am bucurat ca a fost interzis sa mai arunce cu cutitele prin aer, ca ma si vedeam tinta! smileys/smiley36.gif

angela
28.01.2005, 10:59
Ma gandeam si eu sa ii schimbe aia numele cu " taj rasoi" da nu au vrut smileys/smiley36.gif

florin_bejerea
13.02.2005, 07:21
Ce zicetzi de 'Leona's' sau de 'Sweet tomatoes'? Asta din urma e favoritul meu. De 10 para manci cat potzi sa duci shi ai de unde sa alegi...(te face sa te intrebi cum fac profit?)Inainte de a merge acolo tre sa fii pregatit...cu stomacul gol... Dar ce e mai important: mancare sanatoasa...

Deea
25.02.2005, 07:37
Vorbind de ciorba de burta....din care n-am gustat niciodata si inca n-am curajul sa gust.... Mi se pare ca restaurantele mexicane au ceva de genul asta "MENUDO". Cred ca este exact ciroba noastra de burta. Las cunascatorii sa aprecieze....

Si vorbind de papa indiana - am o dilema. Acum citeva zile am gasit niste retete de pui tandoori. Problema e ca trebuie marinat in iaurt, dar reteta nu zice ca sa faci cu iaurtul cind prajesti puiul. Nu se cocleste iaurtulala cind il prajesti?

inas
18.03.2005, 03:41
Incearca si vei vedea! Si sa ne spui si noua. Ca si sotului meu i-a placut reteta, dar acum suntem in post! Am citit ca se sterge putin de sos,iar tigaia sau gratarul se unge cu ulei inainte.

Succes!

Alexandru22
09.03.2008, 18:11
mai pana acuma din toate restaurantele din state mi-a placut olive garden, Bucca DePeppo italia astea, apoi Long Horn si acela este un restaurant foarte bun origine traditie mancare texas dar fac mancare buna. mai sunt acuma waffle house si acolo fac clatite bune si mancarea la fel e super. si restaurante romanesti ce sa zic fac mancare buna. eu locuiesc in Long Island city queens asa ca cand mi s eface foame merg la care vreau . dar cam toti fac aceasi mancare la casa romana e ok ciorbele sarmalele mititei si muraturile asa de bune sunt. la harmony 2 si acolo fac mancare buna. transylbania la fel mi-a placut romanian steak cu french fries si muraturi bune romanian garden si acolo e mancare buna. si Acasa sarmale si mititei fac bune mamaliga cu branza. eu sunt din NY si e chiar fain aici sunt o groaza de vazut. mai este cofetarie iarasi la nita's bakery are toate soiurile de prajituri. si un cafe bar la DolceVita. cine este din New york sa ma contacteze la ady_alex14@yahoo.com mai tinem legatura o petrecere si ce se mai organizeaza pe aici in NY. traiul de viata e fain depinde de zona unde locuiesti e mai scump dar sunt si renturi cheap daca gasesti dar rentabil e sa ai roomates ok mai vb

Alexandru22
09.03.2008, 18:15
si inca ceva in pennsylvania exista un all u can eat Shady maple se numeste are tot ce vrei tot tot tot si naturala facuta de Amish e bun.