PDA

Arată versiune întreagă : Va mai amintiti de vremea lui Ceausescu

Ana Tofan
27.05.2005, 22:06
Eu am apucat sa fiu pionier si tocmai cand trebuia sa ma faca U.T.C-ist a venit Revolutia, ma rog sau lovitura de stat. Mai tineti minte cand stateam cu totii la rand la lapte si ne sculam la ora 4dimineata, sau cand portocalele erau pe sponci, de imbracat ce sa mai spun, dar mai ales teroarea, frica de Ceausescu,imnul care se canta in fiecare zi,ziarele care preamareau comunismul si mai ales pe iubitul presedinte si consoarta lui.Oare cine au fost cei care au tras in demonstranti pe,15,16,17la Timisoara, pe 21 ,22 la Bucuresti si iin alte localitati. Acum,la 15 ani de la "revolutie",nimeni nu stie ce s-a intamplat atunci, ba chiar nici nu mai intereseaza p e nimeni acest subiect.

aconi
28.05.2005, 06:34
Alte amintiri mai frmoase nu ai?Se vede ca timpul este cel mai
bun medic;vindeca totul. Cele mai oribile cosmaruri se transforma in
amintiri pe care simti nevoia macar sa ti le reamintesti...

Ce mai conteaza acum cine a tras,ce a fost: revolutie sau "revolutie" .

Principalul este ca am scapat. Pacat insa ca nu se realizeaza si
prognoza Oracolului de la Damaroaia ( cum il denumim noi) pe
Silviu Brucan.El spunea atunci, imediat dupa trecerea
evenimentelor, ca va trebui 20 ani pentru ca Romania sa-si
schimbe"diectia" pentru ca sa revina cat de cat ce a fost inainte de
nenorocirea comunista si mai mult, sa se integreze sau sau
mai bine zis sa se reintegreze in Societatea apuseana evoluata
incredibil de mult,tehnic,politic,economic, social(mai putin cultural)
fata de ce a fost cand Romania a fost azvarlita afara fara a avea nici
o vina.

Dupa cum stam acum, dupa parerea mea, vor mai trece inca 20.
PACAT! Inteleg pe cei care au avut curajul sa se
salveze si va doresc sa va simtiti bine,sa va realizati, acolo unde
v-ati "replantat"

Eu respect modul de viata american, il accept si il agreez ( nu
am avut ocazia sa vad la fata locului) Dar, Nu-i pot ierta pe
"americani" ca dupa terminarea celei de a doua conflagratii mondiale,
cand au impartit Lumea, ne-au predat in bratele "hienei" comuniste.
Daca, prin abbsurd, s-ar mai pune problema inca odata, cred eu ca, nu
ar mai proceda la fel.Sunt acum amintiri ale celor putini, care mai
traiesc si povestesc cum stateau ore in sir cu ochii spre cer sperand
sa vina mericanii sa ne salveze.... amintiri, povesti?

Si au venit abia dupa '89 cand incercam sa reinvatam pe viu
necesitatea si utilitatea liberei circulatii a capitalului
iar cei mai curajosi dintre americani( mai vechi sau mai noi) incerca
sa aiba incredere in investitiile, mai mari sau mai mici, pe care
doresc sa le faca sau le-au facut deja in Romania.

agora
29.05.2005, 21:24
Uitarea ne scuteste de multa suferinta dar sigur nu ne face mai intelepti. Romania de azi nu poate fi inteleasa fara trecutul ei comunist si indiferent de cat capitalism va veni in Romania unele lucruri se vor repeta chiar daca in alte forme si cu alte personaje. Oamenii cred ca daca au suferit tot ce pot face mai bun e sa uite dar experienta si semnificatiile ar trebui pastrate.

Societatea occidentala cu toate realizarile ei nu e o societate care gandeste in perspectiva, ein mare parte dominata de mediul de afaceri si nevoia de profit,asa ca mai mult ca sigur ca daca ar mai fi odata sa aleaga iar in joc va fi binele lor e foarte probabil ca am ramane din nou pe dinafara.

31.05.2005, 02:24
Ce interesant!? Unii nu mai doresc sa-si aminteasca de evenimentele petrecute in Romania cu numai 15 sau 20 de ani, darsunt dornici sa dezgroape motii de acum 55-60 de ani. Eu unul as fi curios sa stiu cine au fost criminalii care auomorat fara mila pe fratii lor si asta ca sa-si mentina ei pozitiile lor privilegiate si sa-ltina pe Ceasescu cu clanul luila putere.... Cred ca dupa atata timp ar finecesarsa se deschida dosarele securitatiisa vada toata lumeacati dintre cei care acuma se bat cu pumnii in piept pentru democratie, libertate si capitalim, cati dintre ei au fost membri in CC sausecuristi. Dar probabil ca multi dintre cei care sunt la putere astazi nu au costiinta curatasi au tot interesulsa tinelucrurileingropate. Este bine si crestinesc sa ierti pe cei care ti-au facut rau, te-au persecutat sau chiar ti-au dorit moartea, dar este normal si chiar imperative sa inveti din abuzurile trecutului si niciodata sa nu uiti istoria.

rossa
01.06.2005, 01:25
[/url] Aconi , tu ai ce ai cu americanii . Totusi nu spui nimic ca Romania in cel de-al doilea razboi mondial a fost o ''curva'' . Ne-am hotarat noi sa-ntoarcem armele impotriva Germaniei naziste . Eu unul cred ca daca pierdeam razboiul alaturi de nemti aveam mult mai mult de castigat . Asa am fost tratati ca niste invinsi si de unii si de altii . Asa poate intram si noi in planul Marshall. Eu unul am vazut de-a lungul istoriei noastre numai elemente duplicitare si tinand cont ca de obicei istoria propriei tari este putin cosmetizata ..... Sa nu ma acuzi ca nu sunt patriot ca n-ai dreptate ....

[url="http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZNxdm414YYRO"]http://smileys.smileycentral.com/cat/18/18_2_100v.gif (http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZNxdm414YYRO)

Ana Tofan
01.06.2005, 01:41
Rossa, tu esti roman sau american? Nu e frumos sa-ti denigrezi tara de origine. Si-apoi tot de aici provii si tu.

rossa
01.06.2005, 02:16
Sunt realist si sa stii ca locuiesc in Romania nu in America . Totusi nu mi-ai raspuns la cealalta intrebare ?! Consider ca nu denigrezi pe nimeni atata timp cat esti obiectiv . Daca ai alte argumente te rog frumos sa le pui pe tapet ! Dialogurile sunt (aproape) tot timpul constructive .

aconi
01.06.2005, 07:54
Ai reaparut rossa ?si vii cu povesti de adormit copiii.

Mai studiaza putin planul Marshal.

Cunosc o Natiune ai carei membbri se lauda cand au cu ce. despre
cele rele la ei :mucles. mai ales cei di n disapora..na ca era sa
ma scap... ia sa vad stitgi care sunt?

sa vedem ce mai fac acum fratii nostri francezi...tocmai xcand
credeam ca facem nun pas mare spre mondializare hop si ei...cu bata'n
balta

rossa
01.06.2005, 19:37
[/url] Draga Aconi , la bebelusi ofticati ca tine , trebuie sa vii cu ,, povesti de adormit copiii ''

Vezi ca intre timp au mai dat si Olandezii cu batu-n balta.

Despre planul Marshall eu unul am citit destul de mult asa ca las-o moarta , fiecare are convingerile lui . Eu unul am constatat doar actiunea duplicitara a Romaniei in decursul istoriei . Cineva mi-a zis ca daca nu eram asa , dispaream ca natiune . Zau?! Si ultima curva are o scuza , niciodata nu zice ca o face din placere. Am vazut ca te ambalezi destul de tare atunci cand vine vorba de ''politichie'', poate asta-i felul tau dar sa stii ca uneori esti mult prea ..

[url="http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZNxdm414YYRO"]http://smileys.smileycentral.com/cat/10/10_5_134v.gif (http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZNxdm414YYRO)

marian42
01.06.2005, 19:58
E un mod cel putin superficial de a privi si cataloga pozitia Romaniei
ca fiind duplicitara...Inca din 1938 fusesem abandonati de Anglia si
Franta iar Mica Antanta devenise o intelegere fara obiect !...Apoi a
venit Yalta care ne-a pecetluit soarta pana in '89.Asa,planul Marshall
ne era complect strain,noi fiind cuprinsi intr-o alta perspectiva
economica:depindeam total de planurile sovhozurilor si directivelor
venite de la Moscova ! Sa pierdem alaturi de nemti ?!...Viitorul ne
fusese oricum scris de catre cei trei "mari",n-am fi facut altceva
decat sa aducem tarii si mai multa suferinta - ganditiva cum s-au
purtat rusii cu populatia civila din clipa cand au intrat pe teritoriul
german !!!!

marian42
01.06.2005, 20:07
Pt aconi : era de asteptat rezultatul votului francez...Negatia s-a
facut simtita de pe vremea primelor idei despre europenizare (vezi
politica lui de Gaulle).Din totdeauna,in cursul istoriei ,a fost
vizibila teama Frantei de a pierde in detrimentul Germaniei suprematia
europeana.Francezii doresc o Europa unita dar care sa joace dupa muzica
lor si atunci cand vad ca tonul vine de la Berlin...voteaza !

marian42
01.06.2005, 20:10
Ferice de noii guvernanti,in cazul esuarii programului de
aderare,vor spune ca vina nu le apartine lor ci votului
francez.............

agora
01.06.2005, 22:56
Eu nu as cataloga asa usor pozitia Romaniei sau a romanilor. Cu siguranta nu a existat intotdeauna o prestatie onorabila dar ma intreb cati ar fi avut-o daca ar fi avut aceasi istorie. A analiza istoria pe fragmente duce cel putin la concluzii gresite. Avem un trecut impresionant prin numarul de migratii, ocupatiisi influente externe si ne place sau nu suntem un produs al acestui proces, atat ca indivizi cat si ca societate.

Chiar si astazi inca se face un import masiv de "model" extern; legile le luam dupa UE, invatamant dupa model britanic, armata tip NATO, etc., etc. Eu as fi curios sa vad care ar fi evolutia unui posibil model romanesc de societate, dar pentru asta e nevoie de o buna perioada in care diferitele idei sa fie intelese (ca si consecintele lor) iar lucrurile sa poata evolua conform cu particularitatile si nevoile noastre.

rossa
02.06.2005, 00:59
Si asta nu inseamna ca nu avem coloana vertebrala ?! Importam tot felul de modele in loc sa concepem unele care sa se potriveasca cu viata si specificul romanesc . Pe de alta farte , ca indivizi , suntem destul de apreciati in exterior ( muncitori , isteti , chiar inovatori ) . Atunci eu ce sa inteleg , ca atunci cand se aduna atatia inteligenti la un loc , se duce dracul totul . Si mai scutiti-ma cu superficialitatea , deschide-ti ochii mari si vedeti viata de zi cu zi a cetateanului roman . Asta nu vine de ieri de azi , vine din istorie , noicam tot timpul am incercat sa gasim scuze . Sa-mi spune-ti si mie cand am fost noi cu adevarati fericiti ????????????

agora
02.06.2005, 02:09
Problema romanilor nu sunt romanii ci conducatorii lor. Din pacate intre grosul populatiei si elementele implicate in actul conducerii a fost tot timpul un ecart mult prea mare. Au existat foarte putine perioade in care ultimii au dorit sa ii reprezinte pe primii. Analizand fiecare perioada mai in detaliu vom gasi suficiente dovezi ca acest hiatus e foarte vechi pe meleagul mioritic.
Cei mai buni conducatori sunt de obicei cei ce provin din clasele de mijloc, au inca suficient contact cu realitatea si suficienta elevare pentru a reusi un amestec echilibrat. La noi au condus fie niste

02.06.2005, 05:25
Nu-i pot ierta pe "americani" ca dupa terminarea celei de a doua conflagratii mondiale, cand au impartit Lumea, ne-au predat in bratele "hienei" comuniste. Daca, prin abbsurd, s-ar mai pune problema inca odata, cred eu ca, nu ar mai proceda la fel.Sunt acum amintiri ale celor putini, care mai traiesc si povestesc cum stateau ore in sir cu ochii spre cer sperand sa vina mericanii sa ne salveze....

Realitatea este canoi Romaniide 60 de ani am statcuochii la cer sa vedem dacacade para mlaiatza in gura lui Natafleatza..... Cate revolutii am avaut noi de la 1945 pana acum? Poporul viteaz alui Decebal, Mihai cel Mare, Ion Voda Cel Viteaz, Mircea cel Batran si Vlad Tepes a stat cu coada intre piciore si a pupat "hiena" comunista in fund de frica ca nu ne mai da piciore de pui la alimetara. De cate ori ne-am revoltat noi impotriva opresiunii comuniste? Unguri sau revoltat in '56, Cehii in '68, Polonezii in '80....In schimb noi am iesit la sosea cu tablouri, steaguri si plancarde sa strigam: CEAUSESCU PCR, TE IUBIM CONDUCATOR INTELEPT!!!! Este oare vina americanilor?

christianT
02.06.2005, 13:52
Nu draga Mugatu nu este vina americanilor. Este vina noastra ca ne-am complacut inntr-o tacere lasa care ne-a costat enorm. Si acum dupa atatia ani de la caderea lui Ceausescu ma tot intreb cum a fost posibil sa-si bata joc de un intreg popor atatia anio clica de nemernici grupati in jurul "conducatorului neinfricat". Cum a fost posibil? Iata o intrebare la care putem raspunde in tomuri intregi fara sa epuizam subiectul. Eu am sa raspund printr-un citat modificat un pic...dar ce bine este facut:

"Somnul natiunii zamisleste monstri"