PDA

Arată versiune întreagă : Cit sa mai astept?

Anah1
02.06.2005, 22:41
Sunt casatorita de 9 ani cu un cetaten Libanez si locuim in Liban.Am depus actele pentru emigrare ptr partea engleza ( Ontario ) si am primit scrisoare de la ambasada pe 12 iulie 2001 precum ca au primit dosarul si ma vor anunta daca e nevoie de interviu.
Dupa vreo 2 ani am mai primit o scrisoare in care imi cereau sa fac testul IELTS si sa il trimit in maximum 3 luni.
L-am facut si l-am trimis cu confirmare de primire , deci sigur au primit plicul.
De atunci nici o veste , iar pe situl unde pot vedea unde se afla cazul meu imi apare mereu "in process".
Este posibil sa astept si mai mult de 4 ani ?
Le-am scris de 2 ori , am trimis si fax si mail dar nu imi dau nici o informatie.
ce ar trebui sa fac?
Thanks

ovex
06.06.2005, 04:44
Probabil nu ai stiut dar mult mai usor puteai sa incerci sa emigrezi pe partea franceza,ptr.Quebec,cu un efort zic eu mediu de a invata mai mult sau mai putin limba franceza(asta e de discutat) pentru interviusi cred ca erai deja de cel putin 1 an in Canada si nu trebuia nici macar sa aterizezi in Quebec ptr. ca viza e ptr.TOATA Canada,deci putei sa vi direct pe partea engleza.

Am divagat de la subiect dar raspunsul la intrebarea ta este DA! E posibil intradevar sa astepti si mai mult de patru ani! Au fost foarte multe cazuri(fericite),in unele dintre ele nu au mai fost chemati la nici un interviu (aveau oamenii 4 ani si jumatate de asteptare) ci au fost chemati direct sa li se dea viza,altii nu au primit nimic dupa o perioada mai mare decat cea mentionata.... .Si oricum in comparatie cu suma minima de bani ceruta la intrarea in Canada pe partea engleza,ptr.Quebec iti trebuie mult mai putin! Ti-am spus aceste lucruri ptr. ca in cazul in care iata ai de ales,gandeste-te la trimiterea unui dosar si ptr. Quebec(evident daca e posibil d.p.d.v. financiar sau a altor criterii),dosarul ptr. partea franceza,neaducadu-ti nici un prejudiciu,de nici o natura inprocesarea dosarului ptr. partea engleza.Deci...... .E doar o parere. Bafta multa!

Anah1
06.06.2005, 05:12
Multumesc mult pentru raspuns, intr-adevar nu am stiut ca ptr partea engleza se asteapta asa de mult, iar cu franceza stau prost asa ca ....oricum nu puteam sa aplic.
Nici de invatat nu as fi putut ptr ca nu mi-e deloc draga aceasta limba.
Despre suma de bani intr-adevar e mult mai mica ptr Qubec dar problema mea nu sunt banii.
acum sa ma apuc sa aplic din nou..., alte acte , alte drumuri...nu mai am aceeasi rabdare...asa ca astept in continuare...poate ma ajuta dumnezeu.
Oricum mi-ai dat o veste buna cind mi-ai spus ca se asteapta cam atit si ca au fost cazuri cind s-au dat vize fara interviu.
Stii cumva in cazul in care te refuza te mai anunta , sau nu te pot refuza pina nu te cheama la interviu?
Iti multumesc!

ovex
06.06.2005, 06:04
Drept este ca nu am auzit inca pe nimeni sa fie nu fie anuntat deloc,dar asteptarea asta lunga te cam omoara.Si oricum sa stii ca si la interviu va trebui sa faci dovada unor cunostinte minime de franceza,pe langa engleza care e de baza.Deci....mai gandeste-te!

Daca aveti studii superioare,vechime,copii,un prieten in Quebec,cunoasteti bine limba engleza-toate astea aduc puncte (de preferat cat mai multe),acestea (punctele)daca sunt multe,va scutesc de invatarea aprofundata a limbii franceze.Stiu familie care datorita studiilor,etc,au trecut de interviul in franceza cotati la nivelul 2/3 din maximul de 12.Deci....In ultimul timp sunt unele familii carepleaca din Ro.dupa ce procesul de emigrare a durat 10 -11 luni,media fiind camde 14 luni.Un oarecare avantaj (moral poate) este ca in procesul de emigrare pe partea franceza comunici cu autoritatile canadiene la intervale de timp mult,mult mai mici decat ptr, partea engleza.Asta ajuta,zic eu,la luareaunor decizii de moment in ceea ce priveste viata in tara in care traiesti vis-a-vis de viitoruldin Canada.Se elimina deci starea de incertitudine.Intra pe forumul de emigrare in Quebec,citeste ce a scris Sorin la etapele emigrarii si ia tu o decizie.Finalul deciziei tale,va fi tot cu aterizare pe partea engleza,of course!smileys/smiley2.gif. Hai ca nu te mai bat la cap,dar daca vrei sa mai afli ceva,m-as bucura sa-ti fiu de folos.Si nu numai eu,sunt sigur... .Bye!

06.07.2005, 05:58
La urmatorul link se gasesc statistici oficiale referitor la timpii de
procesare pentru "skilled workers". Nu ajuta prea mult dar tot e ceva:

http://www.cic.gc.ca/english/department/times-int/02a-skil led-fed.html

08.07.2005, 02:23
salut

Noi am depus actele pentru partea engleza in sept 2001, in iun 2004 au solicitat IELTS-ul pe care l-am luat cu 7.5 in oct 2004.

In dec 2004 mi-au mai cerut cazierele actualizate iar in feb 2005 am primit plicul cu medicalele acasa.( fara interviu). Dupa ce am facut testele medicale, acum asteptam viza.

Procesarea dureaza destul de mult, dar trebuie sa aveti rabdare.

Va doresc succes!

smileys/smiley102.gif

09.07.2005, 13:54
La link-ul de mai sus suprimati "blank"-ul de la "skilled".

http://www.cic.gc.ca/english/department/times-int/02a-skil led-fed.html

Scuze