PDA

Arată versiune întreagă : Orice incepe cu

sorin
09.03.2004, 10:21

02.04.2004, 04:27
salut,

singur in NY nu e chiar ushor. Nu pot sa spun ca e greu, dar lipsind partea sociala, nici binele nu arata asade bine smileys/smiley1.gif

poate mai apare cate cineva pe aici...smileys/smiley9.gif

sorin
02.04.2004, 16:09
Snuff, in primul rind bine ai venit pe acest forum!smileys/smiley1.gif
De cit timp esti in NY? Vrei sa spui ca nu prea cunosti lume pe acolo? Nici o problema, toti am trecut prin astea la inceput.
Nu-ti fa griji ca au sa apara si altii din NY si puteti sa organizati una alta. In materie de parte sociala, tocmai s-a desfasurat un cenaclu in <st1:State w:st="&#111;n">New York</st1:State> (este un anunt chiar pe acest forum de <st1:State w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">New York</st1:place></st1:State> si pe pagina de

06.04.2004, 08:51
Salut Sorin,

Sunt de trei ani si ceva in NY, dar in afara de oamenii pe care i-am stiut din Romania, putini au fost cei pe care i-am intalnit aici. Pe unii i-am pierdut intre timp. Se pare ca e un sindrom la care s-a gasit antidotul inca si asta ne face sa ne indepartam unii de altii dupa acel vechi principiu, vine cine vrea si scapa cine poate, pe care cu siguranta ca noi romanii il avem undeva in informatia genetica.

Nu am fost obisnuit, ci m-am obisnuit singur, sa am in jur prieteni. Prieteni de suflet care sunt destuli de rari aici smileys/smiley1.gif.

Noroc ca nu disper asa de repede, asa ca o sa zabovesc ceva prin zona, poate o sa apara cinevasmileys/smiley4.gif

06.04.2004, 08:53
sorry pentru gramatica,

Graba din lunch. http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley9.gif

sorin
06.04.2004, 11:23
Snuff,
Daca statisticile pe care le-am gasit pe diverse siteuri sunt adevarate, New York-ul are cea mai mare comunitate de romani, deci practic ar fi cel mai usor sa gasesti alti romani cu care sa te imprietenesti. Problema imprietenirii cu alti romani este destul de complexa si delicata, deoarece asa cum s-a discutat si in cadrul unui alt topic de pe acest forum, in multe cazuri unii raman cu un gust amar si cu experiente neplacute, dar in acelasi timp sunt si cazuri pozitive.
Care crezi ca sunt motivele pentru care iti este greu sa intalnesti si alti romani de aici? Locuiesti intr-o zona unde nu prea sunt alti romani? Sunt romani in acea zona pe care i-ai intilnit dar nu sunteti compatibili in ceea ce priveste ideile si felul de a fi? Ai retineri in ceea ce priveste legarea de noi prietenii poate din cauza unor esecuri anterioare?
In legatura cu prietenii de suflet cred ca ai dreptate, sunt greu de gasit si as adauga ca nu numai aici ci oriunde, si este bine ca ai rabdare. Prietenii adevarati se gasesc foarte greu, in schimb de

07.04.2004, 05:16
In trei ani si ceva, nu am avut cum sa cunosc romani aici. Putinii cunoscuti pe care ii am, si cercul pare sa ramana inchis. Fiecare e preocupat de problemele lui. Timpulfiind un factor descurajator pentru noi toti. Rutina si grijile zilnice, chestii pe care in Romania le-am cunoscut mai putin, sau la o alta dimensiune. Aveam griji cu mult mai mari ri responsabilitati cu mult mai mari in tara, dar prietenii ma faceau sa trec cu mult mai usor prin asta. Uneori cu ajutor palpabil, alteori numai cu faptul ca ii stiam acolo langa mine. Aici problemele sunt mici, responsabilitati pare sa am numai fata de mine si totusi sambata sau duminica, atunci cand ar trebui sa ma pot bucura de timpul liber pe care il am .... nu e nimeni in zona. Imi par cam fara substanta discutiile care le avem intre noi in general. Unul da cu noroi in viata mizera din Romania, altul e foarte bun la politica americana, el chiar ar merge in Iraq maine, sau ar protesta impotriva razboiului. mai rar am vazut oameni cu care sa vorbesti chestii de suflet sau pur si simplu, sa faci planuri de concediu sau de weekend. NU e vina nimanui. Si nu incerc sa "cert" pe nimeni aici pe forum. Fiecare tara din lumea asta are bune si rele, fiecare om are la fel. Eu unul nu ma mai simt de mult acasa. de cand am deschis ochii prima data in afara Romaniei si am muscat din fructul cunoasterii, mi-a parut rau, nu ca ma intorc in tara, ci ca nu poate fi si la noi ca in alte parti, bine si frumos. Si am muscat in continuare din acest fruct si am ajuns sa nu mai am sentimentul de "acasa" nicaieri. Nu am uitat si nu am cum sa uit de unde am plecat. Nu voi vorbi niciodata cu: la voi acolo, si la noi aici. as vrea si stiu ca nu se poate, sa am casa undeva in Europa, sa conduc ca in Germania, sa beau cafeaua de dimineata in cafenele pariziene, si sa am linga mine inteligenta romanului simplu care stie sa se bucure la o gluma buna si nu vede in bancuri rasism sau alte chestii din astea. Nu o sa se intample asta niciodata. US va fi multa vreme de aici inainte tara posibilitatilor, Parisul va avea in continuare acelas farmec, in Germania limita de viteza pe autostrada va mai fi o vreme limita masinii tale si cu toate astea lume se va scimba radical. Noua nu ne ramane decat sa ne gasim prieteni.

ce va doresc si voua!

snuff

sorin
07.04.2004, 07:09
Cine crede ca problemele si grijile sint cu mult reduse fata de cele din Romania se inseala si inclin chiar sa cred ca stressul e mai mare aici, cel putin din anumite puncte de vedere. Spun din anumite puncte de vedere pentru ca daca cineva isi doreste doar o slujba la care sa mearga 8 ore pe zi si doua saptamini de vacanta pe an pe care uneori trebuie sa le iei din doua bucati si in rest sa se relaxeze, asta este posibil. Pe de alta parte insa daca iti doresti mai mult, trebuie sa sacrifici relaxarea in detrimentul stressului si a lipsei de timp liber, care incet incet se lipesc de tine si incep sa-ti conduca viata, facindu-te sa uiti de familie, copii, prieteni, o muzica buna, iesiri cit mai dese din casa s.a.m.d.
Am trecut prin stari de depresiune primul an cind am venit in State,

08.04.2004, 04:11
Tot ce ai spus este adevarat. Imi spunea tata cand eram mic: "sa nu cauti niciodata fericirea" aproape ca era interzis sa folosesc cuvantul. Nu am stiut de ce spunea asta atunci. E si un om care se exprima mai greu si astea au fost cuvintele lui pentru a spune ca poti fi dezamagit atunci cand crezi in existenta ei si constati ca e desertaciune.

La 16 ani scriam vadit deranjat de ce imi spusese tata:

"poate ca fericirea nu exista, dar cred ca te apropii asimptotic de ea cu cat ai mai multi prieteni" Dar aici intervine paradoxul :(

asa cum spui tu, numarul prietenilor din prima categorie tinde la zero.

M-ar bate Dumnezeu sa spun ca nu am avut prieteni, dar acum ei sunt departe, iar atunci cand am plecat din Romania,multumind unuia din ei pentru ajutorul imens pe care il primisem, dialogul a fost cam asa:

eu:.....si cu siguranta vom ramane buni prieteni.

el:.... poate cunoastinte, prieteni suntem acum. Tu acolo, eu aici, ne vedem odata de doua ori pe an. Nu vei mai sti care sunt problemele mele zilnice si nici eu nu le voi mai sti pe ale tale. Cu timpul amndoi ne vom gandi la celalat ca la o buna cunostinta si nu vom mai putea sa stim ca suntem acolo unul pentru celalalt, asa cum a fost pana acum.

ce s-a intamplat ?

ne-am vazut odata pe an, cu mare placere. El nu avea cum sa inteleaga noul sistem de referinta in care eu traiesc, iar sistemulin care el traieste si pe care eu il stiam, s-a modificat de la an la an.smileys/smiley19.gif

sunt multe exemple pe care as putea sa le dau sa ma fac mai bine inteles ce stiu despre prietenie si cat de rasfatat am fost pana acum de viata. probabil ca pentru o vreme o sa ma bucur dece a fost. Si sa stau pregatit pentru atunci cand va veni iar. smileys/smiley4.gif

sorin
08.04.2004, 08:50
Caz asemanator si o confirmare a expresiei

iulia
08.04.2004, 14:51
Buna seara Sorin, buna seara Snuff,

Daca acestaesteforumul dedicat comunitatii romanesti din New York si imprejurimismileys/smiley1.gif atuncio sa 'stau si eulao cafea' cu voi ...

Eu fac parte din categoria 'imprejurimi' smileys/smiley1.gif.

Am venit de doua luni in Canadasisunt in cautare de prieteni romani.

Cred ca am trecutsocul distantei smileys/smiley1.gif , pentru ca tot ce e pe continentul American deja mi se pare la o aruncatura de bat ... smileys/smiley4.gif

sorin
08.04.2004, 16:47
Iulia,
In primul rind bine ai venit pe acest forum si la o cafea!smileys/smiley31.gif
Unde esti in <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Canada</st1:place></st1:country-regi&#111;n>? Sunt si doua forumuri pentru <st1:City w:st="&#111;n">Montreal</st1:City> si <st1:City w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Toronto</st1:place></st1:City> in caz ca esti prin unul din aceste orase, dar asta nu inseamna ca nu esti binevenita pe orice forum de pe acest site. Eu am si niste prieteni prin <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Canada</st1:place></st1:country-regi&#111;n> si am sa le sugerez sa participle si ei la discutii.
Uite ca mi-ai dat o idee si o sa mai deschid un topic cu

09.04.2004, 03:56
http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley31.gifBine ai venit Iulia!

Cafeau mi-a placut mereu, Canada e aproape, si Sorin, te rog nu o alunga de aici! Abiacene-am facuttrei smileys/smiley19.gif

Glumesc, dar tu Iulia, sa nu-l asculti 100% pe Sorin, chiar daca el e Master-ul. Mai stai prin zona. Mai vrei un pic de lapte in cafea, sau poate un croissant proaspat http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley20.gifsi putina dulceata? http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley4.gif

09.04.2004, 03:59
Canada unde? daca zici ca esti vecina aici la o aruncatura de batz.... trebuie sa fie Toronto, Ottawa sau Montreal. Este http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley25.gif

09.04.2004, 04:05
Sorin,

M-ai lasat mut. De unde ai atat timp sa raspunzi la tot si sa moderezi tot ce se intampla pe forumul acesta? Si se vede ca o faci cu bun simt si respect pentru fiecare din membrii. Sa ai un paste fericit OMULE!

ups! avem si musafir aici! Scuze Iulia, Sarbatori fericite si pentru tine!

garfield
09.04.2004, 17:40
snuff

Nu te mai plange ca nu ai prieteni ca o sa-l sun pe puiu si nu mai merge la laundry cu tine.smileys/smiley2.gif

sorin
09.04.2004, 19:45
Salutare,

Revin cu vesti incepand de marti probabil. Acum sunt in vizita si in...chefuri prin Toronto, dar ma intorc la baza (Chicago) si continuam discutiilesmileys/smiley1.gif

Paste Fericit la toata lumea!!!!

13.04.2004, 09:55
garfield, chestia cu "laudry" se vrea sa fie o gluma buna sau nu prea? intreb deoarece dupa intrebarea ta s-a asternut ceva de genul "no comment"

16.04.2004, 09:11
...

20.04.2004, 04:23
numai bine la toti cei care au fost aici, cred ca nu am fost interpretat gresit de nimeni si sper ca garfield sa nu fi suparat nici el pe nimeni. s-a lasat asa o liniste smileys/smiley19.gif

unde ati plecat cu totii ?

sorin
20.04.2004, 07:20
Snuff,

Nu cred ca s-a suparat nimeni si nici nu cred ca ai fost interpretat gresit. Se mai intampla uneori sa fie si "eclipse", din cauza ca lumea uita de multe ori sa se mai si relaxeze in loc sa fie intr-o goana nebuna contracronometru in tot ceea ce fac. O mai fi si....astenia de primavarasmileys/smiley4.gifGlumele sunt binevenite aici atata timp cat nu sunt hartuiri si atacuri directe smileys/smiley1.gifStai linistit ca apar ei inapoi.

iulia
22.04.2004, 11:43
Buna ziua la toata lumea smileys/smiley1.gif

Am revenit..... dupa o scurta vacanta de sarbatoripetrecuta in Ottawa.

Orasul meu de rezidenta este Toronto- adica chiar la o aruncatura de bat smileys/smiley1.gif.

cum ati sarbatorit Pastele? in mod traditional?

eu da. cu oua, drob, muzica romaneasca, un grup de romani si slujba in limba romana. si toate astea in Ottawa smileys/smiley1.gif

iulia
22.04.2004, 11:45
Am uitat saintreb daca am dreptul de autor pentru 'intalnirea la cafea'? smileys/smiley4.gif smileys/smiley4.gif smileys/smiley4.gif

23.04.2004, 02:45
Frumoasa Ottawa... mai europeana un pic cu arhitectura veche si noua combinata cu mult bun simtz. Bine ai revenit!

sorin
23.04.2004, 10:48
Sa-ti fie de bine vacanta Iulia si in legatura cu dreptul de autor bineanteles, nu e nici o problema, dar trebuie sa...semnezi condica intai la forumul de cafelutzasmileys/smiley1.gif

N-am fost la Ottawa inca, dar judecand dupa spusele lui Snuff, s-ar parea ca e ceva de genul Washington D.C. care e total diferit de marile orase din State.

iulia
23.04.2004, 11:16
smileys/smiley1.gif Bine v-am gasitiar la ocafea, desi o sa devenim isterici daca bem prea multa ..... smileys/smiley36.gif

Ca arhitectura,cel mai mult imi place Montreal (am uita sa spun ca am fost si acolo, nu-i asa? smileys/smiley1.gif ecel mai european dintre toate sidesigur ..... si cel mai murdar, ca sa fie in ton.

Ottawa e un oras mic comparat cu Toronto, dar foarte linistit, curat si civilizat. nu pot spune cu certitudinedaca seamana cuWashington D.Cpentru ca eul-am vazut doar infilme smileys/smiley1.gif, dar impresia asta mi-a lasat-o si mie.

cine vrea o viata linistita intr-un oras nu foarte mare, acolo e locul ideal. smileys/smiley1.gif

cum e orasul New York? adica cum e vazut de acolo prin prisma unor romani?

sorin
24.04.2004, 02:38
Probabil Snuff poate sa-ti spuna mai multe despre New York si cum se vede mai in detaliu. Eu am fost de 2 ori, am vizitat Gemenii (bine ca am apucat), Empire State Building, Statuia Libertatii, Manhatan, etc.. E un oras frumos dar are si mizeriile lui. Imi place mai mult Chicagosmileys/smiley1.gif

iulia
25.04.2004, 03:44
DarToronto cum ti se pare, comparandu-l cu un New York sauChicago? Sorin, aifost aici de Paste, nu?

sorin
25.04.2004, 06:30
Am fost de multe ori in Toronto si de regula mergem cam o data pe an. Toronto este frumos, diferit de orasele americane, dar si mult mai mic in comparatie cu New York si Chicago. Toronto are un aer mai european, cu mai multe strazi cu boutique-uri la tot pasul si mici magazine de tot felul, in comparatie cu orasele americane, pe cand cele din urma au maretia specifica oraselelor americane. Dupa toate acestea fiind spuse...mie tot Chicago imi place mai mult smileys/smiley1.gif

iulia
26.04.2004, 03:50
Dragutadescrierea smileys/smiley1.gif

Prima impresie pe care mi-a lasat-o mie Toronto a fost ca e un oras american - asa cum le stiu eu din filme .... cladiri inalte, strazi largi si mare ca o placinta smileys/smiley1.gif

sunt foarte curioasa cum sunt celelalte, o sa-ti spun dupa ce le vizitez; probabil New York-ul o sa fie primul, pentru ca imi doresc de mult sa vad cum e acolo (de fapt cel maimult imi doream sa urcpe World Trade Centre...) siapoi Chicago daca-mispui ca e atat de frumos.smileys/smiley1.gif

La San Francisco ai fost? am auzit ca este orasul florilor american smileys/smiley1.gif

26.04.2004, 07:12
cand eram mic si ma intrebau prietenii parintilor, ce o sa vreau sa ma fac cand ma fac mare, raspundeam invariabil: MUSAFIR!

fotograf fiind, am si pus imaginile locurilor pe unde m-am plimbat pe film. sunt la servici acum, si nu am timpul necesar unei descrieri si comparatzii dar din orasele americane, intradevar Chicago e deosebit. am fost cinci zile acolo la McCormick place la o expozitie si la o petrecere in hankock building la et 9x-95 parca. Frumos si parca mai curat ca altele.Mult mai curat.

despre NYC cateva fotografii facute acum trei saptamani noaptea. O sa le pun pe yahoo intr-un album si maine o sa le puteti vedea.

numai bine.

snuff

sorin
26.04.2004, 07:40
Nu, la San Francisco n-am fost inca, dar imi doresc foarte mult sa ajung si pe acolo, sa vad in special

26.04.2004, 08:31
cu mare placere Sorin, numai sa fie un pic de rabdare, sa ma timp sa ajung acasa si sa le arunc intr-un album pe internet.

si o sa va mai dau si din tara, ca plec saptamana care vine si va aduc ceva imagini de pe litoral smileys/smiley1.gif

26.04.2004, 13:54
hi, intr-o mare graba am apucat sa dau drumul la upload pe yahoo acesta e link-ul sunt imagini brute de o noapte de aprilie times square si long island city atentie la copyright smileys/smiley2.gif

26.04.2004, 13:54
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabisaca/detail?.dir=/985b& (http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabisaca/detail?.dir=/985b&amp;.dnm=931d.jpg) amp;.dnm=931d.jpg

26.04.2004, 14:15
imi pare rau ca nu am avut timp sa le ordonez pe toate

promit ca o sa va arat un album frumos data urmatoare

smileys/smiley4.gif

sorin
26.04.2004, 17:27
Snuff,

Excelent slideshowul cu imagini din New York, chiar asa nearanjat....felicitari!!!! smileys/smiley32.gifIn legatura cu ce ai scris la topicul despre vizitat New Yorkul, sigur ca da, ar fi foarte interesant pentru oricine viziteaza acest site sa vada fotografii reusite din locuri frumoase, dar poate cel mai bine e sa asteptam sa te intorci din Romania, sa nu facem ceva in pripa care sa nu iasa cum ar trebui si sa-ti irosesti din timpul necesar pregatirii calatoriei. Ideea initiala era sa fac un album cu poze din Romania primite de la vizitatorii nostri, dar e foarte buna ideea cu unele albume si de aici de pe continentul Nord American.

E grozav ca pleci in tzara si o sa vezi Marea Neagra si abia astept si eu sa vina luna Iulie si sa ajung si eu pe acolo smileys/smiley1.gif

27.04.2004, 01:24
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabisaca/album?.dir=/6037

acesta este albumul cu fotografii din NYC mai bine aranjat smileys/smiley1.gif

27.04.2004, 08:10
hey snuff, tu le-ai facut? ca lumea smileys/smiley1.gif

27.04.2004, 10:02
salut Go-west,

eu cu manutele mele, dupa trei ani aici o noapte de fotografiat in NYC a fost ca o binecuvantare smileys/smiley1.gif.

am testat un aparat digital sa vad daca merita sa imi iau si eu sau nu.

o sa mai postez cateva albume de pe unde ma plimb. dar cand o sa ma intorc din tara, acum e cam din scurtsmileys/smiley4.gif

iulia
27.04.2004, 11:57
Buna,

Sunt superbe pozele ... felicitari Snuff!Ai prezentat orasul ca un artist.

Drum bun si sa ne mai aduci si noua'o gura detara', prin pozeletale.

http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif

New Yorke mult diferit de Toronto. Aici sunt cateva strazi mai luminate, daratmosfera emult mai linistita. Intr-un fel e un orasel pitoresc. Chiar ieri am fost pe o stada pe care nu mai trecusem, cu alei si casute micute, si am vazutdoi copaci minunati-doua magnolii pline de flori. Asa mi-am dat seama ca a venit primavara http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif

In Romania au inflorit magnoliile inca de la inceputul lunii... si acum lumea asteapta vara...

Sorin, si mie mi-ar placea sa vad Golden Bridge, dar mult mai mult mi-ar placea sa merg pe un pod numitLake Pontchartrain Causeway- cel mailung pod construit. Pe zeci de km se mergedoarpe apa; cred ca trebuie sa fieun sentimenttare ciudat ...

sorin
27.04.2004, 17:49
Iulia, podul de care spui se afla in Louisiana, are 24 de mile (aproape 40 de kilometri) in lungime si intr-adevar este cel mailung pod careexista la ora actuala. Imi amintesc de un pod mult mai mic undeva pe langa St. Petersburg parca in Florida, unde inainte de a intra pe el era un anunt care spunea sa-ti verifici benzina din rezervor inainte de a te aventura sa-l treci smileys/smiley1.gif

Snuff, cand pleci? Iti urez anticipat drum bun si sa vii cu colectii proaspete de poze!!

28.04.2004, 03:40
vineri dupa amiaza am zburat. si ma intorc pe 11mai, dar o sa fiu cu voi si in calatoria asta. o sa va trimit poze chiar de acolo :)

28.04.2004, 03:42
podul de care spui tu, cel spre florida, e din mai multe bucati combinatie pod-tunel cred ca am ceva fotografii de acolo smileys/smiley2.gif

sa caut smileys/smiley1.gif

sorin
28.04.2004, 04:09
Snuff,
Cu acordul tau, as vrea sa deschid un topic separat care sa cuprinda linkuri la pozele si slideshow-urile realizate de tine cu poze din New York si de unde vor mai aparea, pentru a fi mai usor accesibile vizitatorilor nostri. Pe termen mai lung, intentionam sa punem pe picioare acel album cu fotografii de la forumistii nostri, aranjat pe categorii si teme. Mai vorbim poate pana vineri cand pleci.

Pana atunci sa nu uitati sa urmariti meciul de fotbal Romania-Germania LIVE pe Romanian-Portal.com. Click pe

28.04.2004, 04:57
sorin, merci mult si ai acordul meu smileys/smiley4.gif

fotbal... smileys/smiley18.gif am un prieten care a pierdut o avere in fotbalul romanesc si... stiu ca cel putin cel intern se joaca pe la Becali prin birouri. Dar aici fiind vorba de nationala, e altceva smileys/smiley4.gif. merci de invitatie.

iulia
28.04.2004, 05:17
si cum se numeste podul acela despre care ati pomenit? pana apare topicul smileys/smiley1.gif.... si apoi pozele smileys/smiley1.gif, poate mai caut si eu pe internet ceva detalii. sa fiu informata smileys/smiley1.gif...

28.04.2004, 08:56
buna Iulia,

http://www.cbbt.com/

aici ai pagina oficiala a podului-tunel 17 mile lungime smileys/smiley1.gif

The 17-mile link on U.S. Rt. 13 between Virginia Beach/Norfolk and Virginia's Eastern Shore

Chesapeake Bay Bridge and Tunnel acesta e numele

foto http://www.pbs.org/wgbh/buildingbig/wonder/structure/chesape (http://www.pbs.org/wgbh/buildingbig/w&#111;nder/structure/chesapeake_bay_brdg.html) ake_bay_brdg.html

si golden gate bridge history

http://www.goldengatebridge.org/photos/history.html

iulia
28.04.2004, 13:59
Buna Snuff,

multumescpentru adrese.smileys/smiley1.gif

podul e cu adevarat spectaculos...merita un drum in viata pana acolo sa-l vezi!

sa inteleg ca tu ai fost acolo si ai facut cateva fotografii?abia astept sa le vad. mai ales ca unele poze facute de tinein New York sunt chiar deosebite... adica toate mi-au placut, dar unele mi-au ramas in minte in mod special smileys/smiley1.gif

sorin
28.04.2004, 16:44
Salutare!

Am pus pozele din New York la un topic separat si "locked" (la announcements sa ramana in partea de sus a paginii)s a fie usor accesibil si sa nu devina "stufos". Oricand pot face update daca apare ceva nou. Si in contextul mesajului meu anterior nu ma pot abtine sa spun ca i-am umilit pe nemtzalai la fotbal...nici in cele mai optimiste vise nu credeam ca asa ceva se va intampla.smileys/smiley32.gif

29.04.2004, 02:13
Sorin, eu nu stiu multe despre fotbalul privit din stadion dar stiu ca Iordanescu "trebuia" sa ramana la nationala. Dar pentru spectator nu mai conteaza, am invins pe nemtzalai cu 5-1!smileys/smiley32.gif

sa nu uitam insa ca si Helmut Kohl a fost prins cu shpaga!smileys/smiley2.gif

29.04.2004, 07:38
pe la care becali prin birouri se "joaca" fotbalul romanesc....ca e multzi becali si e....multzi smileys/smiley36.gifsint curios daca unu' din ei s-a bucurat de acest 5-1 sau si-a pus gheara in git (stim noi care). cit despre iordanescu, acest rezultat a venit ca o mana cereasca sa-i mai spele din rusinea acumulata pina acum.

29.04.2004, 08:03
din ce stiu eu se juca la Giovani, dar se pare ca lucrurile incep sa se mai schimbe un pic. Gigi nu poate pana acolo incat sa influenteze partide internationale, chiar amicale fiind ele. Si interesele Gigi si Giovani sunt un pic antagoniste in acest moment. Dar atat cat Giovani este principalul procurator de jucatori din fotbalul romanesc, el are un greu cuvant de spus in cine cum si ce joaca. pot sa-ti relatez niste intamplari cu patroni de cluburi finala de cupa si campionat in care toate au mers impotriva intereselor cluburilor si pentru interesul lui Giovani. interese care sunt de la jucatori pana la antrenori ignorand de multe ori patronii cluburilor.

sorin
29.04.2004, 08:30
Cred ca relatarea acelor intamplari as fi foarte interesanta pentru ca nu toata lumea cunoaste partea de sub apa a aisbergului numit fotbal romanesc. Ideal ar fi sa faci relatari pe forumul de sport, pentru a fi mai la indemana forumistilor.

29.04.2004, 09:32
am sa incerc asta. Aici mi-ar fi fost mai confortabil

ca aici a inceput discutia smileys/smiley1.gif. Mi-e teama ca dincolo ar suna cam brusc sa incep sa povestesc ceva.

oricum unul din oamenii implicati in treaba asta era Ganea in meciul Craiova - Rapid din aprilie 98. Meciul s-a jucat la Craiova, Antrenor era Alesanco ( omul fiind pregatit numai ca antrenor secund nu avea licentza de principal. ) Presedinte Ion Craciunescu. Interesul clubului craiovean era sa piarda la Craiova urmand sa merga in cupa UEFA daca imi amintesc. daca Craiova batea, avantajul era al Stelei. intre patronii cluburilor, normal sa fie intelegere ca totul sa mearga in interesul celor doua cluburi. Copos isi dorea cupa si campionatul si o victorie la Craiova ar fi fost ce avea nevoie. deci totul parea cat se poate de logic ca meciul sa fie unul clar victorie Rapid. prima repriza 2-0 pentru Craiova cu goluri marcate de Ganea. La pauza vicepresedintele Clubului Craiovean il intreba pe Ganea care se schimba separat de echipa: "Ganea, stii pentru ce jucam azi?" referindu-se la primele de joc 1200 sau 1500$ nu mai retin.

Ganea raspunde: " da, ne'a Gigi! pentru bani!am 7000$, dati mai mult?"

in timpul acesta Copos il cautape patronul craiovean care ii face semn sa stea linistit ca are totul sub control. Stia bine ca nu mai controla nimic in momentul acela, dar mai erau 45 de minute in care mai erau sanse.

Meciul se termina cu rezultat de 2-0 pentruCraiova. Bucurie mare la Steaua in birouri. Incepe un scandal de presa intrePatronul craiovean si Craciunescu, presedinte de club ( ciudat, angajatul comploteaza impotriva patronului avind ca arbitru de partea lui argumentul : orice meci se joaca pentru victorie ) Era Craciunescuun prea drept om si arbitru sau era un idiot presedinte de club care nu avea habar de strategie si interesele clubului ??? Va las pe voi sa raspundeti la astasmileys/smiley1.gif

suna un telefon,

Giovani ii cere patronului craiovean sa nu il implice pe Alesanco in scandalul respectiv, ca are interese cu el. Se face un deal, ca Alesanco sa nu se implice in presa cu declaratii de partea lui Craciunescu iar Craiova la finalul sezonului declara ca suma ceruta de el e prea mare si omul pleaca onorabil de la club.

Craiova ia bataie la Bucuresti si unde merge Craciunescu, Alesanco si echipa la masa, la Intercontinental smileys/smiley2.gifal cui ???Paunescu-Steaua-Becali.

suna telefonul dupa ce Alesanco e dat afara si Givani suparat il cearta pe patronul Craiovean subliniind ca avea interese cu Alesanco. dupa o discutie contradictorie, el se cade de acord ca faptele erau in tocmai si ca lotul Stelei era mai matur iar grilele jucatorilor ar fi dat mai bine daca mergeu inca intr-o competitie internationala. Lotul Craiovean bun sau prost avea jucatori prea proaspeti fara palmares si nu ajuta cu mult daca ei ajungeau in competitie internationala pentru a le creste pretul pe piata de transferari. Logic ???

eu zic ca da.

ganditi si voi.

29.04.2004, 16:41
maaan, aici e mai ceva ca in "la piovra" smileys/smiley4.gif

sa ne mai miram ca urs meyer ne-a facut k.o. in meciul cu danemarca? aceeasi lucratura la alte nivele, si aceeasi conceptie de genul "ciinii latra, ursul trece". politicieni, oameni de sport, alte categorii....toti sint o apa si un pamint si cu obrazul mai gros ca opinca.smileys/smiley30.gif

29.04.2004, 18:34
man, nu stiu ce se intampla in alte lumi, dar cu siguranta e identic. Uite chiar acum, la audierile din congres pentru septembrie negru... presedintele si adjunctul nu vor sa jure ... nu prea e kosher treaba asta. Dar vorba ta toti o apa si un pamant. ce am scris acolo... despre intamplarea rapid craiova, e un fapt real la care am luat parte fara sa ma fi interesat. M-am bucurat insa ca m-am lasat de microbism, cand lua Craiova bataie de la Bemfica Lisabona sau cum se numea echipa. La vreme aia am spus-o pe posturi de radio din romania, incercand sa ii fac pe suporteri sa inteleaga, ca fotbalul e un sport de echipa

Tiriac spunea ca e corect sa fie asa cum a fost, in sensul ca patronul craiovean avea dreptate sa ceara echipei sa piarda

si ca era interesul intregului club. Si tot el spunea ca intr-un fell este interesul in tenis

unde boris becker joaca numai pentru el

si altfel in fotbal cand in teren ai 11 jucatori cu interesul sa asculte de tatal lor, Giovani ca doar el ii poate da la un ban bun in strainatate.

cam asa sta caracatitza asta bat-o vina.

30.04.2004, 01:47
din comentariile tale anterioare inclin sa cred ca erai cu universitatea pina sa te lasi de chibitzareala, right? vad ca oltenii au inceput sa arate ca totusi sint printre primele echipe romanesti de care s-a auzit in europa cu mult timp in urma si nu exclud faptul ca te vei lua din nou de microbism in viitorul apropiatsmileys/smiley1.gif

chestii de genul "lasa sa piarda ala chiar daca poate cistiga" pentru interesul general..."suck" si asta nu mai e sport. din pacate astea nu se intimpla numai in sport ci si in viata de zi cu zi si chiar si aici. de ex. am facut o chestie pentru care compania obtine un brevet, patent...whatever si pe ce loc pe lista crezi ca sint?....iti spun io...locul 3, pentru ca pe 1-2 sint 2 managerismileys/smiley2.gif

nu stiu daca exemple de genul asta ajuta in vreun fel, dar macar demonstreaza faptul ca in...lumea asta strimb facuta....stim noi cine..."***" in loc sa puta. e chestie generala si u e numai in romania, e peste tot, dar la scari diferite....macar cu asta se poate lauda si tzarisoara noastra ca e lidersmileys/smiley36.gif

30.04.2004, 02:38
te contrazic un pic, mai avem de lucrat si acolo pana sa fim lideri smileys/smiley36.gif.

la noi faptele sunt mai pe fata, adica stirile sunt mai la liber. Peste tot e la fel scara difera. smileys/smiley1.gif

30.04.2004, 03:27
sint tare curios dar sa aflu cineeste inaintea noastra in acest clasament, pt. ca io as paria fara sa clipesc pe ai nostri. stiri la liber la noi? cam greu de spus....tocmai am citit un articol ieri ca o gramada de tzari de prin africa sint inaintea noastra in clasamentul in ceea ce priveste libertatea preseismileys/smiley5.gif

30.04.2004, 04:11
presa nu e libera nicaieri in lumea asta! ea e bine legata cu serviciile secrete pe de o parte si capitalul pe alta. si sa nu uitam ca banul e ochiul draqului.

totul e manipulare,in scopul de a atinge interesele

sorin
30.04.2004, 04:28
Ultima suta de metri, huh? Fugi si-ti fa bagajele Snuff ca pierzi avionulsmileys/smiley1.gifVacanta placuta si te re-asteptam la discutii!!!

11.05.2004, 12:33
salut si bine v-am gasit. Dupa ca ma odihnesc o sa va arat si ceva poze, nu prea multe smileys/smiley6.gifdin pacate, timpul scurt

Snuff

sorin
11.05.2004, 17:45
Bine te-ai reantors Snuff! Cum a fost vizita in Romania? Ai prins vreme buna pe litoral, sau n-ai apucat sa ajungi? Asteptam cu nerabdare pozele smileys/smiley1.gif

iulia
13.05.2004, 07:00
Bine ai revenit Snuff,

desi repet intrebarea lui Sorin smileys/smiley1.gif, cum a fost in tara?

te-ai odihnit? ne arati pozele? smileys/smiley4.gif abia asteptam...

Scuze daca va 'intoxic' cu subiectul 'poze', dar mie imi plac foarte mult.

Azi chiar am descoperit un site cupoze facute in Parcul Tineretului si, desi nu am venit decat de 3 luni inCanada smileys/smiley1.gif,mi s-a facut un dor de tara....

Intr-una dintreele am descoperit chiar blocul in care am stat euin Bucuresti smileys/smiley19.gif , dar si Toronto imi place foarte multsi e ok aici smileys/smiley1.gif.

Deci.... abia astept pozele lui Snuff ! smileys/smiley1.gif

13.05.2004, 09:01
Buna Sorin, Sarutmana Iulia,

ce sa va spun din tara?

am ajuns cu mari peripetii, si as spune aici NU ZBURATI ALITALIA!!!!!!!!! compania e mai tot timpul scuturata de greve. Cu 12 ore intarziere am ajuns in Bucuresti. Apoi a urmat un drum de 3 ore spre Craiova unde am apucat sa constat ca autostrada nu mai arata asa de bine cum am lasat-o acum trei ani jumatate. O facusera frumos atunci. Acum lipsea gardul care proteja animalele si masinile, unele de altele. Craiova cu vechiul primar comunist arata cam la fel smileys/smiley19.gif.

am stat o noapte in Craiova si am plecat iar spre Bucuresti de unde am incercat si trenul ca mijloc de transport. Interesant ca arata cu mult mai bine decat stiam eu. E drept am fost la clasa I. Gara din Constantza arata la fel ca pe vremuri, numai proiectul care nu avea scris pe el termenul de executie era interesant. Prevede doua sali de cinema, restaurant, parcari si alte cele. frumos daca va fi sa fie asa.

Vremea a fost frumoasa. In Constantza se reparau toate gurile de canal si se vedea ca e un lucru serios ce se facea acolo. La fiecare intrare in oras este pus cate o shalupa fosta militara anuntand turistii ca acela e orasul maritim. Frumos! Magazinul Tomis arata ca un mini mall de aici, curat si cu marfa mai selecta, nu turcismele sau chinezariile pe care le gasim in alte orase. Marea de o culoare superba. plajele erau pregatite de sezon, magazinele incepeau deja sa isi deschida usile pentru noul sezon. am stat la un bun prieten care avea casa chiar langa portul Tomis, port care este in transformare, pentru primirea ambarcatiunilor particulare.

am fost apoi la Ranca in Parang unde am inceput acum un an constructia unei case de vacanta. incepe sa se nasca acolo un oras! Cu partie de ski si toate cele pentru cateva zile de relaxare. O sa spuneti: dar cine mai e si asta de face toate astea ? doua primarii care au pamant acolo au concesionat parcele pe 99 de ani cu 100$ pe an, cu conditia ca in primul an sa faci constructia. Atunci cand am inceput eu, cu sub 10000$ ridicai o casa cu o camera de zi si sase mici dormitoare. patru la primul nivel si doua la mansarda.

am trecut apoi pe la Baia de Fier, la Pestera Muierii. frumos de vazut dupa aproape 30 de ani smileys/smiley4.gif.

pe aeroport la intoarcere vorbeam apropos de primari si ce pot ei face, despre cat de multe a facut primarul din Otopeni "ne-a scos din namol" spunea cineva, si cat de putine a putut face Basescu pentru Bucuresti cu o echipa de consilieri in opozitie fata de culoarea lui politica. Apoi am ramas mut, cum Mircea Geoana, un diplomat de cariera, este sacrificat numai pentru a il invinge pe Basescu smileys/smiley18.gif.

si daca tot vorbisem de fotbal mai saptamanile trecute... in aeroport stateam langa Giovani si ma amuzam ca doar ce ... am scris ce ati citit smileys/smiley36.gif.

Pozele vin si ele. Abia mi-am revenit cu somnul.

iulia
14.05.2004, 02:18
Buna dimineata,

E o placere sa-ti incepi dimineata cu vesti bune smileys/smiley1.gifla o cafea buna smileys/smiley1.gif.Ma refer desigur la Constanta, Ranca si Pestera Muierii ...

Eu care amvenit de curand din tara, pot spune ca s-au imbunatatit multe in ultimii ani, desi toate mergdestul de greu... mai ales la capitolul starzi si sosele... http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley6.gif

In toamna am fost cu un proiect in Pitesti si amavut marea placere sa descoparcat de frumos este orasul. m-au uimit curatenia ireprosabila, numarul atranjamentelor floralesi caldirileingrijite din centru; toateerau bineintretinute...a fost o reala placere;dimineata cand treceam pe acolo de mute ori aveam senzatia ca sunt intr-un orasel din Germania si nu in Pitestiul 'gri' pe care mi-l aminteam eu... smileys/smiley1.gif

Cand eram in tara mergeam destul de desla munte undeva pe langa Brasov; la inceput erau doar cateva vile de vacanta in zona respectiva;in ultimii ani insas-au construit atatea vile de vacanta acolo, ca sunt mai multe case ale turistilor decat ale localnicilorsmileys/smiley4.gif... Asta e un lucru bun, pentru ca au venit banii sis-au facut investitiiin sosea siproiecte Phare smileys/smiley1.gif.

Si astea sunt doardoua exemple... smileys/smiley1.gif

Va doresc o zi buna,

Iulia

14.05.2004, 02:42
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabisaca/detail?.dir=/b6a5& (http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabisaca/detail?.dir=/b6a5&amp;.dnm=2b33.jpg) amp;.dnm=2b33.jpg

acesta e din Romania

14.05.2004, 02:43
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabisaca/detail?.dir=/e763& (http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabisaca/detail?.dir=/e763&amp;.dnm=ca5c.jpg) amp;.dnm=ca5c.jpg

si o surpriza din Paris pentru voi toti

sorin
14.05.2004, 07:17
Iulia,

Bine ai revenit la discutii! smileys/smiley1.gif

Snuff,

Sa-ti fie de bine vacanta si multumim pentru poze care sunt (asa cum ne-am obisnuit deja) foarte frumoase si profesioniste!smileys/smiley32.gifDin fericire eu o sa plec cu KLM, nu cu Alitalia si sper sa fiu mai norocos ca tinesmileys/smiley36.gif

14.05.2004, 08:30
tot KLM zburam si eu de obicei ( berea ma atragea cel mai taresmileys/smiley4.gif), dar la intoarcere erau cam 5 ore de asteptat si am zis sa incerc si altceva. Am nimerit Alitaliasmileys/smiley19.gif

iulia
15.05.2004, 03:33
Buna dimineata,

ce faceti? cafeauae gata ... http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif

pozele sunt superbe! http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gifhttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley32.gif

cele din Romania imi plac toate;imi place poza cu cortul, adicaimi place si cortul si poza si ideea; si pozele cu digul suntexceptionale;nu stiu unde estedigul, dar sunt sigura ca as fi trecut fara sa-l observ...noroc ca Snuff nu ! http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif; poza cuhotelurile coloratee 'de vedere';pozele din pestera sunt iarasi exceptionale; luminile din interiorautransformat-ointr-un loc cald si misterios;iar pozele de la munteimi sunt prea (!) http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.giffamiliare ;este imagineamuntelui de 'acasa'; asa este si pe langa Brasov unde mergeam eude cand ma stiu...

Si cel mai mult imi placecum sunt aranjate.la fiecare noua poza m-am gandit ce 'surpiza' mai urmeaza ... http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif

Despre pozele de la Paris nu pot sa comentez nimic. daca nu ar fi avut Sunffdrepturile de autor, si dacaas fi putut http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif, le-as fi descarcat pe toate! Parisul este orasul meu preferat smileys/smiley1.gif

Snuff abia astept urmatoarele poze ... smileys/smiley1.gif

Cand pleci in tara Sorin? cred cadeja aimers de multe ori cu Lufthansa asa ca e inutil sa-ti spun ca e destul de bine cu ei, nu? http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif

sorin
15.05.2004, 03:44
M'neatza la toata lumea!

E gata cafeaua...adica la mine a gata bauta ca m-am trezit de dimineata smileys/smiley1.gif

Iulia, nu cred ca Snuff a pus vreun mesaj ca pozele au copyright, asa ca poti sa profiti de aceasta "slabiciune" a autorului si sa-ti faci albumul propriu smileys/smiley36.gif

Eu plec in Iulie in Ro si asa e cum spui tu, am zburat de multe ori cu Lufthansa si n-am de ce ma plange. Credeti-ma sau nu, cel mai mult mi-a placut acum vreo trei-patru ani cu Austrian Airlines.

iulia
15.05.2004, 04:04
Mai amo gura de cafea si otermin si eu... smileys/smiley4.gif

Pai daca ma lasa Snuff smileys/smiley1.gifsi-mi spui tu cum smileys/smiley1.gif le iau ! http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif

Si mie tot cei de la Austrian Airlines mi-au placut cel mai mult. Am zburat cu ei de mai multe ori in decursul a cativa ani,doar in Europa insa, si dupa cum spui si tumi s-au parutcei mai buni (aum 5-6 ani). Apoi am facut o pauza si am zburat cu alte companii, si cand am revenit la AWA nu mi s-a mai parut la fel... nu stiu ce sa zic acumsmileys/smiley1.gif

sorin
15.05.2004, 07:08
Pai nu cred ca e vreo problema cu Snuff ca e baiat de treaba si te lasa smileys/smiley1.gifCred ca e ocupat cu vreun nou album de n-a dat pe aici.

Apropo de austrieci, o alta chestie care mi-a placut a fost ca venind la "business class" (pur si simplu intamplator, eu aveam bilet normal da cica am fost selectat din motive promotionale) si fiind si inainte de 11 Septembrie, totul a fost cu inoxuri, prosoape albe impecabile, mancare excelenta si servire la 4 acesmileys/smiley32.gifDe atunci n-am mai zburat cu ei si nu stiu cum mai e.

Am sa mai deschid un topic nou ca s-a cam "aglomerat" asta...are pagini cat ceaslovul lui Nica a Petrei smileys/smiley36.gif

16.05.2004, 09:17
imi pare rau ca am intarziat la cafea smileys/smiley12.gif, m-am trezit mai tarziu ceva.

Buna ideea lui Sorin, sa-mi spal pacatele cu poze noismileys/smiley4.gif

si pentru ca Iuliei ii place muntele propun:

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabisaca/detail?.dir=/399f& (http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabisaca/detail?.dir=/399f&amp;.dnm=7c31.jpg) amp;.dnm=7c31.jpg

16.05.2004, 10:13
si poate isi mai aduce cineva aminte de Holograf smileys/smiley1.gif, una dintre cele mai bune trupe romanesti ( cel putin asa vad eu )

16.05.2004, 10:14
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabisaca/detail?.dir=/e9c8& (http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabisaca/detail?.dir=/e9c8&amp;.dnm=8ba3.jpg) amp;.dnm=8ba3.jpg

sorry!

acesta e link-ul pentru pozele cu Holograf

sorin
17.05.2004, 03:30
Mersi pentru pozele noi! Holograf este pe lista mea de formatii romanesti favoritesmileys/smiley1.gif

17.05.2004, 13:16
buna seara tuturor,

sper ca v-au placut si cele doua mici seturi de poze de pe sohodol si cele cu Holograf, spuneti-mi ce ati vrea sa mai vedeti. am spre exemplu o colectie de la o sedinta de fotografie cu Diana Dondoe.

Cine este Diana? este coperta lui Vogue din europa (Franta) din noiembrie 2003. Este model originar din Romania ce lucreaza de patru ani in industria de moda din intreaga lume. Studenta in Paris, un copil minunat!

Pentru aceasta insa, va trebui sa-i cer permisiunea ei.

http://models.com/model_culture/50topmodels/top50.cfm?fnumbe (http://models.com/model_culture/50topmodels/top50.cfm?fnumber=15&amp;lnumber=11) r=15&amp;lnumber=11

la nr 13

http://www.bwgreyscale.com/edits15/somethingofthenight_bwwvd (http://www.bwgreyscale.com/edits15/somethingofthenight_bwwvdd05.JPG) d05.JPG

http://www.bwgreyscale.com/edits15/somethingofthenight_bwwvd (http://www.bwgreyscale.com/edits15/somethingofthenight_bwwvdd01.JPG) d01.JPG

http://www.bwgreyscale.com/edits15/ilnuovostile_bwmt01.JPG

http://www.bwgreyscale.com/edits15/ilnuovostile_bwmt02.JPG

http://www.bwgreyscale.com/edits15/ilnuovostile_bwmt03.JPG

http://www.bwgreyscale.com/edits15/ilnuovostile_bwmt08.JPG

http://www.bwgreyscale.com/edits15/ilnuovostile_bwmt13.JPG

cam aceasta e Diana smileys/smiley1.gif

eu am cateva sedinte cu ea de acum patru ani smileys/smiley9.gif

17.05.2004, 13:26
mii de scuze, link-urile nu functioneaza. Sorin!!!!!!! ajutooooor!

acesta e unul bun,

la pozitia 9 gasiti:

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="95%">
<T>
<TR>
<TD width="33%">Flair (IT) January 2004
Il Nuovo Stile
Photography by Michael Thompson
Diana Dondoe</TD></TR></T></TABLE>

http://www.bwgreyscale.com/editorials/2004_01.html

sorin
17.05.2004, 14:09
Functioneaza linkurile Snuff smileys/smiley1.gif

Si ce....sedinte spuneai ca ai avut? smileys/smiley2.gif

iulia
17.05.2004, 15:04
Buna seara,

Si mie mi-au placut pozele, si cele de la munte si cele cu Holograf. Multumim pentru ele. smileys/smiley1.gif

Iarna trecuta cu ocaz Craciunului, banca unde am lucrata organizat o petreceresi a angajat formatia Holograf pentru un concert... 'cu dedicatie' http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif.A fost o atmosfera incendiara sitoata lumea de la mic la mare a cantat si dansat pe muzica lor http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif.A fost o petrecerereusita.

Celelalte poze nu am reusit sa le vad, adica nu petoatehttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley6.gif

Dar ce am vazut ... sunt interesante. E draguta Diana si pozele sunt reusite. Doar ca e prea slaba si complexeaza oamenii normali!!!http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif

Sorin, cum ce sedinta a avut Snuff??? foto!http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif

iulia
17.05.2004, 15:14
Si acum ca sa vedem ca Snuff nu s-a suparat http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley9.gif, ne-ar placea sa vedem poze facute in alt oras din Europa... nu-i asa Sorin? http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif

Si asta pentru ca Snuff ne-a intrebat ca si Pestisorul de Aur,"ce-ti doresti sa vezi?"http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif

18.05.2004, 02:35
O sa incerc sa caut in "tolba" sa vad ce mai gasesc, din pacate o mare parte din filmele mele sunt in tara la scanat.smileys/smiley9.gif

Despre sedinte si Diana, au fost doar sedinte foto, Diana e un copil frumos si inteligent. Permisiunea ei trebuie sa o cer, pentru ca ea este sub contract cu o agentie si nu vreau sa ii fac probleme, publicand niste imagini cu ea.

Iulia, poate ai dreptate, oamenii "normali" de pe continentul acesta se pot simti jicniti de supletea Dianei. Insa asta nu-i impiedica sa o plateasca pentru sedinte foto in NY

sorin
18.05.2004, 07:49
Snuff, deci care e concluzia? Vrei sa sterg acele linkuri pana obtii permisiunea sa le postezi, sau raman? A fost o gluma, bineinteles chestia cu sedintele si sper ca toata lumea care vine pe aici stie de gluma smileys/smiley1.gif

Trebuie sa ne gandim si cum sa postam aceste poze ca au devenit cam....imprastiate chiar in acest topic cu 9 pagini pana acum.

18.05.2004, 09:44
cele care sunt poti sa le lasi

ele sunt de pe net. Permisiunea trebuie sa o cer pentru pozele din arhiva mea. Fa un loc in care sa se uite lumea doar la poze :)

iulia
18.05.2004, 13:30
Buna seara,

Snuff abia astept sa vad ce mai continearhiva ta. http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif

Si dupacat de prompt l-am vazut eu pe Sorin, deja cred ca lucreaza la problema 'spatiu' http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif...

Sorin, eu cred ca sunt din categoria 'toata lumea carevine pe aici stie de gluma' http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif.

Si oricum, venita de curand din tara sunt in categoria de 'anormali' peaici ...asaca pot saadmirpozele cu Diana http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif.

Daca am 'batut'9 pagini, inseamna ca am baut ceva cafea ... smileys/smiley1.gif

sorin
18.05.2004, 17:57
OK Snuff , le las asa cum sunt!

Iulia, crezi tu, dar crezi degeaba smileys/smiley1.gifAm fost extraordinar de ocupat si n-am avut timp sa ma ocup de aranjarea colectiilor de poze, dar promit ca o voi face cat de curand posibil. Pana atunci, orice sugestie sau idee e binevenita.

iulia
22.05.2004, 03:03
Buna dimineata,

ce mai faceti? http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif

sorin
22.05.2004, 13:38
Iulia, vad ca ti-ai baut cafeaua de una singura. Vad ca nici Snuff nu prea "semneaza condica" sambata, probabil din cauza sedintelor prelungite foto bineinteles smileys/smiley1.gif

Snuff, am refacut colectia de poze si am facut-o "sticky" sa fie totdeauna la indemana in acest forum. Oricum, cand mai ai noutati facem update daca bineinteles nu intri...in grevasmileys/smiley36.gif

iulia
23.05.2004, 03:45
Coffee time http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif

Sorin tu estiboss-ulaicihttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gifasa ca te rog sacontrolezi situatiahttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif ... Daca intra Snuff in grevanu maivedem pozehttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley19.gif

O zi buna http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif

24.05.2004, 02:10
Buna,

Imi cer scuze, nu vreau sa sperii pe nimeni si nici nu ma macina sa intru in greva smileys/smiley1.gif. A fost doar un weekend frumos si am incercat sa profit de vremea buna. Macar pentru cei care vin la cafeau apropusa de Iulia o sa pregatesc ceva fotografii noi.

sorin
06.06.2004, 05:00
'Mneatzasmileys/smiley1.gif

S-ar parea ca Snuff a intrat in greva pana la urma smileys/smiley36.gif

09.06.2004, 04:20
nu, doar un pic ocupat.

Ma iau prietenii de acasa sa ii ajut la reparat masini iar la servici, au inceput si americanii sa ma puna la munca, sa le repar una alta smileys/smiley19.gif

am ceva poze noi, cu podul acela mare de care discutam cu Iulia.

pe curand

iulia
13.06.2004, 05:29
Buna dimineata,

Greva se pare ca s-a terminat smileys/smiley36.gif,cu munca s-a terminat smileys/smiley1.gif....

asteptam cu nerabdare pozele smileys/smiley9.gif.

O zi buna http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif

13.06.2004, 09:56
buna la toata lumea,

am un pic de munca

dar am si o intrebare la Sorin.

ai 15M de spatiu, pentru catalogul salonului de arta fotografica de la Craiova ? :)

sorin
13.06.2004, 10:11
Tre' sa intreb webmasteru' cum stam cu Megurilesmileys/smiley36.gifRevin curand cu un raspuns mai precis.

iulia
16.06.2004, 13:09
??? smileys/smiley1.gif

sorin
17.06.2004, 02:43
Oops, m-am luat cu altele si am uitat smileys/smiley1.gif

Yep, megurile exista, se pot pune poze noi.

17.06.2004, 03:31
mai da-mi ceva timp. E ziua nepotelului meu si am de facut pregatiri. V promit poze frumoase

Snuffy

22.06.2004, 12:42
[QUOTE=sorin]
Caz asemanator si o confirmare a expresiei

22.06.2004, 13:06
Hai Sorin,

Sunt Maia si am citit povestea cu intamparea din ultima ta vizita din Romania.

Nu trebuie sa te superi pe EL ca nu si-a facut timp sa te viziteze: daca tu ii esti prieten asta nu trebuie sa te deranjeze. Viata este oricum relativ scurta si plina de neprevazuturi.Daca as fi fost in locul tau si daca as fii tinut la relatia de prietenie i-as fi cumparat sau adus de aici un "ceva" si i-as fi lasat mesaj:smileys/smiley32.gif Daca nu ti-ai facut timp sa ma vezi poate-ti vei face timp sa-ti iei cadoul pe care doream sa ti-l dau personalsmileys/smiley32.gif Sunt convinsa ca l-ar fi durut poate mai tare decat pe tine. Oricum, daca tii la cineva nu astepta ca el sa-ti anticipeze asteptarile.

Eu sunt de 5 ani la NY , nu am nici o prietena, nici nu-mi doresc iar celei pe care am lasat-o "acasa" i-am expediat deja 3 pachete zic eu destul de consistente dat nici macar o suingura data n-am auzit acel atat de simplu si asteptatcuvant "multumesc'. Si pentru ca venii vorba poate ca ar fii timpul sa-ti multumesc tie pentruposibilitatea pe care ne-ai dat-o de a comunica, incuraja siinvatadin greselile si experientele altora

Tuturorsmileys/smiley32.gif, Bee

sorin
27.06.2004, 02:53
Maia, desi cu intairziere, iti spun bine ai venit pe forumul nostru si multumesc pentru aprecierismileys/smiley31.gif

Daca esti de 5 ani in NY si nu ai nici o prietena si nici macar nu-ti doresti, acesta nu cred ca poate fi un motiv de lauda. Nu putem trai izolati de restul lumii si avem nevoie de prieteni cu care sa comunicam. De ce crezi ca intr-o perioada de 5 ani nu ai reusit sa-ti faci prieteni? Crezi ca e posibil ca si tu sa ai vreo vina in treaba asta din cauza unor experiente proaste anterioare pe care n-ai vrea sa le mai repeti si nu vrei sa mai risti nimic?

Apropo de episodul la care te referi, persoana respectiva nu-mi este prieten ci doar l-am ajutat total dezinteresat ca pe un bun prieten desi ne intalnisem cu totul si cu totul intamplator pe undeva. Ceea ce spui tu ca ai fi facut nu este posibil, deoarece persoana respectiva s-a pierdut in ceatza pe aici prin State si habar n-am pe unde e acum pentru ca n-a mai dat nici un semn de atunci. Ii urez oricum multa bafta in ceea ce face.

15.07.2004, 19:29
s-a cam muiat treaba pe aicismileys/smiley36.gif

snuffy.....anymore pictures? smileys/smiley1.gif

19.07.2004, 04:01
man,

treaba nu e moale ci practic nu e. Am fost un pic ocupat, si nu am apucat sa mai stau online.

poze ... cand vine sorin din vacanta, o sa mai puna el ceva nou.

numai bine

sorin
25.08.2004, 02:30
Hey Snuffy, cu intarziere iti spun ca n-am poze din vacanta, pentru ca fotografiatul nu e cea mai mare pasiune a mea smileys/smiley6.gif

Oricum, ceva se intampla pe acest forum de New York, care din cel mai activ (acum vreo 2 luni), a ajuns intr-o stare de letargie totala si vina este in intregime a ta Snuff smileys/smiley36.gifSi se spune ca NY are cea mai mare comunitate romaneasca, care se pare...lipseste cu desavarsire smileys/smiley1.gif

sauzimdebine
25.08.2004, 03:57
trebuie remarcat ca si in absenta suntem ilustrismileys/smiley2.gif

cat despre vina ... asa a fost mereu, calul care trage mai tare este cel in care se da cu biciul smileys/smiley36.gif

25.08.2004, 06:56
hmm,

ai dreptate intr-un fel sorin, vina e a mea intr-o mare masura. Am suparat-o pe iulia si a fugit. :(

dupa care nu am mai avut pe cine sa sperii, asa ca m-am mutat la discutii generale.

In perioada asta de tacere, pot sa va spun ca am descoperit ca Manhattanul este si frumos. Povestea e un pic mai lunga. Dar am sa va arat ceva fotografii noi :)

sorin
25.08.2004, 07:05
Chiar voiam sa te intreb daca stii ceva de Iulia care era o prezentza zilnica pe acest forum. Putea sa spuna si ea "La revedere!" inainte de a pleca smileys/smiley1.gif

Ai fugarit un forumist de aici...trebuie sa aduci altul in locsmileys/smiley36.gif

Asteptam albume noismileys/smiley2.gif

25.08.2004, 07:16
Sorin,

stii cum e, Iulia la vremea cand statea zilnic pe forum era in cautare de servici :)

acum...

o sa ii dau un fluier :)

29.10.2004, 05:16
abia acum am inteles ca trebuie sa aduc un forumist ca am fugarit unul smileys/smiley9.gif.

hmmm! imi aparea pe bill in fiecare luna treaba asta si nu stiam de unde. Noroc ca ma trege Sorin de urechi sa mai incarc bacteriile la forumul de NY. Altfel nici nu stiam.

Ok man.O sa aduc cativa sa ai pe alese smileys/smiley4.gif

sorin
30.10.2004, 07:24
Mai bine mai tarziu decat niciodata smileys/smiley36.gif

Paula
12.01.2005, 08:29
Hey snuffy!

Unde in Ny locuiesti? Eu sunt in Staten Island! Poate mai vorbim!

Man_in_Red
20.02.2005, 01:15
Salut la toata lumea. Sorin, sa nu'mi spui bine ai venit pe acest forum..ca sunt de mult tp "pe el" :))

Imi putetzi spune si mie niste cartiere mai "linistite" daca pot spune asa in NY ...in vara o sa ajung in State...si nu stiu unde sa'mi caut chirie in NY.As vrea un loc "fara probleme" :)..si fara cioroi...adica nu am nimic cu ei...sa nu intzelegetzi ca as fi rasist...dar sa nu fie cioroi "rai" :))

Numai bine... Bye

sauzimdebine
21.02.2005, 17:14
smileys/smiley36.gif smileys/smiley36.gif smileys/smiley36.gif smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif smileys/smiley36.gif smileys/smiley36.gif smileys/smiley36.gifStai in Romania. Sau dute in Vermont. In New York gasesti toate rasele, popoarele si limbile acestei planete, oriunde in New York City. Si apoi de unde ai dedus tu ca negrii sunt cei mai rai. Nu ti-as dori sa-i cunosti pe "vecinii nostri" din Brighton Beach.
smileys/smiley36.gif smileys/smiley36.gif smileys/smiley36.gif
Cat despre posibilitatea de a lucra la o sala de fitness, tot ce se poate, ceva genul NY Sports Club sau alta retea unde nu-ti cer nici un fel de atestat. Problema care o vad eu ar fi cu SSN, daca este obtinut in baza unei vize de lucru, nu-ti da voie sa lucrezi pentru altcineva. Ma insel in privinta vizei?

Man_in_Red
21.02.2005, 20:09
Salut Sauzimdebine...

Acuma sa nu'mi spui tu ca in toate cartierele din NY e la fel...pt ca oricum, si acolo,la fel ca in orice tzara...sunt cartiere linistite si mai "putzin linistite" ... Sa nu'mi zici ca in NY toate cartierele sunt "populate" de oameni ca in Bronx..

In privinta vizei..ai dreptate....o sa am contract de munca ca salvamar cand ajung acolo...si dupa ce imi iese SSN..vreau sa'mi dau demisia pt ca e cam rau platit..si sa'mi caut ceva ca instructor de fitness.Mai am prieteni care au fost, si si'au dat demisia de la primul loc de munca,apoi s'au angajat in altele 3 cu acelasi SSN..de ce ar fi o problema...

Cat despre salile de fitness...am si atestat aici in romania pe care pot sa'l traduc si sa'l lkegalizez....sper ca ar "insemna" ceva acolo :))

mersi...bye

sauzimdebine
22.02.2005, 02:16
Nu am spus ca ar fi o problema sa muncesti in alta parte. Singura deosebire este ca nu o mai faci legal. Acel SSN este conditionat. Scrie pe el ceva la modul "valid for work only with INS aproval"
Despre fitness world - orice este posibil. Desi sunt foarte bine ancorat in industrie, nu ca trainer/instructor cei drept, nu-ti pot da prea multe relatii despre posibilitatea de a lucra, nestiind cum si pe ce baza se fac angajarile la multitudinea de locuri unde se face fitness.
Din pacate unde as putea sa te ajut eu nu se poate fara statut legal.

Cat despre zone linistite sau mai putin linistite din New York City, totul se reduce la cati bani ai de cheltuit pentru chirie. Dupa cum am mai spus undeva tot pe aici, in toate cartierele exista si zone bune si zone mai putin bune. Inclusiv in The Bronx.

Man_in_Red
22.02.2005, 03:33
Aha...am intzeles...Ziceai ca esti "ancorat in industrie"... Sa zicem , in cazul unei casatori acolo cu o americanca...as obtzine dreptul de munca..si atunci o sa mi se elibereze alt SSN ?

Ziceai ca "unde ai putea sa ma ajutzi tuh nu se poate fara statut legal"...Dupa o casatorie, as avea statut legal.O persoana serioasa si cu chef de munca smileys/smiley17.gif..cam cum ai putea'o ajuta?...in ce domenii?

mersi mult..bye

sauzimdebine
22.02.2005, 03:42
fitness - asta ai vrea sa faci? Daca da, se poate sa-ti placa sa lucrezi in acest loc (http://www.thesportsclub.com/home/index.asp). Mie-mi place.

Man_in_Red
23.02.2005, 21:22
Am intrat pe site...e fain... smileys/smiley17.gifimi potzi da mai multe detalii?(pe mail daca nu se poate aici: shapk2001@yahoo.com) ...despre ce posturi sunt...conditzii..etc..mersi mult..

sauzimdebine
24.02.2005, 02:38
Desigur ca o sa-ti dau toate detaliile. Toate la randul lor. Sa te vedem ajuns la ny, dupa care putem vorbi.

Man_in_Red
24.02.2005, 09:01
k man...Nu o sa uit ... Mersi mult...Numai bine smileys/smiley2.gif