PDA

Arată versiune întreagă : permis de conducere Chicago

04.06.2005, 07:43
Cine vrea sa conduca in SUA o poate face cu permis international la care se mai adauga permisul de Romania. Valabilitatea e de doar 1 an dar se poate face iarasi. Se face numai in tara.

pentru alte informatii doruilie2005@yahoo.com

CHRIS '78
04.06.2005, 22:03
PERMISUL INTERNATIONAL NU ITI DA DREPTUL SA CONDUCI IN SUA,E DOAR O DOVADA CA POSEZI UN PERMIS DE CONDUCERE EMIS DE O ALTA TARA DECAT UN STAT AMERICAN SAU CANADA. LEGISLATIA PRIVIND DREPTUL DE A CONDUCE AUTOVEHICULE DIFERA DE LA UN STAT LA ALTUL. DE PILDA IN NEW YORK UNDE SUNT EU POTI SA CONDUCI CAT VREI CU PERMISUL DE ROMANIA ATAT TIMP CAT ESTE VALID. DACA VREI SA APLICI PT UN PERMIS DE NEW YORK O POTI FACE DACA AI O VIZA EMISA PT CEL PUTIN UN AN IAR LA MOMENTUL IN CARE APLICI MAI ESTE VALABILA CEL PUTIN SASE LUNI. EI NU RECOMANDA ACEST LUCRU DEOARECE VOR RETINE PERMISUL TAU DE CONDUCERE ATUNCI CAND VOR EMITE PERMISUL DE NEW YORK IAR DACA NU SPECIFICI CA AI NEVOIE DE PERMISUL DE CONDUCERE ROMANESC DUPA INTOARCERA IN ROMANIA IL VOR DISTRUGE DUPA 60 DE ZILE.

ratusca
17.06.2005, 19:48
Permisul international emis in Romania de ACR se foloseste in tarile care nu au aderat la Conventia de la Viena, 8 noiembrie 1968 (Art 255 din Regulament). Permisul normal emis in Romania este recunoscut de tarile care au aderat la aceasta conventie, Statele Unite fiind intre ele.

Cornell
27.06.2005, 10:40
eu am condus un an cu permisul din Romania. E drept ca nu m-a oprit nici un politai, deci nu pot spune daca e OK sau nu...

Am si eu o intrebare pentru cei care ati dat de permis aici, in Chicago...cum e traseul? In Indiana m-a plimbat un pic prin oras, m-a pus sa parchez lateral si asta a fost tot. Am inteles ca aici e un fel de poligon! Eu ca sa mi-l schimb pe ala de IN, am dat doar sala, dar sotia mea nu are permis si tre sa dea si traseul...

Multam frumos anticipat.

sorin
27.06.2005, 10:58
Si in Chicago e cam la fel cu partea practica (am intrebat pe cineva caci eu intamplator tot in Indiana am luat primul permis), adica se conduce prin oras si se parcheaza eventual. Nu era nici un fel de poligon acum 1 an de zile si nici nu cred ca ar fi introdus asa ceva.

GNChicago
27.06.2005, 12:54
Proba de sala e usoara si arata ca o dovada ca nu esti handicapat mintal, asa de usor este....

Proba practica e prin oras, de obicei in Elston Street area. Trebuie sa incepi cu punerea centurii, aranjarea oglinzilor chiar simulare de aranjare a oglinzilor ptrca inseamna puncte, in rest totul f. decent.

Cunosc pe cineva care condusese in Romania peste douazeci de ani a picat de doua ori la teren, probabil mersese prea mult cu mine in masina, desi i-am spus sa nu faca ce vede la mine.....Primul test a fost f. scurt, nu a oprit la stop sign ( in Rom. nu prea se obisnuieste) si instructorul i-a zis imediat ca a picat. A doua oara, cred ca facut la dreapta fara sa opreasca, desi nu venea nimic de acolo.... si atunci m-am dus la seful de acolo si i-am facut incapabili, putina lectura... si a treia oara a trecut.....e drept ca si candidatul era incapatinat.

Cind am dat eu examenul de teren, instructorul n-a avut calculatorul la el si mi-a facut impresia ca a gresit la adunare in favoarea mea... si asa am trecut din prima desi nu condusesem in rom. si aici luasem mai putin de zece ore cu un roman mai vechi....care avusese carnet si din rom.

Dar cu carnet din Rom poti conduce vreo trei luni de la intrarea in IL si pe urma iesi in WI sau Indiana si cred ca din nou ai dreptul la cele trei luni, si tot asa....Politistul te va intreba de cit timp ai venit in IL si daca saptamina trecuta ai venit din WISCONSIN sau IN, ar trebui sa fie OK.

Good Luck!!

sorin
29.06.2005, 04:41
M-a sunat cineva si m-a intrebat daca sigur poate conduce ca vizitator in Chicago cu permis din Romania. Am extras de pe siteul Secretarukui de Stat al statului Illinois urmatoarele:

Can foreign nationals who are temporarily in the U.S. drive on their licenses from their home country?
Yes. This new law does not change the fact that a foreign national who is temporarily residing in Illinois may continue to drive on a valid driver's license from his/her home country.

What about international drivers permits or licenses?
There is no known legitimate "international driver's license". This is often confused with an international driver's permit.
There are international driver's permits. An international driver's permit does not give a person the right to drive, but provides a translation of the valid home country DL. One cannot get an international driving permit unless the home country DL is valid.
International driving permits are obtained in the driver's home country. When leaving the home country, a person should obtain a translation of the home country DL in the spoken language of the country to be visited. While lack of a translation does not invalidate a home country license, having one makes it easier for law enforcement to assess the home country DL's validity.

Deci practic se poate conduce cu permis din alta tara.

mgmp
17.07.2005, 13:56
Sorin ,

Aici este un extras de la secretary of state:
Drivers moving to Illinois from out of state may use their valid driver

ancanemes
06.12.2005, 09:50
[QUOTE=sorin]
Si in Chicago e cam la fel cu partea practica (am intrebat pe cineva caci eu intamplator tot in Indiana am luat primul permis), adica se conduce prin oras si se parcheaza eventual. Nu era nici un fel de poligon acum 1 an de zile si nici nu cred ca ar fi introdus asa ceva.

am ceva de adaugat eu am dat permisul acum 1 luna si sa dat si poligon dar nu e greu deloc sa mergi printe jaloane si apoi te opresc intre ele apoi tre sa dai cu spatele ceva de genul astea sunt jaloanele_________________
MASINA INTRE ELE asa ca nu e mare scofala iar alta mai

GNChicago
06.12.2005, 13:56
Probabil ca vor sa fie siguri ca nu faci accident pe traseu si sa le moara un instructor, ptrca FAZANI sint, au fost si vor mai fi.

E o deie buna sa-i puna pe candidati sa treaca printre jaloane sa vada daca s-ar descurca in caz real de circulatie fara accident.

miha11
18.01.2007, 04:22
voi aplica si eu pt au pair usa si as vrea sa stiu daca am sau nu nevoie de permis international.am permis de ro,se poate sa conduc cu el in state?sau sa dau acolo ceva echivalent cu acesta,ma rog orice dar sa fie recunoscut faptul ca pot conduce acolo.

usdream
18.01.2007, 14:56
e suficient permisul de Ro .

miha11
19.01.2007, 09:55
dar astia de la firma imi spun ca am nevoie si de cel international...am aplicat pt au pair...din cate am inteles daca imi iau permisul international mi se retine cel romanesc..este adevarat?

Mariana Talpa
19.07.2008, 14:27
Salut as vrea sa stiu e posibil sa-mi fac permis de conducere in Chicago fara social security number, sau unde in alt stat a putea sa-mi fac si sa nu am nevoie de social security number? mersi mult, pa .

foreignfantasy
08.10.2008, 17:36
Daca am permis de conducere de Romania si ssn, pot sa-mi fac permis american pe baza celui romanesc fara sa trec printr-un examen de conducere, sau nu? Mentionez ca nu am permis international, si locuiesc in Illinois.

keyframe14
08.10.2008, 18:13
Daca am permis de conducere de Romania si ssn, pot sa-mi fac permis american pe baza celui romanesc fara sa trec printr-un examen de conducere, sau nu? Mentionez ca nu am permis international, si locuiesc in Illinois.nu poti fara examen(calculator si traseu) iar ermisul din romania si ssn nu sunt suficiente in majoritatea statelor..trebuie sa faci dovada statului legal.

usdream
11.10.2008, 09:18
Nu poti, trebuie sa dai examenul scris si cel practic. Eu le-am aratat permisul de RO si pt cateva secunde am crezut ca scap de examen (functionarul parea nedumerit) dar nu a fost asa. BAFTA !

Sherlock
11.10.2008, 10:22
Trebuie sa ia si un act de identitate (pasaport valabil, etc). Aici in VA iti cere doua documente cu care sa iti demonstrezi identitatea si un document care poate fi si o factura de utilitati, cu care iti demonstrezi rezidenta in stat. Sotia mea avand numai o un act de identitate (pasaport) care era acceptat de DMV, au fost scanate actele si trimise la judecatorie, dupa aproximativ 10 zile am primit scrisoarea de acord ca are dreptul pentru permis de VA. (ea nu are SSN).
Examenul se da obligatoriu.

foreignfantasy
16.10.2008, 11:28
Uf, si eu care speram ca nu e nevoie sa trec prin tot talmes-balmesul cu examene... what a drag... mersi mult tuturor care mi-ati raspuns, desi speram ca raspunsul sa fie altul :)

FunnKy
20.10.2008, 03:12
Daca mi-a expirat viza, si am permis de romania valabi + permis de florida care tocmai mi-a expirat, pot da examen in sua fara a prezenta dovezi de statut legal?

manolica1
20.10.2008, 11:35
din cate stiu singurul stat unde se mai poate fara SSN dar cu dovada unui permis de RO sau alt stat din SUA si pasaport expirat chiar, este Maryland... dar trebuie sa dovedesti rezidenta in acest stat...
Examenul se da obligatoriu.

Ucu_ocmd
15.04.2010, 01:07
Buna,
Eu am permisul suspendat aici in Ro,dar peste 3 zile plec in state cu H2B;deci nu o sa am permisul la mine.In aceasta situatie cum as putea conduce in state?daca dau examen pot sa iau permisul acolo?voi locui in statul Virginia si in DC.multumesc.