PDA

Arată versiune întreagă : Vrem sa ne mutam in San Diego

dennyx
20.03.2009, 21:48
Salutare,

Eu si sotia mea (ambii in jur de 30 de ani, fara copii) locuim in prezent intr-o suburbie a Seattle-ului si ne-am cam saturat de vreme. Vrem sa ne mutam mai la soare. Am studiat putin California, si San Diego ni se pare cel mai bun loc pentru noi in acest moment.

Este cineva din SD care ne poate da detalii despre cartierele cele mai bune de locuit, eventual sa ne recomande citeva complexuri de apartamente. Bugetul nostru pentru chirie e undeva la 1200 - 1400 USD/luna pentru 1 BR. Dorim ca zona in care sa ne mutam sa fie cit mai aproape de aeroport. Am prefera sa fie cit mai aproape de ocean :).

Multumesc,
Daniel

hazel
21.03.2009, 12:07
Salutare,

Eu si sotia mea (ambii in jur de 30 de ani, fara copii) locuim in prezent intr-o suburbie a Seattle-ului si ne-am cam saturat de vreme. Vrem sa ne mutam mai la soare. Am studiat putin California, si San Diego ni se pare cel mai bun loc pentru noi in acest moment.

Este cineva din SD care ne poate da detalii despre cartierele cele mai bune de locuit, eventual sa ne recomande citeva complexuri de apartamente. Bugetul nostru pentru chirie e undeva la 1200 - 1400 USD/luna pentru 1 BR. Dorim ca zona in care sa ne mutam sa fie cit mai aproape de aeroport. Am prefera sa fie cit mai aproape de ocean :).

Multumesc,
Daniel

Sper sa vina Anda sa te ajute cu informatii. Faceti o alegere superba, San Diego mi-a ramas la inima! (nu va plangeti de vreme, azi avem parte de o zi extraordinara, insorita si calduta :) it was loong due! ) Succes!

AndaF
21.03.2009, 13:45
Buna Daniel - zonele cautate de voi ar fii: Ocean Beach, Point Loma, North Park, Mission Hills, Kensington.

Trimite-mi un PM si vorbim mai mult.

Daca dai un serach pe craigslist cu zonele mentionate mai sus i-ti poti face o idee mai buna.

Cand veniti in SD?

Anda

Oana Mc
16.09.2009, 12:18
Salutare,

Multumesc,
Daniel

Dennyx, si pe noi ne bate gandul dar nu suntem 100% hotarati....cum vi se pare San Diego? Cel mai mult ma ingrijoreaza situatia economica...v-at gasit repede joburi?

hazel
16.09.2009, 13:37
Dennyx, si pe noi ne bate gandul dar nu suntem 100% hotarati....cum vi se pare San Diego? Cel mai mult ma ingrijoreaza situatia economica...v-at gasit repede joburi?

Asta ne retine si pe noi - gasirea de joburi. Altfel, piata de real estate e buna-rau, in sensul ca au scazut preturile la case, inainte mi se pareau f mari.

Fost din nou in San Diego in primavara, superb ca de obicei, plecat cu inima franta. Si la Seattle a fost frumos de tot vara asta, din pacate nu intotdeauna avem vremea asta frumoasa.

Oana Mc
16.09.2009, 14:25
Asta ne retine si pe noi - gasirea de joburi. Altfel, piata de real estate e buna-rau, in sensul ca au scazut preturile la case, inainte mi se pareau f mari.

Fost din nou in San Diego in primavara, superb ca de obicei, plecat cu inima franta. Si la Seattle a fost frumos de tot vara asta, din pacate nu intotdeauna avem vremea asta frumoasa.

Hazel, noi am stat 2 ani in Phoenix, Arizona si am plecat deja de acolo, momentan suntem in Romania intr-o vacanta prelungita. Decizia va trebui luata in curand oricum....credeai ca prea mult soare iti poate da depresie exact ca si prea multa ploaie? Am subestimat desertul sau mi-am supraestimat puterea de adaptare la o clima atat de dura.

hazel
16.09.2009, 14:44
Oana, de depresie de la multa ploaie si mai ales nor, cum e in Seattle, am auzit. De depresie dela prea mult soare nu :) dar te cred. Stii care e culmea? Compania mea a cumparat candva o companie din Arizona si la toti le-au facut relocare aici. Unul cate unul au plecat inapoi la Phoenix pentru ca tanjeau dupa soarele lor...dar ei s-au nascut acolo. Probabil ca nici eu nu as sta acolo...

Oana Mc
16.09.2009, 15:39
Oana, de depresie de la multa ploaie si mai ales nor, cum e in Seattle, am auzit. De depresie dela prea mult soare nu :) dar te cred. Stii care e culmea? Compania mea a cumparat candva o companie din Arizona si la toti le-au facut relocare aici. Unul cate unul au plecat inapoi la Phoenix pentru ca tanjeau dupa soarele lor...dar ei s-au nascut acolo. Probabil ca nici eu nu as sta acolo...

Daca s-au nascut acolo, da...aveam si eu colegi de munca nascuti in Phoenix care nu aveau nici o problema...dar pentru mine a fost f deprimant. In primele 6 luni am fost ok, ooo, ce frumos e sa ai soare in fiecare zi...Dupa o vreme nu stii unde sa te mai ascunzi de el, este si foarte sticlos si nu prea exista anotimpuri.
Verile sunt un cosmar, 5 luni nu poti iesi din casa, iar cand vine vremea mai buna, adica 30 de grade, nu ai unde sa iesi pentru ca este un oras f boring. Noi am locuit inainte in Melbourne, Australia si trecerea de la vegetatia luxurianta la nisip si cactusi, precum si trecerea de la un oras dinamic, cosmopolit la "tara" si-au spus cuvantul.

Te cred ca nu ai mai auzit de depresie de la prea mult soare, nici eu, pana m-am imbolnavit :broken:

Cel mai bine este sa fie un echilibru, extremele nu sunt bune. Voi de cat timp stati in Seattle?

divo
16.09.2009, 16:02
San Diego...hmmm! Din cate stiu eu acum piata joburilor este cam slaba in SD! Am fost de cateva ori in SD...si sincer nu mi s-a parut ca as putea gasi acolo ceva ce nu gasesc in LA!Pardon..am gasit-o pe Anda!:-h Poate doar faptul ca per general este mai curat decat in LA! Dar daca pui in balanta asta(curatenia) si ailalta(joburile) parca tot e mai bine la mine-n sat! E doar o parere subiectiva!
De fapt SD mi se pare un oras prea linistit pentru gusturile mele.Dar pentru o familie cu copii poate fi orasul perfect! De gustibus non est disputandum!:P

hazel
16.09.2009, 16:14
Daca s-au nascut acolo, da...aveam si eu colegi de munca nascuti in Phoenix care nu aveau nici o problema...dar pentru mine a fost f deprimant. In primele 6 luni am fost ok, ooo, ce frumos e sa ai soare in fiecare zi...Dupa o vreme nu stii unde sa te mai ascunzi de el, este si foarte sticlos si nu prea exista anotimpuri.
Verile sunt un cosmar, 5 luni nu poti iesi din casa, iar cand vine vremea mai buna, adica 30 de grade, nu ai unde sa iesi pentru ca este un oras f boring. Noi am locuit inainte in Melbourne, Australia si trecerea de la vegetatia luxurianta la nisip si cactusi, precum si trecerea de la un oras dinamic, cosmopolit la "tara" si-au spus cuvantul.

Te cred ca nu ai mai auzit de depresie de la prea mult soare, nici eu, pana m-am imbolnavit :broken:

Cel mai bine este sa fie un echilibru, extremele nu sunt bune. Voi de cat timp stati in Seattle?

Wow, ati locuit in Australia? SI nu va e dor?? Eu as vrea candva sa locuim la Sidney :)

Noi in Seattle suntem de 9 ani. AM fost si suntem incantati de vegetatie si relief si natura in general - ocean, munti, lacuri rauri, etc E zona safe, scolile sunt bune si joburi foarte multe cu toata industria de software, aviatie, telefonie si altele.

Dar dupa 8 ani m-a ajuns si pe mine si am suferit de depresie de la vreme innorata...Iarna si toamna tarzie ploua si daca nu ploua e innourat. Vara este superb.

Divo, sa nu te superi, prefer San Diego de o mie de ori LA-ului. Mi se pare modern, curat si din ce am observat este foarte multa viata si acolo. Sunt convinsa ca sunt mult mai multe oportunitati in LA, de aceea deocamdata prefer sa raman in Seattle decat sa ma mut in sud :)

divo
16.09.2009, 16:27
Divo, sa nu te superi, prefer San Diego de o mie de ori LA-ului. Mi se pare modern, curat si din ce am observat este foarte multa viata si acolo. Sunt convinsa ca sunt mult mai multe oportunitati in LA, de aceea deocamdata prefer sa raman in Seattle decat sa ma mut in sud :)

Lol...de ce m-as supara? E chestie de optiune..perceptie! Si de alegeri...pana la urma! E posibil sa ma fi obsinuit eu cu viata agitata din LA,dar SD-ul mi s-a parut chiar prea static...!Comparativ cu LA-ul...intr-adevar!

Oana Mc
17.09.2009, 01:22
Fetelor, se pare ca e greu de decis sau poate nu....oricum motivul principal pentru care ne gandim la California este ca e singurul stat unde sotul meu isi poate gasi un job in biofizica (asta in conditii normale, cu economia de acum cine stie...) Mutarea in Phoenix a fost facuta pe principiul ca este aproape de California si se poate merge la interviuri dar nu a fost sa fie pentru ca ei angajeaza local. In Phoenix nu ai ce sa lucrezi decat daca esti in IT sau customer service, it's the capital of the call centers si cred ca nu mai pun piciorul niciodata intr-un call center :boo:

Hazel, despre Australia ce sa-ti spun? Este o tara minunata, cu un nivel de trai foarte ridicat, super relaxata, cam pe la ora 5 toata lumea este la pub la o bere cu colegii indiferent de ziua saptamanii si ca si peisaj este superb.

Ne este foarte dor dar la momentul ala nu am putut ramane acolo, eram pe o viza de studii...nici acum nu putem merge desi am vrea, dar speram ca in cativa ani sa ne intoarcem. America este mult mai stresanta si salarii mai mici...

V-as mai povesti eu despre Australia dar suntem la topicul San Diego, nu?:P

Lol...de ce m-as supara? E chestie de optiune..perceptie! Si de alegeri...pana la urma! E posibil sa ma fi obsinuit eu cu viata agitata din LA,dar SD-ul mi s-a parut chiar prea static...!Comparativ cu LA-ul...intr-adevar!

Divo, dupa ce am locuit in Phoenix unde crede-ma, nu se intampla absolut nimic decat o furtuna de nisip cam de 2 ori pe an, orice oras va fi mult mai interesant.
Decizii, decizii....

Wow, ati locuit in Australia? SI nu va e dor?? Eu as vrea candva sa locuim la Sidney :)

Noi in Seattle suntem de 9 ani. AM fost si suntem incantati de vegetatie si relief si natura in general - ocean, munti, lacuri rauri, etc E zona safe, scolile sunt bune si joburi foarte multe cu toata industria de software, aviatie, telefonie si altele.

Dar dupa 8 ani m-a ajuns si pe mine si am suferit de depresie de la vreme innorata...Iarna si toamna tarzie ploua si daca nu ploua e innourat. Vara este superb.

Hazel, Sydney este un oras super super....daca vrei o sa-ti trimit si niste poze de acolo...piata imobiliara este putin mai scumpa decat in Melbourne unde am trait noi si preturile putin mai mari, dar bineinteles si salariile. Oricum overall in orice meseria ati lucra veti castiga mai mult ca in US pentru ca salariul minim pe economie acolo este de 12 dolari, si nu 8. Cheltuielile sunt cam la fel ca in America...Receptionista de la firma unde lucram eu avea in jur de 50,000 pe an, hehe....

Vremea este perfecta in Sydney, cea mai buna din Australia in sensul ca in Nord este foarte umed, ceva gen Chicago poate chiar si mai rau...iar in Melbourne este mai frigutz si vremea mai capricioasa, dar noua ne-a placut tare mult....si avem si toti prietenii acolo.

Ok, maybe I got carried away, daca mai vrei info despre Australia, anytime:starsmile:

VanDerGigi
17.09.2009, 07:51
..Eu as vrea candva sa locuim la Sidney :)

Sidney e bestial ..dar din auzite ..sa te inarmezi cu finante ca lumea, un condo mediu e pe undeva la 600K. Oana, mai povesteste, nu se supara nimeni.

Oana Mc
17.09.2009, 08:11
Sidney e bestial ..dar din auzite ..sa te inarmezi cu finante ca lumea, un condo mediu e pe undeva la 600K. Oana, mai povesteste, nu se supara nimeni.

Aw Claudiu, cred ca te-ai uitat la Bondi Beach condos.....pe acolo are casa si Russell Crowe:P

Acum sincer nu mai stiu care sunt preturile pentru ca am plecat de acolo acum 2 ani si......Oricum in Melbourne, o casa decenta e cam la 300.000 intr-o zona buna. Zonele rele nu sunt neaparat rele in adevaratul sens al cuvantului, ci doar putin mai sarace. Melbourne se imparte in est si vest si cam asta e....noi la un apartament 1 bedroom intr-o zona ff buna ( adica est) , plateam chirie 800 pe luna...asta ca sa va faceti o idee. Chirie cam tot pe acolo am platit si in Phoenix dar salariul me a fost la jumatate. Acum sa lasam frustrarile mele financiare si sa va spun si de altele pentru ca sunt importante.

Australia este o tara foarte foarte politicoasa, mai politicoasa ca America, si de 100 ori mai politicoasa ca Romania, hihi...
In orice oras ai sta, este pe coasta si plimbarile la ocean pot fi si zilnice daca vrei. Oamenii zambesc tot timpul, nu se enerveaza, stilul de viata in general este foarte relaxat. Relaxarea asta se gaseste si la munca, unde stresul este destul de mic si nu este politica " nu te laud niciodata ca sa te motivez sa faci mai mult" ba din contra, daca ai facut un good job, este laudat si pe mine personal asta ma motiveaza sa fac mai mult.

Vegetatia este de vis, foarte multe flori si verdeata, iar suburbiile arata ca cele din filme cu oameni fericiti. :P Melbourne este un oras foarte european cu multi greci si italieni unde gasesti cafenele la tot pasul si poti manca si placinte cu branza ca cele de acasa. Australienii sunt putin mai greu sa ti-i faci prieteni dar odata ce le-ai castigat "increderea" , iti vor fi prieteni foarte buni. Oricum nu iti vor spune niciodata ceva jignitor legat de statutul tau de emigrant, chiar daca nu le place de tine.

Sistemul de sanatate si asigurari sociale este comparabil cu cel european, pensiile sunt si private si de stat...angajatorul contribuie on top of your salary la pensia ta. In other words, nu va trebui sa dai tu din salarul discutat la interviu.

Va mai spun daca mai vreti.....dar mie cine imi spune de San Diego, ca eu deocamdata nu pot sa ma intorc in Australia?:P

VanDerGigi
17.09.2009, 08:31
Aw Claudiu, cred ca te-ai uitat la Bondi Beach condos.....pe acolo are casa si Russell Crowe:P

Eu nu m-am uitat nicaieri, informatia venea de la o Australianca din Sidney. Se referea la un 2 bedroom intr-o zona buna ce e drept. Melbourne suna mult mai decent.
Cu lighioanele cum e pe acolo? serpi si alte alea ..asa e ca sunt paienjeni cat nuca de cocos?

hazel
17.09.2009, 08:56
Fetelor, se pare ca e greu de decis sau poate nu....oricum motivul principal pentru care ne gandim la California este ca e singurul stat unde sotul meu isi poate gasi un job in biofizica (asta in conditii normale, cu economia de acum cine stie...) Mutarea in Phoenix a fost facuta pe principiul ca este aproape de California si se poate merge la interviuri dar nu a fost sa fie pentru ca ei angajeaza local. In Phoenix nu ai ce sa lucrezi decat daca esti in IT sau customer service, it's the capital of the call centers si cred ca nu mai pun piciorul niciodata intr-un call center :boo:

Hazel, despre Australia ce sa-ti spun? Este o tara minunata, cu un nivel de trai foarte ridicat, super relaxata, cam pe la ora 5 toata lumea este la pub la o bere cu colegii indiferent de ziua saptamanii si ca si peisaj este superb.

Ne este foarte dor dar la momentul ala nu am putut ramane acolo, eram pe o viza de studii...nici acum nu putem merge desi am vrea, dar speram ca in cativa ani sa ne intoarcem. America este mult mai stresanta si salarii mai mici...

V-as mai povesti eu despre Australia dar suntem la topicul San Diego, nu?:P

Divo, dupa ce am locuit in Phoenix unde crede-ma, nu se intampla absolut nimic decat o furtuna de nisip cam de 2 ori pe an, orice oras va fi mult mai interesant.
Decizii, decizii....

Hazel, Sydney este un oras super super....daca vrei o sa-ti trimit si niste poze de acolo...piata imobiliara este putin mai scumpa decat in Melbourne unde am trait noi si preturile putin mai mari, dar bineinteles si salariile. Oricum overall in orice meseria ati lucra veti castiga mai mult ca in US pentru ca salariul minim pe economie acolo este de 12 dolari, si nu 8. Cheltuielile sunt cam la fel ca in America...Receptionista de la firma unde lucram eu avea in jur de 50,000 pe an, hehe....

Vremea este perfecta in Sydney, cea mai buna din Australia in sensul ca in Nord este foarte umed, ceva gen Chicago poate chiar si mai rau...iar in Melbourne este mai frigutz si vremea mai capricioasa, dar noua ne-a placut tare mult....si avem si toti prietenii acolo.

Ok, maybe I got carried away, daca mai vrei info despre Australia, anytime:starsmile:

Vom incerca sa strangem cat putem de multe info despre San Diego, dar pana atunci mai spune despre Australia ca spui asa bine :)

Un coleg de-al sotului a fost detasat pe mai multa vreme in Aus la Sidney. Cand i s-a dat email ca ar trebui sa considere sa se intoarca inapoi pt a lua locul cuiva care a plecat a trimis email si a zis ( tipul e american din Dallas): Eu de aici nu ma mai intorc. Gasitul raiului pe pamant. Cate o plaja la fiecare colt ( vorba vine).

Despre San Diego ce sa iti mai zic - este superb. Prietenii mei s-au mutat din CHula Vista unde au o casa care acum o inchiriaza la un army guy. Este o localitate la granita cu Mexicul ( el lucreaza in Mexic). Acum ei sunt in Mission Hill in SD la un townhouse now, cam scumpel la vremea respectiva - cam peste 500K pt 1300 Sf ft. Dar acum acelea se vand cam la 350K. Este superba zona lor, e noua au toate marile magazine si marile malluri aproape de casa. SD mi s-a parut ca are multe autostrazi in oras, mai multe ca aici si nu par ca au trafic atat de intens ca in LA si ca la mine in Seattle. Am condus la diverse ore si in diverse zile ale saptamanii. Noi ce sa zic, am fost mai mult ca turisti, am vizitat SeaWorld si am ramas cu amintiri de neuitat. Era in Mai si apa oceanului era cam rece dar sotul meu a facut snorkeling la La Jolla, iar fata a facut baie :) El vrea sa ne intoarcem sa facem divbing acollo dupa ce a vazut pestisorii : ))

Prietena mea are licenta in real estate si mi-a aratat preturiledin Mai de la case. Unele pareau mansions si se vindeau la 450-550K. Erau in paragina fiindca fusesera foreclosures, dar aratau f bine.

In zona mai toate joburile in IT sunt pe baza de Linux si eu as avea cam putine sanse sa gasesc ceva. Sotul ar avea sansa la Qualcomm dar si acolo s-au mai facut restructurari. Noi de fiecare data cand plecam suspinam si ne juram ca ne punem serios pe cautat...dar dupa aia venim acasa la Seattle si ne reluam viata zilnica, care nu e pe departe chiar atat de rea...:) mai ales cu vara spectaculoasa pe care am avut-o. Am sa incerc sa postez ceva poze mai tarziu azi cu SD.

Intre timp, mai pove despre Aus, te rugam :) pune sipoze, sau trimite daca vrei. Sunt pasionata de subiect.

Oana Mc
17.09.2009, 09:22
Eu nu m-am uitat nicaieri, informatia venea de la o Australianca din Sidney. Se referea la un 2 bedroom intr-o zona buna ce e drept. Melbourne suna mult mai decent.
Cu lighioanele cum e pe acolo? serpi si alte alea ..asa e ca sunt paienjeni cat nuca de cocos?

Lighioanele...hehe..sunt multe dar nu o sa faci cunostinta cu ele pentru ca nu "locuiesc" in oras. Mai gasesti poate un paianjen pufos pe perete in living dar aia sunt inofensivi. Totusi i-am lasat acest "dirty" job sotului pentru ca imi era frica de ei....cand zic "dirty" ma refer sa-i pui frumos in cutiuta cu chibrituri si ii duci in parc, nu te gandi la "crime".

Cosurile de gunoi mai sunt "vandalizate" de posumi, in rest stai linistit...am petrecut mult timp in natura pe acolo si nu am patit-o niciodata.

:cool:

Oana Mc
17.09.2009, 09:38
Hazel, nici nu sunt mirata ca a spus asta....intr-adevar Australia este raiul pe pamant, cel putin asa mi-a ramas mie la inima si nu ma las pana nu ma intorc.
Nu e vorba numai de peisaj, ci si atmosfera aia faina, relaxata fara stres....mie mi-a lipsit asta in America foarte mult, iar de Romania nici nu mai spun....de abia ies din casa...lumea e prea agitata.

In California nu cred ca ne vom lua casa vreodata, nu cred ca ne-am permite si nici nu avem intentia sa stam acolo forever...ne asteapta prietenii in Melbourne..

Daca totusi te simti bine in Seattle....mie mutarea mi-a facut foarte rau...si m-am imbolnavit pentru ca unde am mers nu m-am simtit la fel de bine ca in Melbourne.

Va pun si poze, numai sa ma lamuresc cum le upload aici...

sorin
17.09.2009, 09:45
puteti continua aici fara probleme cu discutii despre australia, dar cred ca ar fi interesant sa deschideti un topic cu titlu sugestiv pe sectiunea pentru australia, pentru ca cei interesati in aceasta tara sa gaseasca mai usor aceste informatii.
multumesc anticipat!

shogunelu
17.09.2009, 10:34
Intr-o parte e vegetatie bogata, dar ploua de te zapaceste la cap, in cealalta e soare, dar niste calduri de-ti blestemi zilele, basca si plictisitor ca la parnaie...
Cand ai crescut cu patru anotimpuri ti-e greu sa te impaci cu extreme dintr-astea deprimante in care de Craciun umbli in chiloti prin parc, sau te ploua cu galeata.
Daca eu va zic ca cel mai misto e in Brasov, vara caldura suportabila, iarna cu omatul gros-peisaj de basm, nexam stres... :-)

Oana Mc
17.09.2009, 11:43
Intr-o parte e vegetatie bogata, dar ploua de te zapaceste la cap, in cealalta e soare, dar niste calduri de-ti blestemi zilele, basca si plictisitor ca la parnaie...
Cand ai crescut cu patru anotimpuri ti-e greu sa te impaci cu extreme dintr-astea deprimante in care de Craciun umbli in chiloti prin parc, sau te ploua cu galeata.
Daca eu va zic ca cel mai misto e in Brasov, vara caldura suportabila, iarna cu omatul gros-peisaj de basm, nexam stres... :-)

Shogunelu, sa stii ca nu ploua chiar asa mult, ba dimpotriva, sunt niste probleme cu seceta acolo in ultima vreme in Melbourne si Sydney...dar cu caldura in Nord ai dreptate, de fapt nu e foarte cald, ci foarte umed. Nord inseamna Darwin (unde nu sta f multa lume :)), umed e si in Brisbane...Sydney este perfect.... Caldura mare .. gen Phoenix, e in centrul tarii. Iarna in melbourne si Sydney seamna cu cea din California.

Cu placere va mai povestesc, dar ne mutam la Australia...:sing:

hazel
17.09.2009, 12:32
Sorin, se poate sa muti tu mesajele despre Aus la un topic nou in sectiunea despre Aus? Eu nu le pot muta decat aici in zona : )

Oana, ne mai scrii acolo. Voi reveni cu poze cu San Diego in putin timp.

sorin
17.09.2009, 12:42
Sorin, se poate sa muti tu mesajele despre Aus la un topic nou in sectiunea despre Aus? Eu nu le pot muta decat aici in zona : )

eu le pot muta, dar vor fi in ordine cronologica si poate nu ar avea sens, pentru ca ar trebui sa aiba o introducere. as prefera un topic nou, facut asa pe indelete :cool:

shogunelu
17.09.2009, 13:00
Shogunelu, sa stii ca nu ploua chiar asa mult, ba dimpotriva, sunt niste probleme cu seceta acolo in ultima vreme in Melbourne si Sydney...dar cu caldura in Nord ai dreptate, de fapt nu e foarte cald, ci foarte umed. Nord inseamna Darwin (unde nu sta f multa lume :)), umed e si in Brisbane...Sydney este perfect.... Caldura mare .. gen Phoenix, e in centrul tarii. Iarna in melbourne si Sydney seamna cu cea din California.

Cu placere va mai povestesc, dar ne mutam la Australia...:sing:

Nuu, eu ma refeream la extremele Seattle-Phoenix, de Australia nu stiu prea multe.
Dar mi-am luat viza de Australia, asa, sa fie acolo. Ma gandeam sa ma duc pe acolo in plimbare la anul in ianuarie-februarie, sa vad cum e.

hazel
17.09.2009, 13:09
Nuu, eu ma refeream la extremele Seattle-Phoenix, de Australia nu stiu prea multe.
Dar mi-am luat viza de Australia, asa, sa fie acolo. Ma gandeam sa ma duc pe acolo in plimbare la anul in ianuarie-februarie, sa vad cum e.

Pai in Seattle nu ploua atat de mult cum e legenda ci este innorat.

Oana Mc
17.09.2009, 13:10

Aaaa, am inteles acum. Am deschis un thread cu Australia si sunteti bineveniti sa ma bombardati cu intrebarile:x

hazel
17.09.2009, 16:03
Niste poze mai vechi si mai recente din San Diego

La Jolla - un loc de care, dupa cum vezi, suntem indragostiti :)

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/San%20Diego/DPP_0004.jpg

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/San%20Diego/DPP_0008.jpg

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/San%20Diego/DPP_0009.jpg

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/San%20Diego/DPP_0010.jpg

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/San%20Diego/DPP_0011.jpg

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/San%20Diego/DPP_0014.jpg

hazel
17.09.2009, 16:11
Coronado Hotel dela Coronado Beach - unde Kennedy si Marylin Monroe si-au consumat aventura : )

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/San%20Diego/DPP_0015.jpg

Orasul vazut dinspre Harbour

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/San%20Diego/DSCN1152.jpg

Nava militara

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/San%20Diego/DSCN1154.jpg

Downtown

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/San%20Diego/DSCN1157.jpg

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/San%20Diego/DSCN1158.jpg

Podul spre Coronado

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/San%20Diego/DSCN1164.jpg

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/San%20Diego/DSCN1167.jpg

Orasul vazut din croaziera in Harbour

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/San%20Diego/DSCN1182.jpg

hazel
17.09.2009, 16:13
Alte imagini luate aiurea

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/San%20Diego/DSCN1255.jpg

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/San%20Diego/DSCN1259.jpg

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/San%20Diego/DSCN1262.jpg

Oana Mc
18.09.2009, 00:39
Pare tare frumos.....poate o sa ne mutam acolo....:)

Pisoi
18.09.2009, 11:09
...Cu lighioanele cum e pe acolo? serpi si alte alea ..asa e ca sunt paienjeni cat nuca de cocos?

...stai linistit ca sunt si p-aici

...uite o tarantula cam cat podul palmei fotografiata intr-o seara acum 3 saptamani la o rezervatie de indieni in San Diego County.

http://i32.photobucket.com/albums/d9/pisoi/tarantula.jpg

p.s. am luat-o s-o cresc ca pet, din pacate nu i-a priit vremea din "satul" meu.

Oana Mc
18.09.2009, 11:17
Brrrr...sper sa nu-l visez la noapte...mi-e tare frica de ei:">

Oana Mc
18.09.2009, 12:07
San Diego...hmmm! Din cate stiu eu acum piata joburilor este cam slaba in SD! Am fost de cateva ori in SD...si sincer nu mi s-a parut ca as putea gasi acolo ceva ce nu gasesc in LA!Pardon..am gasit-o pe Anda!:-h Poate doar faptul ca per general este mai curat decat in LA! Dar daca pui in balanta asta(curatenia) si ailalta(joburile) parca tot e mai bine la mine-n sat! E doar o parere subiectiva!
De fapt SD mi se pare un oras prea linistit pentru gusturile mele.Dar pentru o familie cu copii poate fi orasul perfect! De gustibus non est disputandum!:P

Divo, m-am uitat putin la joburi in LA si cred ca ai dreptate, am vazut mult mai multe listate decat in San Diego....ma pui pe ganduri....ca si comparatie la chirii, LA este mai scump? Ma refer la un apart cu 1 bedroom intr-o zona decenta.:)

Merci,
Oana

hazel
18.09.2009, 12:44
Divo, m-am uitat putin la joburi in LA si cred ca ai dreptate, am vazut mult mai multe listate decat in San Diego....ma pui pe ganduri....ca si comparatie la chirii, LA este mai scump? Ma refer la un apart cu 1 bedroom intr-o zona decenta.:)

Merci,
Oana

Oana, in Manhattan Beach unde sta prietena mea, din cate imi amintesc e la sud de LA, prietena mea plateste 1800 pe 2 bdrms, 1 bathroom si fara masini de spalat si uscat, dar au masina de spalat vase. Unde sunt eu langa Seattle washer si dryer sunt standard, de-aia le mentionez. S-ar putea muta la ceva mai bun dar le place locatia. Desi recunoaste ca, desi sunt la 2 blocuri de plaja, nu ajunge la "beach" decat extrem de rar, din cauza ca sunt ocupati. Altfel eu de LA nu stiu mai nimic, poate Divo si Pisoi sa te mai lumineze de subiect.

PS: Imi spune prietena ca pemntru inchiriat mai aproape de plaja costa intre 3000-5000 pe luna. Si ca si ei ii place San Diego mai mult. Sta de vreo 7 ani in zona LA.

Pisoi
18.09.2009, 12:57
LA se intinde pe o suprafata foarte mare comparativ cu alte metropole, asta fara sa fie luat in consideratie Orange, San Bernadino, Riverside si Ventura Counties ...deci si zonele de locuit si preturile sunt multiple in functie de zone.
Ca peste tot, de preferat e sa gasesti locuinta cat mai aproape de job ...traficul in orele de varf e teribil de aglomerat pe portiuni cam in orice directie ai merge.

...one bedroom gasesti decent pe undeva de la $900-$1,100 ....Beach Cities ies din discutie, cu cat esti mai aproape de ocean preturile sar cu mult peste medie.

california
18.09.2009, 13:12
Poti sa stai si in Orange county sau Riverside si ai trafic mai putin ,oricum tot aproape de ocean esti,iar la sfasit de saptamana traficul devine lejer.

Ideea e sa fii cat mai aproape de locul de munca,zone bune si ieftine sunt destule in jurul LA si oricum treci dintr-un oras in altul fara sa realizezi,
zona intre LA si San Diego este buna iar.

Mie personal nu-mi place sa locuiesc in LA county (aglomerat,mizerie mai multa,si mai scump in zonele bune,strazi mai inguste ,etc),prefer sa-l vizitez in zonele frumoase ca sa zic asa.

Oricum zona LA ca sa zic asa se intinde cam pe o raza de 100 de mile(de la Oxnard city in Nord pana in San Clemente in sud spre San Diego ,iar in est pana apraope de Palm Springs.

l

Oana Mc
18.09.2009, 14:10
Va multumesc pentru info....

Intr-adevar ideal este sa stai aproape de job, dar cand nu stii unde este jobul, pentru ca nu il ai inainte de a ajunge, e mai grelutz...

Ma gandeam ca as putea si sa sub-inchiriez ceva pana ne gasim joburi si apoi ne mutam mai aproape de ele....astfel nu voi fi legata de un contract pe 6 luni sau un an...:thinking:

california
18.09.2009, 14:46
Depinde in ce domeniu cautati de munca,in industrie,in turism ca sa zic asa...si in functie de asta iti stabilesti zona de resedinta sau cat mai aproape.
Apelezi la unchiul ''Google'' sau ''Bing'' si incepi cautarile.

shogunelu
19.09.2009, 02:00
Inafara de chiriile mari din LA (daca vrei sa stai intr-o zona mai de Doamne-ajuta) si de curatenia mai mult decat discutabila, eu as pune in capul listei incovenientelor, traficul absolut insuportabil. Cred ca multa lume subestimeaza in ce hal poate sa-ti manance sanatatea chestia asta.

Cand te misti ca ochiu' mortului cate 1,5-2 ore dimineata si asisderea seara, repede ti se acreste. Mai mult, in weekend, in putinul timp liber pe care-l ai, cand ai vrea si tu sa te duci pe undeva, e si mai rau cu circulatia. Eu personal, de sila traficului, am renuntat sa incerc sa mai ajung pe undeva.

divo
19.09.2009, 02:51
Oana, in Manhattan Beach unde sta prietena mea, din cate imi amintesc e la sud de LA, prietena mea plateste 1800 pe 2 bdrms, 1 bathroom si fara masini de spalat si uscat, dar au masina de spalat vase. Unde sunt eu langa Seattle washer si dryer sunt standard, de-aia le mentionez. S-ar putea muta la ceva mai bun dar le place locatia. Desi recunoaste ca, desi sunt la 2 blocuri de plaja, nu ajunge la "beach" decat extrem de rar, din cauza ca sunt ocupati. Altfel eu de LA nu stiu mai nimic, poate Divo si Pisoi sa te mai lumineze de subiect.

PS: Imi spune prietena ca pemntru inchiriat mai aproape de plaja costa intre 3000-5000 pe luna. Si ca si ei ii place San Diego mai mult. Sta de vreo 7 ani in zona LA.

Hazel,daca plateste doar $1800 pentru 2bdr..este foarte bine.Probabil ca sta acolo de ceva vreme. Manhattan Beach este o zona foarte buna,aproape de plaja,si predominant populata cu albi!
Daca vrea sa se mute,da-mi de stire...ca ii iau eu lease-ul!:PNo kidding!
E una din cele mai bune plaje/zone pentru boarding si surfing!:-h

Inafara de chiriile mari din LA (daca vrei sa stai intr-o zona mai de Doamne-ajuta) si de curatenia mai mult decat discutabila, eu as pune in capul listei incovenientelor, traficul absolut insuportabil. Cred ca multa lume subestimeaza in ce hal poate sa-ti manance sanatatea chestia asta.

Cand te misti ca ochiu' mortului cate 1,5-2 ore dimineata si asisderea seara, repede ti se acreste. Mai mult, in weekend, in putinul timp liber pe care-l ai, cand ai vrea si tu sa te duci pe undeva, e si mai rau cu circulatia. Eu personal, de sila traficului, am renuntat sa incerc sa mai ajung pe undeva.

Pentru ca am convingerea ca am facut mai multe drumuri inspre job decat tine(lol),stau si ma intreb daca nu cumva calatoria ta se desfasoara pe 405,si pe o distanta destul de lunga! Se stie ca 405 freeway este cel mai aglomerat freeway din lume,de aia ii si spune"parking lot freeway"! Si totusi chiar daca pleci dintr-o zona de 101 cu 405,si mergi in Hermosa Beach(de ex) este exagerat ce zici tu! Asta daca nu mergi la draq in praznic in Santa Ana!

Si totusi...2 ore? C'mon...! Vezi ca-ti creste nasul!:P
Am mers destul timp de la mine din comuna pana-n Santa Monica si Marina Del Rey! Trafficul dimineata incepea din zona La Brea si se termina dupa 405! Cele cateva mile intre punctele fierbinti imi lua cca.30-45 min! Cu totul maxim o ora,o ora si un sfert! Si asta in conditii de really hard traffic!

Weekendul nu este asa aglomerat..ce tot minciunesti! :P In weekend acelasi drum imi lua maxim 30 de minute,cu traffic in downtown!
Jeeez! Esti sigur ca locuiesti in LA?:thinking:

shogunelu
19.09.2009, 03:12
Jeeez! Esti sigur ca locuiesti in LA?

Nu, s-ar putea sa fie Cuca Macaii.

Circul pe 405, pe 101, pe 5, pe 118, pe 10, pe 22. Intr-un cuvant cam pe peste tot si tot cam pe peste tot, cu mici exceptii, traficul e varza.
Daca ti se pare aglomerat 405, incearca un pic 5, sa-l vezi pe dracu' imbracat nemteste.
Sambata trecuta am facut mai mult de o ora jumate din Orange County pana in Valley Village, un caca-maca de 45 de mile...
Astea 45 de mile inseamna cam 70 de kilometri, cat de la Brasov la Fagaras. Acuma intreb eu: cu ce ma incalzesc pe mine autostrazile largi (dar desfundate) de aici, daca un drum Brasov-Fagaras, care mie imi ia mai mult de 45 de minute doar daca sunt decedat, aici imi ia dublu ca timp? Aud?
Si da, in weekend este si mai teribil, mai ales daca ai nefasta idee sa mergi spre ocean. De locuri de parcare nici nu mai discut.
Auzindu-te ce relaxata vorbesti tu despre traficul din LA, imi pun intrebarea daca nu cumva tu traiesti in alt oras, sau in vreo alta dimensiune paralela. Intre astia, ceilalti, oameni normali care traiesc in "minunatia" asta de oras, eu altceva decat injuraturi la adresa traficului, nu am auzit.

divo
19.09.2009, 04:16
Nu, s-ar putea sa fie Cuca Macaii.

Circul pe 405, pe 101, pe 5, pe 118, pe 10, pe 22. Intr-un cuvant cam pe peste tot si tot cam pe peste tot, cu mici exceptii, traficul e varza.
Daca ti se pare aglomerat 405, incearca un pic 5, sa-l vezi pe dracu' imbracat nemteste.
Sambata trecuta am facut mai mult de o ora jumate din Orange County pana in Valley Village, un caca-maca de 45 de mile...
Astea 45 de mile inseamna cam 70 de kilometri, cat de la Brasov la Fagaras. Acuma intreb eu: cu ce ma incalzesc pe mine autostrazile largi (dar desfundate) de aici, daca un drum Brasov-Fagaras, care mie imi ia mai mult de 45 de minute doar daca sunt decedat, aici imi ia dublu ca timp? Aud?
Si da, in weekend este si mai teribil, mai ales daca ai nefasta idee sa mergi spre ocean. De locuri de parcare nici nu mai discut.
Auzindu-te ce relaxata vorbesti tu despre traficul din LA, imi pun intrebarea daca nu cumva tu traiesti in alt oras, sau in vreo alta dimensiune paralela. Intre astia, ceilalti, oameni normali care traiesc in "minunatia" asta de oras, eu altceva decat injuraturi la adresa traficului, nu am auzit.

Ha ha..probabil ca eu sunt mai relaxata...si nu ma enervez asa usor din cauza trafficului! Pai spre ocean ma duc si eu in weekend vere...si dupa cum spuneam..mai mult de 30 de minute zau de-mi ia! Si stau undeva la vreo 15-20 de mile de ocean! Depinde unde vrei sa mergi la ocean.Daca vrei Santa Monica,Malibu,Manhattan Beach,Hermosa Beach,Redondo Beach ,chiar si Playa Del Rey...spune si iti dau eu niste tips despre locuri de parcare!Pe gratis!
Azi,vineri, am facut 101 South pe la ora 5...deci hard traffic! Traficul a inceput pentru mine de la Hollywood Blvd..si dupa 101 cu 110..a fost numai bine! In total..maxim juma' de ora! Te gusta?
Sorry..da' io pe 5 South or North nu am ce face! Nu ma atrage Orange County! Si nici Santa Clarita! Mai bine ma duc pe 134 sau 101 si evit cat pot 5-ul!Il simt doar la intersectia cu 10!:P
Da,realitatea mea este una normala,cu bune si rele! Incerc sa aleg variantele care ma avantajeaza!Si daca nu pot sa-mi fac viata mai usoara(din cauza trafficului adika) faptul ca ma plang,injur,cainez..chiar nu ma ajuta cu nimik!Am realizat asta de mult timp! Imi pun niste muzica ,sun un/o prieten/a...si am trecut hopul!

Eu nu zic ca nu e traffic in LA Doamne fereste!Este al 2-lea oras din lume cu cel mai rau traffic(dupa Mexico City).Doar ca exista diferite solutii( chiar si temporare)pentru a nu simti asta la un nivel la care devine insuportabil!
Nu stiu daca ti-am zis..dar sunt o optimista incorigibila! Poate de aia realitatile noastre difera!:thinking:

Chris2000
19.09.2009, 05:30
E un traffic de rahat in LA. E o chestiune care are f mare importanta. Ajung oamenii sa isi gaseasca joburile in functie de traffic.
2,3 ore de stat bara in bara si inspirand gaze de esapament te tampesc. Practic trafficul iti schimba viata fara sa iti dai seama.

Pisoi
19.09.2009, 12:14
...nu inteleg de ce va casunat pe traficul din LA ...trafic e peste tot in metropolele americane si spun asta din cunostinta buna de cauza iar cei ce locuiesc in alte metropole pot foarte bine sa confirme asta ...nu e cazul sa insir Fwy-urile, cert este ca si in San Diego este trafic cu toate ca nu sunt atat de multe artere ca in LA sau in alte orase.
Traficul in US a fost de ani de zile o problema cu care americanii s-au obisnuit si s-au acomodat forte bine. In acest sens va recomand de citit o carte de referinta destul de veche ..."America ogarului cenusiu" scrisa cu mult inainte ca emigrarea romanilor in US sa ia amploare.
Cert este ca peste tot pe unde este posibil se fac mari eforturi de modernizare pentru imbunatatirea traficului.
Cu cat traiesti mai mult in aceeasi "arie" cu atat mai mult te acomodezi si te familiarizezi cu traficul si rutele ocolitoare.

p.s. shogunele, in parte iti dau dreptate dar ca un negativist ce esti in ceea ce priveste "america" ...debitezi iar perle contradictorii ...asta nu inseamna ca nu-ti respect opiniile tale clarvazatoare.

shogunelu
19.09.2009, 12:33
Ha ha..probabil ca eu sunt mai relaxata...si nu ma enervez asa usor din cauza trafficului! Pai spre ocean ma duc si eu in weekend vere...si dupa cum spuneam..mai mult de 30 de minute zau de-mi ia! Si stau undeva la vreo 15-20 de mile de ocean! Depinde unde vrei sa mergi la ocean.Daca vrei Santa Monica,Malibu,Manhattan Beach,Hermosa Beach,Redondo Beach ,chiar si Playa Del Rey...spune si iti dau eu niste tips despre locuri de parcare!Pe gratis!
Azi,vineri, am facut 101 South pe la ora 5...deci hard traffic! Traficul a inceput pentru mine de la Hollywood Blvd..si dupa 101 cu 110..a fost numai bine! In total..maxim juma' de ora! Te gusta?
Sorry..da' io pe 5 South or North nu am ce face! Nu ma atrage Orange County! Si nici Santa Clarita! Mai bine ma duc pe 134 sau 101 si evit cat pot 5-ul!Il simt doar la intersectia cu 10!:P
Da,realitatea mea este una normala,cu bune si rele! Incerc sa aleg variantele care ma avantajeaza!Si daca nu pot sa-mi fac viata mai usoara(din cauza trafficului adika) faptul ca ma plang,injur,cainez..chiar nu ma ajuta cu nimik!Am realizat asta de mult timp! Imi pun niste muzica ,sun un/o prieten/a...si am trecut hopul!

Eu nu zic ca nu e traffic in LA Doamne fereste!Este al 2-lea oras din lume cu cel mai rau traffic(dupa Mexico City).Doar ca exista diferite solutii( chiar si temporare)pentru a nu simti asta la un nivel la care devine insuportabil!
Nu stiu daca ti-am zis..dar sunt o optimista incorigibila! Poate de aia realitatile noastre difera!:thinking:

Daca ti-a scapat cumva, noi discutam daca este sau nu ucigator traficul in LA, nu ce tehnici de autosugestie, sau ce mantre folosim ca sa il toleram si sa nu ne ducem cu capu'. Cu atat mai putin suntem la capitolu': "Fa si tu mon cher ca mine/daca vrei sa-ti fie bine"
Nu stiu daca ti-am zis, da' mie imi place grozav sa-mi traiesc viata, nu sa stau cateva ore zilnic in trafic, cand oricum timpul liber este in SUA atat de putin, si sa fac inhalatii cu smog. Poate de aia (si multe altele) am renuntat la viata in America.

hazel
19.09.2009, 12:37
Hazel,daca plateste doar $1800 pentru 2bdr..este foarte bine.Probabil ca sta acolo de ceva vreme. Manhattan Beach este o zona foarte buna,aproape de plaja,si predominant populata cu albi!
Daca vrea sa se mute,da-mi de stire...ca ii iau eu lease-ul!:PNo kidding!
E una din cele mai bune plaje/zone pentru boarding si surfing!:-h

Divo, ai ghicit. Sotul ei sta in acelasi imobil de cand se stie. Dupa ce a venit si al doilea copil s-au mutat la 2 bdrms si au negociat un pret mai bun, ca asta. Dar a zis ca proprietarul nu face absolut nici o investitie in imobil si nici o imbunatatire.

Nu traiesc in LA dar traficul mi s-a parut si mie monstruos cat ne-am preumblat pe acolo. In SD mi s-a parut mult mai suportabil.

divo
19.09.2009, 13:41
Daca ti-a scapat cumva, noi discutam daca este sau nu ucigator traficul in LA, nu ce tehnici de autosugestie, sau ce mantre folosim ca sa il toleram si sa nu ne ducem cu capu'. Cu atat mai putin suntem la capitolu': "Fa si tu mon cher ca mine/daca vrei sa-ti fie bine"
Nu stiu daca ti-am zis, da' mie imi place grozav sa-mi traiesc viata, nu sa stau cateva ore zilnic in trafic, cand oricum timpul liber este in SUA atat de putin, si sa fac inhalatii cu smog. Poate de aia (si multe altele) am renuntat la viata in America.
Bini bai shogunelule...uite aici ca sa nu uiti !

irB_DkOM7Dk&feature=related

Si uite" putin" traffic si prin locurile natale:
pbADKgFYFfY&feature=related

Mai relaxeaza-te si tu...nu mai fii asa de grav! Faci riduri si imbatranesti prematur!

Uite azi o sa incerc sa prind pulsul trafficului din LA! Ca tot ziceai ca weekendul e dezastru!:P

sauzimdebine
19.09.2009, 14:02
divo si ceilalti, shogunismele nu apar decat in urma unor raspunsuri la alte shogunisme. Este adevarat ca aici shogunismele pot dezinforma mai mult decat sa fie de ajutor dar ... nu cred ca mai este nevoie a arata cat de shogunistice sunt shogunismele shogunelului, vejnicul neadaptat.

shogunelu
19.09.2009, 16:05
divo si ceilalti, shogunismele nu apar decat in urma unor raspunsuri la alte shogunisme. Este adevarat ca aici shogunismele pot dezinforma mai mult decat sa fie de ajutor dar ... nu cred ca mai este nevoie a arata cat de shogunistice sunt shogunismele shogunelului, vejnicul neadaptat.

Du-te si te odihneste, cumetre, ca nu te-a intrebat niminea cat e ceasu'.

Daca te faci ca nu pricepi, iti mai zic o data, divo: atata vreme cat aceeasi distanta o fac in Ro in 45 min si in SUA in 90, ma doare la basca de imaginile de mai sus, precum si de cat de spectaculoase sunt autostrazile supraetajate, uochiei ?
;-)

sorin
19.09.2009, 16:13
atata vreme cat aceeasi distanta o fac in Ro in 45 min si in SUA in 90, ma doare la basca de imaginile de mai sus, precum si de cat de spectaculoase sunt autostrazile supraetajate, uochiei ?;-)
shogunelu are intotdeauna dreptate:
http://autof1.gsp.ro/archives/7677

5 km de coada spre Brasov cred ca se face in chiar mai putin de 45 minute, nu-i asa?

:lol:

shogunelu
19.09.2009, 16:25
shogunelu are intotdeauna dreptate:
http://autof1.gsp.ro/archives/7677

5 km de coada spre Brasov cred ca se face in chiar mai putin de 45 minute, nu-i asa?

:lol:

Ei hai ca asta-i tare, a venit sorin din Chicago sa-mi zica mie cum e traficul in Brasov... Tipic romanilor-americani ultraextrasuper informati si priceputi...

Fa si precizarea de rigoare ca articolul e din 27 decembrie si orice alta trancaneala e de prisos.

sorin
19.09.2009, 18:15
Ei hai ca asta-i tare, a venit sorin din Chicago sa-mi zica mie cum e traficul in Brasov... Tipic romanilor-americani ultraextrasuper informati si priceputi...

Fa si precizarea de rigoare ca articolul e din 27 decembrie si orice alta trancaneala e de prisos.
ia la tata mai mult:
mai 2009 (coada de kilometri):
http://www.realitatea.net/trafic-infernal-pe-dn1--spre-munte_508956.html
septembrie 2009 (nici nu s-a racit stirea):
ZHrU6xQQTcM

mai vrei? :thinking:
spre deosebire de tine, eu am fost pe DN1 vara asta :pet:
si pentru faptul ca eu ma adresez civilizat catre tine iar tu in stilu-ti caracteristic (vezi sublinierile mele), consider ca m-ai jignit si-ti voi da o penalizare ca ti-ai luat-o in cap si arunci cu noroi in toti care nu-s de acord cu tine, deosebirea dintre marea majoritate si tu fiind ca ei nu-s extremisti si vad situatia mult mai echilibrat.
si pentru binele tau, pentru ca-s sigur ca forumul e monitorizat de la cei de la ambasada americana (care desigur ca pot comunica cu cei de la imigrari din state), nu mai arunca cu noroi in tara care momentan te hraneste, ca s-ar putea sa iei un sut in fund care sa te cam doara!!! m-am cam saturat si eu sincer de aberatiile non-stop anti-americane din partea ta si nu e exclus nici sa te suspend daca nu o lasi mai moale. vezi ca sunt topice de bancuri, matrimoniale, etc., unde poti avea mai mult succes.

shogunelu
20.09.2009, 11:45
si (http://si) pentru faptul ca eu ma adresez civilizat catre tine iar tu in stilu-ti caracteristic (vezi sublinierile mele), consider ca m-ai jignit si-ti voi da o penalizare ca ti-ai luat-o in cap si arunci cu noroi in toti care nu-s de acord cu tine, deosebirea dintre marea majoritate si tu fiind ca ei nu-s extremisti si vad situatia mult mai echilibrat.
si pentru binele tau, pentru ca-s sigur ca forumul e monitorizat de la cei de la ambasada americana (care desigur ca pot comunica cu cei de la imigrari din state), nu mai arunca cu noroi in tara care momentan te hraneste, ca s-ar putea sa iei un sut in fund care sa te cam doara!!! m-am cam saturat si eu sincer de aberatiile non-stop anti-americane din partea ta si nu e exclus nici sa te suspend daca nu o lasi mai moale. vezi ca sunt topice de bancuri, matrimoniale, etc., unde poti avea mai mult succes.

Hopa, au inceput amenintarile... Misto, foarte misto.
Da' daca tot veni vorba de suturi dureroase in partile moi, imi permit si eu o sugestie: grija mare cine ce rahat mananca despre Romania, nu de alta, dar sa nu se pomeneasca intr-o zi pe Otopeni ca e condus pe alt culoar decat stia el/ea, sa dea un pic cu subsemnatu'.
Privitor la punctele de penalizare, asa cum am mai spus, sa fie primite.
Si cu asta ma opresc din scris, ca ma incearca o greata...

fifi
22.09.2009, 04:42
Hopa, au inceput amenintarile... Misto, foarte misto.
Da' daca tot veni vorba de suturi dureroase in partile moi, imi permit si eu o sugestie: grija mare cine ce rahat mananca despre Romania, nu de alta, dar sa nu se pomeneasca intr-o zi pe Otopeni ca e condus pe alt culoar decat stia el/ea, sa dea un pic cu subsemnatu'.
Privitor la punctele de penalizare, asa cum am mai spus, sa fie primite.
Si cu asta ma opresc din scris, ca ma incearca o greata...

Dacă pe Sorin îl mai cred că americanii şi chiar şi canadienii au ceva bănuţi puşi deoparte ca să mai tragă cu ochiul pe forumuri, ceea ce ai spus tu sună cam aiuristic. Păi ce se fac ei cu miile de români răspândiţi prin toată lumea care înjură pe faţă sistemul din România şi pe politicieni, vezi forumurile de la ziarele româneşti. Ca să nu mai spun ca nu numai cei din afară vorbesc urât despre România, ci chiar cei care locuiesc acolo. Păi dac-ar fi să-i înhaţe pe toţi, ar însemna să transforme jumate din imobilurile din România în închisori.

Mă rog, eu oricum apreciez avertismentul tău, ştiu că ce ai scris a fost cu bună inteţie, pentru că te gândeşti la binele nostru, aşa că eu încep să mă pregătesc de acum în eventualitatea unei călătorii în România: de câte ori o să ies pe stradă, o să port o pălărie la care o să ataşez un mic steguleţ fâlfâitor, cu culorile României, în cazul în care mi-au luat urma de aici de pe forum, şi-au pus satelitul pe mine, să vadă cât de mult îmi iubesc ţara.

Aştept părerea ta dacă este de ajuns iar dacă nu, să mă gândesc la alte măsuri de precauţie, de exemplu înainte să plec să aranjez cu canadienii să-mi implanteze un cip după ceafă, în caz că mă „pierd” pe nişte culoare mai întortocheate, măcar să ştie de unde să-mi recupereze cadavrul.

Ai, ai, şi eu care te credeam om serios...

neaparat
22.09.2009, 23:19

Cauti alti "fraieri", Oana pe care apoi sa-i improsti cu noroi in public dupa ce nu mai ai nevoie de ei, dupa cum ai facut-o si aici si altadata http://www.romanian-portal.com/forum/showthread.php?t=15787&page=8 ?

De asta haladuiesti acum pe forumul asta, iti faci prieteni?

hazel
22.09.2009, 23:28
Cauti alti "fraieri", Oana pe care apoi sa-i improsti cu noroi in public dupa ce nu mai ai nevoie de ei, dupa cum ai facut-o si aici si altadata http://www.romanian-portal.com/forum/showthread.php?t=15787&page=8 ?

De asta haladuiesti acum pe forumul asta, iti faci prieteni?

neaparat, ca moderator al acestei sectiuni trebuie sa iti atrag atentia ca esti off topic. Daca vrei sa scrii aici esti binevenit atata timp cat ai info despre San Diego. Multumesc.

neaparat
23.09.2009, 01:28
neaparat, ca moderator al acestei sectiuni trebuie sa iti atrag atentia ca esti off topic. Daca vrei sa scrii aici esti binevenit atata timp cat ai info despre San Diego. Multumesc.

Da, nu e nici o problema sa spun ce stiu despre San Diego...am fost acolo odata in vizita scurta si planuiesc sa merg iar ca am auzit ca e frumos (mai ales pe langa coasta - linistit, dragut, cam ca Phoenixul minus caldura).

Ce recomand e Seaworld...o minune de parc acvatic. Neaparat sa mergeti cu telegondola pe deasupra golfului!

Iar daca va aflati pe acolo de ce sa nu conduceti dea-lungul coastei pana in Los Angeles. Nu ia mult, cam vreo 2-3 ore (depinde si de trafic) avand Pacificul in stanga voastra (pentru cei doritori si obisnuiti sa mearga pe jos sorry, trebuie sa va luati cortul cu voi fiindca aveti mult de mers).

O sa revin cu impresii de la vizita viitoare...iar daca e cineva din San Diego si vrea sa ne intalnim la o cafea (vin cu niste prieteni/e) e binevenit sa ma contacteze pe privat.

Oana Mc
23.09.2009, 09:27
Mai este cineva care abia s-a mutat acolo si si-a cautat job de curand sau isi cauta? Ma intereseaza care este "pulsul" cu piata joburilor pe viu, nu doar informatiile de pe net....

Thanks guys...:)

hazel
23.09.2009, 14:30
Da, nu e nici o problema sa spun ce stiu despre San Diego...am fost acolo odata in vizita scurta si planuiesc sa merg iar ca am auzit ca e frumos (mai ales pe langa coasta - linistit, dragut, cam ca Phoenixul minus caldura).

Ce recomand e Seaworld...o minune de parc acvatic. Neaparat sa mergeti cu telegondola pe deasupra golfului!

da si noi am vizitat SeaWorld si l-as mai vedea odata. Cateva pozecu Shamu in spectacol.

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/DPP_0006-2.jpg

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/DPP_0007-1.jpg

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/DPP_0008-1.jpg

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/DPP_0010.jpg

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/DPP_0001-1.jpg

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/DPP_0002-1.jpg

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/DPP_0011.jpg

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/DPP_0013.jpg

Oana Mc
23.09.2009, 14:32
Aoleu....ma mut!!! Deci sunt oameni si copaci si animale si....tot ce face un oras, un oras:P

Super pozele!!!

hazel
23.09.2009, 14:37
Aoleu....ma mut!!! Deci sunt oameni si copaci si animale si....tot ce face un oras, un oras:P

Super pozele!!!

Si eu m-as muta si maine daca ar fi mai usor de gasit joburile in care sunt eu interesata....pana una alta il vizitam, sunt doar 2 ore de zbor :)

Oana Mc
23.09.2009, 14:47
Si eu m-as muta si maine daca ar fi mai usor de gasit joburile in care sunt eu interesata....pana una alta il vizitam, sunt doar 2 ore de zbor :)

Ah joburi....astea sunt doar un detaliu...:cool:
Glumesc desigur, eu de ce crezi ca ma tem? De-aia am si intrebat daca are cineva experienta la cautat de joburi acolo in momentele astea dificile, dar vad ca nu stie nimeni.

Eu tot ma duc unless ca gaseste barbatu' meu job in alta parte si apoi te anunt cum mere':flower:

hazel
23.09.2009, 14:49
Ah joburi....astea sunt doar un detaliu...:cool:
Glumesc desigur, eu de ce crezi ca ma tem? De-aia am si intrebat daca are cineva experienta la cautat de joburi acolo in momentele astea dificile, dar vad ca nu stie nimeni.

Eu tot ma duc unless ca gaseste barbatu' meu job in alta parte si apoi te anunt cum mere':flower:

Drept sa iti spun, eu in locul tau as dau o cautare pe monster.com.... nu stiu in ce domeniu cauti tu, dar cine stie... sotul tau oricum s-ar descurca din ce zici, deci tu mai trebuie sa gasesti.

Oana Mc
23.09.2009, 14:53
Drept sa iti spun, eu in locul tau as dau o cautare pe monster.com.... nu stiu in ce domeniu cauti tu, dar cine stie... sotul tau oricum s-ar descurca din ce zici, deci tu mai trebuie sa gasesti.

Toate "temele" sunt facute in privinta asta, suntem foarte informati de pe net, dar voiam si eu o parere de la cineva pe viu, acolo...n-a fost sa fie.
Joburi pentru sotul meu se gasesc numai in California, concentrate in San Diego si LA.

Eu sunt o fosta studenta istorie si engleza care a lucrat 5 ani in customer service si account management si mi s-a acrit rau de tot, si acum incerc sa ma reprofilez in the "beauty industry", adica, merg la cursuri pentru a lucra intr-un salon.

Dar cand ajung unde ajung, vad eu de care ma apuc, desi m-am jurat ca eu nu mai "service" pe nici un customer;))

hazel
23.09.2009, 14:54
Toate "temele" sunt facute in privinta asta, suntem foarte informati de pe net, dar voiam si eu o parere de la cineva pe viu, acolo...n-a fost sa fie.
Joburi pentru sotul meu se gasesc numai in California, concentrate in San Diego si LA.

Eu sunt o fosta studenta istorie si engleza care a lucrat 5 ani in customer service si account management si mi s-a acrit rau de tot, si acum incerc sa ma reprofilez in the "beauty industry", adica, merg la cursuri pentru a lucra intr-un salon.

Dar cand ajung unde ajung, vad eu de care ma apuc, desi m-am jurat ca eu nu mai "service" pe nici un customer;))

pai beauty industry e f de succes in statul california, se spune ca acolo rezideaza cei mai multi oameni preocupati cu propria imagine :)

Oana Mc
23.09.2009, 14:57
pai beauty industry e f de succes in statul california, se spune ca acolo rezideaza cei mai multi oameni preocupati cu propria imagine :)

Este o pasiune de-a mea pe care m-am hotarat sa o transform intr-o meserie...uite asa te trezesti intr-o dimineata, te hotarasti sa te muti, sa schimbi jobul...cand ai atins "plafonul":thatsit:

divo
23.09.2009, 16:45
Pentru a putea lucra in beauty industry,e musai sa ai licenta de California, ceea ce implica sa faci scoala aici. In functie de studiile facute,unele cursuri pot fi recunoscute!

JulianM
21.11.2009, 06:30

Iar daca va aflati pe acolo de ce sa nu conduceti dea-lungul coastei pana in Los Angeles. Nu ia mult, cam vreo 2-3 ore (depinde si de trafic) avand Pacificul in stanga voastra (pentru cei doritori si obisnuiti sa mearga pe jos sorry, trebuie sa va luati cortul cu voi fiindca aveti mult de mers).

O sa revin cu impresii de la vizita viitoare...iar daca e cineva din San Diego si vrea sa ne intalnim la o cafea (vin cu niste prieteni/e) e binevenit sa ma contacteze pe privat.

Hi ! Sunt destul nou pe forum (vreo 2 luni de la inscriere). Am fost intr-o seara pe un forum legat de vize (Loteria DV-2011, la care m-am inscris). Am vorbit acolo nitzel (au fost si ceva "ciupeli" - vorba lu' nenea Iancu - dar nu ma supara deloc pe mine, chit ca sunt un ins cam prea serios. Vad ca si aici sunt niste ciupeli - pe acest topic - dar parca e mai fain acest topic). Acolo unde am scris acu cateva zile am tot zis de "caldura" - dar nu ca-n desert ... insa nu prea am fost inteles. Aici dau de oameni care s-au lovit de depresie din cauza vremii - va rog sa-i credeti, au mare dreptate ! ... Deasemenea, scriind despre "caldura", am tot zis de Florida si California. Am facut greseala sa "insist" cu Florida, desi eu am "exagerat ca sa se inteleaga ideea"- vorba lu' M. Preda - fiindca eu stiu f bine ca o caldura umeda, ca-n Florida, nu e deloc buna pt mine. Mai bine as fi vorbit doar de California. Stiu ca e si mai departe, iluziile sunt si mai mari (!) dar totusi as vrea sa aflu (mai ales de la Anda, care vad ca e cu PhP si MySQL daca in San Diego (and environs) cuvintele "Java" si "JavaScript" au "mare rezonanta" (eu nu am facut prea mult PhP, nu mai zic de SQL - e greu sa faci doar la tine pe calculator, in termeni didactico-pedagogici ...in fine ... ). Zona dintre San Diego si San Francisco pare mult mai buna pt mine .. dar cred ca e greu al naibii sa ajungi acolo ...!

Julian _____

AndaF
23.11.2009, 21:40
Julian,

Se cauta programatori in multe limbaje - din cauza crizei marea majoritate a angajatorilor vor sa ai cat mai multa experienta la un salariu de 20-30% mai mic...ah, si cu contract, ca sa nu plateasca beneficii.

Sa-ti faci o idee

http://sandiego.craigslist.org/search/sof?query=java&catAbbreviation=sof

Urmatorul curs pe care vreau sa-l fac este J2SE/J2EE.

andrei1
27.12.2009, 12:18
Buna sunt nou pe forum si am o intrebare.... adica mai multe
Deci sa ma prezint ma numesc andrei si sunt in bucuresti unde fac facultatea de informatica (sunt doar in primul an deci sa nu imi bagati texte cu criza ca doar peste 4 ani ma duc in s.d)
si am niste intrebari
1) cat costa un ap. de o camera sau o garsoniera in s.d ?
2) cam ce salar as avea in s.d ca un it software (daca o sa am exp. de un an sa zicem) ? (aproximativ .... )

aramis_13
27.12.2009, 13:17
Buna sunt nou pe forum si am o intrebare.... adica mai multe
Deci sa ma prezint ma numesc andrei si sunt in bucuresti unde fac facultatea de informatica (sunt doar in primul an deci sa nu imi bagati texte cu criza ca doar peste 4 ani ma duc in s.d)
si am niste intrebari
1) cat costa un ap. de o camera sau o garsoniera in s.d ?
2) cam ce salar as avea in s.d ca un it software (daca o sa am exp. de un an sa zicem) ? (aproximativ .... )

păi nu îţi băgăm texte de alea. că dacă tu te duci doar peste 4 ani, nici nu are rost să îţi răspundă careva. că în 4 ani, cu sau fără criză, informaţiile pe care le doreşti acum nu mai au nici o relevanţă.

andrei1
27.12.2009, 13:35
ok multumesc ... si inca o intrebare chiar daca nu ii 100% legata de topic
deci sa zicem ca imi iau o viza tip business adica nu de turist si imi iau pt "n" ani si dupa acei ani pot sa o reinoiesc sau sa imi iau alta sau ma scoate afara din tara ?

aramis_13
27.12.2009, 14:01
înainte de a-ţi răspunde, te întreb ceva: ştii care sunt condiţiile pentru o viză de tip business pentru SUA?

andrei1
27.12.2009, 14:07
in general da am folosit odata viza da turist si m-am consultat si cu o cunostinta care are o astfel de viza deci da le stiu

andrei1
27.12.2009, 14:19
in fine nici nu sunt sigur daca are o viza de tip businnes stiu doar ca viza nu este de turist si ca cu ajutorul acelei vize poate sa ramana un timp mai lung in usa deci am banuit ca e de acel tip in fine deci referitor la intrebarea mea este posibil ca dupa ce iti "expira" viza sa poti lua o alta ? pt ca stiam ca este o chestie in sua ca nu poti ramane acolo toata viata daca esti strain sau in fine nush .. sa-mi rasp. va rog sa nu o mai intindem cu off-topicul

sorin
27.12.2009, 14:34
in fine nici nu sunt sigur daca are o viza de tip businnes stiu doar ca viza nu este de turist si ca cu ajutorul acelei vize poate sa ramana un timp mai lung in usa deci am banuit ca e de acel tip in fine deci referitor la intrebarea mea este posibil ca dupa ce iti "expira" viza sa poti lua o alta ? pt ca stiam ca este o chestie in sua ca nu poti ramane acolo toata viata daca esti strain sau in fine nush .. sa-mi rasp. va rog sa nu o mai intindem cu off-topicul
studiaza cu atentie topicul acesta (http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?t=121) si apoi pune intrebari, altfel cauti acul in carul cu fan.

andrei1
27.12.2009, 14:36
studiaza cu atentie topicul acesta (http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?t=121) si apoi pune intrebari, altfel cauti acul in carul cu fan.

multam:v::aplause: deci b2 ii aia de turist si fara drept de munca si b1 ii aia de .... muncitor atunci ? :))

sorin
27.12.2009, 14:47
deci sa nu imi bagati texte cu criza ca doar peste 4 ani ma duc in s.d)

deci b2 ii aia de turist si fara drept de munca si b1 ii aia de .... muncitor atunci ? :))
pai acum chiar ca nu are rost sa-ti mai bage cineva texte. "i rest my case" :)

zguby01
03.01.2010, 17:42
Numele meu este Gabriel, poate sa ma ajute si pe mine cineva si sa-mi spuna unde pot sa gasesc si eu o biserica romana ortodoxa in san diego..? Multumesc anticipat!!

Buna Daniel - zonele cautate de voi ar fii: Ocean Beach, Point Loma, North Park, Mission Hills, Kensington.

Trimite-mi un PM si vorbim mai mult.

Daca dai un serach pe craigslist cu zonele mentionate mai sus i-ti poti face o idee mai buna.

Cand veniti in SD?

Anda

sorin
03.01.2010, 19:35
poate sa ma ajute si pe mine cineva si sa-mi spuna unde pot sa gasesc si eu o biserica romana ortodoxa in san diego..? Multumesc anticipat!!
O lista a bisericilor ortodoxe din California gasesti aici:
http://www.romanian-portal.com/sua-comunitatea-romaneasca/Biserici-Ortodoxe/biserici-ortodoxe-romanesti-in-california.html

Nu stiu de vreo biserica ortodoxa in San Diego, dar daca afla cineva ceva, rog sa-mi dea de stire sa o trec pe lista.

keyframe14
03.01.2010, 20:22
Numele meu este Gabriel, poate sa ma ajute si pe mine cineva si sa-mi spuna unde pot sa gasesc si eu o biserica romana ortodoxa in san diego..? Multumesc anticipat!!
Gabriel, biserica ortodoxa din San Diego e situata la adresa 3703 Central Ave. San Diego, CA 92105 si poti lua legatura cu preotul Iustin Capsa acolo, uite si site-ul bisericii.
http://www.romanianchurch-sandiego.com/index_files/Page898.htm
good luck

sorin
09.03.2010, 06:57
biserica ortodoxa din San Diego e situata la adresa 3703 Central Ave. San Diego, CA 92105 si poti lua legatura cu preotul Iustin Capsa acolo, uite si site-ul bisericii.
http://www.romanianchurch-sandiego.com/index_files/Page898.htm
good luck
Am adaugat biserica ortodoxa din San Diego pe lista bisericilor ortodoxe din California, aici:
http://www.romanian-portal.com/sua-comunitatea-romaneasca/Biserici-Ortodoxe/biserici-ortodoxe-romanesti-in-california.html

Multumesc de informatie keyframe14!