PDA

Arată versiune întreagă : Avocatu

razvan
03.06.2005, 06:50
salut sunt sorin sunt nou pe forum,as avea si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva.Am ajuns in State cu viza h2b cu contract de munca in TN.m-am mutat in Va si am incercat sa imi prelungesc viza cu un angajatuor din VA acesta ma sponsorizat si mi-a spus sa iau legatura cu avocatul firmei.L-am sunat si iam trimis pe fax xerocopiile de la pasaport de la viza, i94,nu i-am trimis de la SSN si nici nu am semnat nici un act sau o bucata de hartie pt.ca nu ma sunat de loc 2 luni de zile cat am fost in TN.si ma sunat acuma cum ca mis gata actele ca trebuie sa platesc $1500 acuma ca altfel o sa am probleme ca madeporteaza din tara.eu am venit in Chicago de doua zile ca nu mi-am gasitnimic de lucru acolo si nu am bani sa ii platesc la avocatu asta,Intrebarea e ce imi poate face,e adevarat ce spune.

multumesc.

sorin
03.06.2005, 07:19
Poate ar fi bine sa contactezi un avocat roman din Chicago si sa discuti treaba asta, pentru ca banuiesc ca nu vrei sa risti nimic.

observator
05.06.2005, 05:49
Buna,

Daca imi raspundetzi la cateva intrebari poate va ajut, pur si simplu dezinteresat.

1. Atzi fost angajat undeva in cele 2 luni cat atzi stat in VA?

2. Atzi iesit sau nu din valabilitatea vizei H2B initziala?

3.Atzi respectat termenii primului contract cu care atzi venit aici?

4. Ce statut avetzi acum? (daca stitzi)

Daca vretzi ma putetzi contacta la tel: 248-830-0610 pentru o consultatzie gratuita.

razvan
11.06.2005, 05:05
1.In VA nu am lucrat cu contract ci la negru

2.viza initiala imi expira in data de 1 noiembrie 2005

3.Am stat in TN o luna si 2 saptamani deci nu am respectat contractul care il aveam cu parcu de distracti de 6 luni.si am venit in VA

4.Sincer sa fiu nu stiu daca mi-a schimbat avocatu asta ceva pt ca eu cum am spus si ma repet nu am semnat cu avocatu asta nici o foaie de hartie absolut nimic.

observator
14.06.2005, 23:30
Buna,

Daca nu atzi respectat contractul initzial suntetzi deja in afara statutului legal, deci nu mai putetzi prelungi viza H2B si nicinu o mai putetzi transforma in alt tip de viza. De fapt, exista shanse minime sa trecetzi in viza de turist daca cei care au solicitat viza pentru dv. nu v-au raportat la serviciul de immigrari. Oricum trebuie sa indeplinitzi si alte cerintze pentru a va califica pentru viza de turist. Merita incercat. Daca doritzi mai multe amanunte scrietzi-mi pe adresa de mail a firmei: happy_in_us@yahoo.com

GNChicago
20.06.2005, 05:48
Obsevator, nu crezi ca ar trebui sa-i trimita o scrisoare recomandata la avocat in care sa-si manifeste nemultumirea de activitatea lui si sa-l dea afara (fire him!), in felul asta regulile profesionale l-ar opri sa mai faca ceva dupa primirea acestei scrisori.....?

Desigur ca poate face si prin dv. dar atunci poate sa trimita un bill oficial la noua firma si sa fie bun de plata....

Eu cel putin asa as face.

Mare-i gradina lui DUMNEZEU!