PDA

Arată versiune întreagă : Sunt proaspat castigator al DV2006

alin_vlad
31.05.2005, 01:46
Salutare la toata lumea!

Ieri am aflat vestea cea mare si am inceput sa ma documentez pe internet, sa aflu cateva amanunte despre cum trebuie sa procedez ca sa-mi fie cat mai bine in eventualitatea ca voi pleca in SUA.

Daca poate sa ma ajute cineva cu ceva informatii...ii multumesc mult de tot.

Ma numesc Alin, sunt singur si am castigat la loterie pe data de 10 mai.2005. Despre partea cu actele cred ca m-am cam lamurit eu in mare parte sisingura problema ramane SUA.

M-ar interesa sa aflu daca odata ajuns acolo, statul americam ofera vreo indemnizatie de somaj (sau echivalenta) pentru perioada acomodarii.

-Daca nu am banii necesari pentru plecare,as putea sa-i obtin de undeva iar dupa aceea sa-i restitui?

-Cam care este cea mai buna zona (oras) in care as putea sa ma stabilesc in care as putea sa-mi gasesc cu siguranta o slujba, sa existe o comunitatemai inchegata de romani si unde as putea sa obtin o chirie mai acceptabila?

-Daca am un permis auto obtinut in Romania; acesta este cumva valabil acolo?

Mentionez ca in tara lucrez ca inginer in energetica si mai am cunostinte in domenii ca electronica, calculatoare si mecanica.

Astept un raspuns.....si inca odata multe multumiri :)

sorin
31.05.2005, 04:46
Alin, felicitari pentru castigarea loteriei! smileys/smiley20.gif
Anumite raspunsuri utile pentru urmatorii pasi le vei gasi pe urmatorul topic:
http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=489 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=489&PN=1) &PN=1
In legatura cu ce ai intrebat tu:
- nu, statul american nu ofera indemnizatie de somaj pentru o asazisa perioada

31.05.2005, 13:31
Felicitari si din partea mea Aline! cam asa sta streaba cum a zis si Sorin ..nici sa nu-ti treaca prin gand sa le dai vre-un semn ca ai astepta "de pomana"de la statul american, sub orice forma. De inceput baga cu imprumut ..si vei restituii intr-un an fara probleme .Apoi daca nu ai nici o ruda sau prieteni buni prin nord ..du-te mai la sud ca e mai bine ..lumea maicumsecade si viata mai ieftina ..mai "la soare". Niciodata nu am aflat cum sta treaba cu raspunsurile astea la loterie ..cand anume intre ce perioade sa astepti scrisoare si in ce perioade sa-ti iei gandul ..daca stii mai multe cu privire la rezultate scrie-mi si mie ca am si eu prieteni si rude care asteapta in zadar in fiecare an dar degeabasmileys/smiley13.gif, eu iti urez Bafta maxima!

alin_vlad
31.05.2005, 22:24
Multumesc pentru informatii.& nbsp;& nbsp;& nbsp;& nbsp;& nbsp;& nbsp;& nbsp; Intre timp am constatat ca ar mai fi cateva intrebari la care as vrea sa aflu un raspuns pentru a incerca sa-mi planific cat mai bine plecarea. Spre exemplu as vrea sa stiu cum este vremea (clima) in decursul unui an pe teritoriul SUA si mai ales in Chicago pentru a sti ce haine sa-mi iau la mine. Cam cat costa inchirierea unei camere undeva mai la marginea unui oras si cam cat m-ar costa pe luna masa si alte utilitati.Daca se gaseste usor sau mai greu o gazda.La interviu am inteles ca nu este o problema daca nu cunosc limba engleza sau cel putin nu voi fi respins din aceasta cauza.Oricum am sa incep sa mai invat ceva pana la interviu.
Pentru claudiunj : referitor la loterie pot sa-ti zic ca eu am aplicat dupa vreo 4-5 zile de la data la care s-a deschis perioada pentru aplicatii si stiam ca in perioada mai-sfarsitul lui iunie este perioada in care poti primi acasa (in cazul ca ai castigat) un plic din SUA cu toate amanuntele. Dupa aceasta data, daca nu ai primit nimic, trebuie deja sa te gandesti la anul viitor. Eu doar atat cunosc pentru ca este prima data cand aplic si incerc si eu acum sa aflu mai multe amanunte.
Pa.Pa....si pe curand!!!

sorin
01.06.2005, 04:41
In materie de clima, depinde unde te duci. Poti sa-ti iei haine exact cum porti in <st1:country-regi&#111;n><st1:place>Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n> daca mergi in <st1:place><st1:City>Chicago</st1:City>, <st1:State>New York</st1:State></st1:place>, <st1:City><st1:place>Detroit</st1:place></st1:City>, etc., poti sa-ti iei doar tricouri si pantaloni scurti daca mergi in Florida, California, etc., asa ca alege locul si dupa aia fa-ti valizasmileys/smiley36.gif La <st1:City><st1:place>Chicago</st1:place></st1:City> este cam aceeasi vreme ca in Ro.
Gazde se gasesc cu usurinta la <st1:City><st1:place>Chicago</st1:place></st1:City>, iar daca esti singur poti sa-ti gasesti pe cineva cu care sa imparti pentru inceput un apartament/studio si sa nu te coste probabil mai mult de $300-$350/luna pentru conditii rezonabile. Mancarea nu o sa te coste mai mult de $150-$200/luna, iar in materie de utilitati, apa si caldura in multe cazuri este inclusa in chirie, iar restul (internet, cablu TV, etc.) sunt bineanteles optionale.

DanielHalceanu
05.06.2005, 04:52
Salut Alin,

Eu ti-as sugera sa vii aici unde am ajuns eu in Portland, Oregon. E o zona f frumoasa, locuri de munca se gasesc si spre deosebire de zona de est aici este mult mai multa liniste. Negrii mai putin, si implicit criminalitate redusa. Clima e foarte apropiata de cea din Romania. Singurul dezavantaj este ca ploua f des in perioada sept-martie.

navetistul
07.06.2005, 11:56
Daca esti tinar, du-te in California. Stiu, e scump acolo, dar eu si in ziua de azi regret ca nu am luat taurul de coarne si nu mi-am cautat de lucru p'acolo...acum am imbatrinit si am acumulat seniority aici in Michigan....smileys/smiley102.gifsi nu ma rabda inima sa o iau de la inceput cu salariu mic si vacantze scurte....

Chicago, Detroit, bune si ele , dar cind vezi ca e frig din Noembrie pina la 1 Iunie, tzi se acreste de tot si-tzi vine sa-tzi iei lumea'n cap...

Ploiestul este la nivelul orasului Ottawa / Canda. Banuiesc ca Detroitul este la nivelul Atenei, .... he,he,he,... dar ce diferentza de clima ....

Si aici avem primavara ...2 saptamini

Navetistul smileys/smiley18.gif

Olga
18.06.2005, 21:55
as vrea sa stiu cum este vremea (clima) in decursul unui an pe teritoriul SUA si mai ales in Chicago pentru a sti ce haine sa-mi iau la mine.

NU stiu de ce nu se mai vorbeste de sponsor, numai este important la emigrare ??? Clima si haine nici nu conteaza, important este ca imediat sa le raspunzi ca ai intentii sa fallow up cu emigrarea ca daca trece un timp si nu le-aiscris, PIERZI sansa unica !!!
Daca ai terminat o facultate, in durata celor 19 de ani de educatie cred ca ai avut si geografie fizica ca materie facultativa unde se vorbea de zonele de clima al USA, sau ma insel ???
Din 2 vorbe: partea se SUD este foarte calda umeda sau uscata (aerul) depinde ca e foarte lunga si aceasta frontiera.
La NORD insa e necrutator de rece cu geruri naprasnicesi ierni care nuse mai termina niciodata, maturatul zapezii nu face parte din chirie,TU ai de facut acest exercitiu zilnic. Prin mijloc este clima continentala cu 4 anotimpuri. In Arizona este foarte cald, eu locuiesc in Phoenixin desert dar la munte putin mai la nord este foarte placut cu oile si vacile la pascut, ursul rizly tot este un personaj negativ pentru turme !!!
Dar tu n-ai treaba cu decoratiile care vin pe urma, MUNCA este important sa gasesti unde se ofera cel mai bine in meseria ta. Stii sa cauti in computeri, then cauta-ti munca de pe acum, adica iti afisezi CV si foarte clar adaugi in cuvintele tale dar corectat de cineva ca esti aproape de venit in state si cu ce viza.
Locuinta este secundara ca aici se muta de foarte multe ori tot dupa munca mai buna. NU ne instalam pe veci din primul moment.
Ai stiut sa-ti complectezi documentele trimise de ambasada ?

GNChicago
19.06.2005, 06:08
Chicago is GREAT! I love Chicago! Stau aici de peste 25 de ani!Ia-ti din Romania doar lucrurile de suflet si strict necesare, restul gasesti pe aici. Tzoale de vara e OK ptr ca sint usoare, dar de iarna e altceva.

Iernile sint aproape ca in Rom. dar cind e FRIG citeodata, apoi e FRIG! Daca bate vintul de la polul nord, pe lacul Michigan nu sint Carpatii care sa te apere si ingheata totul. Am prins doua ierni in anii '84-5 cind au fost -40 de grade de care vrei F sau C ca e tot una.

Cu 30-40 dollari gasesti ceva care sa fie decent sa te duca citeva ierni. SUCCES

alin_vlad
19.06.2005, 22:15
Multumesc inca o data pentru sfaturi.

Din discutiile cu diverse persoane, prieteni, cunostiinte, cred ca mi-as dori sa ajung in Chicago, poate si pentru faptul ca acolo exista o mare comunitate de romani.

Pentru Olga : "Clima si haine nici nu conteaza, important este ca imediat sa le raspunzi ca ai intentii sa fallow up cu emigrarea ca daca trece un timp si nu le-aiscris, PIERZI sansa unica !!!"

....nu inteleg la ce te-ai referit; cui sa scriu si ce anume sa scriu ca sa nu pierd sansa unica; sansa de ajunge acolo?

Eu am primit acasa prin posta un plic cu formularele DSP-122 si DS-230 partea I si II cu indicatii pe care le-am completat si cu ajutorul unui prieten.Aceste formulare le-am trimis in state la adresa specificata iar acum astept data interviului.

La formularul DSP-122, la punctul 7.b. mi se cerea o scurta descriere a domeniului in care lucrez in prezent si m-ar interesa daca poate sa-mi zica cineva daca formularea este corecta :

"At present I work as energetics engineer at National Institute for Research and Energetical Modernisations. Within the framework of the group for average and high power transformers, I deal with the achievement of samples and of customary and special measurements for average and high power transformers of electrical station on the Romania territory and the institute laboratory".

M-ar interesa sa stiu daca in domeniile tehnice se gaseste mai usor de lucru.Cred ca m-as descurca sa lucrez in domenii caelectricitate, electronica, calculatoare, mecanica auto. Singura mea problema este ca limba engleza o cunosc la nivelul de incepator.

Astept un raspuns.

GNChicago
20.06.2005, 06:19
Invata engleza cit de mult chiar 4-5 ore pe zi cu un prof. Aculta stiri in engleza.

America e tara tuturor emigrantilor.de multe ori merg in magazin si cer in engleza si mi se raspunde cu mina (2 pounds = 2 degete), sau iti raspunde intr-o curata poloneza din care nu intelegi nimic, sau coreana si nimeni nu se supara, dar e amuzant.

Ai pe cineva in Chicago? Daca ajungi pe aici in chicago da-mi un telefon sau e-mail. Mai stiu pe cineva dar in canada cu profil similar, baiatul unor prieteni.

Bun venit In America!

ginatodoran
20.06.2005, 10:59
Pt. Alin: felicitari!

Ai aici adresa unui alt forum romanesc despre loteria vizelor. Vei gasi mai mult info. Cerd ca acesta este folositor pt. toti cei in situatie.

ginatodoran
20.06.2005, 11:01
am uitat sa-l pun.

http://webgate.no-ip.com:8080/forum/login.php?redirect=viewt (http://webgate.no-ip.com:8080/forum/login.php?redirect=viewtopic.php&amp;p=31640&amp;start=0&amp;s id=72f84379989011402bbbb8f80d8b580d) opic.php&amp;p=31640&amp;start=0&amp;sid=72f84379989011402bb bb8f80d8b580d

inas
20.06.2005, 15:35
Aline, felicitari si sper sa ne scrii si anul viitor ca ai ajuns cu bine in USA.

Un singur sfat pe caretrebuie sa-l iei in serios acum, caci de el depinde aproape totul, din momentul in care ajungi aici: uita alte preocupari pana cand primesti programarea la interviu si invata ca pentru un examen de intrare la facultate Engleza! Restul lucrurilor ai timp sa le afli si rezolvi dupa. Nu pentru interviu iti trebuie, dupa cum stii deja, dar prinde bine si acolo sa arati ca stii. Nu taragana, ca n-o sa mai ai timpul asta liber mai tarziu. Asculta filmele si nu te lasa furat de imagini! Acolo e engleza americana.

Succes!

alin_vlad
20.06.2005, 22:55
OK....multam de sfaturi....intotdeauna prind bine.

Una peste alta, sa-mi zica si mie cineva daca textul urmator este formulat corect in limba engleza :

"At present I work as energetics engineer at National Institute for Research and Energetical Modernisations. Within the framework of the group for average and high power transformers, I deal with the achievement of samples and of customary and special measurements for average and high power transformers of electrical station on the Romania territory and the institute laboratory".

alin_vlad
20.06.2005, 23:24
Pentru Gina :

Am incercat situl acela, chiar si varianta scurta http://webgate.no-ip.com (http://webgate.no-ip.com:8080/forum/login.php?redirect=viewtopic.php&amp;p=31640&amp;start=0&amp;s id=72f84379989011402bbbb8f80d8b580d)si imi da eroare. Am sa mai incerc; oricum internetul imi merge bine.

Am reusit deja sa contactez si pe un prieten de-al meu plecat acolo de 1 an care se afla in New Jersey - Philadelphia. Sper sa obtin mai multe informatii.

danielle
25.06.2005, 23:58
Am incercat situl acela, chiar si varianta scurta http://webgate.no-ip.com (http://webgate.no-ip.com:8080/forum/login.php?redirect=viewtopic.php&amp;p=31640&amp;start=0&amp;s id=72f84379989011402bbbb8f80d8b580d)si imi da eroare.

Pentru ca si-a schimbat adresa, de-aiaiti da eroare. Adresa cea noua este: www.paginaloteristilor.ro (http://www.paginaloteristilor.ro).

carmes
28.06.2005, 15:53
Draga alin_vlad daca tot esti singur ce zici de o
casatorie de conventie iti ofer sprijin material pe masura si
suport in SUA , gandeste-te ca nu ai ce pierde !!

tel : 0720822004 / 0747907548

e-mail : flori09ian@yahoo.com

GNChicago
29.06.2005, 09:01
Look into this!

Be flexibil, open mind!

ITALIANU
02.12.2005, 01:03
sper ca ai ajuns in state si ne poti povesti si noua ce decizii ai luat