PDA

Arată versiune întreagă : Sânteţi de acord cu sistemul de acordat buline ?

Ninu100
11.03.2009, 05:36
Va rog să vă exprimaţi aici părerea dacă sînteţi de acord cu sistemul de acordare a bulinelor roşii şi verzi, chiar daca nu postaţi coment macar să votaţi pentru a ştii odată pentru totdeauna dacă ce-i ce sint de acord sint mai multi decit ce-i ce nu sint.
Acest Poll are doar valoare de sondaj şi nu căuta să influenţeze decizia Administrativă cu privire la sistem

Ninu100
11.03.2009, 05:43
Eu am votat primul, si recunosc ca nu sint de acord cu actualul sistem deoarece mi s-a intimplat ca cineva sa acorde o bulina rosie in numele meu, aducind grave prejudici relatiei dintre mine si aceea persoană care a primit bulina, de aceea cred ca un sistem care promoveaza vrajba şi neînţelegerile nu ar trebui permis.

opium-female
11.03.2009, 06:09
A fost amuzant si in acelasi timp educativ sistemul de "imbulinare" dar pe mine nu ma mai amuza ,pacat ca nu avem grija ca aceasta casuta verde a noastra sa fie plina de armonie si nu de cuvinte xxx.

keyframe14
11.03.2009, 06:37
...aceasta casuta verde a noastra sa fie plina de armonie si nu de cuvinte xxx.Opium..imi venea sa-ti zic o vorba a unui filozof chinez apropo de cuvinte xxx
"Cuvintele elegante nu sunt sincere,cuvintele sincere nu sunt elegante!" nu stiu daca ai auzit de ea:-))LOL
Poate curiosul voia sa fie sincer..de asta nu a folosit cuvinte elegante..:d:
In alta ordine de ideii.am votat pentru...si asta ca nu aveam optiunea de "mi-e indiferent":))

artemis_z
11.03.2009, 07:13
Eu nu-mi pot pune problema daca sa fiu sau nu de acord cu sistemul .
Nu de alta dar si pentru simplul fapt ca eu cind am intrat in aceasta casa , ca oaspete, l-am gasit deja.
Nu-mi pot permite sa-i spun patronului casei ca mie nu-mi place cum si-a mobilat-o. Probabil ca mi-ar fi indicata usa.

Nu stiu ce sa pun la sondaj.

Ar putea fi aduse oarecare imbunatatiri la sistem, daca chiar e sa spun si eu ceva, vezi cum s-a mai discutat prin unele topicuri.

Ninu, sa nu te superi, daca erau mai multe optiuni...

sorin
11.03.2009, 07:57
Eu am votat “Da” pentru urmatoarele motive:

1. Suntem oameni maturi si nu trebuie sa ne plangem ca la gradinita pentru fleacuri care nu-si au rostul
2. O chestie care era haioasa la inceput, s-a transformat incet, incet, intr-o mare “tragedie” care nu-si are rostul. Daca tineti pentru voi comentariile si nu mai faceti atata caz, cei fara coloana vertebrala care dau buline anonime, sau in numele altora, se vor plictisi pana la urma, dar asa le faceti jocul si ei se amuza.
3. Mesajele destabilizatoare pot fi o modalitatea a celor care si-au faurit o reputatie mai proasta prin comportamentul avut pe forum si vor prin orice mijloace sa ma faca sa scot acest sistem de notare a calitatii postarilor, pentru a fi la acelasi nivel cu toata lumea. Unii/unele dau rosii anonime din invidie ca altii au o reputatie mai buna, pe principiul “sa moara si capra vecinului”.
4. Cine posteaza rosu si semneaza in numele altcuiva, sta rau cu IQ-ul, pentru ca in public acea persona probabil va dezminti daca nu e adevarat si deci impostorul s-a chinuit degeaba, iar daca s-a semnat pe bune, isi mai pune o caramida la monumentul rautatii pe care si-l cladeste, in caz ca e un comentariu nefondat, iar ceilalti forumisti isi vor face o imagine si mai buna despre persoana cu care au de a face.
5. Cei care-si vad de treaba si au o atitudine pozitiva, nu jignesc alti forumisti si posteaza mesaje utile si/sau haioase, fara sa atace alti forumisti, in general nu se plang pentru ca nu au motive.
6. Cred in continuare ca acest sistem de notare este benefic, pentru ca te face sa te gandesti de doua ori inainte de a scrie ceva rau.
7. Sistemul este astfel conceput incat nu poti da verzi sau rosii in continuu unui/unei forumist(e), deci nu poti urca sau cobori vizibil, abrupt, pe cineva doar pentru ca asa vrei tu.
8.Unii/unele se bat cu caramida in piept si pozeaza in cavaleri ai dreptatii in legatura cu bulinele, dar prin subterane si pm-uri fac de 10 ori mai mult rau decat aceste buline nevinovate, apoi fac pe lupii moralisti.
9. Ar mai fi multe motive, dar cred ca ajunge deocamdata. Concluzia mea generala este ca sunt probleme mult mai stringente pe lumea asta, decat sa inventam motive de tot felul ca nu ne convine aia, sau aia. Incercati sa luati totul ca pe o gluma si o sa vedeti diferenta.
“Cugetari” de genul “sa ii urmaresc pe cei care dau bile anonime si sa postez IP-uri”, nu-si au rostul, pentru ca pe acest forum se respecta confidentialitatea forumistilor.

Deci daca vreti sa va faceti bine singuri(e) si vreti sa mai comentati mesajele care vin cu buline, faceti-o pentru alea pe care le considerati haioase, nu pentru cele de care va simtiti ofensati si pe care nu sunteti nevoiti sa le impartasiti si altora.

Am sa ma interesez daca se poate face ceva pentru a se vedea de la cine vin bulinele, dar nu garantez ca va fi posibil. Daca e posibil, voi face schimbarea fara sa anunt, pentru ca astfel sa aveti si satisfactii cand veti primi anonime … semnate in numele altcuiva.

sad_rain
11.03.2009, 08:09
si eu sunt de acord cu sistemul bulinelor. E interesant..serios ca e. Mie primirea bulinutelor imi da o stare..de bine sa zicem. Mai am momente cand ma intreb daca toti oamenii sunt normali..dar trec repede peste. Acum o saptamana am primit si eu o bulina verde dar cu un mesaj jignitor ca cel al opiutei. M-am retras o vreme sa mai scriu pe forum..si am ramas citindu-va..

dar revin, e interesant, atata vreme cat nu se folosesc cuvinte ce eu consider ca nu caracterizeaza pe nici unul din cei cunocuti aici pe forum..

Rebela
11.03.2009, 08:36
Din partea mea, fie ca ramine, fie ca nu..imi este egal. Majoritatea rosiilor pe care le primesc sint decente. Deoarece nu am avut placerea sa cunosc nici un/o forumist(a) fata in fata, imi pot permite sa nu iau personal ceea ce se scrie acolo. Inca ceva care se pierde din vedere: reputatia de aici nu e egala cu cea din lumea reala. Cine scrie mesaje ca cele din ultima vreme, a ajuns in sfirsit pe ultima treapta a societatii. Felicitarile mele! Dansul si muzica...tot aici.

Am votat da pentru ca sistemul e ok...oamenii il folosesc in scopuri personale. Toate trec!

Ninu100
11.03.2009, 08:39
Ninu, sa nu te superi, daca erau mai multe optiuni...

artemis_z si Keyframe14
nu am pus opţiunea mă abţin din două motive..
1.) Cei ce se abtin pot sa nu voteze, privesc doar de pe margine.
2.) E dureros sa te abţii de la ceva ce te afecteaza direct şi dacă nu acu..o va face în viitor... sint sigur.

keyframe14
11.03.2009, 08:43
artemis_z si Keyframe14
nu am pus opţiunea mă abţin din două motive..
1.) Cei ce se abtin pot sa nu voteze, privesc doar de pe margine.
2.) E dureros sa te abţii de la ceva ce te afecteaza direct şi dacă nu acu..o va face în viitor... sint sigur.Nu era vorba de "ma abtin" ci de "mi-e indiferent"..cred ca asta e la fel de important ca Da sau Nu..si nu vad cum sa te afecteze niste buline..chiar te afecteaza?

lebada
11.03.2009, 10:19
Concluzia mea generala este ca sunt probleme mult mai stringente pe lumea asta, decat sa inventam motive de tot felul ca nu ne convine aia, sau aia. Incercati sa luati totul ca pe o gluma si o sa vedeti diferenta.

Imi cer scuze ca ma folosesc de aceasta formulare, dar, cred ca pentru acest punct voi vota si eu afirmativ.

angeline
11.03.2009, 14:39
Mai deunazi sustineai sorin ca:
toti forumisti 'ie' inteligenti cu deosebirea ca se exprima diferit...

In lumina celor punctate mai sus, nu reusesc sa deslusesc si sa intrezaresc, rolul educativ al unui sistem de evaluare a reputatiei foru mistice (cica). Pe cel educativ, cu siguranta lasa mult de dorit, in conditiile in care un sistem menit sa reprezinte reputatia (?!) faciliteaza semnarea imbulinarilor si comentariilor in numele altor forumisti[/B].
Ma rog, intotdeuna vor exista adevaruri diferite.

Inutil de a mai sustine sau combate sistemul imbulinarilor subterane, pentru ca indubitabil este irelevant, atat timp cat reputatia nu aduce nici un beneficiu concret in viata reala a forumistului.

Ca si mentalitate s-a demonstrat fara doar si poate, ce era de demonstrat, si de ce suntem capabili ca si comunitate. Intradevar, totul trebuie luat ca o gluma.

Categoric imbulinarile nesemnate sau cele semnate in numele altora sunt glume proaste.

Bascalia de prost gust este un stil de viata caracteristic mioritic iar de aceasta nimeni si nimic, nu va vindeca poporul roman.

ps ma mir de reactia initiatorului sondajului dar in ziua de azi, nu ar mai trebui sa ne mai mire nimic, mai ales pe un forum...

divo
11.03.2009, 14:49
"I don't know the key to success, but the key to failure is to try to please everyone." Bill Cosby (http://www.quotationspage.com/quotes/Bill_Cosby/)
Pe mine ma lasa indiferenta acest sistem cu buline!Nu am votat pentru ca nu am gasit optiunea!:)

fifi
11.03.2009, 16:05
Pe mine m-a mulţumit postarea lui sorin, a cuprins totul deşi nu pot să nu completez că mă minunez şi eu împreună cu alţii ce perverşi îsi fac veacul pe aici.

Îmi place acest sistem cu buline şi chiar dacă aceia care fac astfel de lucruri mârşave, scriind mesaje injositoare în numele altora nu se vor plictisi sau obosi de vânătoarea lor, lumea care intră pe aici mai des va fii pusă deja în temă cu existenţa acestora şi îi va ignora.

Eu am fost pusă de 2 ori în această ipostază neplăcută, nu mă afectează absolut deloc, ci mi-e doar teamă ca unii oameni care nu mă cunosc aşa de bine să creadă că aş fi în stare de aşa ceva.

biliboaca
18.03.2009, 09:54
nu ma deranjeaza sistemul in formatul lui actual!
Nici macar nu ma preocupa - cel mai adesea ma amuza!

multe din mesaje sunt haioase si inspirate - ma refer la anonimele care in mare majoritate sunt rosii;
recunosc ca am primit rosii la greu si anonime si semnate! de multe ori vad doar rosu acolo - asta nu ma afecteaza insa nici catusi de putin!

Aaa...daca este o anonima rautacioasa am drept la replica - la verzi si rosii ...si partea faina este ca indiferent ce as spune acolo anonimul nu reactioneaza :d
- in concluzie am ultimul cuvant ba mai mult imi permit luxul sa fiu malitioasa nestiind cui ma adresez - ceea ce probabil ca in conditii normale nu mi-as permite!

PS. pana una alta - bulinele astea sunt generatoare de oaresce spectacol si asta nu e tocmai rau! ne mai ..delectam si noi pe marginea lor..! :-?

Rainschild2007
18.03.2009, 14:52
Sunt de acord cu bulinele, atata timp cat sunt semnate, nu anonime. Daca s-ar putea face asta intr-un mod automat, ar fi si mai bine. Pana acum am primit multe buline verzi de la oameni care s-au semnat si care au trimis-o "anonima" si mi-ar placea sa stiu cui sa multumesc pentru infuzia de buna reputatie.