PDA

Arată versiune întreagă : Ce locatie mi-ati recomanda?

robicos
25.03.2009, 11:59
Noi avem vizele obtinute cu Loteria Vizelor si am dori sa ne stabilim "undeva" in CA.
O sa intram in state la sfarsitul lunii iunie.
Ce locatie mi-ati recomanda?
Nu am prieteni sau rude in state asa ca va trebui sa ma bazez pe instinct sau sa dau cu banul (eh...nici chiar asa..:))
Voi ce m-ati sfatui?

divo
25.03.2009, 12:04
Noi am avem vizele obtinute cu Loteria Vizelor si am dori sa ne stabilim "undeva" in CA.
O sa intram in state la sfarsitul lunii iunie.
Ce locatie mi-ati recomanda?
Nu am prieteni sau rude in state asa ca va trebui sa ma bazez pe instinct sau sa dau cu banul (eh...nici chiar asa..:))
Voi ce m-ati sfatui?
Eu nu dau sfaturi...dar am o intrebare:voi chiar nu aveti pe nimeni,o cunostiinta ..un var ceva?Este foarte greu sa treci de inceputuri(in special acum) daca cineva nu iti da macar cel mai elementar ajutor!
Trecand peste asta...important este ce vreti voi sa faceti,ce meserii aveti..si ce aptitudini!

robicos
25.03.2009, 12:35
Eu nu dau sfaturi...

Chiar nu avem nici-o cunostiinta...dar nu ma dispera faptul.
De 4 ani locuim in Italia si chiar daca lucrurile sunt foarte asezate pentru noi aici nu renunt la ideea de-a ma stabili in state.Am luat viza in ianuarie si pana la inceputul lunii iulie trebuie sa intram in state.
Nu ma tem ca in timp nu ma pot integra dar problema mea e ca inca nu m-am hotarat la prima locatie si de aceea am nevoie de cat mai multe sfaturi.
Si, sti, e putin dificil...nu poti inchiria casa fara ceva istoric si documente;am inteles ca SSN-ul vine dupa 1,2 saptamani iar GC-ul dupa cel putin o luna, etc.

divo
25.03.2009, 13:31
[quote=divo;150042]Eu nu dau sfaturi...QUOTE]

Chiar nu avem nici-o cunostiinta...dar nu ma dispera faptul.
De 4 ani locuim in Italia si chiar daca lucrurile sunt foarte asezate pentru noi aici nu renunt la ideea de-a ma stabili in state.Am luat viza in ianuarie si pana la inceputul lunii iulie trebuie sa intram in state.
Nu ma tem ca in timp nu ma pot integra dar problema mea e ca inca nu m-am hotarat la prima locatie si de aceea am nevoie de cat mai multe sfaturi.
Si, sti, e putin dificil...nu poti inchiria casa fara ceva istoric si documente;am inteles ca SSN-ul vine dupa 1,2 saptamani iar GC-ul dupa cel putin o luna, etc.

Mda..faptul ca locuiesti in Italia nu te prea ajuta aici...in sensul ca sunt 2 tari si societati complet diferite! Nu ma indoiesc ca daca exista vointa si atitudinea potrivita,veti avea probleme de integrare!Acuma eu ce sa-ti zic...economia merge destul de prost(desi nu am printre cunoscutii mei pe nimeni care sa-si fi pierdut jobul).California este asa de mare...cam de marimea Romaniei..asa ca acel "undeva" este foarte relativ!
Nu pot face comparatii intre SoCal si NoCal(nu am locuit in NoCal)!
Intra pe craigslist, cauta diferite zone si uita-te la numarul si specificul joburilor! Asta poate ajuta,sa ai macar o idee despre zonele mai bogate in joburi(cred ca asta este foarte important la inceput).
Daca ai intrebari,si te pot ajuta,nu ezita!:)

shogunelu
25.03.2009, 16:25
Eu am stat atat in Bay Area (nordul CA), cat si in Los Angeles (sud). As sugera mai degraba LA-ul.

Dar ce ti-as sugera mai degraba e sa ai ceva "malai" la tine. O sa ai nevoie pt o masina (transportul public e simbolic), pt chirii, pt cheltuielile zilnice, se aduna...In conjunctura actuala nu poti sti cat va dura sa-ti gasesti de lucru.

Apoi, vii din Italia, o tara superba, mancare grozava, ritm de viata destul de linistit, nu prea vei gasi nici unele dintre acestea in State...
Parerea mea, da intai o fuga pana acolo si vezi despre ce e vorba, ca sa poti lua o hotarare in cunostinta de cauza.

robicos
26.03.2009, 13:21
Multumesc mult pentru raspunsuri!
Orice informatie sau sfat imi sunt de mare ajutor!